nena kopčavar guček

Policija: Zdravstveno osebje v postopku ni želelo sodelovati
21. 08. 2024 07.50V ZD Ljubljana so zabeležili nov primer nasilja nad zdravstvenimi delavci. Zobozdravnik Robert Kovačević je dejal, da je pred mesecem dni v ordinacijo zobozdravnice prišel redno naročen pacient, ki se ni strinjal s terapijo. Po njegovih besedah je pacient med obravnavo postal agresiven, grozil zdravnici in jo celo odrinil. Zobozdravnica naj bi zato v strahu pobegnila v čakalnico, potem pa naj bi se z medicinsko sestro zaklenili v ordinacijo in počakali na prihod Policije. Policija je sicer kasneje sporočila, da je bila 23. julija obveščena o dogodku v zdravstveni ustanovi v centru Ljubljane, a da "zdravstveno osebje, udeleženo v dogodku, v nadaljnjem postopku prijave kršitve javnega reda in miru ni želelo sodelovati".

Zakaj zbiranje podpisov? 'Pacient me oklofuta in zbrca in je še vedno nedotakljiv'
22. 07. 2024 09.27Pobudniki spremembe kazenske zakonodaje za večjo varnost in zaščito zdravstvenih delavcev in sodelavcev so v pičlih dveh mesecih zbrali 7561 overjenih podpisov podpore. Te podpise bodo skupaj s predlogom zakona odnesli v Državni zbor.

Brezplačno cepljenje proti noricam, novosti tudi pri KME
10. 07. 2024 21.56Nabor cepljenj, ki jih bo krilo obvezno zdravstveno zavarovanje, se je razširil. Na seznamu bo po novem tudi cepljenje otrok proti noricam in nekaterih odraslih proti klopnemu meningoencefalitisu. Nacionalni inštitut za javno zdravje poziva vse, ki jim cepljenje pripada, naj to možnost izkoristijo.

Napadi na zdravstvene delavce: zbornica za spremembo zakonodaje
09. 07. 2024 11.05V ponedeljek se je zaključil 60-dnevni rok zbiranja podpisov za vložitev predloga zakona o spremembi kazenskega zakonika z vzpostavitvijo kaznivega dejanja napada na zdravstvenega delavca. Zdravniška zbornica Slovenije za vložitev pobude v DZ potrebuje 5000 podpisov, zbrali pa so 7490 overjenih podpisov.

Letošnja sezona gripe zelo huda, Slovenija izstopa po številu smrti
20. 02. 2024 17.46Virusi gripe in drugih respiratornih bolezni še vedno močno krožijo med populacijo. O tem, kako huda je letošnja sezona, priča sicer nekoliko grozljiv podatek: da Slovenija izstopa po številu smrti med vsemi evropskimi državami. In čeprav podatki NIJZ za minuli teden kažejo, da se je skupno število obiskov in posvetov v ambulantah zdravstvenih domov zaradi gripi podobne bolezni znižalo, pa v praksi zdravniki občutnega padca še ne zaznajo.

Dražeč kašelj 33-letnice ni bil alergija, ampak rak
04. 02. 2024 21.37V Sloveniji za rakom letno zboli približno 16.000 ljudi, najpogostejši so rak pljuč, debelega črevesa in danke ter jeter. Koordinatorica državnega programa obvladovanja raka opozarja, da je trenutno največji izziv dostopnost do primarnega zdravstva, ki je povezana s preprečevanjem in zgodnjim odkrivanjem bolezni ter zagotavljanjem celovite strokovne obravnave. Zdravniki pa ob svetovnem dnevu boja proti raku pozivajo k samopregledovanju, udeležbi v presejalnih programih, cepljenju proti HPV in hepatitisu B. Opominjajo tudi, da je raka v 30 odstotkih mogoče preprečiti z zdravim življenjskim slogom, zato svetujejo zdravo prehrano, gibanje ter izogibanje alkoholu, kajenju, soncu in sevanju.

'Poškodbe rodil, podplutbe, pohabljanje ženskih spolovil, trpi tudi psiha'
06. 12. 2023 10.00Nasilje nad ženskami pušča hude posledice tudi na njihovem zdravju, težave pa na žalost marsikdaj zaznajo in naslovijo prepozno. "Žrtve nasilja bodo namreč najprej poskrbele za svojo varnost, šele nato pa bodo začele iskati rešitve za svoje zdravstvene situacije," poudarja Katja Zabukovec Kerin. In kakšna so vsa zdravstvena stanja, ki so posledica trpinčenja, zlorabe in vseh drugih oblik nasilja? Psihične so seveda najbolj skrite in sofisticirane, a tovrstno nasilje se pozna tudi na fizičnem zdravju. "Tu so poškodbe rodil, podplutbe in druge fizične poškodbe, pohabljanje ženskih spolovil, spolno prenosljive okužbe," le nekatere našteje Tinkara Srnovršnik, ginekologinja v ZD Ljubljana.

