nikelj

V lesnih peletih na slovenskem trgu se je letos pojavila plastika
24. 09. 2024 11.38Zveza potrošnikov Slovenije je na testu preverila kakovost 22 vzorcev lesnih peletov v priročnem 15-kilogramskem pakiranju. Vsi so imeli na embalaži naveden kakovostni razred A1, a je test, na katerem se slovenski proizvajalci niso najbolj izkazali, pokazal nekaj odstopanj, predvsem pa je pri večini vzorcev razkril prisotnost plastičnih delcev, so ugotovili.

ZDA z UI na globalni lov za elementi, nujnimi za zeleni prehod
21. 08. 2024 19.25Medtem ko se UI-manija vse bolj širi, je vse širši tudi nabor področij, kjer naj bi že kmalu igrala ključno vlogo. Zdaj nekatera podjetja in agencije v ZDA ocenjujejo, da lahko umetna inteligenca pomaga tudi pri boju Združenih držav za ključne minerale, ki so bistveni za proizvodnjo zelenih tehnologij v središču energetskega prehoda.

Teorije zarote, ki se širijo hitreje kot puščavski prah
06. 04. 2024 07.11Ob pojavu puščavskega peska oz. prahu v zraku je v zraku tudi vse več teorij zarote, ki se širijo na družbenih omrežjih. V objavah pa: kup trditev, ki so daleč od resnice. Med njimi je bila tudi ta, da je Kemijski inštitut analiziral prah, v katerem naj bi našli kovine, ki jih v Sahari sploh ni. Šli smo po sledeh zapisov in ugotovili, da je večina objav neresničnih. Znanstveniki so enotni: prašnim delcem se je treba izogibati, vendar pa ni razloga, da bi verjeli, da gre tu za nadnaraven pojav.

Eksplodiralo v tovarni niklja, več smrtnih žrtev
24. 12. 2023 18.33V tovarni niklja na indonezijskem otoku Sulavesi je eksplodiralo, pri tem je umrlo 13 ljudi, več deset pa je huje ranjenih. Med osmimi žrtvami so bili Indonezijci in Kitajci.

Presežene vrednosti težkih kovin pri 11 vzorcih z vodovarstvenih območij
01. 12. 2023 17.46Inšpekcija za kmetijstvo na Inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo je izvedla vzorčenje tal na najožjih vodovarstvenih območjih glede prepovedane rabe fitofarmacevtskih sredstev, prisotnosti težkih kovin in nitratov ter uporabe digestata pri gnojenju kmetijskih zemljišč. In kakšni so rezultati? Vzorčenje tal je pokazalo presežene vrednosti težkih kovin pri 11 vzorcih. Med slednjimi sta bila dva vzorca vzeta z lokacij, ki so jih avgusta prizadele poplave. V dveh vzorcih tal pa so odkrili prisotnost prepovedanih pesticidov.

Rezultati analize: vrednosti kroma pod mejno vrednostjo
25. 11. 2022 13.10Po izpustu kromovih spojin iz podjetja zreškega Uniorja v okoliški zrak je Arso v sodelovanju z Biotehniško fakulteto 18. novembra izvedel vzorčenje tal. Rezultati analiz kažejo, da so vse izmerjene vrednosti celokupnih spojin v odvzetih vzorcih tal pod predpisano mejno vrednostjo, vsebnost šestvalentnega kroma pa pod mejo kvantitativne določitve. Izmerjene vrednosti celokupnega kroma so v mejah naravnega ozadja. V Uniorju so medtem napovedali neodvisni revizijski pregled izrednega dogodka.

Potopljena ladja iz druge svetovne vojne močno toksična za okolje
22. 10. 2022 11.15V belgijskem delu Severnega morja se nahaja več tisoč ladijskih razbitin iz časa druge svetovne vojne. Med njimi je tudi 80-letna bojna ladja, ki s svojimi eksplozivi in drugimi nevarnimi elementi že več kot tri četrtine stoletja močno onesnažuje okoliški habitat. Belgijski raziskovalci so se odločili, da jo podrobneje raziščejo, ob tem pa opozorili, da se ljudje sploh ne zavedamo, kako močno lahko potopljene ladje vplivajo na morsko življenje.

