nevladne organizacija

Greenpeace mora podjetju Trumpovega donatorja plačati 610 milijonov evrov

20. 03. 2025 16.41

Okoljevarstvena organizacija Greenpeace mora podjetju Energy Transfer plačati 660 milijonov dolarjev (609,7 milijona evrov) odškodnine. Porota v Severni Dakoti je namreč presodila, da je organizacija odgovorna za obrekovanje in druge obtožbe, povezane s protesti proti spornemu naftovodu.

Podjetje Genasys: Naš zvočni top na protestu ni bil uporabljen

20. 03. 2025 07.33

Domnevna uporaba zvočnega topa nad množico protestnikov v Beogradu še vedno odmeva tako v srbski kot v splošni javnosti. Odzvalo se je tudi ameriško podjetje Genasys, proizvajalec zvočne naprave LRAD, ki jo je po besedah srbskega notranjega ministrstva nabavila Srbija. Poudarili so, da sodeč po doslej videnih posnetkih, na protestih v Beogradu ni bila uporabljena njihova naprava. Ob tem se sklicujejo na ugotovitve nevladne organizacije Earshot, ki ocenjuje, da je bila na protestu uporabljena naprava "Vortex Ring Gun".

V vključenosti je ključ

11. 03. 2025 00.15

Eksperiment, ki razkriva resničnost sveta tišine.

'Farma' človeških jajčec: ženskam dajali hormone in jim mesečno pobirali jajčeca

19. 02. 2025 13.29

Grozljive novice prihajajo iz Gruzije. Tako gruzijske kot tajske oblasti namreč preiskujejo kriminalno združbo, ki naj bi vodila "farmo" ženskih jajčec. Ženske so v Gruzijo pripeljali pod pretvezo, da bodo postale nadomestne mame, nato pa so jim več mesecev pobirali jajčeca in jim celo dajali hormone za stimulacijo jajčnikov. Organizacijo, ki naj bi jajčeca pobirala od okoli 100 žensk, ki so jim vzeli potne liste, naj bi vodila kitajska tolpa.

Slovenija pri zaznavanju korupcije napredovala za šest mest

11. 02. 2025 12.19

Slovenija je pri indeksu zaznavanja korupcije za leto 2026 napredovala za štiri točke oz. za šest mest, a predsednik KPK Robert Šumi opozarja, da nas kljub izboljšanju čaka še veliko dela, saj ostajamo pod povprečjem EU in OECD. Medtem ministrstvo za pravosodje pozdravlja napredek in izpostavlja zakonodajne spremembe, kot sta dopolnitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije iz leta 2020 in zakon o zaščiti prijaviteljev, ki je bil sprejet leta 2023.

Hrvaško tožilstvo ni ugotovilo nasilja policistov nad migranti na meji z BiH

07. 02. 2025 18.24

Hrvaško državno tožilstvo je zaključilo postopek proti trem hrvaškim policistom, ki so leta 2021 na meji z BiH prisilno vračali migrante. Pristojno županijsko tožilstvo v Karlovcu je namreč ugotovilo, da ni utemeljenega suma, da so migrante mučili ali z njimi kruto ravnali, kot nakazujejo posnetki iz oddaje televizije RTL oktobra 2021.

Na Hrvaškem trgovine spet prazne, bojkot tudi v Črni gori in BiH

31. 01. 2025 14.32

Na Hrvaškem se je v četrtek začel teden dni dolg bojkot trgovskih verig Lidl, Eurospin in DM ter hkrati povsod gaziranih pijač, ustekleničene vode in detergenta, danes pa poteka nov splošni bojkot trgovcev, h kateremu je potrošnike pozvala platforma Halo, inspektore. Trgovine tako vnovič samevajo, podoben bojkot pa poteka tudi v Črni Gori in BiH.

Deklica se je v morju 12 ur oklepala zračnice in edina preživela brodolom

11. 12. 2024 18.13

V bližini Lampeduse so ponoči v morju našli 11-letno deklico, za katero domnevajo, da je edina preživela po brodolomu čolna z migranti, ki se je proti Evropi podal iz tunizijskega Sfaxa, je sporočila britanska nevladna organizacija Compass Collective. Po navedbah organizacije pogrešajo več kot 40 ljudi.