'Težji potek covida imajo tisti, ki ga še niso preboleli ali niso cepljeni'
29. 11. 2023 20.59Bodo pacienti ponekod kmalu ostali še pred zaprtimi vrati lekarn? Lekarnarji namreč opozarjajo, da prihajajo vse pogosteje k njim ljudje z vidnimi prehladnimi oziroma bolezenskimi znaki, kar ogroža varnost drugih pacientov in zaposlenih. Da jih ne bi zdesetkale bolniške odsotnosti, kar bi pomenilo slabšo oskrbo z zdravili, pozivajo, naj okuženi s koronavirusom ne hodijo v lekarne, naj zdravila zanje prevzamejo svojci, sosedje ali prijatelji. V primeru drugih akutnih okužb dihal naj si ljudje nadenejo masko, vse stranke pa naj si razkužijo roke. Da je okužb s koronavirusom vedno več, opažajo tudi v družinskih in pediatričnih ambulantah. Infektologi pa svarijo: nekoliko smo pozabili, da je covid-19 resna bolezen.

Starša zdravniku na pediatrični nujni pomoči grozila s smrtjo
19. 10. 2023 10.38Na Pediatrični nujni medicinski pomoči ljubljanskega zdravstvenega doma se je nedavno zgodil nasilen dogodek. Starša sta napadla zdravstveno osebje, ki je obravnavalo njunega otroka, zdravniku sta celo grozila s smrtjo. Zdravniška zbornica ob dogodku ponovno opozarja, da je nasilje nesprejemljivo.

Število bolniških odsotnosti strmo narašča, predvsem dolgotrajnih
29. 09. 2023 20.15Delodajalci bodo morali plačevati ne več 20, temveč 30 dni nadomestila bolniške odsotnosti. Nato pa plačilo pade na zavod za zdravstveno zavarovanje. Število bolniških odsotnosti že leta strmo narašča. Zgolj lani je bila zdravstvena blagajna zaradi tega lažja za skorajda 700 milijonov evrov. Narašča predvsem število dolgotrajnih bolniških dopustov, tudi na račun stresa in izčrpanosti, pripoveduje družinska zdravnica. Med razlogi so tudi slabi delovni pogoji ter slabi odnosi na delovnem mestu, kjer preživimo velik del dneva.

Kopčavar Gučkova: Število primerov nasilja nad zdravstvenimi delavci se povečuje
26. 07. 2023 17.15Vodja delovne skupine Ne dopuščajmo nasilja pri Zdravniški zbornici Slovenije Nena Kopčavar Guček opozarja, da se število primerov nasilja nad zaposlenimi v zdravstvu povečuje. Nasilje nad zdravniki in drugimi zdravstvenimi delavci je nesprejemljivo, hkrati pa pomeni slabšo obravnavo za bolnika, je opozorila.

'Raje se ne gibajte, kot da to počnete v največji vročini'
11. 07. 2023 18.49Neusmiljene vremenske razmere lahko obremenjujoče vplivajo tudi na zdrave ljudi, posebej ogroženi pa so starejši, kronični bolniki, otroci in nosečnice. Zato strokovnjaki svarijo: "Ne izpostavljajte se soncu sredi dneva in telesnim naporom." "Raje se ne gibajte, kot da to počnete v največji vročini," pa pravi družinska zdravnica Nena Kopčavar Guček. V DSO Fužine, kjer starejši vestno upoštevajo napotke in ostajajo v senci, pa pravijo, da je ozračje zanje zdaj ravno pravšnje.

Kaj vse naj vsebuje potovalna lekarna?
01. 07. 2023 07.00Da bi bile počitnice čim bolj brezskrbne in da bi se v času dopustov pojavilo čim manj zdravstvenih težav in zapletov, je zdravniška zbornica pripravila nekaj praktičnih nasvetov. Katera zdravila naj ne bi manjkala na poti? Kako naj ravnajo kronični bolniki, ki so v času vročine še posebej ranljivi?

