nesnovne

Zakonca Mikša s svojim cvetjem žanjeta uspeh za uspehom

02. 04. 2025 20.25

Narava se prebuja in cveti. Vereni in Zvonku Mikši pa cvetje dom krasi vse leto. Izdelujeta namreč cvetlice iz krep papirja. Čeprav to počneta šele dobrih sedem let sta že sodelovala na številnih razstavah in za svoje delo dobila več, tudi mednarodnih priznanj, vpisana pa sta tudi v register nesnovne kulturne dediščine. Njune božične zvezde so za Božič že dvakrat krasile baziliko Svetega Petra v Rimu.

Na Ptuju več deset tisoč ljudi, v Cerknici nova figura butalskega medveda

02. 03. 2025 19.38

Letošnje že 65. Kurentovanje na Ptuju je doseglo vrhunec s tradicionalno mednarodno karnevalsko povorko, ki si jo je ogledalo več deset tisoč ljudi iz vse Slovenije in tujine. Ptujske ulice in trge je preplavil sprevod več tisoč karnevalskih mask in tradicionalnih likov, ki so pripovedovali zgodbe o preteklosti, prihodnosti in današnjem času. V Cerknici pa so ob znamenitih cerkniških maskah na karnevalu, ki ga je po navedbah organizatorjev obiskalo 20.000 ljudi, predstavili novo veliko figuro butalskega medveda.

Picerije v Italiji letno ustvarijo 15 milijard evrov

19. 01. 2025 16.14

Italija premore 40.000 picerij in še okoli 15.000 lokalov s hitro hrano, ki ponujajo pico za s seboj. Ti gostinski obrati letno ustvarijo več kot 15 milijard evrov, je poročala italijanska tiskovna agencija Ansa.

Listina o vpisu babištva na znameniti Unescov seznam podeljena

07. 05. 2024 19.28

V Narodni galeriji je potekala slavnostna podelitev Unescove listine o vpisu babištva na reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Kot je poudarila ministrica za kulturo Asta Vrečko, je vpis babištva na Unescov seznam, na katerem je trenutno 130 vpisov, priznanje za preteklo delo babic, obenem pa daje nov zagon za naprej.

Han: Zakon o Kobilarni Lipica podlaga za nadaljnji razvoj kobilarne

04. 04. 2024 15.22

Vlada je potrdila predlog novega zakona o Kobilarni Lipica, ki predvideva ponovno enovito upravljanje, in sicer ne bi šlo več za javno službo s koncesijo, ampak bi ena družba skrbela za kulturne in naravne vrednote ter jih tudi tržila. Predlog po mnenju gospodarskega ministra Matjaža Hana predstavlja podlago za nadaljnji razvoj kobilarne.

Berlinska techno scena po novem na seznamu nesnovne kulturne dediščine

18. 03. 2024 10.21

Nemško ministrstvo za kulturo in komisija Unesca sta berlinsko techno sceno uvrstila na seznam nesnovne kulturne dediščine, s čimer priznavata techno prispevek h kulturni identiteti mesta. "To je še en mejnik za berlinske techno producente, umetnike, upravljavce klubov in organizatorje dogodkov," so zapisali pri berlinski glasbeni mreži Clubcommission.

Prenove v Kobilarni Lipica: 'To je kulturna vrednota'

26. 01. 2024 16.37

V Kobilarni Lipica so predali prenovljeno in posodobljeno jahalnico. Investicijo v vrednosti nekaj manj kot tri milijone evrov je v celoti pokrilo ministrstvo za gospodarstvo, ki v tem letu načrtuje nekatere dodatne novosti. Poleg manjših posodobitev naj bi osrednjo pozornost namenili prenovi bazena in ureditvi wellnessa.

Babištvo vpisano na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine

06. 12. 2023 15.57

Na zasedanju Medvladnega odbora za varovanje nesnovne kulturne dediščine, ki ga letos gosti Bocvana, je na Unescovem reprezentativnem seznamu nesnovne kulturne dediščine svoje mesto dobilo tudi babištvo. Nominacijo za to so skupaj podale babice iz osmih držav, poleg slovenskega še združenja babic iz Kolumbije, Cipra, Nemčije, Kirgiške republike, Luksemburga, Nigerije in Toga. Babištvo je že sedmi vpisani element iz Slovenije na reprezentativnem seznamu. V Sloveniji medtem, kot so sporočili iz babiške zbornice, letos praznujemo že 270 let izobraževanja babic.

Prava izbira za vsak okus

01. 12. 2023 00.15

Slovenija je kulinarično bogata, naše tradicionalne jedi pa navdušujejo ljubitelje kulinarike ne le doma, ampak po vsem svetu. Med posebnostmi kraljuje kranjska klobasa, nedvomni simbol tradicionalnih okusov naše lepe dežele. Ta odlična mesna delikatesa ima bogato tradicijo in edinstven okus ter ponosno nosi evropski simbol kakovosti Zaščitena geografska označba.

Babištvo kmalu na Unescovem seznamu nesnovne kulturne dediščine?

