neplačano delo

Imajo marksisti prav, da je gospodarstvo ključno za razumevanje celotne družbe?

29. 07. 2023 07.11

Kljub Marxovi slavni tezi, da so filozofi do zdaj zgolj različno interpretirali svet, prava poanta pa je, da ga spremenimo, bi bilo zmotno misliti, da marksistov ne zanima razlaganje družbenega sveta. Navsezadnje sveta ne moreš spremeniti, če ne veš, kako deluje in zakaj je takšen, kot je. Erik Olin Wright, eden najimenitnejših sodobnih marksistov, zato upravičeno sklepa, da je marksizem v prvi vrsti družbena teorija, ne politični projekt.

'Nismo želeli, da med čakanjem na operacijo še kdo umre'

13. 04. 2023 11.47

Ekipa srbskih zdravnikov je po 100 dneh dela in 12 zaporednih neplačanih vikendih odpravila čakalne vrste za operacije na kliniki za kardiokirurgijo v Nišu. Nekaj dni po tem, ko je novica prišla v javnost, se je oglasil eden izmed junaških zdravnikov, ki je dejal, da so se za potezo odločili zato, ker so naročeni pacienti zaradi dolgih čakalnih vrst začeli umirati.

'Feminizem ni boj žensk proti moškim. Gre za razumevanje neenakosti družbe'

12. 03. 2023 19.47

Prvi mož ZN Antonio Gutteres je pred 8. marcem dejal, da bo moralo miniti še okoli 300 let, preden bomo na svetu dosegli enakopravnost spolov. Številnim še vedno ni zagotovljena pravica odločanja o lastnem telesu, tu sta tudi plačna in pokojninska vrzel, vse preveč prisotno nasilje nad ženskami, podatek, da je za žensko najnevarnejši kraj njen lastni dom. Nevidno in neplačano delo še vedno pripada ženskam, ob tem pa imajo tudi slabše možnosti pri zaposlovanju. "Fenomen lepljivih se tal" jih prikuje na določeno pozicijo z nezmožnostjo napredka. Prav zato je gibanje za pravice žensk tako pomembno. "Feminizem ni boj žensk proti moškim, gre za izrazito razumevanje neenakosti družbe," je jasna profesorica na Fakulteti za socialno delo Darja Zaviršek.

Sindikat Mladi plus od nove vlade pričakuje regulacijo platformnega dela

29. 04. 2022 11.34

Ob prihajajočem prazniku dela, ki ga v Sloveniji praznujemo 1. in 2. maja, na Sindikatu Mladi plus opozarjajo na položaj mladih na trgu dela. Od nove vlade med drugim pričakujejo regulacijo platformnega dela, okrepitev sheme Jamstvo za mlade in poostritev nadzora nad kršitvami na delovnem mestu. Predsednica sindikata Tea Jarc je dejala, da pričakujejo tudi vzpostavitev socialnega dialoga in vključitev mladih v oblikovanje politik.

Študenti in dijaki za delo v kliničnih okoljih ne dobijo plačila, ponekod niti malice

20. 11. 2021 07.00

Študenti in dijaki za delo, ki ga opravijo kot del obvezne klinične prakse oziroma usposabljanja z delom, pri delodajalcih ne dobijo plačila oziroma nagrade, pri mnogih jim ne povrnejo stroškov prevoza. V nekaterih ustanovah jim ne zagotovijo niti malice. In to kljub temu, da zakon določa višino plačila za obvezno prakso. Ta pa očitno ne velja za zdravstvo in socialno varstvo, saj to področje ureja Kolektivna pogodba za dejavnost zdravstva in socialnega varstva. Poleg tega je Slovenija edina država v EU, v kateri visokošolski zavodi zdravstvenim plačujejo mentorstvo.

V Trstu drugi dan protestov, na Danskem vsem cepljenim na voljo poživitveni odmerek

16. 10. 2021 10.40

Pristaniški delavci v Trstu nadaljujejo proteste proti uvedbi covidnega potrdila, ki je v Italiji v veljavi od petka. Na Danskem bodo oblasti vsem prebivalcem omogočile cepljenje s tretjim odmerkom cepiva proti covidu-19, je v petek sporočil danski minister za zdravje Magnus Heunicke. Svetovalni odbor pri ameriški Upravi za hrano in zdravila pa je v petek priporočil izredno uporabo poživitvenega odmerka po cepljenju s cepivom proti covidu-19 podjetja Johnson & Johnson. FDA je pred tem že odobrila poživitveni odmerek cepiv proti covidu-19 podjetij Pfizer in Moderna.