Štirje uspešni projekti nevladnikov: od najemnin do koles in sovražnega govora

27. 11. 2024 14.32

V Sloveniji delujejo številne nevladne organizacije, ki se, vsaka na svojem področju, borijo za izboljšanje trenutnega stanja v državi. Svoje projekte, ki jih podpira donatorski program Impact4Values, so predstavile štiri organizacije, ki naslavljajo dezinstitucionalizacijo, sovražni govor, trajnostno mobilnost in stiske na najemnem trgu.

Na slovensko državno tožilstvo vložili kazensko ovadbo zoper izraelsko vodstvo

22. 11. 2024 13.40

Zoper Izrael je bila vložena kazenska ovadba na slovenskem državnem tožilstvu za kazniva dejanja genocida, hudodelstev zoper človečnost in vojnih hudodelstev. Vložila jo je koalicija nevladnih organizacij. Propalestinske nevladne organizacije pa so na sodišču v Haagu nizozemsko vlado obtožile, da ni storila dovolj, da bi preprečila genocid, ki ga Izrael po njihovem mnenju izvaja v Gazi. Prav tako so od vlade zahtevale ustavitev izvoza orožja v Izrael.

Mnogi olimpijci ne morejo preživeti, zato uporabljajo OnlyFans

11. 08. 2024 18.38

Resne finančne težave so številne olimpijske športnike prisilile, da prodajajo fotografije svojih teles na platformi OnlyFans, ki je znana predvsem po eksplicitnih vsebinah. S tem si športniki prizadevajo ohraniti svoje sanje o olimpijskem zlatu. Ta situacija pa odpira vprašanja o sistemu financiranja olimpijcev, ki ga številne nevladne organizacije označujejo za 'neučinkovitega' ter opozarjajo, da večina športnikov komaj zmore pokriti osnovne življenjske stroške.

Je konflikt v Gazi odgovoren za več kot 186.000 smrtnih žrtev?

13. 07. 2024 09.05

Pismo, ki ga je objavila britanska medicinska revija The Lancet razkriva morebitne nove razsežnosti konflikta v Gazi. Pravijo namreč, da bi lahko konfliktu pripisali "186.000 ali celo več smrtnih žrtev", kar je bistveno več, kot so zadnje ocene ministrstva za zdravja, ki ga vodi Hamas. Na podlagi ocene prebivalstva iz leta 2022, ki znaša 2.375.259, bi to pomenilo 7,9 odstotka celotnega prebivalstva Gaze.

Dva brodoloma v enem dnevu, pogrešanih več kot 60 ljudi

18. 06. 2024 10.19

V Sredozemskem morju po brodolomu pogrešajo več kot 60 ljudi. Brodolom se je zgodil približno 200 kilometrov od Kalabrije, osem dni pred tem pa je čoln izplul iz Turčije, vendar je na poti zagorel in se prevrnil. Reševalcem je uspelo rešiti nekaj ljudi, vsi, vključno s pogrešanimi, pa prihajajo iz Irana, Sirije in Iraka. Skoraj istočasno se je nesreča pripetila še v bližini otoka Lampedusa, kjer so rešili 51 ljudi, na spodnjem krovu pa našli 10 trupel.

Slovenija (ne)uspešna pri lobiranju v Bruslju?

29. 05. 2024 06.00

V Bruslju je trenutno več kot 12.600 registriranih lobistov. Neuradno pa naj bi bilo še enkrat več – približno 30.000. V registru je 53 slovenskih organizacij, ki želijo vplivati na zakonodajo EU. A Slovenija v primerjavi z drugimi državami, tudi sosedi Hrvati in Italijani, pri lobiranju zaostaja, izpostavljata Mihael Cigler in dr. Draško Veselinovič, ki v Bruslju delujeta že 20 let. Zakaj Slovenija ne izkoristi koristi lobiranja v Bruslju? Ni dovolj učnih ur?

Gruzijska predsednica vložila veto na zakon o tujem vplivu

18. 05. 2024 17.30

Gruzijska predsednica Salome Zurabišvili je sporočila, da je vložila veto na zakon o tujem vplivu, ki je v Gruziji sprožil množične proteste. V izjavi na televiziji je dejala, da gre v bistvu za ruski zakon, ki je v nasprotju z gruzijsko ustavo in je ovira na poti Gruzije v Evropsko unijo.

'Sprejeti 'ruski zakon' v Gruziji je korak v napačno smer'

15. 05. 2024 13.21

EU in zveza Nato sta posvarili Gruzijo, da se s sprejetjem zakona o tujem vplivu oddaljuje od njiju. Nato je zakon označil za korak v napačno smer, visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je Tbilisi pozval, naj ga umakne. Visoki komisar ZN za človekove pravice Volker Türk pa je izrazil obžalovanje ob sprejetju zakona.