12. 11. 2023 13.28

Strokovno telo Unesca je ocenilo, da nominacija babištva izpolnjuje vse kriterije za vpis na reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. "Nominacija predstavlja povezanost babištva z vsemi področji žive dediščine in spodbuja enakost spolov, zdravstveno varstvo žensk in tradicionalno znanje," so sporočili s kulturnega ministrstva.

Međimurje - (do)živeti zeleno!

05. 10. 2023 00.15

Međimurje je edina hrvaška županija s certifikatom trajnostne turistične destinacije.

Na velikonočni ponedeljek mnogi na obiske in izlete

10. 04. 2023 07.27

Dan po veliki noči, na velikonočni ponedeljek, ko se kristjani spominjajo prikazovanja vstalega Jezusa njegovima učencema, se bodo mnogi odpravili od doma. Po običaju namreč verniki tega dne obiščejo sorodnike in prijatelje ter delijo veselje ob Jezusovem vstajenju. Pri nas je velikonočni ponedeljek enako kot v večini evropskih držav dela prost.

Kurentovanje je tradicionalno, želje poslušalcev niso – želeli so Ceco

25. 01. 2023 07.34

Znamenito Kurentovanje letos še pred začetkom razburja zaradi uvodnega koncerta v pustni čas. Čeprav je srbska pevka Ceca že nekajkrat nastopila v Sloveniji, se je tokrat v delu javnosti pojavilo ostro nasprotovanje. Na Zavod za turizem Ptuj oziroma na tamkajšnjo občino se je usul plaz očitkov o neprimernosti te izbire za prireditev, češ da je del slovenske kulturne dediščine, zato smo jih poklicali tudi mi. Pojasnili so, da je prireditev ločena na javni in zasebni del ter da oni za spremljevalni program ne skrbijo, prav tako ga ne financirajo. Organizator koncertov pa pravi, da so sledili rezultatom ankete o glasbenih željah.

Decembra smo praznovali tudi dan prihodnosti

17. 12. 2022 00.15

14. decembra smo v Sloveniji že sedmič obeležili dan prihodnosti, ki spodbuja k odgovornemu ravnanju danes - za lepši jutri. V luči tega se nadaljuje uspešna trajnostna okoljska zgodba #PRVAčebela.

Čebelarstvo in tradicije reje lipicancev na seznam nesnovne kulturne dediščine

01. 12. 2022 18.51

Na Unsecovem seznamu nesnovne kulturne dediščine človeštva sta odslej tako čebelarstvo v Sloveniji kot tudi tradicije reje lipicancev. Medtem ko je nominacijo z naslovom Čebelarstvo v Sloveniji, način življenja vodilo ministrstvo za kulturo pod vodstvom Špele Spanžel. Tradicija reje lipicancev je projekt priprave večnacionalne nominacije, ki povezuje osem držav, prav tako pa je nominacijo vodilo slovensko ministrstvo za kulturo.

Žive jaslice v Postojnski jami naj bi si ogledalo do 15.000 obiskovalcev

22. 12. 2021 21.05

Za obiskovalce Postojnske jame bodo med 25. in 30. decembrom po enoletnem premoru znova pripravili žive jaslice. Ogledalo naj bi si jih od 12.000 do 15.000 obiskovalcev. "Žive jaslice želimo sčasoma uvrstiti na seznam Unescove nesnovne kulturne dediščine," je povedal predsednik upravnega odbora Postojnske jame Marjan Batagelj.

GAS soglasno potrdila združitev s SMC

04. 11. 2021 21.20

Delegati Gospodarsko aktivne stranke (GAS), ki jo vodi Alojz Kovšca, so na izrednemu kongresu podprli združitev s Stranko modernega centra (SMC). Določili so tudi skupino, ki bo operativno sodelovala pri usklajevanju med strankama, je za STA povedal Kovšca. GAS kot eno glavnih področij poudarja decentralizacijo države.

V Kobaridu slovesnost v spomin padlim med prvo svetovno vojno

23. 10. 2021 17.33

Pri italijanski kostnici v Kobaridu je potekala slovesnost v spomin padlim med prvo svetovno vojno. Zbrane je nagovoril državni sekretar na obrambnem ministrstvu Janez Žakelj, ki je med drugim spomnil na trpljenje evropskih narodov v preteklem stoletju in današnje življenje v miru označil kot neskončen privilegij.

Kakšne so rešitve za propad arhitekturnih mojstrovin?

30. 07. 2021 06.00

Plečnikove mojstrovine na Unescovem seznamu svetovne dediščine so veliko priznanje, a tudi opomin – ustaviti je treba propad bežigrajskega stadiona, poskrbeti za Križanke. Kako, kje so rešitve?

V registru nesnovne dediščine tudi bovški govor, petje na četrtko in miklavževo

04. 06. 2021 10.33

V register nesnovne kulturne dediščine so na novo vpisani bovški govor, petje na četrtko in miklavževo. Vse tri enote je ministrstvu za kulturo, ki vodi register, predlagal Slovenski etnografski muzej kot koordinator varstva nesnovne kulturne dediščine. Miklavževo je bilo v register vpisano 1. junija, bovški govor in petje na četrtko pa 2. junija.

