nižje plačilo

Z novo reformo manj špekulacij za s. p.-je?

28. 03. 2025 06.05

Prevajalka in profesorica francoščine je kot samostojna podjetnica plačevala najnižje prispevke, čeprav se je zavedala, da bo pokojnina v takem primeru mizerna. Nisem špekulirala in se izogibala plačevanju manj davka, pravi. So pa tudi taki, ki to počnejo. Če bo sprejeta nova pokojninska reforma, bo prostora za špekulacije manj. Kaj pa o napovedani reformi menijo mladi? Skrbi jih, da bi bile zaradi nje pokojnine nižje.

Trumpu prepovedali deportacije v zloglasni zapor v El Salvadorju

27. 03. 2025 06.38

Zvezno prizivno sodišče v Washingtonu je v sredo vladi predsednika Donalda Trumpa prepovedalo nadaljevanje deportacij osumljenih pripadnikov venezuelske kriminalne tolpe Tren de Aragua, ki jo je predsednik ZDA opredelil kot tujo teroristično organizacijo. Salvador naj bi za sprejem Venezuelcev od Trumpove vlade dobil šest milijonov dolarjev (5,5 milijona evrov).

Nove cene elektrike objavili vsi ponudniki: pri kom je najcenejša?

07. 03. 2025 19.50

Koliko bomo po novem plačevali za elektriko? Država cene več ne regulira. Cene elektrike na trgu pa so v zadnjem času padle. Vsi dobavitelji so že objavili nove cenike, koliko bodo po novem zaračunavali gospodinjstvom za porabo elektrike? Za povprečnega uporabnika bo marčevska položnica višja v primerjavi s februarsko, ko so bile cene še regulirane. A hkrati bo tudi nižja od položnice recimo marca lani, so pojasnila enega večjih dobaviteljev elektrike pri nas. Kakšne bodo razlike, koliko več bomo torej plačali marca kot februarja?

Vdrli v spletno banko in ukradli 3000 evrov

28. 02. 2025 06.00

Kako nas goljufi ulovijo v past? Klemna Magajno so prek elektronskega sporočila, češ da ima blokirano kartico in je ostal brez treh tisočakov. Ano so goljufi našli prek oglasa na Bolhi in ji nastavili past z dostavno službo. Kdaj je čas za alarm? Kako torej preprečiti napade? Predvsem pa, kdaj in komu nikakor ne smemo dajati podatkov?

Januarski računi za elektriko zamujajo, dobavitelji novih cenikov še ne razkrivajo

12. 02. 2025 11.51

Januarske račune za električno energijo bodo gospodinjski uporabniki prejeli z nekajdnevno zamudo. Razlog je prilagoditev izračunov zaradi zakona, ki ji bil sprejet minuli teden in po katerem bodo gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos plačali nižjo omrežnino v najdražjem časovnem bloku. Kakšne bodo cene električne energije za gospodinjstva od 1. marca, ko se izteče državna regulacija? Več dobaviteljev napoveduje nižje cene kot po veljavnih cenikih, na katerih so cene dvakrat višje od reguliranih, a za koliko, ne razkrivajo.

Ko mora tudi direktorica doma pomagati deliti hrano

09. 01. 2025 06.00

Medtem ko dobivamo vse več pravic dolgotrajne oskrbe, zaradi česar bi v domovih za starejše potrebovali še več zaposlenih, je v resnici kadrov, ki bi bili pripravljeni delati za plačo, malenkost višjo od minimalne, vse manj. Nemogoče je trenutno dobiti negovalca bolničarja, pravijo v domu upokojencev v Ilirski Bistrici, v kranjskem domu bi ta trenutek potrebovali več kot 11 medicinskih sester. Da so tam uspeli nahraniti stanovalce, je morala hrano deliti tudi direktorica doma.

Nižje cene radioloških storitev in prenova glavarinskih količnikov

18. 12. 2024 15.32

Vlada je sprejela novelo letošnje uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki so jo pripravili na ministrstvu za zdravje. Novela bo znižala cene radioloških storitev, razširila nekatere programe v zdravstvu ter prenovila plačevanje ambulant družinske medicine in pediatrije s sistemom glavarinskih količnikov.

Vlada in sindikati javnega sektorja podpisali krovno kolektivno pogodbo

15. 11. 2024 06.24

Vlada in sindikati javnega sektorja so podpisali kolektivne pogodbe oziroma anekse in dogovore, ki so podlaga za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu s 1. januarjem. Podpise pod kolektivno pogodbo za javni sektor je prispevalo 32 od skupno 46 sindikatov, kar pomeni, da je zahtevani kvorum za uveljavitev pogodbe izpolnjen. Premier Robert Golob je podpis označil za zgodovinski podvig, tudi sindikalista Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek ga vidita kot velik dosežek. Število prisotnih sindikatov daje legitimnost podpisu dokumentov, meni premier. Vrstijo se tudi odzivi drugih.

