nezgod

Bovški občinski svet podprl načrte tujega investitorja za Kanin

11. 04. 2025 09.24

Bovški občinski svet je na četrtkovi seji podprl predlog za oživitev Kanina, ki ga je svetnikom predstavil tuji investitor, družba CDC iz Bolzana s švicarskim partnerjem. Investitorji so pripravljeni v petih letih v kaninske naprave vložiti 105 milijonov evrov. Svetniki so sicer na seji tudi izrekli nezaupnico županu Valterju Mlekužu.

Če bi streslo ljudi v tleh

28. 10. 2024 05.58

Scenariji ukrepanja, če bi se v Sloveniji silovito zatresla tla, so bili že neštetokrat preigrani. Poškodbe pa ne bi nastale samo na površju, ampak tudi pod njim, kjer si številni služijo kruh. Reševalne ekipe so zdaj vadile, kako bi se odzvale, če bi posledice potresa po osmi stopnji po evropski potresni lestvici ukleščile rudarje, zasule vhod v rov in povzročile požar.

Kariera po karieri: Na pomoč pri krepitvi finančnih veščin

28. 10. 2024 00.15

Skupina Triglav pod okriljem trajnostne pobude Zavarujmo prihodnost krepi finančno opismenjevanje.

Izruvan parkomat, nesreča z ukradenim gradbenim strojem in viličar v morju

26. 08. 2024 11.14

V Lipici je neznanec izruval in odnesel parkomat ter s tem povzročil za 15 tisoč evrov škode. Manjša nesreča je policijo pripeljala na sled ne enemu, ampak dvema ukradenima gradbenima strojema. Obravnavali so tudi krajo motorjev s čolnov, na seznamu nezgod pa se je znašel tudi viličar, ki je med nakladanjem na tovornjak padel v morje.

Slovenijo dosegla močna nevihta s silovitimi sunki vetra

01. 08. 2024 06.10

V četrtek zvečer se je nad severovzhodno Italijo razvil večji nevihtni sistem, ki je ob spremstvu močnih sunkov vetra dosegel Primorsko. Agencija RS za okolje (Arso) je zaradi napovedanih krajevnih neurij izdala oranžno opozorilo za celotno državo. Na Obali so veljali preventivni ukrepi, ladijski promet v koprskem pristanišču pa je bil začasno ustavljen.

Sindikati: Zaradi vročine ogrožena več kot polovica delavcev

09. 07. 2024 15.04

Konfederacija sindikatov 90 v času vročinskega vala delodajalce znova poziva k ustreznim ukrepom za zaščito delavcev. Po njihovih izračunih je z vidika varnosti in zdravja pri delu ob vročini izrazito ogrožena več kot polovica delavcev. Delodajalcem med drugim svetujejo, naj zmanjšajo intenzivnost dela in delavcem zagotovijo osvežilne napitke.

Na prvem Highlander pohodniškem dnevu tudi Jure Košir in Simona Fabjan

22. 05. 2024 18.45

Pretekli vikend je s svojim sončnim vremenom v hribe privabil številne ljubitelje narave. V objemu Kamniško-Savinjskih Alp se je tako odvil tudi prvi Highlander pohodniški dan, ki je združil ljubitelje aktivnega življenja in zdrave prehrane. Med njimi sta bila tudi nekdanji smučar Jure Košir in nekdanja odbojkarica Simona Fabjan, skupaj z gorskim reševalcem Matjažem Šerkezijem.

Vpliv pandemije izginja, telesna pripravljenosti otrok se izboljšuje

17. 04. 2024 16.24

Telesna pripravljenost in prekomerna prehranjenost otrok sta se po podatkih za leto 2022 začeli počasi vračati k vrednostim pred pandemijo covida-19, kažejo posodobljeni podatki NIJZ o zdravju prebivalcev v občinah. Na splošno je bilo v letu 2022 kazalnikov izboljšanja več kot tistih, ki so se poslabšali. Še naprej narašča bolniška odsotnost.

Inšpektorat pri turških izvajalcih del na drugem tiru odkril kup kršitev

09. 02. 2024 14.59

Inšpektorat RS za delo je pri treh od štirih turških izvajalcev del pri projektu drugega železniškega tira med Divačo in Koprom, katerih delavci so za 15. februar napovedali stavko, opravil že več deset nadzorov, pri tem pa ugotovil tudi več kršitev, med njimi v zvezi z delovnim časom, regresom in varstvom pri delu. Četrtega izvajalca še niso obravnavali.

