neodvisno novinarstvo

V Istanbulu sto tisoči na protestih v podporo Imamogluju
29. 03. 2025 14.05V Turčiji kljub prepovedi zborovanj potekajo novi protesti v podporo priprtemu županu Istanbula Ekremu Imamogluju. Po poročanju medijev se je v Istanbulu zbralo že več sto tisoč ljudi.

Fotograf z bojnih linij: Ljudje v vojni dobijo nadnaravno moč
30. 11. 2024 07.35Prepričan, da želi biti športni fotograf, se je po naključju znašel v Bosni med vojno in danes je Eddy van Wessel eden najbolj priznanih in večkrat nagrajenih vojnih fotografov na svetu. Še vedno se oklepa analognega fotoaparata in črnobelih fotografij, ker meni, da tako lahko najbolje zadane njihovo bistvo. Da pritisne na sprožilec, potrebuje občutek, ne prizora. Svoje delo jemlje kot poslanstvo z upanjem, da lahko nekaj spremeni. Temne plati ljudi, ki jih je srečal, in vse grozote, ki jih je videl, so ga v 30 letih spremenile, prizna. Njegov filter je domača kmetija, kjer je življenje spokojno, vojna vihra pa le oddaljen spomin. Do naslednjič.

Zaradi kritičnega poročanja novinarja uvrstili na 'črno listo'
11. 11. 2024 18.24Ker je novinar razkril prijavo podjetja Cineplexx na Inšpektorat za kulturo in medije zaradi domnevnega kršenja zakona o javni rabi slovenščine, so zoper njega sledili povračilni ukrepi. Podjetje je novinarju Maticu Majcnu prepovedalo udeležbo na projekciji enega od filmov in na dogodku ob njegovi premieri, prepovedi pa niso umaknili niti po protestu odgovornega urednika. V Društvu novinarjev Slovenije ob tem opozarjajo, da novinar ni podaljšek marketinške dejavnosti ter da povračilne ukrepe zgolj na podlagi kritičnega poročanja razumejo kot poskus omejevanja dotičnega novinarja ter tudi vseh ostalih.

Ekipa RTL Detektor dobitnik prestižne nagrade SoMo borac
25. 10. 2024 22.02Naša sestrska televizija RTL, je s projektom po imenu RTL Detektor osvojila prestižno digitalno nagrado SoMo Borac v kategoriji "best storytelling" oziroma "najboljše pripovedovanje". Platforma RTL Detektor namreč odpira vrata globljemu vpogledu v politične debate in je prva takšna platforma na Hrvaškem.

'Novinarji v Sloveniji pod pritiskom politike in vse bolj tudi gospodarstva'
03. 05. 2024 07.35Nova lestvica medijske svobode organizacije Novinarji brez meja (RSF) razkriva, da vlade in politiki vse bolj zanemarjajo svoje obveznosti pri zaščiti medijev. To je posebej zaskrbljujoče v luči številnih prihajajočih volitev po vsem svetu, so opozorili. Slovenska ministrica za kulturo pa je poudarila pomen javnih neodvisnih medijev, ki so največje informacijsko vezivo delujoče in demokratične družbe. V Sloveniji je zakonski okvir, ki varuje medijsko svobodo, sicer trden, sovražna nastrojenost proti novinarjem je po odhodu Janševe vlade potihnila, a novinarji so še vedno pod pritiskom politike in vse bolj tudi gospodarstva, navajajo Novinarji brez meja.

Po Sloveniji zagoreli kresovi, simboli delavcev
30. 04. 2024 18.22Na Rožniku se je odvila osrednja sindikalna prireditev na predvečer praznika dela. Zbrane sta nagovorila predsednik Konfederacija sindikatov Slovenije (KSS) Pergam Jakob Počivavšek in predstavnica Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) Alenka Potočnik. Ob letošnjih praznovanjih v zvezi svobodnih sindikatov poudarjajo pomen sindikatov oziroma sindikalnega organiziranja. "Vsak napredek pri delavskih pravicah je težak, težko si je izboriti kakšno dodatno pravico, pa vendar razvoj gre naprej, upajmo, da ne bo šel nazaj," je dejala predsednica ZSSS Lidija Jerkič. Po Sloveniji pa so že vzplamteli tudi kresovi, simboli delavcev.