Obiskov danes ne bo, v Metliki pa bodo vseeno peli in plesali – vsak na svojem domu

13. 04. 2020 07.26

Velikonočni ponedeljek je običajno namenjen obiskom sorodnikov in prijateljev. Zaradi epidemije novega koronavirusa to letos ni mogoče, tako cerkveni kot državni voditelji so zato pozvali, da ljudje bližnje, ki bi jih želeli videti, pokličejo po telefonu, še posebej se je treba izogibati stikom s starejšimi. Bodo pa danes vseeno zavirali metliško kolo – a vsak na svojem domu.

Reja lipicancev korak bližje k uvrstitvi med nesnovno dediščino Unesca

25. 03. 2020 17.58

Slovenija je skupaj z Avstrijo, Bosno in Hercegovino, Hrvaško, Madžarsko, Italijo, Romunijo in Slovaško oddala skupno nominacijo za vpis tradicije reje lipicancev na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Lipicanci imajo namreč že stoletja simbolno vlogo v vseh osmih državah in še danes predstavljajo številne skupnosti.

Upravno sodišče preklicalo imenovanje direktorice Tehniškega muzeja Slovenije

11. 02. 2020 15.49

Zapletlo se je pri imenovanju nove direktorice Tehniškega muzeja Slovenije. Potem ko je dosedanji direktorici Nataliji Polenec potekel mandat, je ministrstvo za kulturo na to mesto imenovalo prevajalko Barbaro Juršič, ki pa nima znanja z muzejskega in tehniškega področja, kar je zahteval razpis. Polenčeva je zato sprožila upravni spor in bo do pravnomočne odločitve sodišča še naprej opravljala naloge direktorice.

V Črni na Koroškem nastali osupljivi gradovi v čast legendi o kralju Matjažu

25. 01. 2020 19.45

V Črni na Koroškem na Matevževih travnikih nastajajo snežne skulpture, kot vsako leto na prireditvi Gradovi kralja Matjaža. Letos sodeluje 35 skupin graditeljev, med drugim tudi Unesco šole. Kot vsako leto je gradnjo spremljalo zabavno dogajanje, prireditev pa je otvoril jadralni padalec Matjaž Ferarič s spustom z Obistovih skal na prizorišče.

Tajska masaža na Unescovem seznamu kulturne dediščine

13. 12. 2019 09.47

Unesco je na seznam nesnovne kulturne dediščine uvrstil tradicionalno tajsko masažo, s tem pa je ta postala praksa, ki "jo je treba ohraniti za prihodnje generacije".

Brezčasne čipke 'polepšale' parlament

17. 06. 2019 19.57

Ljudje že od pradavnine ustvarjamo izdelke, ki na videz nimajo prav velike uporabne vrednosti, so pa hrana za našo dušo. Tako kot čipke, ki so slovensko klekljarsko tradicijo uvrstile na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Na ta pomemben dosežek slovenske kulture so spomnili v Državnem zboru, kjer je klekljarsko društvo Deteljica pripravilo razstavo.

Slovenija in Avstrija za skupen vpis vzreje lipicancev na Unescov seznam

07. 05. 2019 10.16

Zunanji minister Miro Cerar je skupaj z avstrijsko zunanjo ministrico Karin Kneissl podpisal skupno izjavo o večnacionalni nominaciji vzreje lipicancev na Unescov seznam nesnovne dediščine. Nominacijo bosta Slovenija in Avstrija vložili skupaj s še šestimi drugimi državami, vpis pa bi se lahko zgodil leta 2021.

'Norčije, maske in zabava' doma in po svetu že v polnem zagonu

23. 02. 2019 16.21

Nastopil je čas norčij, mask, plesa in praznovanja. Na Ptuju se z etno povorko tudi uradno začenja 59. Kurentovanje. Na njem sodelujejo domači in tuji tradicionalni etnografski liki, tudi letos so se v družbi kurentov med drugimi predstavili kopjaši, dornavski cigani, orači. Več stoletij stara tradicija pustovanja in karnevalov pa je tudi drugod po svetu že v polnem razmahu.

Klekljanje čipk na Unescovem seznamu

29. 11. 2018 14.33

Medvladni odbor za varovanje nesnovne kulturne dediščine je na zasedanju v Port Louisu na Mavriciju odločil, da se na Unescov reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva vpiše Klekljanje čipk v Sloveniji, so sporočili z ministrstva za kulturo. Slovenija je nominacijo v formalni postopek pri Unescu vložila marca 2017.

Suhozidna gradnja na Unescovem seznamu nesnovne kulturne dediščine

28. 11. 2018 15.18

Dediščina suhozidne gradnje je vpisana na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Veščine suhozidne gradnje, znanj in tehnik je v nominaciji povezala osem evropskih držav, tudi Slovenijo. Gre za prvobitno tehniko gradnje predvsem na Krasu in v Istri.