Projekt Varnost za izboljšanje varnosti

29. 12. 2023 10.05

Podjetje Projekt Varnost je bilo ustanovljeno leta 2009 z jasnim ciljem - izboljšati storitve na področju varstva pri delovnih procesih.

Na pomoč prostovoljci iz Ukrajine: Naše srce bije z vami, razumemo vašo bolečino

09. 08. 2023 15.11

Prostovoljci iz Ukrajine, ki so svoj dom našli v Sloveniji, želijo pomagati pri odpravi posledic katastrofalne ujme. Prva skupina je takole očistila štiri objekte v Mengšu. Bili so tako hitri, da so dodeljeno delo za cel dan opravili v nekaj urah. In interes za pomoč Slovencem prihaja z vseh koncev države, kjer so nameščeni, zato bo druga skupina Ukrajincev odšla pomagat na Koroško takoj, ko bodo to dopuščale razmere. "Zdržite, mi pa vam bomo pomagali. Naše srce bije z vami, razumemo, kako vam je težko," prebivalcem Slovenije, ki so se znašli v stiski, sporoča Alla Zaruba, ki je organizirala 'ukrajinsko ekipo' za pomoč.

Nevihte in vročina so nevarne, neinformiranost pohodnikov pa tudi

15. 07. 2023 07.00

Letalska policijska enota je z ekipami za reševanje v gorah in skupinami gorskih reševalcev v zadnjih desetih dneh opravila kar 16 reševanj v gorah. Pomoč je potrebovalo 25 pohodnikov, ki so se zaradi objektivnih razlogov, nekateri pa zaradi lastnih napak in precenjevanja zmožnosti, znašli v hudih težavah. Vse pohodnike znova opozarjajo, naj se ne spravljajo v nevarnost.

Sindikat opozarja: kritično v gostinstvu in turizmu, gradbeništvu in komunali

10. 07. 2023 10.30

Obalna sindikalna organizacija KS 90 ob vročini delodajalce poziva, naj za svoje delavce sprejmejo ukrepe, ki gredo v smeri zagotavljanja varnega in zdravega delovnega okolja. Inšpekcijo za delo poziva, naj to preverja, odločevalce pa, naj zaostrijo delovnopravno zakonodajo, so sporočili iz KS 90.

'E-skiroji niso zlo, a jih moramo uporabljati varno'

07. 04. 2023 06.21

Električni skiroji lahko pripomorejo k večji mobilnosti, zmanjševanju prometnih zamaškov in zniževanju izpustov CO2, zato so dobrodošla alternativa avtomobilom. A nikakor ne na račun varnosti, so opozorili na mednarodni konferenci o prihodnosti e-skirojev, ki je potekala v Ljubljani. Trenutno stanje je nekoliko paradoksalno, saj se e-skirojev ostali udeleženci v prometu bojijo, njihovi vozniki pa se premalo zavedajo svoje odgovornosti.

Takšna zavarovanja potrebujete, če imate otroka

27. 03. 2023 00.15

Med starševskimi skrbmi je varnost otroka na prvem mestu, je pokazala ameriška raziskava.

Bi moral biti osvežilni tečaj vožnje za starejše obvezen?

25. 03. 2023 19.07

Skoraj tretjina voznikov v Sloveniji je starejših od 60 let, večina pa jih svojega vozniškega znanja ne obnavlja. V lanskem letu je največ udeležencev na slovenskih cestah umrlo v prometnih nesrečah, ki so jih povzročili najstarejši povzročitelji, stari nad 64 let. Prav zato se zdi osvežitvena vožnja za starejše precej pomembna – da lahko starejši tudi sami ocenijo, če so še primerni za vožnjo. Veliko je namreč tudi takšnih, ki zaradi prevelikega stresa z vožnjo nehajo prezgodaj, čeprav so še povsem sposobni vozniki. Osvežilne vožnje se je denimo udeležila tudi znana pisateljica in igralka Desa Muck, ki je dejala: "V eni uri sem res izvedela 'svašta'."

