nevtralnost

Suspendiranega predsednika, ki je za nekaj ur razglasil vojno stanje, odstavili

04. 04. 2025 06.36

Južnokorejsko ustavno sodišče je soglasno potrdilo odločitev parlamenta o odstavitvi predsednika Yoon Suk-yeola zaradi razglasitve vojnega stanja decembra lani. Suspendirani predsednik se tako dokončno poslavlja od položaja, predčasne volitve za njegovega naslednika pa bodo potekale v roku 60 dni.

Lizzo po doseženem cilju objavila zapeljivo fotografijo v spodnjem perilu

23. 02. 2025 07.00

Lizzo je svoje sledilce na družbenih omrežjih razveselila z objavo zapeljive fotografije v spodnjem perilu. Pevka je sledilce v zadnjih mesecih pogosto obveščala o izgubi kilogramov, prejšnji mesec pa je tudi dosegla zastavljeni cilj.

'EU ostaja zavezana zelenemu dogovoru, a mora biti prilagodljiva'

29. 01. 2025 15.48

EU ostaja zavezana ciljem zelenega dogovora, vendar pa moramo biti na poti do tja prilagodljivi in pragmatični, je ob današnji predstavitvi kompasa za konkurenčnost evropskega gospodarstva poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Kompas je namenjen zmanjšanju inovacijskega zaostanka, razogljičenju in večji ekonomski varnosti.

Lotrič po ustanovitvi stranke izstopil iz Kluba slovenskih podjetnikov

25. 01. 2025 14.16

Predsednik državnega sveta Marko Lotrič, ki je pred tednom dni ustanovil stranko Fokus, je zdaj pa je izstopil iz Kluba slovenskih podjetnikov (SBC). "Kljub temu bom ostal zvest podpornik idej in poslanstva SBC ter se bom vedno zavzemal za izboljšanje podjetniškega okolja v Sloveniji," je navedel v pismu pristojnim v klubu.

Lani globalna temperatura prvič za več kot 1,5 stopinje presegla predindustrijsko raven

10. 01. 2025 07.06

Leto 2024 je bilo najtoplejše v zgodovini meritev, povprečna globalna temperatura zraka pa je prvič za več kot 1,5 stopinje Celzija presegla predindustrijsko raven, so sporočili iz službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus. Glavni razlog za ekstremne temperature so izpusti toplogrednih plinov. Prilagajanje na podnebne spremembe ni več izbira, ampak je nuja, je ob tem povedal direktor EU Copernicus Carlo Buontempo. Da je nujno ukrepati, se je strinjal tudi Mauro Facchini z Evropske komisije.

Kače v poslovnih oblačilih: trpinčenje sodelavcev in milijarda evrov gospodarske škode

15. 12. 2024 06.00

Psihopati na delovnem mestu lahko destabilizirajo celotne organizacije, povzročajo mobing, agresivno vedenje in uničujejo karierne poti sodelavcev. To vodi v absentizem, izgorelost in zmanjšano učinkovitost, kar povzroča visoko gospodarsko škodo, izpostavljata dr. Andreja Pšeničny in dr. Leonida Zalokar. V Sloveniji naj bi psihopati v gospodarstvu in javni upravi povzročili letno milijardo evrov škode, predvsem zaradi korupcije in finančnega kriminala, izpostavlja dr. Pšeničny.

Člen, ki prepoveduje električne bojlerje, črtali: 'Ne bomo se vtikali v stanovanja ljudi'

10. 12. 2024 13.25

V soboto je začel veljati spremenjeni pravilnik o učinkoviti rabi energije. Prvotni pravilnik iz 2022 je predvideval, da nekateri generatorji toplote, npr. tradicionalni električni bojlerji, z novim letom ne bi bili več dovoljeni. Sporni 17. člen, ki je omejeval ponovno vgradnjo električnih bojlerjev v obstoječe stavbe, če gre za sanacijska in vzdrževalna dela, so namreč črtali. Država se po besedah ministra Jožeta Novaka ne bo več vtikala v stanovanja in bivanjske navade ljudi.

To se danes dogaja z nekoč izrazito premogovniškim Zasavjem

26. 11. 2024 09.06

V javnosti so vse glasnejši pozivi k opuščanju rabe fosilnih goriv, precej manj pozornosti pa je posvečene posledicam, ki jih tak ukrep prinese s seboj.

