nezdrava hrana

Adijo gubice, letos v poletje vstopite z napeto kožo

20. 06. 2024 00.15

Težave s kožo so v poletnem času pogostejše. Prav zato je izredno pomembno, da koži povrnemo svežino. Poleti koži posvetite več časa in pozornosti, s primerno nego pa lahko upočasnite tudi proces staranja in nastanek neželenih gubic.

BLOG: Težave s spolno slo? Pomagajte si s pomočjo narave

07. 04. 2024 15.00

Obstaja veliko kultur in civilizacij, ki so skozi zgodovino uporabljale različna živila, zelišča in prakse za povečanje spolne želje oziroma libida. Na primer, antični Grki so verjeli, da lahko uživanje medu in oreščkov poveča spolno moč. Podobno so v starodavni kitajski kulturi ginseng, korenina rožiča in ingver veljali za afrodizijska živila. Afrodizijska živila so torej tista, za katera se verjame, da povečujejo spolno željo, vzburjenje ali izboljšujejo spolno zmogljivost. Ljudje so od nekdaj verjeli, da imajo ta živila sposobnost povečati spolno poželenje ali izboljšati spolno zmogljivost, zato so jih vključevali v svojo prehrano ali kot dodatke k prehrani in so bila del tradicionalnih zdravilnih praks.

Ultra predelana hrana velika grožnja za naše zdravje

29. 02. 2024 10.18

Ultra predelana hrana, kot so industrijsko vnaprej pripravljene jedi, denimo pekovski izdelki, gazirane pijače, prigrizki, je velika grožnja za naše zdravje, ugotavljajo znanstveniki. Takšna hrana je namreč neposredno povezana s kar 32 škodljivimi učinki na zdravje, vključno z večjim tveganjem za bolezni srca, raka, s sladkorno boleznijo tipa 2, slabim duševnim zdravjem in prezgodnjo smrtjo, kažejo ugotovitve največjega pregleda s tega področja doslej.

BLOG: Gastropareza, motnja prebavljanja hrane

19. 12. 2021 14.30

Pri motnji praznjenja želodca, gastroparezi, gre za težavo oz. okvaro živcev želodca, ko se upočasni prebavljanje hrane, saj mišice želodca ne delujejo pravilno. Težave se pojavijo po jedi, pogosteje pa zbolijo ženske. Gastropareza je lahko začasna ali kronična.

Še vedno nimamo podrobnega zemljevida možganov

30. 10. 2021 08.28

60 let po prvem poletu človeka v vesolje znanstveniki sestavljajo zemljevide nevidne temne snovi v vesolju. Mars raziskujejo roboti, gradijo se lunarne vesoljske postaje, znanstveniki odkrivajo nove eksoplanete, fotografirali so črno luknjo, s tehnologijo prestopili meje Sončevega sistema ... Največja skrivnost pa še vedno ostaja organ, ki nam vsa ta odkritja omogoča: možgani. Če bi bili človeški možgani tako preprosti, da bi jih lahko razumeli, bi bili mi, ljudje, tako preprosti, da jih ne bi, je dejal fizik Emerson Pugh.

Britanci razmišljajo o uvedbi 'debelega davka'

17. 07. 2021 07.00

Zaradi količine sladkorja in soli, ki ju vsebujejo hrana in pijače, ljudje zbolijo, pa tudi umrejo. To je najbolj odmevna ugotovitev strokovnjakov, ki so po naročilu britanske vlade pripravili študijo o "državni prehranjevalni strategiji". V svojem poročilu poudarjajo, da bi morali v korist javnega zdravja drastično zmanjšati količino sladkorja in soli v prehrani, za doseganje tega cilja pa predlagajo uvedbo tako imenovanega "debelega davka". Plačevali bi ga proizvajalci, ki uporabljajo preveč maščob, sladkorja in soli.

'Živimo v mehurčkih, kar je oglaševano kot nekaj dobrega, a ima nevarne posledice'

29. 06. 2021 06.00

Doživljamo ogromno kolektivno ranljivost in mnogi nimajo mehanizmov za spoprijemanje z njo, opozarja Katarina Veselko, psihologinja, zaposlena v O. K. Consulting. Kot ocenjuje, ni bilo skupnostnega reševanja problema, državljani v tej 'koronakrizi' nismo bili obravnavni na enake načine. Odgovornost in krivda učinkovito delujeta le v kompletu, in ljudje se ne pustimo vzgajati nekomu, ki ne skrbi za našo dobrobit. V političnem svetu imamo ogromen primanjkljaj odgovornosti, opozarja.