Slovenija na lestvici medijske svobode napredovala za štiri mesta
03. 05. 2023 07.09Na lestvici medijske svobode, ki jo od leta 2002 objavlja organizacija Novinarji brez meja (RSF), je Slovenija od lani napredovala za štiri mesta. Ministrstvo za kulturo ob svetovnem dnevu svobode medijev ugotavlja, da kljub napredovanju Slovenije na lestvici medijske svobode še ne moremo biti zadovoljni, saj so razmere na RTVS zaradi preteklega političnega vmešavanja v vodenje RTVS še vedno slabe.

Izzivi lokalnih medijev: pomanjkanje finančnih virov in politični pritiski
02. 12. 2022 11.24V časih, ko se lažne novice na družbenih omrežjih širijo nekajkrat hitreje kot resnične informacije, potrebujemo kakovostno novinarstvo. Slovenija je letos na indeksu medijske svobode padla za 18 mest in je med 180 državami zasedla 54. mesto. Glavni vzrok nazadovanja so bili pritiski politike, tako v javnih kot lokalnih medijih, ki jih bremeni tudi pomanjkanje finančnih virov. Lokalni vpliv politike se izvaja tudi s pomočjo kapitala in poskusa vstopa v samo lastništvo medijev, še posebej problematična pa so t. i. občinska glasila, v katerih se za promocijo županov porablja javni denar.

'Ljudje so jasno povedali, kaj si mislijo o predlagateljih referendumov'
27. 11. 2022 19.32Koalicijske stranke Gibanje Svoboda, SD in Levica so izid referendumov o spremembah zakonov o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), dolgotrajni oskrbi in vladi pričakale skupaj v ljubljanskih Stegnah. Po štabu koalicije se je razlegel aplavz in vzklik 3-krat za. Po razglasitvi rezultatov je štab obiskal tudi Robert Golob. Kot je povedal, je bilo sporočilo volivcev danes jasno in glasno: "Ljudje so povedali politiki, naj se neha 'hecati' iz države in začne delati v korist ljudi in za prihodnost."

Nika Kovač: Bojim se nedelje
25. 11. 2022 14.36Nika Kovač, direktorica Inštituta 8. marec, velja za neustrašno. Fizični napad, katerega tarča je bila pred kratkim, je pri njenih prizadevanjih ni ustavil, pač pa jo je le še bolj spodbudil. Boji pa se nedelje. Dneva, ko si želi, da bi Slovenci in Slovenke na referendumu o RTV Slovenija glasovali ZA in s tem znova pokazali, v kakšni državi si želijo živeti. Pojasnila nam je, kaj pravzaprav pomeni glas za in zakaj je tako pomembno, da ga ljudje oddajo.

Za organizatorje referendumske kampanje se je prijavilo 28 organizatorjev
02. 11. 2022 19.41V nedeljo, 27. novembra, bomo spet odšli na volišča in glasovali o treh zakonodajnih referendumih, in sicer o noveli zakona o vladi, noveli zakona o dolgotrajni oskrbi in noveli zakona o RTVS. Volivke in volivci se bodo namreč odločali, ali so za uveljavitev omenjenih treh zakonov ali proti. V referendumsko kampanjo se je sicer prijavilo 28 organizatorjev, so sporočili z Državne volilne komisije (DVK), skupaj gre za 59 prijav. Sodelovanje so napovedale prav vse parlamentarne stranke. Tudi krščanski demokrati, ki pa naj bi - za zdaj neuradno - zamudili s prijavo na državno volilno komisijo.

