nespečnost

BLOG: Vam primanjkuje vitamina D?

19. 01. 2025 07.00

Pomanjkanje vitamina D je ena najpogostejših prehranskih pomanjkljivosti, ki prizadene ljudi po vsem svetu. Ni presenetljivo, da je ta vitamin eden izmed najbolj priporočenih prehranskih dodatkov za zdravljenje in preprečevanje simptomov pomanjkanja. V tokratnem članku boste izvedeli, zakaj je vitamin D tako pomemben, kdo je najbolj ogrožen in kako lahko zvišate njegove ravni.

Swiss+Bed vzmetnice – najboljše vzmetnice na slovenskem tržišču?

11. 12. 2024 00.15

Ljudje v povprečju prespimo približno tretjino življenja. Kakovost našega spanca pa ima velik vpliv na naše zdravje, energijo, razpoloženje, imunski sistem in produktivnost, zato je zelo pomembno, na kakšni vzmetnici spimo.

BLOG: Melisa – balzam za telo in dušo

08. 12. 2024 10.27

Sezona čajev je v polnem teku in melisa čisto po krivici ostaja v senci bolj "zvenečih" zelišč, kot sta meta ali na primer ingver. Melisa ima svojo supermoč, saj lahko pomiri naš um, izboljša prebavo in na splošno pomaga izboljšati naše počutje.

49-letnici v hišni preiskavi zasegli heroin in metamfetamin

17. 10. 2024 16.50

S Policijske uprave v Novi Gorici so sporočili, da so v začetku meseca državljanki Italije zasegli manjšo količino heroina. Policisti so odkrili, da je drogo kupila od 49-letne Slovenke, pri kateri so kasneje opravili hišno preiskavo in tudi njej zasegli prepovedano drogo in zoper njo podali dve kazenski ovadbi.

BLOG: Črni čaj

29. 09. 2024 07.43

Črni čaj je ena izmed najbolj priljubljenih pijač na svetu z dolgo zgodovino, ki sega več tisoč let nazaj. Gre za pijačo, ki ni zgolj del vsakdanjika, temveč je prepletena s kulturnimi in družbenimi obredi številnih narodov. V današnjem blogu bomo raziskali zgodovino črnega čaja, njegove številne koristi za zdravje, kaj vsebuje in zakaj ga po svetu tako množično pijejo. Dotaknili se bomo tudi drugih načinov uporabe, zanimivosti in previdnosti, ki jo velja upoštevati pri pitju te pijače.

BLOG: Ginseng, zdravilna rastlina z dolgo zgodovino

04. 08. 2024 17.52

Ginseng, ena izmed najbolj priljubljenih zdravilnih rastlin, je cenjen zaradi svojih številnih koristi za zdravje. Ta starodavna rastlina, ki izvira iz Azije in Severne Amerike, je znana po svoji sposobnosti izboljšanja telesnega in duševnega zdravja. Ginseng je bil v uporabi že tisočletja, danes pa je ena izmed najbolj raziskovanih in cenjenih zelišč na svetu.

Yungblud ali brizgajoča koncertna energija

13. 06. 2024 16.16

Žanrsko in spolno fluidni glasbenik Yungblud je na klubskem koncertu v hrvaški prestolnici pokazal, koliko odrske energije, empatične enotnosti, ljubezni in rokenrola premorejo milenijske generacije. Večkrat nagrajevani Britanec iz Yorkshirea je z novodobno punk držo in himničnim skladbami novodobni heroj mlajšim generacijam.

Slovensko zdravniško društvo proti spremembam zakonodaje o rabi konoplje

20. 05. 2024 14.12

Glavni strokovni svet Slovenskega zdravniškega društva (SZD) pred posvetovalnim referendumom o rabi konoplje nasprotuje spremembam zakonodaje s tega področja. Predstavniki stroke, med njimi predstavniki sveta za pediatrijo, psihiatrijo in za onkologijo se strinjajo, da je trenutna zakonodaja ustrezna, so zapisali v današnji izjavi za javnost.

Kako ostati zdravi, vitalni in gibljivi po 40. letu?

