neprekinjen let

Slovenska igralka Ana Karneža v ZDA osvojila prestižno pevsko nagrado
14. 05. 2024 12.35Mlada slovenska igralka Ana Karneža, ki bo kmalu diplomirala na slavni newyorški akademiji uprizoritvenih umetnosti Julliard, je v začetku maja osvojila prestižno pevsko nagrado lenya fundacije Kurta Weilla. Karneža, ki se je spomnimo tudi z odra Slovenija ima talent, se je med 286 kandidati iz 25 držav in ZDA najprej uvrstila med 20 polfinalistov in nato v finalu osvojila prvo nagrado.

Spreminjanje vremena: rešitev ali 'morfij' za podnebno krizo?
19. 03. 2023 09.08Ideja o tem, da bi človek lahko spreminjal vreme, že dolgo ni več znanstvena fantastika. V zadnjem času pa se vedno bolj krepi upanje, da bi lahko z geoinženiringom, metodami, s katerimi bi človek načrtno spremenil podnebje na globalni ravni, preprečili del škode zaradi podnebnih sprememb. Atmosferski fizik in strokovnjak za oblake dr. Blaž Gasparini, podoktorski raziskovalec na Oddelku za meteorologijo in geofiziko Univerze na Dunaju, poudarja, da je geoinženiring kot protibolečinsko sredstvo, ki preprečuje hujšo podnebno škodo, ne more pa rešiti vzroka podnebnih sprememb.

Zaradi razkrajanja informacijskega sistema na ARRS direktorja pozivajo k odstopu
15. 09. 2022 16.24Šolski sindikat Sviz in visokošolski sindikat v dopisu Agenciji za raziskovalno dejavnost RS vztrajata, da mora biti raziskovalcem omogočen neoviran in neprekinjen dostop do arhiva raziskovalne dejavnosti še naprej. Direktorja, ki po mnenju sindikatov ni sposoben zagotoviti ustrezne prenove informacijskega sistema, pa pozivata k odstopu.

Zakon o dolgotrajni oskrbi sprejet, Poklukar: To je zgodovinski trenutek
09. 12. 2021 13.33DZ je s 44 glasovi za in 42 proti sprejel zakon o dolgotrajni oskrbi, s katerim se po približno 20 letih prizadevanj to področje sistemsko ureja. Določa niz ukrepov, namenjenih polnoletnim osebam, ki so trajno odvisne od pomoči drugega in potrebujejo pomoč pri osnovnih in podpornih vsakodnevnih opravilih. Sistem zajema institucionalno oskrbo, oskrbo na domu, oskrbovalca družinskega člana in denarni prejemek. V vse oblike oskrbe, razen institucionalne, je vključena pravica do storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti ter e-oskrba.

Luka Potočar: Kolajna ni težka, ima pa težo
27. 09. 2021 15.14Luka Potočar je letos poskrbel za neprekinjen niz slovenskih uvrstitev na zmagovalni oder svetovnih prvenstev v športnem plezanju v disciplini težavnost, za zaporedje uspehov na petih SP po vrsti od leta 2014. Kljub temu, da kolajna ni iz žlahtne kovine, ampak iz prosojne plastike, pa ima za 19-letnega tekmovalca vseeno veliko težo in pomen.

Enajst slovenskih orožij na EP v judu
16. 11. 2020 13.15Na bližnjem evropskem prvenstvu v judu, ki bo od 19. do 21. novembra v Pragi, bo nastopilo enajst slovenskih tekmovalk in tekmovalcev, so potrdili pri Judo zvezi Slovenije. Na prvenstvu sicer ne bodo nastopile nekatere najuspešnejše judoistke, Ana Velenšek, Klara Apotekar in Anja Štangar, a z zlato olimpijko Tino Trstenjak vseeno računajo na odlične rezultate.

