nepoznavanje terena

Spodbudne novice gorskih reševalcev, ki hkrati opozarjajo: Nismo vsemogočni

02. 02. 2025 17.21

V lanskem letu so gorski reševalci posredovali v 633 intervencijah, kar je za 54 manj kot v letu 2023, ko so zabeležili 687 reševanj. "Številne preventivne aktivnosti GRZS, drugih organizacij in institucij ter objave medijev kažejo rezultate," ugotavljajo z zmernim optimizmom, vendar hkrati poudarjajo, da dela še zdaleč ni konec. Zavedajo se namreč, da je v gorah vedno več ljudi, zato cilj ostaja nespremenjen – da število nesreč v gorah narašča počasneje kot število obiskovalcev gora.

Gorska nesreča: 26-letnika pred hujšimi poškodbami rešila čelada

09. 09. 2024 14.49

V soboto se je med Doličem in Triglavom na območju občine Bovec zgodila gorska nesreča, v kateri je bil poškodovan 26-letni pohodnik z območja PU Koper. Na približno 2650 metrih nadmorske višine je na skupino pohodnikov z zgornjega dela stene začelo padati kamenje, pri čemer je 26-letnika zadel večji kamen. Posredovali so tudi gorski reševalci in ga odpeljali na zdravljenje v bolnišnico.

Francoz je moral pod Velikim Ozebnikom prenočiti do jutra, ko so ga uspeli rešiti

01. 07. 2023 08.29

V petek pozno zvečer se je na območju Jalovca začela iskalna akcija za pogrešanim francoskim pohodnikom, čigar zadnja znana lokacija je bila pod Kotovim sedlom na višini 1800 metrov. Po preletu helikopterja letalske policijske enote so pogrešanega locirali na drugi strani gore pod Velikim Ozebnikom. Tam je moral sicer Francoz prenočiti do jutra, ko so ga rešili gorski reševalci GRS Rateče in dežurna ekipa za helikoptersko reševanje v gorah.

Gorski reševalci prvič reševali več tujih kot slovenskih državljanov

14. 06. 2023 16.00

Gorska reševalna zveza Slovenije (GRZS) je pred začetkom poletne sezone na Voglu pripravila prikaz dela gorskih reševalcev in novinarsko konferenco, na kateri so znova izpostavili varen obisk gora. Na dogodek je povabila tudi predstavnike veleposlaništev, saj je vse več ponesrečencev v slovenskih gorah tujcev.

'V gore hodijo v kopalkah, supergah in z dizajnerskimi nahrbtnički'

04. 07. 2022 11.08

Gorenjski policisti so ogorčeni nad neodgovornim obnašanjem v slovenskem visokogorju. Na območju Triglavskih jezer so skupaj z gorskimi reševalci ugotavljali, kako opremljeni in pripravljeni so pohodniki za turo in kakšno je splošno stanje v gorah. Pri tem so naleteli na pohodnike, ki so se na pot odpravili kar v kopalkah, supergah z ravnim podplatom, spet drugi z dizajnerskim mini nahrbtnikom, otroško vrečko za copate in pivom v roki.

Gorski reševalci konec tedna reševali vsaj 22 planincev

26. 07. 2021 11.41

Minuli sončni konec tedna je v hribe privabil številne planince. Žal je na drugi strani pomenil polne roke dela za gorske reševalce. Res da so gore specifično okolje, kjer so obiskovalci bolj izpostavljeni objektivnim nevarnostim, a se je znova izkazalo, da k nesrečam pogosto pripomorejo sami. Precenjujejo svoje zmožnosti, nimajo ustreznega znanja o gibanju v visokem svetu, ne poznajo terena ali pa so slabo opremljeni. Policisti zato zopet opozarjajo, da je prvo načelo varnih užitkov v hribih dobra priprava na turo.

Gorski reševalci vso noč reševali lačne in premražene tuje planinke

29. 06. 2018 13.49

Gorski reševalci so v reševalni akciji, ki je trajala vso noč, v dolino varno pripeljali tri tuje planinke, ki so se izgubile na poti do koče pri Sedmerih jezerih. Reševalci sicer opozarjajo na previdnost v gorah, saj se število nesreč pri osvajanju slovenskih vrhov iz leta v leto povečuje. Letos je v gorah umrlo že 18 ljudi.

V letošnjem letu umrlo že 18 ljudi, problematične tudi vedno bolj priljubljene ferate

28. 06. 2018 15.42

Število nesreč v gorah se iz leta v leto povečuje. Samo v letošnjem letu je v gorah umrlo že 18 ljudi, gorski reševalci pa so posredovali v skoraj 200 intervencijah. Najpogostejša vzroka nesreč sta sicer zdrs ali padec in nepoznavanje terena.

Zimske razmere v gorah terjajo še boljše priprave: Nujna oprema dereze in cepin, a če jih ne znamo pravilno uporabljati, so lahko tudi smrtno nevarni

06. 12. 2017 15.39

Za varen obisk gora pozimi so ključni primerna izbira ture, ustrezna oprema in znanje, kako jo uporabljati. Na Planinski zvezi Slovenije namreč opažajo, da so pohodniki sicer vse bolje opremljeni, a opreme pogosto ne znajo uporabljati. Število nesreč v gorah sicer narašča, tudi zato, ker v hribe zahaja vedno več ljudi, ki "vanje ne sodijo".