Sindikat Mladi plus državo poziva k pripravi ukrepov za pomoč mladim

29. 04. 2021 15.31

V sindikatu Mladi plus državo pozivajo k pomoči mladim na trgu dela. Kot so poudarili, so ti v krizi zaradi epidemije zelo hitro izgubili delo, obeti za prihodnost pa niso rožnati. V spletni anketi sindikata, v kateri je sodelovalo 685 mladih, je skoraj polovica menila, da za svoje delo niso ustrezno plačani, kar 38 odstotkov anketiranih je navedlo, da so že opravljali delo na črno.

Veliko skrbi za otroke je padlo na ženske zaradi stereotipov družbe

25. 03. 2021 07.00

Pandemija covida-19 vpliva na delo in spreminja dan številnih žensk, saj poleg službenih zadolžitev nosijo tudi glavno breme gospodinjskih opravil, hkrati pa tudi šolanja otrok na daljavo, ko je bilo to aktualno. Ob materinskem dnevu smo preverili, zakaj in kako se je njihovo življenje obrnilo v covidnem času.

Sodišče: Mož mora po ločitvi ženi plačati odškodnino za gospodinjska opravila

24. 02. 2021 09.24

V eni od sodb je sodišče za razvezo zakonske zveze v Pekingu razsodilo, da mora moški svoji nekdanji ženi plačati odškodnino za gospodinjska opravila, ki jih je opravljala v času zakonske zveze. Mož je tako po razsodbi za pet let skupnega življenja ženi dolžan okoli 6400 evrov odškodnine. Primer je potem, ko je prišel v javnost, na družbenih omrežjih sprožil burno razpravo o vrednosti gospodinjskih opravil, saj so nekateri strinjali, da je bil določen znesek odškodnine premajhen.

Zdravstvenemu osebju roko ponudili tudi prostovoljci RKS in delavci na čakanju

16. 11. 2020 19.50

Zdravstvenemu osebju, ki se je znašlo v nemilosti virusne epidemije, pomaga tudi vse več prostovoljcev. V bolnišnicah in domovih za starejše poleg študentov in koncesionarjev delajo tudi prostovoljci Rdečega križa ter zaposleni, ki so zaradi epidemije ostali brez dela in so na čakanju. Večina opravlja predvsem lažja, podporna dela, kot je razkuževanje vozil in opreme.

Kako študenti, mladi raziskovalci, asistenti za profesorje delajo brezplačno ali za mizerno plačo?

21. 10. 2019 04.14

Študent in prekarni delavec v profesorjevem biroju, asistent in profesorjev predavatelj, ko ta ne utegne, ker se ukvarja s "svojo tržno dejavnostjo", primera, kako je videti izkoriščanje študentov in mladih zaposlenih na fakultetah. Brezplačno ali mizerno plačilo. Pa to ni zgolj slučaj, so nam potrjevali številni mladi, ki spet, v strahu pred starejšimi profesorji, ne upajo govoriti javno, bojijo se "zaprtih vrat".

7 stvari, na katere moraš paziti, če opravljaš študentsko delo!

04. 10. 2019 00.01

Začetek študijskega leta za študentke in študente pomeni nova znanja in nove obveznosti ter tudi možnost nabiranja novih delovnih izkušenj in znanj. Ta so, poleg uradno pridobljene izobrazbe, zagotovo eden izmed najpomembnejših dejavnikov pri iskanju prve zaposlitve.

Uvajanje brez plačila, neplačan odmor in delo na črno

30. 06. 2019 07.00

Z začetkom poletnih počitnic se številni dijaki in študenti odločijo za opravljanje študentskega dela, ki jim omogoča nove delovne izkušnje in dodaten zaslužek. Ob tem se številni dijaki in študenti ne zavedajo svojih pravic, delodajalci pa to spretno izkoriščajo.