30 let od vzpona zakoncev Štremfelj na Mount Everest
07. 10. 2020 10.18Slovenska alpinista Marija in Andrej Štremfelj sta kot prvi zakonski par osvojila vrh 8848 metrov visokega Mount Everesta. Od tega podviga danes mineva natančno 30 let. Kaj sta naredila, ko sta dosegla vrh? "Objela sva se in tudi kaka solza je pritekla," se zgodovinskega dne spominjata Štremfljeva.

Qantas z oktobrom ponuja sedemurni slikoviti let nikamor
17. 09. 2020 08.50Za vse potnike, ki že pogrešajo letenje, je avstralska letalska družba Qantas pripravila posebno ponudbo. Zaradi strogih mejnih omejitev bodo potniki lahko odšli na slikoviti sedemurni let, ki se bo začel in končal na letališču v Sydneyju.

Statistika četrtfinalnih obračunov: Ronaldo najboljši strelec, Bayern in Barca najbolj konstantna
10. 08. 2020 09.59V sredo se z dvobojem med Atalanto in Paris Saint-Germainom, ki si ga boste lahko v živo ogledali na Kanalu A in VOYO, začenjajo obračuni četrtine finala Lige prvakov. V tej fazi tekmovanja sta doslej največkrat nastopila Bayern München in Barcelona, ki se bosta med seboj udarila v petek, daleč največ zadetkov pa je zabil Cristiano Ronaldo.

Kate Middleton: Louis poskuša kršiti socialno distanco
15. 07. 2020 17.49Kate Middleton in princ William imata tri otroke, 6-letnega Georgea, 5-letno Charlotte in dve leti starega Louisa. Vojvodinja Cambriška je na nedavnem dogodku priznala, da ima njen najmlajši sin Louis težave pri upoštevanju pravil, saj še ne razume, kaj pomeni socialna distanca.

Dva sončna vzhoda in nov rekord: iz Londona v Sydney v 19 urah in 19 minutah
15. 11. 2019 08.2517.800 kilometrov, 19 ur in 19 minut, 52 ljudi na krovu in dva sončna vzhoda. Avstralska letalska družba Qantas je z neprekinjenim letom postavila nov rekord - gre za najdaljši komercialni let tako glede na razdaljo kot čas leta. Iz Londona v Sydney je potnike prepeljala pilotka Helen Trenerry.

Najdaljši neprekinjen let v zgodovini: 19 ur in 16 minut od New Yorka do Sydneyja
20. 10. 2019 12.14Let avstralske družbe Qantas, ki je potekal v okviru raziskovalnega projekta Project Sunrise (Sončni vzhod), je bil najdaljši neprekinjen komercialni let v zgodovini. Pot od New Yorka do Sydneyja, ki je dolga 16.200 kilometrov, je trajala 19 ur in 16 minut. V projektu raziskujejo, kakšen učinek ima takšno potovanje na pilote, posadko in potnike.

'Čutil je, da je rojen za to, da prvi presmuča Everest'
17. 09. 2019 07.40Slovenija je izgubila enega najboljših vrhunskih alpinistov in smučarjev, Dava Karničarja. Ponesrečil se je doma, na Jezerskem. Karničar je v gorah iskal mir in svobodo, vedno se je gnal k preseganju meja mogočega. Bil je prvi človek, ki je neprekinjeno smučal z vrha sveta, Mount Everesta, ter presmučal vrhove vseh sedmih kontinentov. Umrl je v starosti 56 let.

Veliko preveč sedimo in se vozimo v avtomobilih
10. 05. 2019 06.10V Sloveniji ima večjo težo od priporočene malo manj kot polovica žensk in skoraj 70 odstotkov moških. Tudi vse več mladih in otrok ima težave s prekomerno telesno težo, kar je posledica pomanjkanje telesne dejavnosti in nezdravih prehranjevalnih navad. V zadnjih 30 letih se je njihovo število podvojilo. K izboljšanju našega zdravja bistveno prispeva aktiven življenjski slog.

