nil

Višji računi za elektriko: gospodarstvu na pomoč s posebnim zakonom?
27. 11. 2024 17.45Predsednik vlade Robert Golob meni, da bi lahko gospodarstvu, ki mu je novi sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki zvišal račune, pomagali s posebnim zakonom. Na podlagi analize delovne skupine bodo preučili možnost, da se preko posebnega zakona poseže v tarifne postavke, je dejal na vrhu slovenskega gospodarstva.

V Egiptu se je potopila turistična ladja, vsaj 17 ljudi še iščejo
25. 11. 2024 13.44V bližini letovišča Marsa Alam v Egiptu se je potopila turistična ladja, na kateri je bilo več deset turistov. Stekla je reševalna akcija, v kateri se še vedno trudijo najti 17 ljudi.

Protest v Sevilli: 'Nič več smrti. Ustavite virus'
03. 09. 2024 08.11Prebivalci andaluzijske Seville so organizirali protest, s katerim so oblasti pozvali, naj ukrepajo proti virusu Zahodnega Nila, ki je to poletje povzročil pet smrtnih žrtev v južni španski provinci.

V New Yorku po prvih primerih virusa Zahodnega Nila pričeli s škropljenjem
27. 08. 2024 09.36Oblasti največjega ameriškega mesta New York so se odločile za razprševanje insekticidov proti komarjem, ki prenašajo različne bolezni in viruse, na čelu z virusom Zahodnega Nila, poročajo lokalni newyorški mediji. Škropiti so že začeli v Bronxu in Staten Islandu, sledili pa bodo Manhattan, Brooklyn in Queens.

Klara Lukan z državnim rekordom zmagala na 5 km na Dunaju
23. 04. 2023 09.43Slovenska atletinja Klara Lukan je zmagala v cestnem teku na pet kilometrov, ki je potekal v sklopu dvodnevnega dunajskega maratona. S časom 15:32 je članica Kladivarja za več kot pol minute popravila absolutni državni rekord Helene Javornik iz leta 2000.

Med žrtvami spopadov med sudansko vojsko in paravojaškimi silami tudi civilisti
15. 04. 2023 14.32V spopadih med sudansko vojsko in paravojaškimi enotami Sil za hitro podporo (RSF) v prestolnici Kartum so umrli najmanj trije civilisti. Spopadi se odvijajo predvsem v okolici vojaških oporišč. Pri RSF trdijo, da so prevzeli nadzor nad predsedniško palačo ter letališči v Kartumu in v severnem mestu Merowe, vojska pa njihove trditve zanika.

Egipt – najboljši all inclusive oddih po noro ugodnih cenah!
27. 02. 2023 00.15Se sprašujete, zakaj letošnje poletje preživeti v Egiptu? Ker si zaslužite kraljevsko all inclusive razvajanje po totalno ugodni ceni!

Arheologi navdušeni: v Egiptu odkrili deset mumificiranih krokodilov
21. 01. 2023 08.30Arheologi so v grobnici v kraju Qubbat al-Hawa na zahodnem bregu reke Nil odkrili deset mumificiranih krokodilov. Ocenjujejo, da so stari približno 2500 let. Verjetno so bili ohranjeni v obredu, s katerim so častili boginjo plodnosti, imenovano Sobek. "To odkritje ponuja nov vpogled v staroegipčansko religijo in obravnavanje teh živali kot daritev božanstvom," je dejal vodja raziskovalne skupine, egiptolog Alejandro Jiménez Serrano.

V Luksorju odkrili novo egipčansko grobnico
15. 01. 2023 11.13V Luksorju so odkrili novo egipčansko grobnico izpred 3500 let, v kateri so po ocenah arheologov posmrtni ostanki soproge kralja iz 18. dinastije, so sporočile egiptovske oblasti. Notranjost grobnice je sicer v slabem stanju.

Egipt, privoščite si najboljši all inclusive oddih te jeseni in zime
26. 09. 2022 00.15Glede na aktualno dogajanje bosta jesen in zima v Evropi kot kaže precej hladni, zato še danes rezervirajte all inclusive počitnice v Hurgadi, kjer poletje traja 364 dni na leto.

Nil pred 4500 leti pomagal 'graditi' piramide v Gizi
03. 09. 2022 20.05Raziskovalci so ugotovili, da so graditelji piramid za prevažanje gradbenega materiala verjetno uporabljali zdaj že presahnjen rokav reke Nil. Ugotovitve kažejo, da so vodne površine in višja gladina reke zdaj že presahnjenega rokava Nila pred približno 4500 leti olajšale gradnjo piramidnega kompleksa v Gizi, je navedeno v študiji.

V Padovi več hospitalizacij zaradi okužb z virusom Zahodnega Nila kot covida
25. 08. 2022 14.13Zdravstvena stroka v Italiji z zaskrbljenostjo spremlja porast okužb z virusom Zahodnega Nila. Do začetka avgusta so v štirih italijanskih regijah zabeležili več kot 140 primerov, umrlo je 10 oseb. Skrbi jih predvsem povečano število bolnikov, ki potrebujejo intenzivno nego. Virus se na človeka običajno prenaša s pikom okuženega komarja. Število slednjih se je na območju Benečije povečalo za 27 odstotkov.