Vrstijo se pozivi k bolj učinkovitemu nadzoru kršitev delavskih pravic

07. 10. 2022 10.35

Navkljub spodbudnim septembrskim podatkom o registrirani brezposelnosti, ki je dosegla novo najnižjo raven v zgodovini samostojne države, ob svetovnem dnevu dostojnega dela od deležnikov prihajajo pozivi, da je treba na trgu dela postoriti še marsikaj.

Reševalni pas poveča možnost preživetja ponesrečencev do 40 odstotkov

22. 09. 2022 19.00

V družbi Dars so opazili, da so slovenski vozniki pri vzpostavljanju reševalnega pasu na avtocestah dosledni in to pravilo spoštujejo v veliko večji meri kot tuji vozniki. Po desetih letih akcije 'Reši življenje' so pri Darsu ocenili, da se vozniki ob zastojih razvrščajo občutno bolje kot pred letom 2012. Podatek je spodbuden zato, ker pravilna razvrstitev vozil na avtocesti ali hitri cesti omogoča reševalnim vozilom hitrejši dostop do ponesrečencev in s tem poveča možnost njihovega preživetja tudi do 40 odstotkov.

Varnostna razdalja? Pri 130 kilometrih na uro je pot ustavljanja 129 metrov

25. 08. 2022 19.00

Na avtocestah in hitrih cestah je najmanj prometnih nesreč glede na število vozil in prevožene razdalje, zato veljajo za najbolj varne ceste. Če se nesreče zgodijo, imajo večinoma hujše posledice. Najpogostejša vzroka zanje sta visoka hitrost in prekratka varnostna razdalja. Razlika v hitrosti vozil je pogosto večja, kot jo zna oceniti voznik, kar predstavlja tveganje za nalet. Ustrezna varnostna razdalja med vozili je zato učinkovit varnostni ventil. Ko se odpravimo na pot, zato morda ni odveč imeti v glavi podatek: naše vozilo v zgolj eni sekundi pri hitrosti 130 kilometrov na uro prevozi 36 metrov. Pot ustavljanja avtomobila pa je pri 130 kilometrih na uro kar 129 metrov na suhem vozišču.

'Vozniki na avtocesti so v sekundi obveščeni, če kdo vozi v napačno smer'

18. 08. 2022 19.00

Čeprav so slovenske avtoceste in hitre ceste prometno zelo obremenjene, se na njih zgodi najmanj prometnih nesreč – 11 odstotkov. V tem pogledu so varnejše od preostalega cestnega omrežja, k čemur med drugim prispevajo sodobni sistemi, ki so nameščeni ob, v in nad avtocesto. Ti z različnimi signali in alarmi opozarjajo strokovnjake v nadzornih centrih, ki imajo za nevarne situacije pripravljene scenarije, kako hitro reagirati in opozoriti voznike. K manj stresni in varnejši vožnji seveda lahko v največji meri prispevajo vozniki sami. Kako? Dars je spomnil na nekaj preprostih pravil in napovedal, da gnečo na avtocestah lahko pričakujemo tudi ta konec tedna.

Prehitri in hkrati pijani vozniki letos povzročili 311 prometnih nesreč

08. 08. 2022 10.54

Neprilagojena hitrost je še vedno med najpogostejšimi vzroki za prometne nesreče z najhujšimi posledicami. V Sloveniji smo letos do 23. julija evidentirali 1694 prometnih nezgod zaradi prehitre vožnje, kar je 15 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Da bi predstavniki Agencije za varnost prometa in Policije opomnili voznike, da najhitrejši na cesti včasih ne pridejo na cilj, začenjajo tretjo letošnjo nacionalno preventivno akcijo Hitrost, ki bo potekala do nedelje, 14. avgusta 2022. Policisti bodo po vsej državi poostreno preverjali, ali vozniki upoštevajo omejitve hitrosti.

Če se usedete v razbeljen avto, bo vročina na vas delovala zelo obremenilno

20. 07. 2022 09.30

Vročinskih obremenitev med vožnjo ne podcenjujte, še posebej, če je pot daljša, opozarja Agencija za varnost prometa. Zagotovite si dovolj vode, preverite delovanje klimatske naprave in načrtujte več krajših postankov. Preverite razmere na cestah, saj stanje v zastojih lahko povzroča dodaten stres in vodi v jezne reakcije, ki ogrožajo prometno varnost. V Obalni sindikalni organizaciji – KS 90 medtem opozarjajo, da je zaradi vročine izrazito ogrožena vsaj polovica vseh delovno aktivnih prebivalcev Slovenije.