BLOG: Miti o hujšanju

25. 04. 2021 07.05

Brskanje po družbenih omrežjih in spletnih portalih ter razne revije vas izpostavljajo neskončnim informacijam o prehrani in zdravju. Večina je žal napačna. Celo usposobljeni zdravstveni delavci, vključno z zdravniki in dietetiki, so krivi za širjenje dezinformacij o prehrani in v javnosti ustvarjajo še večjo zmedo. Ne nasedajte zgodbam o hitrem hujšanju, doseženem z malo ali nič truda. Izguba teže ni enostavna. Zahteva doslednost, ljubezen do sebe, trdo delo in potrpljenje.

Adijo gubice, letos v pomlad vstopite z napeto kožo

20. 04. 2021 00.15

Težave s kožo so v zimskem času pogostejše. Večina se prav pozimi srečuje s suho in utrujeno kožo, ki jo povzroča mraz ter hladen veter in suh zrak zaradi ogrevanja notranjih prostorov. Prav zato je izredno pomembno, da koži povrnemo svežino. Spomladi koži posvetite več časa in pozornosti, s primerno nego pa lahko upočasnite tudi proces staranja in nastanek neželenih gubic.

Ed Sheeran o težkih časih: panični napadi, prenajedanje in prekomerno pitje

28. 07. 2020 07.00

Priljubljeni britanski glasbenik Ed Sheeran je spregovoril o težkem obdobju, ko je bil na vrhuncu slave. 29-letnik se je boril s paničnimi napadi, imel je težave z motnjami hranjenja in prekomernim pitjem alkohola. "Nisem videl smisla, da bi spil kozarec vina. Raje sem spil dve steklenici," se spominja.

BLOG: Kakšen naj bo zdrav obrok za otroka?

19. 07. 2020 07.00

Otroci so, če nam je to všeč ali ne, ogledalo nas samih. Nič drugače ni na področju prehranjevanja, vse se začne pri starših. Ne morete pričakovati, da bo otrok sam začel vpeljevati zdrav način prehranjevanja, če boste vi zraven njega jedli hitro pripravljeno, predelano in vitalnih hranil osiromašeno hrano.

Nika Ambrožič Urbas: Mož Matjaž je izvrsten kuhar

29. 04. 2020 13.59

Nika Ambrožič Urbas pravi, da je v vlogi četrte sodnice MasterChefa Slovenija neskončno uživala, tudi zaradi presenečenja, ki so ga zanjo pripravili sodniki. Ali ste vedeli, da je bila v otroštvu njena najljubša hrana vložena rdeča pesa? Preberite tudi, katera je njena najljubša nezdrava razvada in kakšen kuhar je njen mož Matjaž.

Lana Messner in Neža Kovačevič

24. 02. 2020 07.00

Prijateljici, ki ju zdržuje ljubezen do kuhinje in baleta, se bosta skupaj potegovali za naziv Mali šef Slovenije. Obe radi kuhata za svojo družino, Neža pa pravi, da zato, ker so najbolj iskreni, ko pride do pohval ali kritik.

Britanski najstnik zaradi slabe prehrane oslepel

04. 09. 2019 11.57

Čips, bel kruh, pomfrit in klobase ter šunko, vse to in samo to je jedel britanski najstnik, ki je, tako trdijo raziskovalci njegovega primera, oslepel prav zaradi osiromašene prehrane. Najprej je bil samo utrujen, nato sta mu začela pešati vid in sluh, na koncu pa je, pri komaj 17 letih, popolnoma oslepel.

V ponudbi subvencioniranih obrokov preveč nezdrave hrane

08. 05. 2019 12.17

Ali pice in ocvrta živila sodijo v redno ponudbo subvencioniranih obrokov? Ali je čas za spremembo ponudbe in bolj kritično izbiro študentov? O tem so se spraševali sodelujoči pri projektu 'Študent - veš, kaj ješ'. Kot so poudarili, mora ponudba ostati cenovno dostopna, a bolj zdrava, pestra, privlačna in primerna za vsakodnevno prehranjevanje študentov.