Bečirović: Proračun? Približno enak kot lani, s kadrovanjem smo zadovoljni
16. 08. 2022 09.23Ljubljanska Cedevita Olimpija je tudi to poletje precej prevetrila svoje košarkarske vrste. V slovenski prestolnici so ostali štirje nosilci igre iz minule sezone – Edo Murić, Zoran Dragić, Alen Omić in Yogi Ferrell –, od izkušenih igralcev je del moštva tudi Marko Radovanović, s posoje se vrača Rok Radović, novinci pa so Marko Jeremić, Amar Alibegović, Josh Adams, Jan Kosi, Karlo Matković in Lovro Gnjidić. Športni direktor ekipe Sani Bečirović sporoča, da nameravajo pripeljati še enega košarkarja na zunanjih položajih. "Sicer pa smo zadovoljni z igralskim kadrom. Pripeljali smo to, kar smo si želeli. Seveda v okviru naših finančnih zmožnosti," pravi Bečirović.

Golemac: Prestopni rok še ni končan, a delovali bomo preudarno
15. 08. 2022 12.47Košarkarji Cedevite Olimpije, ki so v lanski sezoni na domačih tekmovanjih osvojili vse, kar se je osvojiti dalo, so začeli s pripravami na prihajajočo sezono. Sicer v skromnejši zasedbi, brez slovenskih reprezentantov in nekaterih tujih košarkarjev. Ljubljančanom je v lanski sezoni uspelo priti med štiri v regionalni ligi ABA, uvrstili pa so se tudi v četrtfinale evropskega pokala. Letos želijo še korak dlje.

Martin Strel bo v znak miru in prijateljstva plaval po ukrajinskih rekah
13. 07. 2022 19.11Ne reka Nil ali plavanje okoli sveta. V svojem najnovejšem podvigu se bo Martin Strel vrgel v ukrajinske reke in s sloganom za mir in prijateljstvo odplaval tokrat precej manj od svojih rekorderskih podvigov v Južni in Severni Ameriki. Kljub krajši razdalji cilj ni nič manj plemenit, saj želi s svojim novim izzivom opozoriti na dogajanje v Ukrajini. Podporo sta Martinu Strelu ponudila tudi zunanje ministrstvo s Tanjo Fajon na čelu. Kaj vse bo v vojno območje s seboj vzel Martin Strel in kako se na svoje ultramaratone pripravlja?

Na sever ali jug, vzhod ali zahod – prvomajska potovanja so tu!
06. 04. 2022 00.15»Človek ne more odkriti novih oceanov, če nima poguma zapustiti obale«. André Gide

KPK ustavila postopek v zvezi z letovanji Janeza Janše
21. 02. 2022 11.08Komisija za preprečevanje korupcije je zaključila predhodni preizkus v zvezi s pridobivanjem poslov v povezavi s skupnimi letovanji in druženji predsednika vlade Janeza Janše. Kršitev Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK) ni ugotovila, zato je postopek ustavila, so sporočili. Zaradi zaznanih korupcijskih tveganj v postopkih javnih naročil pa je Generalnemu sekretariatu vlade izdala priporočila.

Olimpijina mladinska šola med štirimi v regiji
01. 12. 2021 13.55Mladinska ekipa Cedevite Olimpije bo nastopila na zaključnem turnirju najboljših štirih ekip regionalne košarkarske lige. Izbranci glavnega trenerja Boruta Fijavža so na turnirju v Baru vknjižili tri zmage in dva poraza ter si tako rezervirali vozovnico, ki pelje na finalni turnir najboljše četverice v regiji.

Na Poljskem razprava proti LGBT: 'Najbolj gnusen govor, kar sem jih slišal'
29. 10. 2021 08.56Na Poljskem so v četrtek izvedli razpravo o predlagani zakonodaji Stop LGBT, ki bi prepovedala parade ponosa in druga javna zbiranja, ki naj bi podpirala istospolne odnose, zdaj pa naj bi o tem, ali naj delo na predlogu zavrnejo ali nadaljujejo, glasovali tudi poslanci. Poslanec spodnjega doma poljskega parlamenta je govor aktivista, ki je pred parlamentom predstavil predlog zakona, označil za najbolj gnusnega, kar jih je slišal v svojem času na položaju.

Geopolitika Velikega etiopskega renesančnega jeza
11. 09. 2021 07.07Ko beseda nanese na vojne za vodo, ponavadi govorimo o prihajajočih konfliktih v neki postapokaliptični realnosti, kjer so klimatske spremembe, človeško opustošenje okolja in demografske spremembe privedle do kroničnega pomanjkanja ključnih naravnih virov, med njimi vode. Toda tovrstni konflikti se pojavljajo že danes, ko manjko naravnih virov še ni tako akuten, mednarodne in nacionalne politične institucije pa so še vedno razmeroma stabilne (oziroma vsaj obstoječe) in se zdi, da za svetovni red še vedno velja reklo business as usual.