Krajše informativne oddaje, Tednik odpovedan, pogovor s Čeferinom prepovedan
20. 06. 2022 10.30Koordinacija novinarskih sindikatov RTVS nadaljuje stavko. "S skrajšanjem dnevnoinformativnih oddaj na nekaj minut in prepovedano produkcijo oddaje Tednik, sta nam onemogočila izvajanje stavkovnih aktivnosti," so na RTV ogorčeni nad grobimi posegi vodstva. Nič od posnetega materiala za tokratno oddajo se ob tem ne sme znajti niti v kateri drugi oddaji, saj da bi bila to hujša kršitev delovne pogodbe. "Prav tako so prepovedali snemati pogovor s Čeferinom za Odmeve," je na spletu dodala novinarka Eugenija Carl.

Stavkajoči RTV-jevci sporočili, da niso nikogaršnji hlapci
23. 05. 2022 07.05Stavkajoči na Radioteleviziji Slovenija (RTV SLO) so ob opozorilni stavki za uro prekinili delo in se zbrali na zboru, kjer so ponovili svoje stavkovne zahteve po novinarski in uredniški avtonomiji ter izpostavili pomen javnega medija. Napovedali so, da bodo še naprej delali profesionalno, kakovostno in etično ter da se bodo borili za obstoj RTV-ja. "Spišite zakon, ki bo onemogočil tak vpliv na javni servis, kot so si ga nekateri privoščili zdaj," so pozvali politiko.

Slovenija na indeksu medijske svobode z najslabšo uvrstitvijo doslej
03. 05. 2022 07.14Društvo novinarjev Slovenije ob mednarodnem dnevu svobode medijev poudarja, da so razmere za novinarstvo v Sloveniji slabe. Slovenija je glede na novi indeks svobode medijev po svetu dosegla najslabšo uvrstitev doslej. Spomnili so na dogajanje s STA in poudarili, da je trenutno zaradi političnega podrejanja na udaru RTV Slovenija. Prvaki strank Gibanje Svoboda, SD in Levica med prvimi nalogami prihodnje vladne koalicije izpostavljajo ureditev stanja na medijskem področju in zagotovitev neodvisnosti medijev. V ta namen je po njihovem mnenju treba po hitrem postopku spremeniti zakona o RTV in o medijih, so poudarili ob robu prvega uradnega kroga koalicijskih pogajanj.

O kadrovanju, pravni državi, medijih: kateri so viri (ne)zaupanja v politiko?
16. 04. 2022 07.37Še dober teden nas loči do dneva, ko bomo na volitvah odločili, v katero smer naj gre naša država v prihodnjih štirih letih. Volilna udeležba je pri nas običajno pod evropskim povprečjem. Zakaj Slovenci politiki ne zaupamo? O pravni državi, svobodi medijev in kadrovanju so se z voditeljem Gregorjem Trebušakom pogovarjali Polona Rifel iz Povežimo Slovenijo, Matej T. Vatovec iz Levice, Robert Pavšič iz LMŠ, Aleš Hojs iz SDS, Matjaž Nemec iz SD in Mark B. Andrijanič iz NSi.

40.000 podpisov za neodvisno novinarstvo s sporočilom 'Niste sami!'
01. 04. 2022 12.49Inštitut 8. marec je predal 40 tisoč podpisov, ki so jih v vsega pol meseca zbrali v podporo začasno umaknjenemu Studiu City in novinarstvu v javni službi nasploh. "V Sloveniji potrebujemo neodvisno in kritično novinarstvo. Zanj smo se pripravljeni boriti," je poudarila pravnica in članica inštituta Kristina Krajnc.

Ministrstvo za resnico ali zaščita demokracije? 'Ruski mediji perejo informacije'
09. 03. 2022 06.00Pred tednom dni je Evropska unija sprejela odločitev o prepovedi delovanja ruskih medijev Russia Today in Sputnik v Evropi. "Ne bomo dovolili, da bi poročevalci Kremlja širili strupene laži, ki upravičujejo Putinovo vojno ter v Uniji sejejo seme razdora," je ob tem dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. "Informacije so gorivo demokracije in poskrbeti moramo, da lažne informacije ne bodo zastrupile uma ljudi," pa je zdaj prepoved delovanja nekaterih ruskih medijev podprl tudi podpredsednik komisije Josep Borell.