Slovenka odločena: čas je, da obrne nov list v svojem življenju

27. 06. 2018 20.41

Zdravje je naše največje bogastvo, a se tega ponavadi žal začnemo zavedati šele, ko nam preneha služiti. Prej nimamo časa razmišljati o tem, saj nas zaposluje na tisoče drugih, po našem prepričanju bolj pomembnih stvari. A ko enkrat zbolimo, to običajno ne vpliva samo na naše življenje, temveč tudi na življenja naših najbližjih. In ni malo primerov, ko bolezen ali zanemarjanje zdravja privedeta do hudih partnerskih ter družinskih težav. To sta pred nedavnim na lastni koži občutili tudi naši bralki, Hajdi in Vera.

Študentska prehrana: smernice za gostince zgolj priporočilo

23. 06. 2018 06.00

Hrana, ki jo gostinci ponujajo študentom na bone, je pogosto premastna in preslana. Smernice zdravega prehranjevanja za gostince, ki ponujajo subvencionirano hrano, niso pogoj, ampak zgolj priporočilo. Sistem pa spodbuja ponudnike, ki tekmujejo za najnižjo ceno, ne pa nujno tudi za kakovost.

'Pot do pekla je tlakovana z dobrimi nameni' – zakaj pretirana regulacija držav ne dosega 'dobrih' ciljev?

29. 05. 2018 10.08

Davki, zdravstvena opozorila, enotne embalaže, omejitve, zapovedi, prepovedi. Države z regulacijami skušajo urejati različna področja, zato da bi vnesle stabilnost in določen red v življenja svojih državljanov. A nemalokrat se je izkazalo, da pretirana skrb, doseže ravno nasprotne učinke. Ali ima država pravico, da se vpleta v naše vsakdanje življenje? Pogovarjali smo se s predstavniki Inštituta za svobodno kritiko Libertas.

Avtomobili polepljeni z zdravstvenimi opozorili – bo to naslednja regulacija držav?

19. 05. 2018 09.44

Vožnja ubija, vožnja resno ogroža vas in okolico, vožnja lahko povzroči počasno in bolečo smrt. To je nekaj primerov zdravstvenih opozoril, ki bi v prihodnosti lahko ’krasila’ avtomobile, če bi se države odločile okoljsko problematiko in naše zdravje reševati na ta način. Ima država pravico, da s takimi ukrepi ogrozi blagovne znamke, nam potrošnikom pa vsili, da se vozimo v popisanih avtomobilih? Kako daleč gre lahko država s prepovedmi, kje so meje?

Londonski župan prepovedal oglaševanje nezdrave hrane in pijače v mestnem javnem prometu

16. 05. 2018 18.19

Pretežkih je že več kot 40 odstotkov otrok, starih do 10 let. Z najhitrejšim porastom števila otrok s prekomerno težo pa se soočajo Britanci. Zato je londonski župan napovedal vojno debelosti in namerava prepovedati oglaševanje hitre hrane na vseh sredstvih mestnega javnega prevoza in postajah.

Petra se odpravlja na delo v tujino, MasterChef je bil njena odskočna deska

06. 04. 2018 11.12

Petra Lorber še vedno sanja o svoji restavraciji, v kateri bi stregla zdravo in okusno hrano, na jedilniku pa zagotovo ne bo cvrtja. Verjame, da ji bo s trdim delom tudi uspelo, veliko novih idej pa je dobila ravno v šovu.

Kdo bo odločal o tem, kaj bomo jedli, pili in kaj počeli?

22. 03. 2018 12.35

Ljudje smo se skozi zgodovino morali neprestano boriti za svobodo in zdi se, da ta boj nikoli ne bo končan. Čeprav so naše pravice in svoboščine opredeljene v različnih mednarodnih pravnih dokumentih, ustavah in zakonih, se vedno znova izkaže, da nimamo svobodne izbire oziroma da je ta pogosto omejena. Kako uspešni bomo pri uveljavljanju svoje svobodne odločitve, je v veliki meri odvisno od nas samih, pa tudi od institucij, ki so nam pri tem zlasti z osveščanjem in izobraževanjem lahko v veliko pomoč.