V gruzijskem parlamentu ob sprejetju spornega zakona celo fizični obračuni

14. 05. 2024 14.34

Gruzijski parlament je na tretji in zadnji obravnavi sprejel predlog zakona o tujem vplivu, proti kateremu so v državi tedne potekali množični protesti. Poslanci so predlog zakona sprejeli s 84 glasovi za in 30 proti, je pa bilo medtem vzdušje v parlamentu napeto, saj je prišlo do verbalnih in celo fizičnih sporov. Med obravnavo se je pred parlamentom zbralo okoli 2000 mladih, ki zakonu nasprotujejo, kasneje se jih je pridružilo še več tisoč.

Nov zakon o financiranju nevladnih organizacij iz tujine Gruzijce pognal na ulice

13. 05. 2024 12.01

Več tisoč Gruzijcev je v nedeljo zvečer v Tbilisiju znova protestiralo proti uvedbi zakona o tujem vplivu, o katerem bo parlament predvidoma glasoval v torek. Oblasti so pridržale najmanj 20 ljudi, ki so po navedbah notranjega ministrstva poskušali ovirati delo parlamenta.

Tonin, Joveva, Tomčeva in Prebilič ostro o ugledu, zelenem prehodu in Palestini

10. 05. 2024 06.00

Začele so se predvolilne kampanje za evropske volitve, ki bodo po mnenju mnogih za Evropo prelomne. Kaj naj v teh napetih razmerah zastopajo slovenski evropski poslanci? Podpirajo priznanje Palestine? Rezultat evropskih volitev bo odmeval tudi na notranjepolitičnem področju. Če stranke vladajoče koalicije na volitvah veliko izgubijo, pridobi pa SDS, se bodo prav gotovo pojavile zahteve po predčasnih parlamentarnih volitvah. O vsem tem in še čem so več spregovorili Romana Tomc, Irena Joveva, Matej Tonin in Vladimir Prebilič.

Ali morajo Maša, Mici, Mitko in Tim iz kletke v naravo?

15. 03. 2024 09.19

Več nevladnih organizacij je na ministrstvo za naravne vire poslalo poziv k preselitvi zadnjih štirih medvedov, ki še živijo v ujetništvu pri nas, v zavetišča v naravi. Kot pravijo, njihovo bivanje v betonskih kletkah ni le moralno sporno, ampak živalim povzroča nedopustno trpljenje in zlorabo. A skrbniki dovoljenja imajo, razlog za odvzem pa bi nastopil, če bi se jim dokazalo mučenje živali, odgovarjajo na ministrstvu. Zadnji inšpekcijski nadzor je bil opravljen januarja letos, nepravilnosti ni pokazal.

V Evropi vse več onesnaženega sadja in zelenjave

27. 02. 2024 16.35

Količina sadja in zelenjave, v katerih so odkrili pesticide PFAS, se je med letoma 2011 in 2021 potrojila, v najnovejšem poročilu ugotavlja nevladna organizacija PAN Europe. Pri sadju so zaznali 220-odstotno, pri zelenjavi pa 274-odstotno rast. Med državami so najbolj dramatičen skok zabeležili v Avstriji in Grčiji.

Olegu Orlovu dve in pol leti zapora zaradi obsodbe agresije v Ukrajini

27. 02. 2024 11.54

Rusko sodišče je eno vodilnih osebnosti ruske nevladne organizacije za človekove pravice Memorial Olega Orlova obsodilo na dve in pol leti zapora, ker je kritiziral rusko vojsko in obsodil napad na Ukrajino. Za dejanje je bil sicer oktobra lani že obsojen na plačilo globe v višini 1400 evrov, vendar je tožilstvo nato zahtevalo novo sojenje.

'Resnica – in z njo novinarji – so vselej prve žrtve vsake vojne'

26. 02. 2024 15.12

Novinarstvo postaja vse nevarnejši poklic, zlasti v Gazi, kjer novinarji za poročanje javnosti o dogajanju na terenu plačujejo grozljivo ceno, so v Ljubljani na shodu v podporo medijskim delavcem v Palestini poudarili številni slovenski novinarji. Ob tem so pozvali k takojšnjemu koncu pokola novinarjev brez primere.