Merklova v knjigi spominov tudi o Putinovem psu in tresenju v javnosti

26. 11. 2024 13.38

Sodelovala je s štirimi ameriškimi in francoskimi predsedniki ter petimi britanskimi premierji. Leta 2021 je po 16 letih zaključila vodenje Nemčije, ki jo je popeljala skozi svetovno finančno krizo, begunsko krizo in pandemijo covida-19. Še pred političnim vzponom je odraščala v komunistični Vzhodni Nemčiji. Vse to je življenje nekdanje nemške kanclerke Angele Merkel, ki je v Berlinu predstavila knjigo Svoboda: Spomini 1954–2021, ki ima več kot 700 strani. V knjigi med drugim opisuje sodelovanje s Putinom in incident z njegovim črnim labradorcem, politični poraz ob brexitu in vzroke za njeno tresenje v javnosti ob koncu politične kariere.

Putin 'dal dvojko' Vučiću: 'Pozval sem ga k premirju, ni ga zanimalo'

31. 10. 2024 16.41

Vladimir Putin in srbski predsednik Aleksandar Vučić sta opravila prvi uradni telefonski pogovor po več kot dveh letih. Srbski predsednik, ki si še naprej prizadeva ohraniti nevtralnost v sporu med Zahodom in Rusijo zaradi Ukrajine, je ruskemu predsedniku predlagal premirje na bojišču, ta pa mu je zgolj odgovoril, da "bodo vsi cilji posebne vojaške operacije izpolnjeni".

Ukrep, ki naj bi dobro del najemnikom in prvim lastnikom stanovanj

25. 10. 2024 20.48

Davek na premoženje je eden od številnih ukrepov, s katerimi bo vlada po besedah premierja Roberta Goloba stanje na stanovanjskem trgu poskušala spremeniti v korist najemnikov in prvih lastnikov stanovanj. Priprava izhodišč je kompleksna, poslanci oz. koalicijski partnerji pa bodo o njih razpravljali januarja, je napovedal predsednik vlade.

Finančni POPkast: Od solin do omrežja, slovenski tehnološki velikan

17. 10. 2024 07.00

Vodilna sila tehnoloških inovacij v Sloveniji. Telekom želi do konca leta 2025 ponuditi 99-odstotno pokritost z omrežjem 5G, njihov optični internet pa je dostopen za več kot 470.000 gospodinjstev. Kot največje mobilno omrežje v Sloveniji s 73-odstotno pokritostjo so temelj tehnološkega napredka.

Švedska tovarna baterij: kljub milijardnim investicijam pred finančnim zlomom?

13. 10. 2024 17.54

Švedsko podjetje Northvolt, ustanovljeno leta 2016, je veljalo za gonilo evropskih sanj o ogljični nevtralnosti s proizvodnjo 'najčistejših baterij za električne avtomobile'. Evropa je v podjetje polagala visoke upe tudi za zmanjšanje odvisnosti od uvoza baterij s Kitajske, zato so tudi nekateri največji evropski proizvajalci avtomobilov v podjetje optimistično vložili milijarde evrov. Obetavno zgodbo so prekinile novice o več smrtnih žrtvah med zaposlenimi v tovarni in poročila, da je proizvodnja daleč od načrtovanih 600.000 baterij letno. Spomladi je odjeknila še informacija, da je podjetje v rdečih številkah in išče dodatne takojšnje investitorje, napovedali so tudi odpuščanja. Ta teden pa je hčerinska družba Northvolta vložila predlog za stečaj.

Vrnitev k jedrski energiji: stranka Merklove bi pognala stare reaktorje, gradila nove

12. 10. 2024 13.38

Nemčija je 15. aprila 2023 zaprla svoj zadnji jedrski reaktor. Takratna kanclerka Angela Merkel je bila ključna zagovornica nemškega postopnega opuščanja jedrske energije, odločitev pa je dobila dodaten zagon po katastrofi v Fukušimi leta 2011. Vztrajala je, da jedrska energija ni trajnostna rešitev za prihodnost. In poudarjala, da se mora Nemčija osredotočiti na razvoj obnovljivih virov energije. Danes je situacija precej drugačna. CDU/CSU, politična sila Merklove, zahteva vrnitev jedrske energije, saj da je v nasprotnem primeru ogroženo nemško gospodarstvo in varnost energetske oskrbe.

Na olimpijskih igrah v Parizu bo prisotnih le 15 ruskih in 16 beloruskih športnikov

19. 07. 2024 06.00

Na letošnjih olimpijskih igrah v Parizu bo nastopilo 10.714 športnikov in športnic, a le 31 od teh bo športnikov z ruskim ali beloruskim potnim listom. Ti ne bodo nastopili pod zastavo svoje države, nastopili bodo kot pod 'nevtralno' zastavo olimpijskega komiteja. Pojavlja pa se kar nekaj dvomov v športnike, ki bodo lahko nastopili pod nevtralno zastavo. Dobrodelna organizacija 'Global Rights Complience' namreč poudarja, da je večina izmed teh, ki so sprejeli povabilo Mednarodnega olimpijskega komiteja za nastop pod nevtralno zastavo, sploh ni primernih in ne bi smeli dobiti povabila, saj podpirajo Rusijo v invaziji na Ukrajino, kar pa je v nasprotju s pravili, ki jih je postavil MOK.