Kaj vse bi lahko bil vzrok zrušitve viadukta v Genovi?
14. 08. 2018 21.24Slovenski gradbeni inženir Marjan Pipenbaher zavrača možnost, da bi bilo zrušenje dela viadukta v Genovi le posledica vremenskih razmer, in hkrati vidi več možnih vzrokov za nesrečo. Verjetno je bilo posledica dotrajanosti konstrukcije, lokalne preobremenjenosti, odpovedi sidrišč poševnih zateg ter posledične porušitve pilona in dela voziščne konstrukcije, meni.

Je naslednji korak države popolna prepoved oglaševanja čokolade in ostalih sladkarij?
21. 07. 2018 07.00Ne samo Slovenija, tudi nekatere druge države si prizadevajo, da bi nas s prepovedmi, zakoni pripravile do tega, da se začnemo bolj zdravo prehranjevati. Poskušale so uvesti davke na maščobe, sladkor ali lepile zdravstvena opozorila na izdelke. Večina ukrepov ni dosegla želenih rezultatov. In čeprav gre na prvi pogled za dober namen, se na drugi strani zastavlja vprašanje, ali je naloga države, da diktira, kaj smemo in česa ne vzeti s trgovskih polic.

V 20 urah neprekinjeno iz Singapurja do New Yorka
26. 04. 2018 14.25Konec leta bo letalo A350 neprekinjeno poletelo na relaciji med Singapurjem in New Yorkom. Potniki bodo v zraku skoraj 20 ur, za udobje in kakovost poleta pa bo dobro poskrbljeno. Prav vsi bodo namreč sedeli ob panoramskih oknih, obljublja letalski prevoznik.

Zgodovinski polet – v 17 urah iz Pertha v London
25. 03. 2018 11.34Približno 200 potnikov in 16 članov posadke je imelo zgodovinsko priložnost, da so sedeli na letalu med prvim neprekinjenim poletom iz Avstralije v London. Izbrancem, ki jim zavidajo številni letalski navdušenci, so med poletom merili počutje, v Avstraliji pa si že manejo roke, da bo nova priložnost povečala turistični obisk v deželi tam spodaj.

Se sprehajate ali kako drugače razgibavate vsaj 22 minut na dan? To je minimum!
10. 05. 2017 11.54Če večino časa presedite in delate v pisarni za računalnikom, potem je nujno, da se vsak dan odpravite na krajši sprehod in se tudi med delovnim časom vsaj malo razgibate. Neprekinjen čas daljšega sedenja je namreč zelo škodljiv, prav tako je nevaren neaktiven življenjski slog. Preverite, koliko gibanja potrebujete dnevno.

Nov najdaljši redni let: neprekinjeno preleteli 14.200 kilometrov
03. 03. 2016 13.04Letalski prevoznik Emirates je opravil prvi let na novi redni liniji med Dubajem in Aucklandom. To je trenutno najdaljši komercialni let brez vmesnih postankov, saj premaga razdaljo kar 14.200 kilometrov. Ker pa za potovanje potrebuje "le" 16 ur in 24 minut, ni prevzel tudi rekorda za najdlje trajajoči neprekinjen let.

Terapija z udarnimi globinskimi valovi
25. 01. 2016 06.30Terapija z udarnimi globinskimi valovi (Extracorporeal Shockwave Therapy – ESWT) je neinvazivna metoda zdravljenja, ki se uporablja v fizioterapiji, ortopediji, travmatologiji, urologiji in kardiologiji. "Extracorporeal" pomeni izventelesno, torej gre za zvočne (akustične) valove, ki se pretvorijo v udarne valove in se preko sonde in kože prenašajo v podkožne strukture – mišice, kite in ligamente.

Nov letalski rekord: s potniškim letalom skoraj 18 ur brez pristanka
14. 08. 2015 12.3617 ur in 35 minut bo po novem trajal najdaljši neprekinjen komercialni let z letalsko družbo. Dubajski Emirates je namreč napovedal, da bo od prvega februarja prihodnje leto neposredno povezal Dubaj in glavno mesto Paname, Panama City.

