nevroznanost

V Italiji kampanja za prepoved uporabe pametnih telefonov za otroke

10. 09. 2024 16.17

Italijanski pedagogi so začeli kampanjo za prepoved uporabe pametnih telefonov za otroke, mlajše od 14 let. Minister za šport in mladino Andrea Abodi nad pobudo sicer ni navdušen in meni, da prepoved ni pravi pristop.

Med tekmovalci tudi bodoča doktorica nevroznanosti

06. 03. 2024 08.03

Andreja Špeh je mlada raziskovalka na Nevrološki kliniki, ki trenutno opravlja doktorski študij. 29-letnica pravi, da ne more biti pri miru, zato je v svojem življenju imela ogromno hobijev, njena največja strast pa je kuhanje.

Odpravite osebne težave in uresničite svoje cilje!

21. 02. 2024 00.15

Z NLP veščinami lahko odpravite marsikatero osebno težavo in uresničite svoje cilje.

Sanje o Hollywoodu in hokeju v ZDA, ugledna podružnica na 'poceni' Poljskem

15. 10. 2023 16.36

Ko smo se skušali sprehoditi med stojnicami, nad katerimi so se izrisovale zastave ali imena posameznih držav, smo se na trenutke težko prebijali mimo. Okrog nas je bila množica vedoželjnih obrazov, ki so napeto poslušali, kaj jim govorijo predstavniki univerz v tujini. V Ljubljano so prišli dijaki z vseh koncev Slovenije, nekateri sami, drugi v spremstvu staršev, starši pa so informacije iskali tudi sami. Kako spraviti otroka v tujino, koliko bo to stalo, bo lahko računal na štipendijo?

Še vedno nimamo podrobnega zemljevida možganov

30. 10. 2021 08.28

60 let po prvem poletu človeka v vesolje znanstveniki sestavljajo zemljevide nevidne temne snovi v vesolju. Mars raziskujejo roboti, gradijo se lunarne vesoljske postaje, znanstveniki odkrivajo nove eksoplanete, fotografirali so črno luknjo, s tehnologijo prestopili meje Sončevega sistema ... Največja skrivnost pa še vedno ostaja organ, ki nam vsa ta odkritja omogoča: možgani. Če bi bili človeški možgani tako preprosti, da bi jih lahko razumeli, bi bili mi, ljudje, tako preprosti, da jih ne bi, je dejal fizik Emerson Pugh.

Nobelov nagrajenec za fiziko poziva k hitrim podnebnim ukrepom

05. 10. 2021 15.05

Letošnji Nobelov nagrajenec za fiziko Giorgio Parisi je danes po razglasitvi nagrajencev opozoril na izzive podnebnih sprememb. Po njegovem so nujne jasne odločitve v boju proti segrevanju ozračja.

Nobelova nagrada za razumevanje kompleksnih fizikalnih sistemov

05. 10. 2021 12.01

Letošnjo Nobelovo nagrado za fiziko so prejeli Japonec Sjukuro Manabe, Nemec Klaus Hasselmann in Italijan Giorgio Parisi za prispevek k vzpostavljanju podnebnih modelov in razumevanju kompleksnih fizikalnih sistemov, so sporočili iz Stockholma.

K napredovanju bolezni motoričnega nevrona pripomore tudi športna vadba

11. 06. 2021 08.14

Amiotrofično lateralno sklerozo (ALS) oz. bolezen motoričnega nevrona bo statistično gledano razvil eden od 300 ljudi. Ta bolezen vpliva na sposobnosti gibanja, govora in celo dihanja, znanstveniki pa so zdaj ugotovili, da lahko intenzivnejša telesna vadba povečuje tveganje za napredovanje te bolezni. Vendar pa istočasno opozarjajo: "Če bi vsi nehali telovaditi, bi to prineslo več škode kot koristi." Upajo pa, da bodo ugotovitve pomagale pri individualnem svetovanju.

Zvezdniki z najbolj presenetljivimi izobrazbami

14. 03. 2020 07.00

Velika večina glasbenikov, igralcev ter športnikov se je v svet šovbiznisa podala že v zgodnji mladosti, tako da za obširno in usmerjeno izobraževanje ni bilo časa in ne priložnosti. So pa tudi taki, ki so dosegli zavidljivo raven izobrazbe na presenetljivih smereh prestižnih fakultet.

Mačja 'šepetalka' Pšenica Kovačič: Dobrobit živali bi moral biti predmet v šolah

01. 12. 2019 12.27

Te dni se v javnosti končno več govori o odnosu ljudi do živali in tem, ali res lahko žival enačimo s predmetom. Razburja dražba divje mačke, ki namesto v divjini živi v večstanovanjskem bloku sredi Ljubljane. O tem, kakšen je naš odnos do živali, zlasti mačk, smo se pogovarjali s Pšenico Kovačič, ki vodi mačjo svetovalnico. Kot pravi, ima večina mačke iz sebičnih razlogov. Spregovorila pa je tudi o zakoreninjenih mitih, problematiki zavrženih mladičev in tem, da bi morali o dobrobiti živalih učiti že v šolah.

Uživaj zdravo! na 50. sejmu Narava-zdravje

21. 10. 2019 08.18

Vas zanima zdrav življenjski slog in vsebine v sklopih Prehrana – Zdravje – Gibanje – Naravna kozmetika in wellness – Zeleno sobivanje? Vabljeni, da zadnji teden oktobra od srede do sobote obiščete Gospodarsko razstavišče. Izkoristite sejemske popuste in pestro, zanimivo, dinamično ter poučno dogajanje na sejmu, spremljajte sejemski znak za kakovost in bodite pozorni na to, kako vam označba na živilu lahko pomaga/koristi pri odločitvi o nakupu?