So taksiji prepoceni?

26. 10. 2024 11.40

Točno, koliko je taksistov v Sloveniji, ne ve nihče. Tudi zato, ker je ob licenciranih taksijih in uradnih taksi službah še vedno kar nekaj takšnih, ki delajo na črno. In tudi prevarantov. Razmere na trgu so neurejene, sistemskega nadzora praktično ni. Večina taksi služb in njihovi taksisti nudijo dobro ter kakovostno storitev, a neprevidni uporabniki lahko hitro plačajo nerazumno visoko ceno ali pa so zaradi nevarne vožnje tudi sami ogroženi.

Sprejet zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju

24. 10. 2024 06.36

DZ je s 45 glasovi za in tremi proti sprejel zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju, ki prinaša novo plačno lestvico. Ob tem pa niso sprejeli predlogov dopolnil SDS, med drugim glede plač županov in zaposlenih v lokalni samoupravi ter plač funkcionarjev v državnih organih. Sprejeti predlog zakona po mnenju koalicijskih poslancev izboljšuje sedanji sistem, ki je poln anomalij.

100.000 evrov na mesec za zunanje radiologe

17. 10. 2024 06.00

Kako zelo so ušle stvari izpod nadzora, ko gre za razmejitev javnega in zasebnega zdravstva, dokazuje radiologija. Bomo sploh še imeli dežurnega radiologa, ki bi pregledal otroka, je vprašanje, s katerimi se ukvarjajo v bolnišnicah, iz katerih radiologi bežijo k zasebnikom. Nazadnje se je to zgodilo v šempetrski bolnišnici, kjer imajo le še enega polno zaposlenega radiologa. Bolnišnice gasijo požar z zunanjimi radiologi, za katere samo v Celju plačujejo okrog 100.000 evrov mesečno.

Zadnji žebelj v krsti: 'Slovenija, nisi več konkurenčna'

11. 10. 2024 06.00

Slovenija ni več konkurenčna, svari Blaž Brodnjak. Zanimiva postaja sosednja Hrvaška, ki privablja podjetja ter razvojni in vodstveni kader. Da bi se Slovenci v tujini vrnili in da bi privabili tuji kader, vlada predlaga popust pri dohodnini, ki bi znašal 4000 evrov na leto. Je to dovolj? Je ukrep diskriminatoren do slovenskih delavcev, ki ostanejo doma?

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?

10. 10. 2024 06.00

Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

Kako se bodo zviševale plače v javnem sektorju?

25. 09. 2024 15.40

Predlog novega plačnega zakona, o katerem so predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja podpisali izjavo o usklajenosti, določa novo plačno lestvico. Razlika med plačnimi razredi bo namesto sedanjih štirih tri odstotke, predvideno razmerje med najvišjim in najnižjim plačnim razredom pa je ena proti sedem. Zvišanja plač bodo različna, uveljavila pa bi se postopoma od 1. januarja 2025 do 1. januarja 2028.

Cene mesa višje za 81 odstotkov. Bo meso za slovenskega kupca postalo predrago?

17. 09. 2024 06.00

Cene mesa so bile julija letos za 81,3 odstotka višje kot na začetku leta 2004. Zakaj je cena za potrošnike na prvem mestu, šele na četrtem pa poreklo? Slovenski potrošnik je za slovensko meso pripravljen plačati od 5 do 10 odstotkov več. Bi lahko meso postalo predrago? Kakšne so marže trgovcev? In kdo ima največje koristi pri rasti cen hrane in mesa?

Kako ravnati, če volan nenadoma postane lahkoten?

12. 09. 2024 09.03

Če z vozilom zapeljete v vodo s hitrostjo, ki je pnevmatike ne morejo več izpodriniti, potem pride do splavanja in pnevmatika izgubi stik s podlago in 'zaplava' po vodni površini: "Voznik je tako nenadoma le še potnik," opozarjajo na Agenciji za varnost prometa. Po državi se namreč pojavljajo močni nalivi, promet je na številnih cestah močno oviran zaradi večje količine vode na voziščih. Zato je dobro vedeti, kako ravnati, če volan nenadoma postane lahkoten.