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?
21. 04. 2022 09.38V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Družba debelosti ne dojema kot bolezni, ampak kot nezdrav življenjski slog?
01. 03. 2022 16.50V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Število ljudi s prekomerno telesno težo in debelih v Sloveniji narašča s starostjo in doseže svoj vrh v kategoriji nad 55 let. Debelost je torej kronična bolezen, za katero je značilno čezmerno kopičenje maščevja v telesu. Povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih, k nastanku debelosti pa kar v 30 do 70 odstotkih prispeva tudi dedna zasnova. Družba debelosti pogosto ne prepoznava kot bolezni, pač pa kot napačno izbiro življenjskega sloga, so izpostavili strokovnjaki na okrogli mizi 'Debelost je bolezen'.

Zdravstveni delavci: Vlada ne pozna našega dela, saj že vseskozi svetujemo glede cepljenja
23. 10. 2021 07.00Prepričujte, lobirajte, zapisujte, cepite – več jih prepričate, višja nagrada bo vaša. Ne, to ni kakšna nagradna igra, niti ne pogodba za trgovskega potnika – to je poseben vladni projekt za zvišanje precepljenosti, po številu prepričanih in cepljenih bi nagrajevali time družinske medicine po posebni lestvici. "Popolnoma zavržen, nepremišljen in škodljiv vladni projekt, ustavite ga takoj, škoda, da nas niste vprašali niti za mnenje nanj," odgovarja sindikat družinskih zdravnikov. "To bo uničilo zaupanje bolnikov. Cepilo se bo še manj ljudi, ljudje bodo mislili, da prepričujemo zaradi finančnih koristi."

72 odstotkov družinskih zdravnikov izgorelih, pristojni se jim zahvaljujejo
19. 05. 2021 18.56Problematika pomanjkanja družinskih zdravnikov se vleče že daljši čas, zato bo treba poskrbeti, da bo poklic postal bolj zanimiv, je poudarila predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović. Kot je dejala ob svetovnem dnevu družinskega zdravnika, o konkretnih ukrepih že potekajo pogovori z zavodom za zdravstveno zavarovanje.

Število obravnav v ambulantah družinske medicine se veča
17. 03. 2021 09.59Delo v ambulantah družinske medicine se postopoma vrača v običajne tirnice. Zdravniki pogosteje obravnavajo kronične bolnike, tudi na rednih in preventivnih pregledih. Precej časa namenijo tudi komunikaciji z bolniki po elektronski pošti ali telefonu. Pri tistih, ki so preboleli covid-19, pa opažajo predvsem zmanjšanje zmogljivosti.

Nekateri zdravniki prezaposleni za vabljenje k cepljenju, drugi to vidijo kot poseg v zasebnost
17. 03. 2021 09.48Prebivalci, ki se želijo cepiti proti covidu-19, se morajo na cepljenje prijaviti pri svojem osebnem zdravniku. Nekateri zdravniki aktivno vabljenje načrtujejo v prihodnje, ko bo na voljo več cepiva, drugi tega ne utegnejo, saj so preveč zaposleni z rednim delom. V ZD Ljubljana pa ocenjujejo, da aktivno vabljenje predstavlja poseg v zasebnost.

Ali ste vedeli, da covid-19 povzroča strdke v krvi?
13. 10. 2020 12.49V obdobju, ki prihaja, ko smo že vajeni raznih viroz, gripe in drugih respiratornih virusov. Kako torej sploh prepoznati, ali smo zboleli za virozo, gripo ali novim koronavirusom?

Bolnike najpogosteje v nasilneže spremeni predolgo čakanje in naročanje
21. 05. 2019 12.47Naročanje na zdravniško storitev je najpogostejši razlog za nasilje nad zdravniki in zobozdravniki, je pokazala anketa med zdravstvenim osebjem, ki je pogosto tarča nasilja. Zgolj devet odstotkov anketiranih zdravnikov in 26 odstotkov zobozdravnikov še ni bilo izpostavljenih nasilju na delovnem mestu. Na zdravniški zbornici med drugim predlagajo spremembo zakonodaje, ki bi omogočila odklonitev zdravljenja nasilnežu.

'Družinski zdravniki smo z vami od začetka do konca'
18. 05. 2019 19.17"Družinski zdravniki skrbimo za vas, v ambulanti, pri vas doma, ko je treba sprejeti pomembne odločitve", prek videa nagovarja približno 1.000 slovenskih družinskih zdravnikov. Posnetek, ki prikazuje naravo njihovega dela, je nastal v duhu svetovnega dneva tega poklica. Ob trenutnih razmerah, ko so vse oči uprte v dogajanje, si želijo pokazati ljudem, kaj vse v resnici počnejo.