Na območju Aleksandrije našli potopljeno ladjo in pokopališče
19. 07. 2021 20.31Egipčansko-francoska arheološka misija Evropskega inštituta za potopljeno arheologijo (IEASM) je v potopljenem mestu Heraklion, v zalivu Abi Qir v Aleksandriji, odkrila razbitino vojne ladje iz drugega stoletja pr. n. št. in ostanke pogrebnega območja iz začetka četrtega stoletja pr. n. št.

Arheologi v Egiptu odkrili ostanke najstarejše tovarne piva na svetu
14. 02. 2021 17.01Ameriški in egiptovski arheologi, ki raziskujejo na enem najpomembnejših zgodovinskih najdišč v Egiptu, so odkrili najstarejšo 'pivovarno' na svetu. V njej so lahko naenkrat proizvedli približno 22.400 litrov piva, ki so ga starodavni Egipčani uporabljali pri obredih žrtvovanja. Domneva se, da najdba izvira iz časa vladavine kralja Narmerja.

'Etičnemu ravnanju se ne smemo odpovedati niti, ko bi nas razmere nagovarjale drugače'
04. 11. 2020 11.47V Iniciativi slovenskih zdravnikov se ne strinjajo s predlogom Slovenskega zdravniškega društva, ki je na vlado naslovilo poziv k podelitvi imunitete zdravstvenim delavcem za čas epidemije. Skupina zdravnikov namreč meni, da bi se z izglasovanjem imunitete močno porušilo zaupanje bolnikov v zdravnike in bi se tudi izničila varnost obravnave pacientov.

Poplave v Sudanu: Nil ogroža starodavne piramide
08. 09. 2020 13.26Oblasti v Sudanu poskušajo zaščititi starodavne piramide pred hudimi poplavami. Bližnji Nil je zaradi močnega deževja namreč dosegel rekordno visok nivo. Zaradi poplav in zemeljskih plazov je v Sudanu umrlo že vsaj 100 ljudi.

V Egiptu v karanteni ladja za križarjenje, v Iranu umrl že drugi poslanec
07. 03. 2020 12.18Epidemija novega koronavirusa po svetu se nadaljuje. Številne države beležijo vse več potrjenih primerov okužbe, narašča tudi število smrtnih žrtev. Papeževo tradicionalno nedeljsko molitev bodo tako prenašali kar preko videoprenosa. V Italiji pa je okužen tudi vodja Demokratske stranke. V Italije je število smrtnih žrtev naraslo že na 233.

Osumljenec za strelski pohod v Splitu je 25-letni mornar
12. 01. 2020 09.18Osumljenec za strelski pohod v središču Splita, v katerem so bile ubite tri osebe, je 25-letni mornar, Filip Zavadlav. Streljanje naj bi bilo povezano z dolgovi njegovega brata in drogami, čeprav policija motiva za trojni umor ni potrdila. Preiskava medtem še poteka.

Zemljaričevi pritiski le vrh ledene gore? 'Veliko bolj vplivni so tisti, ki ostajajo skriti'
23. 03. 2019 19.03Pritiski bivšega šefa nekdanje tajne službe Janeza Zemljariča na vodstvo kliničnega centra, naj na razpisu izbere dražjega ponudnika, o čemer so smo poročali že včeraj, so le vrh ledene gore korupcije v našem zdravstvu, pravijo poznavalci. Kirurg Erik Brecelj tako ocenjuje, da Zemljarič, ki je leta postavljal zdravstvene ministre in direktorje naše največje bolnišnice ter iz ozadja odločal, kdo bo dobil posel, velikega vpliva že dolgo nima več.

'Zadnja leta me ne poslušajo, imajo me na piki'
22. 03. 2019 15.14Na Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so potrdili, da so Komisiji za preprečevanje korupcije in policiji prijavili poskus vplivanja na vodstvo UKC pri izbiri vzdrževalca opreme, ki so ga iskali z javnim razpisom. S klicem je želel vplivati "nekdanji visoki funkcionar" UKC, so pojasnili.

V Kambodži prva obsodba zaradi genocida
16. 11. 2018 08.18Kambodži so med letoma 1975 in 1979 vladali komunistični Rdeči Kmeri, pod njihovo oblastjo je zaradi mučenja, usmrtitev, prisilnega dela ali lakote umrlo skoraj 1,7 milijona ljudi. Kamboško sodišče je zdaj prvič izreklo obsodbo zaradi genocida. Na dosmrtni zapor sta obsojena takratni predsednik in namestnik sekretarja kamboških komunistov.

Pred 50 leti pred potopom rešili tempelj Abu Simbel
21. 09. 2018 15.40Pred 50 leti se je uspešno končala ena največjih arheoloških reševalnih operacij na svetu. Starodavni tempelj Abu Simbel v Egiptu so po osmih letih prizadevanj rešili pred propadanjem zaradi poplavljanja reke Nil. Projekt, ki ga je vodila organizacija Unesco, se je uradno končal 22. septembra 1968, v njem je sodelovalo na stotine delavcev.