Ne le vojaki in policisti, na ulice pripravljeni iti tudi zaposleni na UE

13. 06. 2024 15.41

Policijski in vojaški sindikati so ogorčeni nad ravnanjem vlade, ki je na stebrnih pogajanjih v ponedeljek nekaterim primerljivim poklicnim skupinam ponudila višja vrednotenja delovnih mest kot policistom, vojakom in strokovno-tehničnim delavcem. Če jim ne bo prisluhnila, vzporedno s policijsko stavko napovedujejo tudi protestni shod vojakov. Nezadovoljstvo pa prevladuje v celotnem javnem sektorju. Odločitev ministra za javno upravo, da razreši načelnico Upravne enote Ljubljana, pa ni ničesar izboljšala. "Pripravljeni smo zapreti vsa vrata in okenca ter oditi na ulice," opozarjajo na upravnih enotah.

Davčne spremembe v več paketih, vlada napoveduje tudi obdavčitev premoženja

29. 05. 2024 13.43

Minister Klemen Boštjančič in državna sekretarka Katja Božič sta predstavila končni predlog prvega paketa davčnih sprememb, ki je sestavljen iz treh glavnih ukrepov, s katerimi želijo spodbuditi produktivnost in večjo konkurenčnost slovenskega gospodarstva. Prvi ukrep je zmanjšanje dohodnine za kvalificirane kadre, drugi je davčna spodbuda za nagrajevanje v inovativnih zagonskih podjetjih in tretji – nagrajevanje delavcev z delnicami in deleži. Drugi paket davčnih sprememb, ki naj bi naslavljal tudi obdavčitev premoženja, bodo predstavili do konca leta.

Davčna obremenitev stroškov dela lani 39,7-odstotna

21. 05. 2024 12.18

Od stroškov dela za zaposleno osebo, ki je lani zaslužila 67 odstotkov plače povprečne zaposlene osebe, je bilo 39,7 odstotka namenjenih za plačilo davčnih bremen, 60,3 odstotka pa za neto plačo. Davčna obremenitev se lani glede na predlani ni spremenila, je objavil državni statistični urad.

Po avgustovskih poplavah: smo bagre prehitro spustili v reke?

01. 03. 2024 06.00

Skoraj 10 milijard evrov škode zaradi avgustovskih naravnih nesreč za prebivalstvo, gospodarstvo in okolje. Uničene hiše, tovarne, ceste in mostovi. In težko pričakovani izredni ukrepi. Od avgusta lani je bilo zaključenih več kot 1000 delovišč, v teku jih je še 200. Predvidoma bodo dela končali do konca letošnjega marca, na težje dostopnih predelih pa do junija. Ko so bagri že v rekah, pa se postavlja vprašanje: se dela izvajajo strokovno?

Ljubljana: drastično povišanje že tako visokih sejnin

06. 02. 2024 09.19

Ljubljanski mestni svetniki so kljub nasprotovanju opozicije potrdili predlog, da se sejnine članov nadzornih svetov javnih podjetij Žale ter Ljubljanska parkirišča in tržnice (LPT) povišajo za 30 odstotkov, plačila za opravljanje funkcije člana pa za 38,5 odstotka. Soglašali so tudi s poslovnim načrtom omenjenih podjetij. Člani nadzornih svetov teh podjetij bodo tako od marca namesto 200 evrov bruto za sejo prejeli 260 evrov bruto, sejnine za korespondenčne seje pa se bodo s 160 povišale na 208 evrov bruto na sejo.

'Položnica za komunalo, ki znaša 300 evrov, bo nižja za samo 10 evrov'

02. 02. 2024 10.32

Ljudska iniciativa Velenje bo zaradi visokih cen ogrevanja v soboto na Titovem trgu v Velenju ponovno izvedla protest. V četrtek so se namreč ponovno sestali z direktorjem velenjske komunale Gašperjem Škarjo, ki jim je ponudil le obročno odplačevanje ali odlog plačila januarskih položnic za ogrevanje, s čimer v iniciativi niso zadovoljni.

Dodaten milijon evrov za Velenjčane v stiski, 600.000 bo šlo za ogrevanje

30. 01. 2024 10.41

Komunalno podjetje Velenje je sporočilo, da je Termoelektrarna Šoštanj s 1. januarjem znižala nakupno ceno toplotne energije in da bo na februarskih položnicah upoštevana šest odstotkov nižja cena variabilnega dela cene toplote za gospodinjske odjemalce. Poleg tega bosta Mestna občina Velenje in Občina Šoštanj dodatno subvencionirali ceno toplote za ogrevanje prostorov in sanitarno toplo vodo, upravičencem energijskega toplotnega dodatka pa bosta občini pomagali še z znižanjem stroška toplote v višini 40 odstotkov v času kurilne sezone, namesto do zdaj fiksno določenega zneska.