20. 04. 2024 09.35

40. leta veljajo za prelomna. Po dopolnjenem četrtem desetletju starosti se namreč vsi začnemo intenzivneje starati, hitreje začnejo upadati hormoni, upočasni se metabolizem. Ženske se okoli 50. leta spopadejo še z menopavzo, medtem ko hipogonadizem – moška menopavza – doleti približno vsakega desetega moškega. Padec testosterona moški namreč lahko ohranjajo z redno telesno aktivnostjo, medtem ko se ženska hormona estrogen in progesteron pri vseh ženskah z leti zmanjšujeta. Kako ženske občutijo padec hormonov, je odvisno od tega, kako dobro telesno in umsko pripravljene vstopijo v "kritična" leta. Dejstvo namreč je: bolj ko ohranjamo psihofizično kondicijo, bolj podaljšujemo svojo vitalnost, gibljivost in moč.

Kaj drži in kaj ne v izjavah politikov o inflaciji, minimalni plači, pokojninah?

07. 04. 2024 07.11

V zadnjih tednih smo spremljali izjave politikov – Golobovi odgovori na poslanska vprašanja, govori Janše in članov SDS na protestnem shodu proti aktualni vladi in izjave v medijih ter družbenih omrežjih. Katere trditve o pokojninah, migrantih, minimalni plači in inflaciji držijo?

Število otrok z avtizmom se vsako leto povečuje: kakšni so simptomi?

06. 04. 2024 07.25

V zadnjih desetletjih se je pogostost te diagnoze povečala za več 10-krat. Natančnega števila pri nas sicer nimamo, po okvirnih ocenah pa naj bi bilo v Sloveniji vsaj 20 tisoč avtistov. Kot večina ostalih razvojnih motenj so tudi motnje avtističnega spektra pogostejše pri dečkih kot pri deklicah. Pogovarjali smo se z mamo šestletnega Filipa, ki so mu avtizem diagnosticirali že zelo zgodaj.

Najprej poskrbi za svoje zdravje

24. 03. 2024 00.15

Poznaš občutek, ko se pogledaš v ogledalo in so v odsevu tvoji lasje brez sijaja, volumna in močne strukture? Tvoji nohti se vedno hitreje lomijo, koža pa je brez ličil popolnoma brez življenja, kot da ji je zmanjkalo energije, da bi zasijala v svoji naravni lepoti?

Lana Jurčević o hčerkinem imenu: 'Še nikoli ga nisva slišala, kar naježila sem se'

26. 01. 2024 13.43

Pevka Lana Jurčević je spregovorila o imenu, ki ga je dala hčerki. Še vedno ga ni razkrila, je pa namignila, kaj ga je navdihnilo. 39-letnica in njen srčni izbranec Filip Kratofil – s katerim sta par že šest let – sta konec novembra dobila hčer. Od takrat naprej poskuša večino zadev, povezanih z njo, ohraniti v zasebnosti, kljub temu, da je v času nosečnosti z javnostjo pogosto delila težave, s katerimi se je v tem času spopadala.

Pri Lani Jurčević v kuhinji skoraj zagorelo, od poroda dalje ne spi

24. 01. 2024 16.11

Pevka Lana Jurčević je lansko leto postala mama. Od poroda dalje z javnostjo ni delila veliko informacij o otroku, razkrila je le spol – ime punčke pa so še vedno le ugibanja. Je pa zvezdnica zdaj na svojem družbenem omrežju s sledilci delila zgodbo o tem, kako ji je doma skoraj zagorelo, pa tudi to, da od poroda naprej ne spi in nima nič časa.

Dobro počutje in čvrsta postava v menopavzi? Ja, je mogoče!

19. 12. 2023 00.15

Končno se lahko čisto zares postavim v kožo naših gostov v srednjih letih, zlasti žensk v času menopavze, ki prihajajo v Terme Šmarješke Toplice na programe zdravega hujšanja ter za razbremenitev in imunsko ravnovesje.

Boj z neusmiljeno demenco: pretresljiva zgodba matere in hčerke

08. 11. 2023 19.30

Nekaj najhujšega je, ko ti pred očmi izginja ljubljena oseba. Boj z neozdravljivo boleznijo kroničnega propadanja možganskih celic, demenco, zna biti izjemno težak, ne le za tiste, ki jih prizadene, ampak tudi za svojce. Zato vam predstavljamo zgodbo matere in hčere, ki jima je ta kruta bolezen v življenje prinesla hude čustvene stiske, izgubo službe in skorajšnjo izgorelost. Rešil ju je dom, na katerega sta čakali vrsto let. V prispevku tudi o tem, kaj odgovoriti starostniku, ki želi ponoči sredi naliva ven v pižami. Ali pa sprašuje, kdaj bo prišla njegova mama. Prav gotovo ne, da je že 30 let mrtva in da je njegovo početje noro.