Olje cenejše za skoraj polovico, pšenica 40 odstotkov, cene surovin 'strmoglavljajo'
11. 08. 2022 09.49Koronska kriza in ukrajinska vojna sta povzročili, da so cene večine surovin narasle na rekordne vrednosti, kar je spodbudilo svetovno inflacijo. A trend se že kakšen mesec spreminja. Pri mnogih dobrinah cene padajo. Vendar to ni dober znak, pravijo strokovnjaki.

Prodaja električnih avtomobilov strmo narašča
29. 05. 2022 09.53Prodaja električnih avtomobilov se je lani povečala, a kot v najnovejšem poročilu opozarja Mednarodna agencija za energijo, bi lahko pomanjkanje ključnih surovin, kot je litij, upočasnila rast tega sektorja. Lani se je prodaja električnih avtomobilov podvojila na 6,6 milijona, kar predstavlja 10 odstotkov vseh prodanih avtomobilov.

Plin za skoraj petino cenejši, Von der Leynova poziva k varčevanju z energenti
09. 03. 2022 11.55Cene zemeljskega plina v Evropi padajo. Za zemeljski plin z nizozemskega vozlišča TTF za dobavo v aprilu je bilo dopoldne treba odšteti 173,66 evrov za megavatno uro, kar je 19 odstotkov manj kot v torek. Iz ruskega energetskega velikana Gazprom sporočajo, da dobava plina preko ozemlja Ukrajine v Evropo poteka nemoteno. Medtem je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen državljane pozvala k varčevanju z energenti, da se bo lahko Evropa hitreje osamosvojila od ruskega plina, nafte in premoga. K temu lahko pripomore vsak, je dejala v jutranji oddaji na nemški televiziji ZDF.

Na POP TV prihaja serija Gorski čuvaj
21. 12. 2021 17.58Italijanska serija Gorski čuvaj je že navdušila gledalce, oboževalci pa najverjetneje že nestrpno pričakujejo najnovejše zgodbe iz Južne Tirolske. Franceso Neri in Vincenzo Nappi bosta znova reševala zapletene primere in jih s skupnimi močmi tudi uspešno pripeljala do konca. Serija, ki ima elemente vesterna, je postavljena v idilično okolje, v njej pa se prepletajo ljubezen, prijateljstvo, skrivnosti iz preteklosti in drame vsakdanjega življenja.

BLOG: Surovi med – mnogo več kot le nadomestek za sladkor
05. 12. 2021 14.16Danes, ko na vsakem koraku lahko poslušamo in preberemo, da večina sladil in sladke hrane ni le nezdrava, ampak naravnost škodljiva, sem se odločil nameniti prispevek naravnemu sladilu, ki je že od nekdaj del naše prehrane. Med se že zelo dolgo uporablja kot sladilo in sestavino v raznih izdelkih. Je pa mnogo več kot le nadomestek za sladkor, saj ima vrsto posebnih koristi za zdravje.

Mineralna bogastva Afganistana, ki jih svet nujno potrebuje, v lasti talibanov
19. 08. 2021 12.17Hiter padec Afganistana je sprožil politično in humanitarno krizo. Celo strokovnjaki za varnost se sprašujejo, kaj se bo zgodilo z neizkoriščenim rudnim bogastvom v državi. Po Afganistanu so namreč raztresene zaloge različnih mineralov, kot so železo, baker in zlato. A najpomembnejše je morda eno največjih nahajališč litija na svetu. Je to priložnost za Kitajsko in kaj to pomeni za svetovno gospodarstvo?

Trinajstletna kalvarija Črnomaljcev – neznosen smrad in onesnaževanje z digestatom iz bioplinarne
13. 07. 2021 06.00Digestat iz Petrolove bioplinarne, ki se uporablja za gnojenje kmetijskih površin, že drugo leto ni primeren za uporabo, je ugotovil okoljski inšpektorat. Digestat oziroma odpadek, kot mu pravijo lokalni aktivisti, v Beli krajini razburja že več kot desetletje, sistemske rešitve pristojna ministrstva doslej še niso našla.

Greenpeace zaradi nerazkrivanja informacij zoper britansko vlado sprožil sodni postopek
13. 06. 2021 11.15Greenpeace je sprožil sodni postopek proti vladi Združenega kraljestva zaradi tajnosti globokomorskega rudarstva. Ministri namreč niso razkrili informacij o prvih dovoljenjih za raziskovanje rudnikov. "Nujno je, da se ta nevarna nova industrija forenzično preuči, vendar pa to ni mogoče, če naša vlada noče biti transparentna," opozarja Louisa Casson iz Greenpeacea.