'Akademsko suženjstvo' za ministrstvo neetično in nesprejemljivo

11. 01. 2019 14.13

Skupina študentov arhitekture je opozorila na izkoriščanje pri projektnih delih v okviru študijskih obveznosti, za katera pa naj bi bili študenti nedostojno plačani, če sploh so. Na fakulteti zato že pripravljajo pravila o poklicnem sodelovanju študentov in pedagogov, da bi preprečili morebitne nepravilnosti. A na študentski organizaciji opozarjajo, da se takšni primeri izkoriščanja študentov pojavljajo tudi na drugih fakultetah.

Stanovanjska problematika, neredna zaposlitev, prekarnost, izgorelost

10. 08. 2018 17.36

Kakšen je položaj mladih v družbi? Ali jim države in različne institucije posvečajo dovolj pozornosti? Ali jim omogočajo lažji in dostojni prehod v odraslo dobo? Vprašanja, ki jih, če ne drugače, institucije po vsem svetu odpirajo 12. avgusta. Ta dan je namreč že 19 let zapored namenjen mladim. In kako jih pred tem dnem v središče postavlja Slovenija?

Kdo so študenti medicine, ki javnost ozaveščajo o pomenu cepljenja?

05. 08. 2018 06.42

Kaj delajo in kako? Zakaj je njihov doprinos k javnemu znanju tako pomemben? Poslanstvo, ki ga ne smemo spregledati.

Imuno: Ne smemo biti tiho ob zavajanjih

06. 05. 2018 07.00

Pred dnevi, ob svetovnem tednu cepljenja, je znova imel veliko dela tudi projekt Imuno. Študenti, združeni v ta projekt, brezplačno opravljajo veliko delo - osveščajo javnost o cepljenju in cepivih. Raziskave, dejstva, zgodovina, številke, stranski učinki ...

Pogodbe za določen čas: Ko si ves čas pod stresom, ali boš dobil naslednjo pogodbo

31. 07. 2017 16.17

V Sloveniji v zadnjih letih močno narašča delež prekarnih delavcev, torej samostojnih podjetnikov, zaposlenih za določen čas in pogodbenih sodelavcev. Gre za obliko dela, ki ne zagotavlja praktično nikakršne varnosti in zaradi negotovosti ne omogoča načrtovanja prihodnosti. Slovenija pri tem ni osamljen primer, prekarno delo pesti praktično ves svet. Kako se mladi in starejši počutijo, ko ves čas lovijo pogodbe za določen čas? Stiske so ogromne. To so zgodbe evropskega prekariata!

Ljudi, ki potrebujejo pomoč prostovoljcev, vse več: 'Sodobna družba pač ceni kapital in moč'

15. 05. 2017 07.00

V Sloveniji raste število ljudi, ki potrebujejo pomoč, in pri tem so pomemben člen številne prostovoljske organizacije, ki nudijo različne oblike podpore. Ljudi, ki se odločijo svoj prosti čas posvetiti drugim, ženejo različni motivi, vsi povezani z empatijo in čutom za sočloveka, ob nacionalnem tednu prostovoljstva pravijo posamezniki, močan steber socialne družbe.

Mali vitez vabi na dobrodelni koncert

03. 01. 2017 14.48

Ustanova Mali Vitez vas vabi v čarobno glasbeno deželo različnih glasbenih zvrsti, ki je polna ljubezni, zabave, veselja, iskanj, žalosti, nostalgije, upanja, odpuščanja … Vse to je Življenje. Dobrodelni koncert z Darjo Švajger in Jako Puciharjem bo, 7. januarja 2017 ob 18. uri, v Slovenski filharmoniji. Vstop bo prost, na voljo pa bodo položnice za prostovoljne prispevke.

'Kupujemo zdravo hrano, ne razmišljamo pa o zdravi obleki, čeprav je koža naš največji organ'

16. 05. 2016 06.30

Zapravljati manj, in to bolj kakovostno, izmenjava, predelava, pridelava. To je nekaj alternativ današnjemu načinu potrošnje, pojasnjuje predsednica društva Focus Živa Kavka Gobbo. Sta paradižnik in jagode januarja res užitek, ki si ga želimo pričarati, se sprašuje. Vedno bolj se zavedamo pomena zdrave hrane, ne pa pomena zdravih oblačil, meni ustvarjalka blagovne znamke RE.DO Petra Doljak.