Pred 36 leti: po mesecu in pol bitke z mrazom in viharji prva Slovenca na vrhu sveta
13. 05. 2015 11.04Pred 36 leti sta na najvišji vrh sveta stopila prva Slovenca - Nejc Zaplotnik in Andrej Štremfelj. Jugoslovanska odprava na 8848 metrov visok vrh je štela 25 članov, do danes pa se je na streho sveta povzpelo 17 Slovencev.

FOTO: Pred 20 leti sta brata Karničar osvojila Anapurno, zadnji slovenski osemtisočak
29. 04. 2015 08.16Dve desetletji sta že minili od zadnjega osemtisočaka, ki so ga osvojili slovenski alpinisti. Zadnji mogočni vrh je bila 8091 metrov visoka Anapurna, osvojila pa sta jo brata Davo in Drejc Karničar, ki sta kot prva na svetu presmučala njeno severno steno po Francoski smeri.

Kako grožnjo ekstremnega vremena spremeniti v izziv?
23. 03. 2015 09.03Z dobrim poznavanjem podnebja lahko preprečimo škodo ob vremenskih ujmah, prihranimo energijo in bolje izkoristimo naravne vire, zato pa potrebujemo zanesljive meritve. Od prvih stalnih meteoroloških meritev mineva 165 let, prve meritve pa smo imeli že leta 1786 v Piranu.

'Žival ni igračka ali predmet, da se ukvarjamo z njo, ko se nam zljubi'
04. 10. 2012 06.30"Lastniki živali se morajo zavedati, da je žival njihova odgovornost," ob svetovnem dnevu živali opozarja članica društva Žverca. Vodja Zavetišča Horjul pa poziva lastnike, da poskrbijo za sterilizacijo in kastracijo svojih ljubljenčkov. Obe se strinjata, da bi bilo treba nadzor poostriti.

Vizjak obljublja lažje zaposlovanje za nedoločen čas, ljudje se bojijo lukenj, ki jih bodo iskali delodajalci
06. 09. 2012 12.26Minister za delo Vizjak je uradno predstavil predloga reform delovnopravne in pokojninske zakonodaje. Pravi, da je za upokojitev dovolj 40 let dela (brez dokupa), da pa v odmor med delom ne bodo posegali in ga spreminjali.

Lindberghov vnuk po dedovih sledeh
02. 05. 2002 00.00Vnuk legendarnega pilota Charlesa Lindbergha, ki je 21. maja 1927 kot prvi preletel Atlantik, je danes iz New Yorka po isti poti kot njegov ded priletel v Pariz, s čimer je obeležil dedov zgodovinski samostojni let.

Končan Vrh tisočletja
09. 09. 2000 00.00S podpisom Deklaracije tisočletja se je sinoči v palači Združenih narodov v New Yorku končal Vrh tisočletja, največje srečanje državnikov v zgodovini. Deklaracija, ki vsebuje številne obljube o mirni in boljši prihodnosti sveta, predvsem za najrevnejše države, pa je, to vemo vsi, le simbolne narave.

Pilotki končali 49-dnevni let okoli sveta
25. 08. 1998 08.10Nikki Mitchell in Rhonda Miles sta končali 49-dnevni polet okrog sveta. Z enomotornim letalom sta preleteli 24.140 kilometrov in pristali na letališču v Libanonu. Edini nesrečni pripetljaj na potovanju je bil sicer srečen pristanek v gosti megli v Rusiji. Milesova je povedal, da je v gorski dolini pristajala s pomočjo ruskega navigatorja, ki je letalo usmerjal po občutku: pri odprtem oknu je poslušal zvok letala in tekel k radiu, da je pilotu sporočil koordinate. ''Mislila sem, da me usmerja s pomočjo radarja, a ko sem pristala, sem prepoznala navigatorjevo tehniko,'' je povedala Milesova. Milesova in Mitchellova, obe profesionalni pilotki, sta leteli prek Atlantika v Evropo in naprej v Moskvo. Od tam sta z dvema ruskima pilotkama po poti, ki so jo leta 1938 preletele tri Rusinje, nadaljevali neprekinjen let do jugovzhodne Sibirije.