Kar šest nakupovalnih središč Supernova v Sloveniji je pridobilo prestižno BREEAM certifikacijo

10. 07. 2024 00.15

Skupina Supernova, ki se zavzema za zeleno prihodnost in trajnosten razvoj, je v Sloveniji dosegla nov pomemben mejnik. V okviru programa Supernova Green Energy so uspešno pridobili BREEAM certifikacijo za šest nakupovalnih središč. Ta prestižni britanski sistem ocenjevanja trajnosti stavb potrjuje visoke standarde, ki jih Supernova dosega na področju okolju prijaznega razvoja.

V DZ-ju napovedana podpora referendumu o Jeku 2, glasijo se pozivi k transparentnosti

22. 05. 2024 12.48

Poslanske skupine Svoboda, SDS, NSi in SD so napovedale podporo predlogu za posvetovalni referendum o zagotavljanju oskrbe z elektriko z drugim blokom krške nuklearke (Jek 2) in drugimi nizkoogljičnimi viri. Proti so v Levici; menijo, da se želi izsiliti bianco menico za zelo drag projekt, brez možnosti opredelitve samo za obnovljive vire. Glasovanje bo v četrtek. Mladi za podnebno pravičnost so pred začetkom poslanske razprave ponovno pozvali k večji transparentnosti pri sprejemanju odločitev, povezanih s projektom. "Poslanci in vlada vodijo ta proces v popolni temi," so kritični.

Za kakšno Evropo se zavzema stranka Vesna?

21. 05. 2024 17.04

Ko govorimo o viziji Evrope, Evropske unije, je prav gotovo tudi izziv, kako živeti tako udobno kot doslej, torej ne da imamo vsako leto več naravnih katastrof, več tudi podnebnih migrantov in več težav pri pridelavi hrane zaradi suš in visoke cene zaradi podnebnih sprememb. Zeleni prehod je zaveza članic Evropske unije, da do leta 2050 dosežemo podnebno nevtralnost in izpolnimo zaveze iz Pariškega sporazuma. In stranka, ki že po imenu sodi v tisto, ki to strategijo, ta cilj brani, je prav gotovo Vesna, katere nosilec je Vladimir Prebilič.

Žaljivke – premišljen politični adut ali sovražni govor?

18. 05. 2024 07.08

V četrtkovi večerni oddaji je Uroš Slak soočil štiri kandidate za evropske poslance. Matjaž Nemec (SD), Nataša Sukič (Levica), Zoran Stevanovič (Resnica) in Peter Gregorčič (SLS) so predstavili svoje poglede glede aktualnega političnega dogajanja doma in po svetu. Enotno so se zavzeli za mir, imajo pa precej različne poglede na vlogo Slovenije pri reševanju vojne v Ukrajini, pa tudi glede definicije sovražnega govora, ki so ga sicer obsodili vsi. Kdo je navajal točne podatke, kdo napačne in kdo je s svojimi izjavami zavajal volivce?

Svoboda, zmaga, trpljenje in ekstravaganca

12. 05. 2024 17.37

Fotografski objektivi so v minulem tednu ujeli vse razkošje in po drugi strani vso bedo časa, v kateri živimo. Od proslav, parad, ekstravagance do protestov, trpljenja in surove realnosti. Najlepši posnetek pa simbolizira vrednoto, ki si jo želi vsako živo bitje.

Protest v podporo Palestini: 50 študentov prespalo na fakulteti

09. 05. 2024 11.48

Študenti, ki so v znak protesta zaradi dogajanja v Gazi zasedli ljubljansko Fakulteto za družbene vede, nadaljujejo protestno akcijo. Okoli 50 študentov je minulo noč prenočilo v predavalnici. Kot pravi predsednik študentskega sveta FDV, bodo vztrajali, vse dokler ne bodo uslišani. Študentje sporočajo, da "nevtralnost v primeru okupacije ne obstaja".

'In če si ne želimo Nata, si mar res želimo režim, kot je v Rusiji?'

30. 03. 2024 07.00

Leta 2004 je Slovenija v okviru največje širitve severnoatlantskega zavezništva v svoji zgodovini postala članica Nata. 20 let kasneje je slovenska predsednica Nataša Pirc Musar vstop v Nato označila za pravilno odločitev, ki je izboljšala življenje prebivalcev in varnost Slovenije. Podpora Slovencev vstopu v Nato je bila takrat manjša kot podpora za članstvo v Evropski uniji, kar se vse do danes ni spremenilo. Zagotovo pa je danes svet drugačen, predvsem z vojno v Ukrajini so oboroženi konflikti Sloveniji precej bližje kot ob prelomu stoletja.