Lahovnik: Kjer je konkurenca velika, bo porast cen nekoliko manjši
25. 05. 2021 06.00Vračamo se v normalnost, a dejstvo je, da je ta dražja. V primerjavi z lanskim decembrom se je kruh podražil za 2 odstotka, zelenjava za 10, sadje za 4, za 5 odstotkov pa se je podražil sladkor. Agrarni ekonomist Aleš Kuhar je pojasnil, da proizvajalci podražitve napovedujejo zato, ker so občutno dražje tudi surovine. Kot je dodal ekonomist Matej Lahovnik, se cene višajo po nabavni verigi navzgor. Hkrati je ocenil, da bo na področjih, kjer je konkurenca res velika, na primer v trgovinah, porast cen nekoliko nižji.

S sklenitvijo partnerstva z rudnikom si je Tesla zagotovila dolgoročno oskrbo z nikljem
05. 03. 2021 15.49Avtomobilska družba Elona Muska je sklenila, da bo vstopila v partnerstvo z rudnikom niklja Goro na otoku Nova Kaledonija. Za to potezo so se odločili zaradi naraščajoče zaskrbljenosti glede zalog niklja v prihodnosti.

Recenzija: Sosežig odpadkov v Tešu bo negativno vplival na zdravje ljudi
15. 12. 2020 12.33Sosežig nenevarnih odpadkov v Termoelektrarni Šoštanj bo z izpusti povečal obremenitev okolja s težkimi kovinami in drugimi onesnaževalci, poslabšal kakovost zraka in tal ter negativno vplival na zdravje ljudi, je pokazala recenzija poročila o vplivih na okolje zaradi načrtovanega sosežiga, ki jo je naročila šoštanjska občina.

'Namesto zaščite pitne vode Vizjak ukinja okoljske varovalke'
15. 07. 2020 12.29Minister Vizjak je pred kratkim v javno obravnavo poslal predlog sprememb Uredbe o odpadkih, ki se nanašajo na prenehanje statusa odpadka in s katerimi bi vse dosedanje nezakonitosti elegantno rešil z novimi, za kapital ugodnejšimi pogoji. Po novem bi lahko gospodarstvo kar samo sebi predpisovalo nabor onesnaževal in mejne vrednosti za produkte iz odpadkov. Vgrajevali bi jih tudi v tla in za njimi bi se izgubila vsaka sled, opozarjajo nevladne organizacije in dodajajo, da so podzemne vode glavni vir pitne vode v Sloveniji, zato bi ohranjanje okoljskega nadzora nad vsemi materiali, ki se jih vnaša v tla, morala biti prioritetna naloga ministra za okolje.

'Inšpektorji leta ugotavljali, da je vse v redu, potem ugotovili, da je vse narobe'
20. 08. 2019 11.58Nadzor nad delom treh inšpektorjev za okolje, ki so nadzirali delo podjetja Termit od leta 2012 naprej, ni pokazal nepravilnosti. Župan Milan Balažic pa sedaj ministra Zajca sprašuje, kako je mogoče, da so inšpektorji leta opravljali nadzor, ki je kazal idilično stanje, potem pa nekega lepega dne ugotovili, da zaradi škodljivih učinkov onesnažena tla niso več primerna za pridelavo rastlih?

Analiza tal in vode v Moravčah potrdila presežne vrednosti nevarnih snovi
11. 07. 2019 14.15Ministrstvo za okolje je moravško občino seznanilo z rezultati njihove analize tal in vode na območju nekdanjega odkopa Drtija v Moravčah, kjer deluje podjetje Termit. Analiza je potrdila, da so v okolju presežne vrednosti nevarnih snovi. Občina zahteva odvzem okoljskega dovoljenja in odstop vodstva podjetja. V Termitu pa pravijo: "Odstopanja še zdaleč niso takšna, kot so nam bila v javnosti očitana."