Nekdanji uslužbenec CIE omamljal in zlorabljal ženske

08. 11. 2023 08.08

47-letni Brian Jeffrey Raymond, ki ga obtožnica opisuje kot izkušenega predatorja, bo moral za najmanj 24 let v zapor, potem ko je priznal zlorabo več žensk. Nanje je prežal vse od leta 2006 do 2020, ko so ga končno odkrili. Dekleta je spoznaval prek aplikacij za zmenke in jih vabil v stanovanje, kjer jih je omamil, slekel ter jih zlorabil. Pri njem so našli več kot 500 fotografij in videoposnetkov golih žensk, izdala pa ga je tudi zgodovina spletnega brskanja.

Med dejavniki tveganja za možgansko kap je tudi stres

26. 10. 2023 14.24

Ob svetovnem dnevu možganske kapi, ki ga obeležujemo 29. oktobra, so v Društvu za zdravje srca in ožilja in Združenju bolnikov s cerebrovaskularno boleznijo poudarili pomen obvladovanja dejavnikov tveganja za bolezen, učinkovitega prepoznavanja njenih znakov in hitrega ukrepanja. Med dejavniki tveganja za možgansko kap je tudi stres.

'Poslušajte osebe v stiski, opazujte jih, predvsem pa jim bodite zavezniki'

09. 10. 2023 12.35

Težave, ki so očem velikokrat skrite, a so vedno bolj pogoste. O simptomih tesnobe, anksioznosti in depresije predvsem odrasli neradi govorijo, a se že tretjina vsakodnevno sooča z njimi. Podobno je tudi med mladimi in stanje se z leti samo še slabša: vsak tretji mladostnik ima povišano verjetnost depresije, ravno toliko jih vsaj enkrat tedensko doživlja nervozo, razdražljivost ali nespečnost. Desetina mladostnikov pa ima duševne težave že diagnosticirane.

BLOG: Ali 'fat burnerji' res delujejo?

04. 06. 2023 07.00

Pred kratkim sem v svojem fitnes centru začel s šesttedenskim Vital izzivom, na katerega se je prijavilo več kot 200 posameznikov in posameznic. Večina je prišla z željo po izgubi odvečne maščobe in glede na to, da sem trenutno v fazi pisanja jedilnikov in navodil za hujšanje, sem se odločil, da tudi z vami delim delček tega, kar svetujem svojim strankam. Veliko jih sprašuje, katere "fat burnerje" priporočam in ali ti sploh delujejo. Prepričan sem, da bi ta tema znala biti zanimiva tudi za vas.

Ko so že pri osnovnošolcih vrednote lepe obleke, denar, dober avto ...

23. 05. 2023 14.53

Kar zabolelo me je, ko je predme sedel 20-letni mladenič iz Cerknice, ki je že leto in pol v Prevzgojnem domu Radeče. Zakaj? Zato, ker je izvrševal številne tatvine, napadal ljudi, da bi jim snel kakšen evro, s katerim si je kupoval drage obleke, plačeval drage pijače v lokalih in tudi mamila: kokain, ecstasy, MDMA. Vse, kar gre zraven dobrega "žura", kot mi je brez dlake na jeziku povedal.

Levica podala pobudo za bolniško odsotnost zaradi bolečih menstruacij

08. 03. 2023 12.14

Poslanka Levice Nataša Sukič je ob mednarodnem dnevu žensk s poslansko pobudo, ki sta jo podpisali še koalicijski poslanki Lucija Tacer (GS) in Meira Hot (SD), vlado RS in pristojna ministrstva pozvala, naj pristopijo k preučitvi ukrepov, ki bi zmanjšali neenakost na delovnem mestu glede na osebne okoliščine. Zlasti uvedbo možnosti koriščenja bolniške odsotnosti z dela zaradi menstruacije po zgledu Španije brez potrebe po zdravniškem potrdilu, vnaprejšnjem napovedovanju odsotnosti ali koriščenju dopusta. Pobudnice so predlagale še, da bi bili menstrualni higienski pripomočki tudi v Sloveniji brezplačno dostopni v sanitarijah javnih ustanov.

Psihološko blagostanje ljudi: modna muha ali neizbežna prihodnost?