Pirc Musarjeva posvarila: Današnjem svetu pretijo mnoge grožnje

28. 03. 2024 07.19

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na Brdu pri Kranju na državni proslavi ob 20. obletnici vstopa Slovenije v zvezo Nato poudarila, da brez varnosti ne morejo delovati druge družbene dejavnosti. Pri tem je posvarila, da današnjem svetu pretijo mnoge grožnje, ki so večplastne, hibridne in povezane z napredno tehnologijo.

Pismo zdravnikov: Premalo nas je, da bi opravili vse potrebno delo

15. 03. 2024 11.52

117 zdravnikov, ki delajo na Onkološkem inštitutu, v javnem pismu opozarja na resne posledice neučinkovitega reševanja razmer v zdravstvu. Kot pravijo, z nadaljevanjem stavke in obstoječih razmer nemotena oskrba onkoloških bolnikov ne bo več mogoča. V sindikatu Fides so se medtem odzvali na besede premierja Roberta Goloba, ki je dejal, da so v pogajanjih dosegli napredek in da sindikat sprejema možnost zvišanja plač s 1. januarjem 2025.

Referendum o drugem bloku Jeka novembra letos?

12. 03. 2024 14.27

Poslanske skupine Svoboda, SDS, SD in NSi so v postopek DZ vložile predlog za posvetovalni referendum o izvedbi projekta drugega bloka krške nuklearke (Jek 2), ki bi skupaj z ostalimi nizkoogljičnimi viri zagotovil stabilno oskrbo z elektriko. Referendum bi bil v drugi polovici novembra letos.

Fides: Pogajanja smo končali zelo hitro, saj se nismo imeli o čem pogajati

12. 03. 2024 07.27

Vladna stran ter Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides, ki je vstopil v deveti teden stavke, sta se ponovno sestala. A srečanje tudi tokrat, kot kaže, ni obrodilo sadov. Fides sporoča, da so v zadnjih dveh tednih sicer dobili občutek, da je vlada naklonjena mediaciji, a da so ugotovili, da predsednik vlade tega mandata svoji pogajalski skupini še ni podal. "Pogajanja smo tako končali zelo hitro, saj se nismo imeli o čem pogajati," še dodaja sindikat.

ZN imenovali neodvisno komisijo, ki bo ocenila delo UNRWA

05. 02. 2024 18.49

Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je imenoval neodvisno komisijo, ki bo ocenila delo agencije ZN za pomoč palestinskim beguncem (UNRWA) in odziv na obtožbe proti več njenim uslužbencem, da so sodelovali v napadih Hamasa na Izrael. Španija je medtem napovedala dodatna sredstva za UNRWA, ki ji je več držav odtegnilo podporo.

Ekologi: Potrojitev jedrskih zmogljivosti do leta 2050 nespametna

04. 12. 2023 12.15

V Zvezi ekoloških gibanj Slovenije (ZEG) so kritični do poteze predsednice države Nataše Pirc Musar, ki je na podnebni konferenci ZN v Dubaju izrazila podporo deklaraciji, s katero je več kot 20 držav pozvalo k potrojitvi svetovnih jedrskih energetskih zmogljivosti do leta 2050. "Gre za nespameten pristop," opozarjajo.

Švicarji na volišča: odmik od 'zelenega vala' in še večji premik v desno

22. 10. 2023 10.14

Na parlamentarnih volitvah v Švici je glede na izide vzporednih volitev zmagala desničarska Švicarska ljudska stranka z 29 odstotki glasov. Stranki, ki je imela že doslej največ poslancev, se je podpora zaradi migrantske krize v Evropi še okrepila. Na drugem mestu so levi Socialni demokrati s 17 odstotki glasov, na tretjem pa sredinska stranka Sredina s 15-odstotno podporo. Zelenim, ki so veliko pridobili na prejšnjih volitvah leta 2019, pa je podpora precej upadla.

Podnebni zakon v javni obravnavi: okoljska dajatev, podnebni svet ...

17. 10. 2023 15.46

V javni obravnavi je osnutek podnebnega zakona. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v javno obravnavo dalo osnutek podnebnega zakona, ki bo zakoličil pot Slovenije do doseganja podnebne nevtralnosti do leta 2050. Med rešitvami so npr. priprava strateških in akcijskih dokumentov, določitev posebnega dneva za podnebje in opredelitev finančnih instrumentov.