Nekdanji ameriški diplomati na Kubi utrpeli posledice na možganih

24. 07. 2019 09.50

Posnetki možganov okoli 40 ameriških diplomatov, ki so bili na še neznan način poškodovani na Kubi, so razkrili, da se njihovi možgani vidno razlikujejo od posnetkov kontrolnih skupin, so sporočili strokovnjaki. Slikanje z magnetno resonanco potrjuje, da se je "nekaj zgodilo z možgani teh ljudi".

Slovenska znanstvenica, ki ima dostop do ene redkih možganskih bank na svetu

23. 03. 2019 07.00

Magistrica biopsihologije Zala Slabe je pri komaj 24 letih odšla v Amsterdam na študij k svojemu velikemu vzorniku, svetovno znanemu nevroznanstveniku prof. dr. Dicku Swaabu. Je edina Slovenka v ekipi znanstvenikov, ki analizira možganske vzorce, hkrati ji je kot prvi uspelo dokazati povezavo med prisotnostjo nevropeptida PACAP v možganih in motnjami razpoloženja, zlasti depresijo in bipolarnimi motnjami.

'V gozdu se hitreje sprostimo in si opomoremo od stresa'

16. 09. 2018 07.00

55 odstotkov svetovnega prebivalstva živi v mestih, v Evropi je urbanemu okolju zavezanih 74 odstotkov ljudi. Čeprav smo od nekdaj povezani z naravo, pa imamo stika z njo vse manj. Ali je 'izgovor', da nimamo časa, upravičen ali ne, je stvar razmisleka vsakega posameznika. A dejstvo je, da gibanje v gozdu ni dobro le v fizičnem smislu, ampak učinkovito odpravlja naše skrbi in stres.

Zakaj svoje zdravje zaupamo znanim, ki sledijo kultom in verjamejo v 'chemtraile'?

26. 04. 2018 08.13

Te dni poteka svetovni in evropski teden cepljenja. In čeprav strokovnjaki ocenjujejo, da cepljenja vsako leto rešijo do tri milijone otroških življenj, ljudem pa se praviloma ni treba več bati hudih bolezni, kot sta davica in otroška paraliza, pa cepiva še nikoli niso bila tako na udaru kritik kot v zadnjih letih.

Nov uspeh slovenskega dijaka na področju nevroznanosti: iz Katmanduja prinesel srebrno medaljo

07. 11. 2017 12.00

Domen Pregeljc, dijak 4. letnika Gimnazije Vič, je na azijsko-pacifiški konferenci mladih znanstvenikov v Katmanduju osvojil srebrno medaljo za raziskovalno delo na področju nevroznanosti. Njegove raziskave imajo pomembno vlogo pri razumevanju metabolizma živčnih prenašalcev ter s tem povezanih nevroloških bolezni.

Znani rezultati raziskave o vplivu telefoniranja na aktivnost možganov med vožnjo: 'Oči sicer gledajo, a možgani ne vidijo'

15. 06. 2017 12.10

Slovenske znanstvenike je po analizi rezultatov raziskave o vplivu uporabe telefona med vožnjo na aktivnost možganov najboj presenetila ugotovitev, da med telefonskim pogovorom aktivnost v vidnem korteksu močno upade. To po njihovi razlagi pomeni, da "naše oči sicer gledajo na cesto, a možgani ne vidijo".

Slovenci prvi izvedli raziskavo vpliva uporabe telefona med vožnjo v realnem prometu na cesti

02. 06. 2017 15.23

Skupina znanstvenikov je skupaj z Agencijo za varnost v prometu in Avtošolo Ježica kot prva izvedla raziskavo o vplivu uporabe telefona med vožnjo v realnih pogojih na cesti, in ne v simulatorju ali na poligonu varne vožnje. Kljub nenehnim opozorilom o nevarnosti, pa se uporaba telefonov in drugih naprav med vožnjo, še povečuje.

Možgani ne občutijo bolečine in lahko cel dan delujejo na energiji dveh banan

22. 07. 2016 15.12

Nekaj skodelic kave lahko pomaga preprečiti bolezni na možganih, je ob svetovnem dnevu možganov povedal predsednik društva Sinapsa Blaž Koritnik. Možgani ne morejo čutiti bolečine in lahko ločijo milijon barvnih odtenkov.

Raziskava: zaljubljenost je kot kokain

27. 09. 2013 11.40

Ameriški znanstveniki so nedavno prišlo do novih spoznanj o zaljubljenosti. Tako so npr. odkrili, da zaljubljen človek doživlja enake evforične občutke kot uporabnik kokaina in da zaljubljenost vpliva na intelektualni del možganov.

Holmes naj bi v dnevniku opisal podrobnosti masakra

25. 07. 2012 08.51

Osumljeni strelec James Holmes, ki je v Aurori ubil 12 ljudi, naj bi svoje načrte o masakru zapisal v dnevnik. Masaker naj bi tudi skiciral. Svoje zapiske naj bi nato poslal psihiatru, ki pa je paket odprl prepozno.

Razgibajmo možgane

13. 03. 2006 07.33

V Sloveniji bo v okviru mednarodnega tedna možganov organiziran teden možganov, ki bo trajal do petka.