Zaposleni na RTV: Zahtevamo popolno uredniško in novinarsko avtonomijo
07. 03. 2022 14.57Zgodaj popoldne so se pred stavbo RTV Slovenija (RTVS) zbrali zaposleni, ki so predstavili zahteve za ohranitev nepristranskosti in profesionalnosti javnega servisa, so sporočili iz aktiva novinarjev informativnega programa TVS. Kot so poudarili na novinarski konferenci, je prvi program vse bolj osiromašen, spored ne drži, odločitve o prenosih oddaj in shodih pa presenečajo ne le javnost, ampak tudi številne zaposlene.

Petkovi protestniki pred Ministrstvom za kulturo: 'Ulice so naše!'
22. 10. 2021 20.28Petkovi protestniki so se zbrali na Prešernovem trgu, nato pa se odpravili po ljubljanskih ulicah. Protestniki so nato prispeli pred Ministrstvo za kulturo, kjer je prišlo do konflikta s Policijo. Ta je protestnikom namreč prepovedala hojo po cesti, nekaj jih je dobilo tudi globo za kršitev cestno-prometnih pravil, vidni član protestnega gibanja Jaša Jenull pa se je na to odzval z besedami, da je to njihova ustavna pravica. "Ulice so naše," so ob tem vzklikali protestniki.

Brezplodna poslanska razprava o Slovenski tiskovni agenciji
08. 10. 2021 17.13DZ se je na zahtevo velikega dela opozicije sestal na izredni seji, na kateri se je lotil predloga priporočil o tem, naj vlada zagotovi financiranje javne službe STA. Opozicijske poslanske skupine so poudarile, da to določa že zakonodaja, poslanske skupine iz vrst koalicije pa so izpostavile, da je treba imeti bolj jasna pravila in tudi nadzor. Poslanski skupini SMC in DeSUS nista predstavili svojega stališča.

Znana dobitnika Nobelove nagrade za mir
08. 10. 2021 11.03Nobelova nagrada za mir gre letos v roke novinarjema Marii Ressa s Filipinov in Dmitriju Muratovu iz Rusije "za branjenje svobode izražanja, kar je predpogoj demokracije in trajnega miru". "Svobodno, neodvisno in na dejstvih temelječe novinarstvo je zaščita pred zlorabo oblasti, lažmi in propagando," je objavil Nobelov odbor.

Veselinovič odstopil s funkcije direktorja STA, opozicija zahteva sklic izredne seje DZ
30. 09. 2021 08.13Bojan Veselinovič je odstopil kot direktor Slovenske tiskovne agencije (STA). "Ne morem in nočem pristati na pogoje, s katerimi predstavnik vlade izsiljuje plačilo za javno službo, ki jo Slovenska tiskovna agencija brezplačno opravlja zdaj že 273. dan," je sporočil v odstopni izjavi. V DNS pozivajo vse odgovorne, da se zresnijo in ravnajo prav, so jasni v Društvu novinarjev Slovenije. V Bruslju so ob odstopu direktorja STA zaskrbljeni zaradi poslabševanja položaja, vlado pa pozivajo k odločnemu ukrepanju. Opozicija zahteva sklic izredne seje Državnega zbora.

V donacijski kampanji Za obSTAnek zbrali 274.743 evrov
08. 07. 2021 19.33Društvo novinarjev Slovenije je v kampanji Za obSTAnek v podporo Slovenski tiskovni agenciji zbralo 274.743 evrov. Kot navajajo, so donacijo v celoti nakazali na račun STA, ki bo lahko s pomočjo donacij svojim zaposlenim in sodelavcem zagotovila plačila za delo v naslednjem mesecu ali dveh. STA ob tem še vedno ostaja brez plačila s strani vlade za opravljanje javne službe.

'V Sloveniji vse bolj sovražno medijsko okolje, vlak pelje v smer Madžarske in Poljske'
05. 07. 2021 10.09Partnerji Pobude za hitro odzivanje v zvezi s svobodo medijev (MFRR) so predstavili zaključke in ugotovitve iz nedavno objavljenega poročila, ki proučuje zaskrbljujoče nazadovanje svobode medijev v Sloveniji, razpravljali pa so tudi o ključnih izzivih za medijsko svobodo in predstavili priporočila. Kot so poudarili, gredo "vsi vlaki v napačno smer", saj "slovenska vlada sistematično spodkopava neodvisnost medijev v državi.