Jenny Beavan - kostumografka, ki ne poklekne niti pred oskarji

07. 03. 2016 19.48

Jenny Beavan je za svoje stvaritve v svetu sedme umetnosti požela že zelo veliko priznanj in nagrad. Med drugim je bila kar desetkrat nominirana za oskarja, dvakrat (za film Soba s pogledom leta 1987 in letos za Pobesneli Max: Cesta besa) pa ga je tudi osvojila. Veliko pozornosti pa zna vzbuditi tudi s svojo zunanjo podobo, ki je daleč tistega, kar običajno vidimo na rdečih preprogah.

Pilinger: Direktor UKC Maribor je poslušen in ubogljiv do politike

06. 03. 2015 06.00

Tako o direktorju mariborskega kliničnega centra Gregorju Pivcu meni mariborski zastopnik pacientovih pravic Pilinger. Pivec odgovarja, da politična opredelitev ne vpliva na njegovo poklicno kariero in funkcijo. "Zavedam se, da bolnik nima političnega prepričanja. Ima le željo po ozdravitvi in politična barva je nepomembna," je za 24ur.com odgovoril Pivec.

Ne samo, da ne bodo plačani, tudi stroške morajo kriti sami

20. 02. 2015 18.43

Vlada je ministrstvom in vladnim službam decembra naložila, naj ne sklepajo več pogodb za brezplačno pripravništvo. A na MZZ se na to očitno požvižgajo. Stalno predstavništvo Slovenije pri EU v Bruslju je tako objavilo razpis za opravljanje neplačane trimesečne prakse.

Ne manj, brezposelnih mladih je več, za pripravništvo pa ne dobivajo plačila. Kam je šlo 153 milijonov evrov?

16. 02. 2015 16.15

Leto dni je naokoli, rezultatov programa Jamstvo za mlade pa še vedno ni opaziti. Obljubjal je zaposlitve, a letos je skoraj 3200 mladih brezposelnih več kot lani. Poglavje zase so tudi pripravništva. Več kot polovica mladih še vedno dela zastonj, so nezadovoljni njihovi sindikalni predstavniki.

Vlada v odpravo volonterskega pripravništva. Mladi: In vendar se premika ...

11. 12. 2014 16.30

Po številnih opozorilih v javnosti je vlada sprejela sklep, da pogodb o volonterskem pripravništvu v javnem sektorju ne podpira. Pristojna ministrstva je pozvala, naj spremenijo zakonodajo na tem področju, ministrstvo za delo pa bo pripravilo programe za plačana pripravništva.

Laži, preklemanske laži in … statistika

20. 11. 2014 12.37

Fraza, ki nam jo je v gimnaziji najbolj vbijal v glavo v prejšnjem blogu omenjeni legendarni profesor latinščine Silvo Kopriva, je bila – seveda! - repetitio est mater studiorum. Ponavljanje je mati učenosti.

Potočnik se iz Bruslja seli v Rotterdam

11. 11. 2014 10.38

Janez Potočnik, ki je bil dva mandata član Evropske komisije, je postal sopredsednik Mednarodnega panela za vire. Gre za najuglednejši forum znanstvenikov in strokovnjakov, ki delajo na področju upravljanja z naravnimi viri. Sam to vidi kot priznanje za svoje delo.

'Opravljala sem delo, za katero je bilo že vnaprej dogovorjeno, da plačila ne bo'

10. 11. 2014 07.09

Pri nekaterih poklicih je pripravništvo obvezno, tako mladi pravzaprav nimajo izbire in sprejmejo tudi neplačanega. Ker je delo večmesečno, se lahko znajdejo v socialni stiski. Pristojna ministrica neplačanemu pripravništvu ni naklonjena.

'Prostovoljno pripravništvo bi moralo postati preteklost'

21. 11. 2013 15.30

Mladi, ki vstopajo na trg dela, se srečujejo s številnimi nesprejemljivimi okoliščinami. Med takšnimi praksami je prostovoljno pripravništvo, ki mora takoj postati preteklost, so poudarili v projektu Dostojen projekt za dostojno delo.