V Sloveniji 1000 oseb okuženih s HIV, tretjina jih tega sploh ne ve
26. 11. 2018 10.53"V letu 2017 smo v Sloveniji postavili 39 novih diagnoz okužbe s HIV, najmanj po letu 2010, delež zelo poznih diagnoz pa je ostal zelo visok, to je 44 odstotkov," opozarjajo na NIJZ. Za uspešno obvladovanje bolezni ostaja najpomembnejše spodbujanje k odgovorni spolnosti. V teh dneh poteka tudi evropska kampanja, s katero želijo osebe, ki so se izpostavile tveganju za okužbo s HIV, spodbuditi k testiranju.

Družinski zdravniki preobremenjeni – za dosego evropskega povprečja jih manjka vsaj 700
17. 05. 2018 14.10Družinskim zdravnikom zaradi preobremenjenosti primanjkuje časa za celostno obravnavo bolnikov in pogovor z njimi, so poudarili predstavniki združenja zdravnikov družinske medicine. Opozorili so, da je v Sloveniji okoli 900 družinskih zdravnikov, za dosego evropskega povprečja pa bi jih moralo biti vsaj 1600.

FOTO in VIDEO: Pod težo snega klonile strehe. V Rušah lastnik žage utrpel za okoli 300.000 evrov škode
24. 02. 2018 08.21Sneg, ki je padel v zadnjih dneh, marsikje povzroča težave, saj je precej težak. V Rušah se je podrla streha žage, podjetje pa je utrpelo okoli 300.000 evrov škode. Arso opozarja pred burjo, ki na Primorskem v sunkih presega 100 kilometrov na uro. Drugod po Sloveniji bo pihal severovzhodni veter, ki bo še stopnjeval občutek mraza.

Ko se temperature spustijo pod -10 stopinj Celzija, vadbo raje opravite v zaprtem prostoru
24. 02. 2018 08.55Rekreativci, ki jih ne ustavita niti mraz in sneg, naj se za vadbo na prostem primerno obujejo in oblečejo. Obvezen del opreme je tudi kapa, saj skozi glavo oddajamo veliko toplote. Zdravnica Kopčaver Gučkova pa vadbo na prostem, ko se temperatura spusti pod -10 stopinj Celzija, odsvetuje.

Zvin ali zlom gležnja? 'Če nismo prepričani, je bolje obiskati zdravnika'
13. 08. 2017 08.16Nesreča nikoli ne počiva in pripeti se lahko tudi pri brezskrbnem uživanju na morju ali v hribih. Marsikatero poškodbo lahko v hribih preprečimo z ustrezno obutvijo. Če pademo in sumimo, da smo si zvili gleženj, je treba mesto zvina imobilizirati, poviti z dolgoelastičnim povojem, nogo pa dvigniti, saj se s tem zmanjšuje oteklina.

Poletna nadloga, zaradi katere lahko končamo na urgenci
10. 08. 2017 08.42Piki žuželk so večinoma nenevarni, pa čeprav neprijetni. Težave lahko hitro omilimo s hlajenjem mesta pika in kakšno kremo proti vnetju. Izjema so alergijske reakcije na pike, ki so lahko življenjsko ogrožajoče. Alergijo na pike žuželk ima okoli pet odstotkov ljudi.

Tudi na sonce smo lahko alergični: Kako ukrepati, če se pojavi alergija?
07. 08. 2017 08.56Agresivnim sončnim žarkom se morajo poleti izogibati vsi, predvsem pa tisti, ki so na sončne žarke alergični. Ob pojavu alergije moramo kožo ohladiti, mazati s hladilno kremo ali gelom ter zaužiti antihistaminik. Obstaja več stopenj alergijske reakcije na sonce, ki pa je ne gre zamenjati za alergijo na kozmetiko ali zdravila.

Svetlopolte lahko sonce opeče že po 10 minutah, najbolj izpostavljeni ravno med kopanjem
06. 08. 2017 08.18Poleti so sončne opekline pogosta težava, najboljša preventiva je, da se ne izpostavljamo močnemu soncu, če pa že, je treba kožo zaščititi s kremo z zaščitnim faktorjem. Če nas to vendarle opeče, je treba kožo mazati s hladnimi mazili in jo varovati pred soncem.