V toni pametnih telefonov stokrat več zlata kot v toni zlate rude
24. 01. 2019 15.58Hiter razvoj in vse nižji stroški so dramatično povečali tako dostopnost kot nakupovanje elektronskih naprav. A medtem ko se svet navdušuje nad napravami in uživa prednosti povezanega sveta, ki ga lahko nadzoruje z nekaj kliki, se ustvarja nova ekološka bomba, imenovana e-odpadki.

Smrtonosni mikroskopski delci v zraku: zakaj so delci PM tako škodljivi?
28. 01. 2018 07.00Onesnažen zrak je med najpomembnejšimi okoljski problemi, čeprav so se emisije številnih onesnaževal v Evropi v zadnjih nekaj desetletjih precej zmanjšale. Prispeva namreč k nastanku številnih bolezni in skrajšuje življenjsko dobo ljudi. Med najbolj nevarnimi so delci PM2,5 in PM10.

V peskovniku nas težke kovine motijo, v ognjemetu pa ne? Ob eksploziji se v ozračje sprostijo delci stroncija, bakra, barija, svinca ...
29. 12. 2017 10.19Veste, v kakšne kemijske elemente zrete, ko se, če se, navdušujete nad ognjemetom? Dejstvo je, da kar gre v nebo, slej kot prej pride na tla. No, še pred tem nekaj prav tako težkih kovin vdihnemo, ostalo pa dež spere v tla in vodo.

Mugabe, ki je včasih trdil, da ga lahko s položaja odstrani le bog, odstopil
21. 11. 2017 16.11Robert Mugabe je odstopil s položaja predsednika Zimbabveja. Za to se je odločil kmalu po tem, ko je parlament začel razpravo o njegovi razrešitvi. Mugabeju, ki je bil na čelu države že od leta 1980, so nasprotniki očitali, da "je ugrabil oblast".

Na Vrhniki občanom predstavili končno poročilo. Šestan meni, da bi morali strokovnjakom zaupati
20. 09. 2017 20.19Arso trdi, da je bila sanacija okoljske škode po požaru v Kemisu učinkovita. Na Vrhniki so ob tem organizirali zbor občanov, kjer so ti slišali zdravstvena priporočila strokovnjakov in njihove predloge za nadaljnje raziskave na Vrhniki. Ob tem so imeli tudi možnost, da podajo svoje predloge za varstvo in sanacijo okolja.

BLOG: Zakaj naše telo potrebuje minerale?
17. 09. 2017 06.30Minerali imajo pomembno vlogo pri razvoju kosti, zdravju možganov, celičnih funkcijah in podpiranju metabolizma. So ključni pri prenosu živčnih impulzov v telesu, kontrakciji mišic in vzdrževanju elektrolitskega ravnovesja. Ljudje potrebujejo vsaj 18 različnih mineralov, da pravilno delujejo.

Kemis mora v 30 dneh sanirati Tojnico
27. 07. 2017 07.42Arso je na podlagi delne odločbe podjetju Kemis odredil sanacijske ukrepe. Ti se nanašajo na odstranitev onesnaženih sedimentov v potoku Tojnica od mesta prelivanja požarne vode do mostu ceste Pot na Tojnice. Časa za izvedbo imajo 30 dni, od datuma vročitve odločbe. Postopek ugotavljanja okoljske škode in odgovornosti za sanacijo pa še ni končan.

Znani vzorci dodatnih raziskav ob Kemisu, ribiči bodo najverjetneje spisali odškodninske zahtevke
14. 06. 2017 06.50Znani so nekateri rezultati analiz vzorcev, ki so bili v zadnjih dneh vzeti na območju Vrhnike. Ribiči ob tem opozarjajo, da se pristojni premalo zavedajo dolgoročne škode, ki so jo kemikalije povzročile rečnemu življu, a bodo s končnimi zahtevki počakali, dokler ne bodo znani rezultati analiz rib.

Po požaru v Kemisu: Tla so primerna za pridelavo hrane, otroci pa naj ne rijejo po zemlji
24. 05. 2017 07.12Analiza zemlje po požaru v Kemisu je pokazala, da je onesnaženje tal, ki so ga zaznali, posledica pretekle dejavnosti in da ni opaznih vplivov požara. Tla so primerna za pridelavo hrane, pravijo na NIJZ, zagotovila, da je varno, da se otroci igrajo zunaj, pa ne morejo podati. "Lahko tekajo naokoli, naj pa ne rijejo po zemlji in teh prstov dajejo v usta," svetujejo.