Minimalna plača se bo zvišala na 1253,90 evra bruto

23. 01. 2024 12.12

Minimalna plača se bo v 2024 zvišala za 4,2 odstotka na 1253,90 evra bruto. V primerjavi z minimalno plačo v letu 2023, ki je znašala 1.203,36 evra bruto, bo nova minimalna plača višja za 50,54 evra. V Zvezi svobodnih sindikatov sicer menijo, da je bila zamujena priložnost za višji dvig, a so kljub temu zadovoljni, da je vlada vsaj odstopila od prvotnega predloga. Medtem v GZS menijo, da je odločitev ministra prava tudi z vidika javnofinančnega primanjkljaja.

Velenjčani zahtevajo preklic januarskih položnic za ogrevanje

22. 01. 2024 11.01

Občane Velenja so v začetku leta presenetile občutno višje cene položnic, decembrski računi so pri nekaterih stanovalcih dosegali celo vrtoglavih 430 evrov. Občani, povezani v Ljudsko iniciativo Velenje, so za sredo napovedali tudi protest za nižje cene komunalnih storitev z naslovom 'Spust cene al pa stolček'. Nanj so povabili tudi direktorja Komunalnega podjetja Velenje Gašperja Škarjo in tehničnega direktorja Komunalnega podjetja Velenje Janeza Ramšaka, ki pa se shoda ne bosta udeležila. Iniciativa zahteva, da velenjska komunala prekliče januarske položnice za ogrevanje in prepolovi cene toplote. Če se to ne bo zgodilo, bodo zaostrovali proteste, napovedujejo.

Velenjska občina prihodnji teden v uskladitev toplotnega dodatka

19. 01. 2024 15.48

Skok cen toplotne energije v Mestni občini Velenje je razburil občane. Decembrske položnice so pri nekaterih stanovalcih dosegale celo vrtoglavih 430 evrov. Prav zato bo velenjska občina prihodnji teden z občinskimi svetniki in političnimi strankami uskladila višino toplotnega dodatka in občanom skušala olajšati plačilo položnic za ogrevanje. Župan Velenja Peter Dermol je povedal, da bodo skušali s tem dodatkom, ki je lani znašal 30 evrov na položnico, zajeti čim večje število občanov.

Kdo si lahko privošči bolniško – rekorder s 24.000 evri ali nekdo s 500 evri nadomestila?

03. 01. 2024 06.00

Bolniška odsotnost – ena največjih težav slovenskega zdravstva. Kdo si bolniško lahko privošči? 42-letna delavka nam je razkrila svoje plačilne liste. Ker prejema zgolj 500 evrov nadomestila, si bolniško težko privošči. Posledice pa: dela z bolečinami, dan preživi le s pomočjo protibolečinskih tablet. Na drugi strani bolniškega sistema pa rekorder, ki je lani prejel dobrih 24 tisoč evrov iz zdravstvene blagajne v enem mesecu. Na bolniški je že osem let. Kako je to mogoče? Se obetajo spremembe?

Kaj prinaša zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva?

15. 12. 2023 15.28

DZ je v četrtek sprejel zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva, dela in sociale ter z zdravstvom povezanih vsebin, ki bo po navedbah ministrstva za zdravje pripomogel k večji dostopnosti, organiziranosti in učinkovitosti zdravstvenega sistema. Zakon prinaša podlage za uvajanje obveznega zdravstvenega prispevka in številne druge ukrepe.

Na Islandiji na tisoče žensk, tudi premierka, stavka zaradi plačne vrzeli

24. 10. 2023 12.58

Več deset tisoč žensk na Islandiji v znak protesta proti plačnim vrzelim med spoloma ne opravlja svojega dela. Prost dan za ženske oz. kvennafri si je vzela tudi premierka Katrin Jakobsdottir. Ženske naj danes ne bi opravljale nobenega dela, tako plačanega kot neplačanega, vključno z gospodinjskim.

'Roku Snežiču sem plačal 90 tisoč evrov za posel na Darsu'

22. 10. 2023 19.15

Razkrivamo posnetek, na katerem davčni svetovalec Rok Snežič sprejme pet tisoč evrov gotovine. "Gre za podkupnino," za rubriko 24UR Fokus razlaga žvižgač, ki je Snežiču na posnetku izročil 25 bankovcev po 200 evrov. Skupno mu je, trdi, plačal 90 tisoč evrov podkupnin, del denarja pa naj bi šel tudi takratni največji vladni stranki SDS. Tako mu je, pravi, govoril prav Snežič.