Polne roke dela za ekipo helikopterskega reševanja v gorah. Reševali planinko in planinca, ki sta omagala zaradi bolezni

16. 08. 2017 11.29

Medtem ko je ekipa helikopterskega reševanja v gorah hitela na pomoč poškodovanima jadralnemu padalcu in kajakašu, so dobili klic na pomoč obnemogle planinke v Zgornji Krmi. Ta se je v gore odpravila kljub bolezni. Zaradi bolezenskega stanja je obnemogel tudi planinec, ki se je vzpenjal na Planino Konjščica.

FOTO: Začenja se poletna gneča v gorah. 'Ne pozabite, ko ste na vrhu, ste šele na polovici poti'

13. 06. 2017 13.35

Samo letos so gorski reševalci opravili že 154 intervencij, kar je 54 več kot v lanskem letu. Pred začetkom poletne planinske sezone, ki v gore privabi največ planincev, pristojni opozarjajo, da v gore nikar ne gremo brez ustrezne opreme in pripravljenosti, da moramo vedno preveriti razmere v gorah ter poskrbeti za ustrezno zavarovanje.

Če hočeš pohajkovati po gorah, moraš igrati po njihovih pravilih

12. 12. 2016 13.06

Za nami je črni konec tedna, ko so v slovenskih gorah umrli trije planinci. Čeprav že nekaj časa poslušamo o vremenskem temperaturnem obratu, ki povzroči, da je v višjih legah temperatura višja kot v nižinah, pa so v naših gorah že snežne razmere. Zato brez čelade, derez in cepina nikar na pot, opozarjajo pristojni.

Brez te opreme in ustrezne pripravljenosti nikar ne odhajajte v gore

08. 12. 2016 15.34

Čeprav se največ nesreč v gorah zgodi julija, avgusta in septembra, je še posebej v zadnjih letih nesreč veliko tudi pozimi. Glavni razlogi zanje so zdrs, nepoznavanje terena in slaba telesna pripravljenost. Policisti gorske enote so letos izvedli 143 helikopterskih reševanj, lani 116, leta 2014 pa le 75. To kaže na zaskrbljujoč trend.

V gorah letos že skoraj 300 nesreč, tudi smrtne: usoden je lahko en zdrs, en kamen, en sam trenutek nepazljivosti

20. 08. 2016 07.00

Glavna poletna turistična sezona se izteka, številni počitnikarji so se vrnili z oddiha na morju. A pred nami so še lepi dnevi, ki so kot nalašč za izlet v gore. Svež zrak, mir in fantastični razgledi so bogato plačilo za trud, a ne dovolj bogato, da bi zanj tvegali življenje. Kdaj v gorah tvegate življenje? Berite dalje.

Gorski reševalci so lani opravili 393 intervencij, najpogostejša vzroka sta padec in zdrs

28. 05. 2014 13.01

Gorski reševalci so lani opravili 393 intervencij, pri čemer je umrlo 32 ljudi, od tega 17 gornikov. Padec in zdrs še vedno ostajata najpogostejša vzroka za nesreče. V visokogorju sicer še vedno vladajo zimske razmere, zato bodite dobro pripravljeni, s seboj vzemite zimsko opremo in čelado.

Čedalje več nesreč v gorah

17. 01. 2010 10.57

Lani je bilo v Sloveniji največje število gorskih nesreč in tudi vseh opravljenih intervencij, ki so jih doslej v posameznem letu opravili gorski reševalci v zgodovini reševanja.

Kanadčan obtičal na Triglavu

04. 08. 2008 20.12

V severni triglavski steni je obtičal 24-letni Kanadčan, ki se je slabo opremljen podal na vrh. Reševalce so poklicali planinci, ki so slišali njegove klice na pomoč.

V gore le dobro pripravljeni

28. 06. 2008 09.59

V slovenskih gorah se je letos zgodilo že 73 nesreč, najbolj črni pa so ponavadi meseci od julija do septembra. V Bohinju še vedno iščejo britanskega duhovnika.

Najpogostejši vzroki nesreč v gorah

23. 07. 1999 13.47

Od januarja do konca junija letos je bilo v slovenskih gorah skupno 47 nesreč, v katerih se je smrtno ponesrečilo sedem oseb, medtem ko se je v enakem obdobju lani zgodilo 42 nesreč v gorah, v katerih se je smrtno ponesrečilo devet oseb. Najpogostejši vzroki nesreč v gorah so tudi letos neprimerna osebna, telesna in duševna pripravljenost, nepoznavanje terena, padec in zdrs, ki sta največkrat pogojena prav s telesno in duševno pripravljenostjo, je dejal načelnik Gorske reševalne službe Dušan Polajnar.

Pogrešanega raftarja še niso našli

01. 06. 1999 21.36

Že včeraj smo poročali o nesreči čeških raftarjev na reki Soči. Potem, ko so sinoči enega od obeh pogrešanih našli utopljenega, so reševalci davi začeli z iskanjem drugega; žal brez uspeha. Sama reka Soča je na predelu, kjer se je zgodila nesreča, izredno nevarna, zato se po njej spuščajo le izkušeni kajakaši, na raftanje pa poznavalci niti ne pomislijo.