Na Madagaskarju zakon, ki dovoljuje kastracijo posiljevalcev otrok

17. 02. 2024 16.24

Parlament na Madagaskarju je sprejel zakon, ki dovoljuje kemično in v nekaterih tudi primerih kirurško kastracijo tistih, ki so spoznani za krive posilstva mladoletne osebe. In medtem, ko je zakon prejel podporo aktivistov, ki pravijo, da je to primerno sredstvo za preprečevanje tovrstnih grozot in zajezitev kulture posilstev, je med številnimi mednarodnimi skupinami za človekove pravice požel tudi več kritik.

Zaposleni Salonita Anhovo protestirali: Okoljsko stanje ni tako slabo

15. 02. 2024 16.15

Pred stavbo občine Kanal ob Soči je okoli 450 zaposlenih v cementarni Salonit Anhovo in somišljenikov protestiralo proti sprejetju predlaganih sprememb zakona o varstvu okolja. Predlagana novela po njihovem mnenju ogroža obstoj cementarne in s tem več sto delovnih mest. Državni zbor bo zakonski predlog obravnaval v petek. Nevladna organizacija EKO Anhovo in dolina Soče pa je medtem v izjavi za javnost sporočila, da je stanje še kako obupno, zaradi podjetja je v zadnjih treh desetletjih zbolelo ali umrlo več kot 3000 ljudi, onesnaževanje je namreč obsežno.

Kaj je še ostalo nepoškodovanega v Gazi?

21. 01. 2024 07.16

Malce več kot 100 dni mineva od začetka konflikta na Bližnjem vzhodu. Več kot 24.000 mrtvih, domovi uničeni, infrastruktura porušena. A ne samo to. Palestinska enklava je bila dom številnim zgodovinsko pomembnim spomenikom, ki so tam stali tisoče ali več let, zdaj pa jih ni več.

Izrael silovito bombardiral Han Junis: 'V Gazi več ni varnega mesta'

06. 12. 2023 09.39

Humanitarne razmere na jugu Gaze, kjer Izrael krepi napade, se vse bolj zaostrujejo. Po navedbah očividcev že več deset tisoč ljudi biva v šotorih na ulicah mesta Han Junis. Izraelske sile so medtem prebivalce na vzhodu mesta pozvale k evakuaciji na zahod mesta oziroma v Rafo ob meji z Egiptom.

Gospodarstvo sprejema povabilo, se bodo z Golobom sešli v sredo?

04. 12. 2023 10.31

Gospodarstvo z nezaupanjem sprejema povabilo predsednika vlade Roberta Goloba k dialogu z vlado, ki ga je premier dal na vrhu gospodarstva. Sešli naj bi se v sredo. Njihovo nezaupanje izhaja iz tega, ker so bili, kot so prepričani, v zadnjem obdobju prevečkrat izigrani in deležni le dodatnih obremenitev. Za vnovična pogajanja vladi postavljajo tudi nekaj pogojev. Minister Boštjančič zahtevo za razveljavitev ukrepov, ki dodatno obremenjujejo gospodarstvo, šele nato so se pripravljene vrniti za pogajalsko mizo, vidi kot izsiljevanje.

'Nobena ženska ali deklica se zaradi svojega spola ne sme bati za življenje'

25. 11. 2023 07.00

Lani je bilo po svetu umorjenih 89.000 žensk in deklet. Največ v zadnjih 20 letih. Več kot polovico teh umorov so storili družinski člani ali intimni partnerji žensk. To pomeni, da je bilo lani vsak dan na svojem domu ubitih več kot 133 žensk ali deklet. A femicide smo beležili tudi v Sloveniji. Lani se jih je pri nas zgodilo kar sedem. Sociologinja Jasna Podreka ob tem opozarja, da je bilo nasilja nad ženskami tudi v preteklosti veliko, zdaj pa je tudi zaradi ozaveščanja o njem toliko več prijav. Kljub temu pa poudarja, da so prijave zgolj vrh ledene gore: "Številne žrtve nasilja ne prepoznajo ali pa si ga ne upajo prijaviti."

Svoboda govora: podpora Izraelu dovoljena, Palestini ne?

22. 10. 2023 17.57

Pred sobotnim protestom v Londonu je voznik londonske podzemne železnice po zvočniku spodbujal protestnike in izrazil podporo Palestini. Oblasti so uvedle preiskavo, vozniku pa grozijo sankcije. V Franciji in Nemčiji so proteste v podporo Palestini prepovedali, v Berlinu so celo razmišljali o prepovedi palestinske rute v šolah. "Podpora Palestini se postopoma kriminalizira," opozarjajo v britanski nevladni organizaciji. Je ogrožena svoboda izražanja?