VIDEO: Sladke pijače, prigrizki, alkohol – kako daleč gre lahko država pri omejevanju našega vsakdanjega življenja?

30. 03. 2018 17.58

Ali lahko pričakujemo enotno embalažo in zdravstveno vsebino na izdelkih, za katere velja, da škodujejo zdravju? Imajo države pravico, da regulirajo naše odločitve – torej, da jemo sladkarije, slane prigrizke ali pijemo sladke pijače in alkohol?

Zmaga slovenskih strokovnjakov – dosegli so omejitev transmaščobnih kislin v živilih

23. 03. 2018 16.24

Slovenski strokovnjaki z več področij so skupaj dosegli pravo zmago na področju preventive in srčno-žilnih bolezni. Uspelo jim je doseči, da bo najvišja dovoljena vsebnost transmaščobnih kislin v živilih v Sloveniji zakonsko omejena. S tem so naredili pomemben korak k zaščiti zdravja, zlasti nosečnic, doječih mam, dojenčkov in otrok. Pravilnik začne veljati aprila 2019.

Kaj jedo slovenski študenti? Njihov jedilnik vsebuje preveč maščob in soli

22. 03. 2018 14.07

Slovenski študenti se prehranjujejo nezdravo, je pokazala raziskava. Njihovi obroki vsebujejo preveč maščob in soli ter premalo zelenjave. Problem pa ni le, kaj jedo, ampak tudi kdaj in kako pogosto jedo. Odgovornost za nezdravo prehrano je tako na gostincih kot tudi študentih. Zato si različne institucije prizadevajo, da bi njihove slabe navade spremenili.

Slovenci so nam zaupali kako hujšajo pred poletjem

30. 06. 2017 07.44

Poleti bi bili vsi radi privlačni v kopalkah, zato se mnogi trudijo izgubiti odvečne kilograme s striktnimi dietami, ki pa po navadi niso uspešne in imajo zgolj učinek bumeranga. To pomeni, da se na hitro izgubljeni kilogrami kmalu spet vrnejo. Zato smo pred kamero povprašali nekaj Slovencev in Slovenk kako se oni lotijo hujšanja »tik pred zdajci« in ali so pri tem uspešni.

S slovensko belo jelko za naravno lepoto in zdravo kožo

24. 05. 2017 07.55

Nezdrava hrana povzroča vnetja in poškodbe elastičnih tkiv kože in zavira absorbcijo antioksidantov in hranil, ki so nujni za celični metabolizem in regeneracijo. Zato priporočamo, da se izogibate velikih količin industrijsko predelane hrane, soli, sladkih pijač in enostavnih sladkorjev.

Brezglutenska hrana z več maščobami in manj beljakovinami?

11. 05. 2017 11.42

Brezglutensko hrano morajo uživati bolniki s celiakijo, a se je ta oblika prehrane razpasla tudi med zdravimi ljudmi. Raziskovalci zdaj ugotavljajo, da brezglutenska hrana ni najbolj optimalna, saj nekateri produkti vsebujejo več maščob in manj beljakovin v primerjavi z običajnimi produkti.

Motnje hranjenja: ko želja po izklesanem telesu postane smrtno nevarna

02. 05. 2017 09.25

Medijske podobe favorizirajo izklesano žensko in moško telo, mladost, idealne mere in popolnost, saj naj bi prav to prineslo nekakšno zadovoljstvo in srečo v življenju. A različne shujševalne diete lahko pripeljejo do motenj hranjenja. Že znanim, kot so anoreksija, bulimija in kompulzivno prenajedanje, sta se v zadnjem času pridružili še ortoreksija in bigoreksija.

Šokantni dokaz raziskave: Tablete za doseganje TOP forme brez treninga so prispele na tržišče!

30. 03. 2017 07.34

Vrtoglav ritem življenja in cenejša, toda nezdrava hrana prinašata več slabega kot dobrega. Maščobne obloge se kopičijo, toda fitnes centri so predragi ali pa enostavno za obisk le-teh nimamo dovolj časa.