28. 01. 2023 07.00

V trenutni družbi se vse bolj ukvarjamo s trajnostjo, predvsem z vidika odgovornega ravnanja z okoljem, a pri tem pozabljamo na trajnost človeka. Kaj nam pomaga ohranjanje našega planeta in dolgo življenje (tj. dolgoživost), če ne znamo poskrbeti za dobro počutje ljudi skozi celotno življenjsko obdobje?

Zelo uspešen projekt: štiridnevni delovni teden

01. 12. 2022 09.44

Kocka je padla: štiridnevni delovni teden predstavlja velik uspeh. Po šestih mesecih se večina od 33 podjetij in skupno 903 delavcev, ki preizkušajo štiridnevni tedenski urnik brez znižanja plač, ne bo vrnila na standardni delovni teden. Poskus je potekal pod nadzorom neprofitne organizacije 4 Day Week Global, trajal pa je šest mesecev.

BLOG: Baldrijan, zeliščno zdravilo za spanje in pomiritev

06. 11. 2022 07.00

Vas muči nespečnost in ste kronično utrujeni, ker ne morete dostojno zaspati in spati? Ali ste vedeli, da obstaja zelišče, ki se že od drugega stoletja našega štetja uporablja za lajšanje nespečnosti, tesnobe in nemira? To naravno in zeliščno zdravilo za spanje in pomirjanje se imenuje korenina baldrijana.

V Ljubljani na stiske zlorabljenih otrok opozarja ogromen plišasti medvedek

05. 11. 2022 07.00

Skoraj vsak peti otrok doživlja spolno nasilje. Ker je to pri nas še vedno tabu tema, nasilje ostaja med štirimi stenami doma, otroci pa večinoma ne dobijo nikakršne pomoči. V času covida-19 se je nasilje med štirimi stenami povečalo za deset odstotkov. Policija v Sloveniji letno obravnava okoli 80.000 različnih kaznivih dejanj nad otroki, od tega kar več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju. Ta številka pa predstavlja le vrh ledene gore, saj večina družinskega nasilja ostaja neprijavljena.

'Četudi nimamo enakih izkušenj, vsi čutimo bolečino. Tukaj se razumemo vsi'

01. 11. 2022 19.11

Žalovanje je pomemben in neizogiben del življenja, o katerem premalo govorimo. Smrt je ob tem še vedno polna tabujev, žalovanje v družbi pa pogosto nima pravega mesta. A bi ga moralo imeti, saj gre za zelo pomemben proces, ki nam pomaga, da se naučimo živeti z izgubo. Žalovanje ni le psihičen proces, velikokrat ga spremljajo tudi vrtoglavice, slabost, bolečine po vsem telesu, neenakomerni ritem srca, nespečnost in omotica. Pogovarjali smo se s Kajo Kobal, ki je pri 12 letih v prometni nesreči izgubila očeta, svojo pot pa je nato usmerila v pomoč svojcem žrtev prometnih nesreč, in klinično psihologinjo Vesno Radonjić Miholič, ki jo umiranje, smrt in žalovanje spremljajo že vse življenje.

Zac Efron o agorafobiji: Preprosto ne hodim ven

12. 09. 2022 18.45

Zvezdnik filmov Srednješolski muzikal Zac Efron je pred kratkim v intervjuju razkril, da ne mara množic in se noče zadrževati v večjih skupinah ljudi. 34-letni igralec je tako svojim oboževalcem priznal, da trpi za agorafobijo. Ta se v večini primerov razvije kot zaplet panične motnje, pri njej pa gre za občutek ujetosti in brezizhodnosti, ljudje s to motnjo pa se bojijo tudi odprtih prostorov.

Ponujajo 30.000 evrov: šestletni Leon utonil, potem ko so pretepli očeta

10. 09. 2022 12.44

Nenavaden primer buri duhove na Tirolskem. Starši ponujajo 30.000 evrov za ključne informacije o smrti šestletnega Leona, ki se je pred približno desetimi dnevi v St. Johannu na Tirolskem utopil, potem ko naj bi njegovega očeta do nezavesti pretepel in oropal neznani storilec. Starša, Sandra in Florian Apler, poudarjata, da gre pri akciji za sodelovanje s policijo.

Nespečnost – kaj jo povzroča in kako jo odpraviti?

06. 10. 2021 00.15

Ker je spanje eden izmed najbolj pomembnih dejavnikov človeškega življenja, ki vpliva na naše počutje, zdravje in vsakodnevno produktivnost, je kvaliteta spanja izredno pomembna.