Misija MFRR: Slovenska vlada sistematično spodkopava kritične medije
30. 06. 2021 13.08Partnerji pobude za hitro odzivanje v zvezi s svobodo medijev MFRR, ki so v začetku meseca v Sloveniji izvedli "virtualno misijo", ugotavljajo, da je medijska svoboda v Sloveniji vse bolj ogrožena, saj vlada sistematično spodkopava kritične medije. V poročilu so opozorili predvsem na pritiske na Slovensko tiskovno agencijo in prizadevanje vlade za okrepitev nadzora nad mediji.

Za ponovno vrednotenje prijav na medijski razpis zmanjkal en glas
09. 06. 2021 20.33Odbor za kulturo je na predlog predsednice odbora Violete Tomić opravil razpravo o medijskem razpisu, na katerem so brez javnih sredstev ostali nekateri mediji s statusom posebnega pomena. V opoziciji so predlagali ponovno imenovanje komisije in vrednotenje prijav, vendar je za potrditev njihovega predloga zmanjkal en glas. "Odtegnitev sofinanciranja zdaj narekuje krčenje programskega obsega in resno ogroža obstoj številnih medijev," opozarjajo v Levici.

Številne kritike zaradi ugrabitve letala, oblasti objavile zapis pogovora s pilotom
25. 05. 2021 07.52Avtoritaren beloruski režim Aleksandra Lukašenka je v nedeljo sprožil mednarodni škandal zaradi ugrabitve potniškega letala družbe Ryanair, katere cilj je bil aretiranje novinarja Romana Protaseviča. Ta se je kasneje iz zapora oglasil z videoposnetkom, v katerem je zatrdil, da policija z njim lepo ravna, in priznal kazniva dejanja, za katera mu grozi do 15 let zapora. Predsednik Evropskega parlamenta je predlagal, da bi glavna letališča držav članic EU izobesila fotografijo novinarja, beloruske oblasti pa so zdaj objavile tudi zapis pogovora s pilotom Ryanairovega letala.

Ali lahko Evropska unija ustavi razkroj medijske svobode?
18. 05. 2021 08.21Medijska svoboda je eden od glavnih stebrov demokracije in najmanj demokratične države EU se tega zavedajo, za bruseljski Politico pišeta Adam Bodnar, poljski ombudsman, in John Morijn, komisar Nizozemskega inštituta za človekove pravice. Vladi Poljske in Madžarske sta namreč v zadnjih letih kooptirali veliko javnih medijev ter izvršili lastniške prevzeme zasebnih. "Pluralnost mnenj je v teh državah praktično izginila, nekaj preostalih neodvisnih medijev pa je na robu preživetja," v uvodu pišeta avtorja.

'V Sloveniji pri svobodi medijev po zamenjavi oblasti hiter preobrat na slabše'
31. 03. 2021 08.39Ameriški State Department je v torek izdal poročilo o položaju človekovih pravic po svetu v letu 2020, ki se glede Slovenije obširneje kot kadarkoli doslej ukvarja z napadi na medije in novinarje. "IPI ocenjuje, da je le malo držav v Evropi, ki so doživele tako hiter preobrat na slabše pri svobodi medijev po zamenjavi oblasti. To je v kratkem času privedlo do zaskrbljujočega padca medijske svobode v državi, ki je bila doslej relativno varna za neodvisno novinarstvo," poročilo IPI navaja State Department.

Janša zaradi spora z Veldovo zapustil razpravo, Simoniti ni spregovoril
26. 03. 2021 07.19V okviru skupine Evropskega parlamenta za spremljanje spoštovanja demokracije je potekala razprava o Sloveniji, v kateri so najprej soočili mnenja o položaju medijev. Slovenski premier Janez Janša je zaradi spora s predsedujočo Sophie in 't Veld glede (ne)predvajanja videa zapustil sestanek, minister za kulturo Vasko Simoniti pa sploh ni spregovoril.