Bi morali delodajalci ob vročinskem valu zmanjšati pričakovanja?

25. 06. 2022 09.42

Ob preveliki izpostavljenosti toplotno neustreznemu delovnemu okolju je za določeno delovno nalogo potrebnega več časa ali pa mora biti zanjo dodeljenih več delavcev. Prav tako se dela ne more izvajati tako dolgo ali tako intenzivno kot sicer, saj visoke temperature povzročajo večjo nepazljivost in porast delovnih nezgod, opozarjajo sindikati.

'Za razgled na plažo z žičnico na Stražo ...'

06. 02. 2022 15.53

Nobena skrivnost ni – povprečna starost žičnic v Sloveniji je presegla tridesetico. Naprave se vse pogosteje kvarijo, njihovo vzdrževanje je tako vse dražje. Letos sta se zgodili že dve večji okvari – na dostopni žičnici na Krvavec in na šestsedežnici na Cerknem. A potopimo se za nekaj trenutkov v zgodovino in sprehodimo skozi podobe vzpostavljanja sodobnega smučanja na Slovenskem.

V zadnjih 50 letih petkratno povečanje vremenskih katastrof

01. 09. 2021 16.57

Vremenske katastrofe so se v zadnjih 50 letih povečale za petkrat, v veliki meri gre za posledico segrevanja planeta. Čeprav je zaradi izboljšanih opozorilnih sistemov umrlo manj ljudi, so katastrofe povzročile sedemkrat večjo gospodarsko škodo, kaže objavljeno poročilo Svetovne meteorološke organizacije (WMO). Trend naraščanja se bo nadaljeval.

Habib: Islam lahko v tem trenutku pokonča Poiriera in napade Oliveiro

17. 07. 2021 13.54

V nedeljo zgodaj zjutraj po slovenskem času (4.00) ljubitelje borilnih veščin na VOYO čaka nova poslastica. V oktagonu se bosta v borbi večera v lahki kategoriji udarila Islam Mahačev in Thiago Moises. Pomembno vlogo v Las Vegasu pa bo imel tudi nekdanji nesporni kralj lahke kategorije Habib Nurmagomedov, ki svojemu varovancu napoveduje svetlo prihodnost.

Woods po več operacijah pri zavesti, 'čudež, da je sploh preživel'

24. 02. 2021 07.54

Ameriški zvezdnik golfa Tiger Woods je bil v torek vpleten v hudo prometno nesrečo v okolici Los Angelesa, po kateri so ga morali v bolnišnici operirati. Po prvih podatkih je uspešno prestal več operacij zlomljenih nog ter je po posegu pri zavesti in okreva. Kot je na tiskovni konferenci sporočil lokalni šerif Alex Villanueva ameriški zvezdnik golfa ni kriv nepremišljene vožnje.

Poklukar zavrnil politično zlorabo policijskih evidenc v njegovem mandatu

12. 01. 2021 13.18

V času mojega mandata ni bilo nobenih nezakonitih vpogledov v evidence s strani ministra, niti nobenih usmeritev ali zahtev, da bi se to počelo, je na seji parlamentarne preiskovalne komisije o ugotavljanju zlorab v zadevi Franc Kangler kakršne koli zlorabe zanikal nekdanji minister za notranje zadeve Poklukar.

V bližini Pulja izginila Inina ploščad

08. 12. 2020 10.03

Kaj se dogaja na morju v bližini Pulja? Kar naenkrat je namreč izginila ploščad Ine, na kateri na srečo ni bilo nikogar. Opazili je niso ne z morja ne iz zraka. Kam je izginila, ne ve nihče.

Zabavni pripetljaji oddaje 24UR: 'Smeh je pol zdravja'

27. 11. 2020 07.00

Med snemanjem informativne oddaje se našim novinarjem in voditeljem kdaj tudi zalomi. Motiti se je človeško, pravi znan slovenski pregovor. A vsaka napaka je lahko seveda tudi razlog za smeh. Ta pa je danes, v času, ko nas pestijo različne težave, še toliko bolj dobrodošel. Sprehodite se z nami po poti spominov na najbolj zabavne pripetljaje novinarjev in voditeljev oddaje 24UR.