nelojalna konkurenca

Bruselj nad Temu in Shein: bo zaradi novih carin konec nizkih cen?
05. 02. 2025 16.29Evropska komisija je napovedala niz ukrepov za naslovitev tveganj, povezanih s spletnim nakupovanjem. Med drugim predlaga izvedbo na ravni EU usklajenega pregleda varnosti izdelkov in njihovega testiranja. Obenem države članice in evroposlance poziva k razmisleku o uvedbi nove carinske pristojbine. Ukrepi so uperjeni predvsem proti kitajskima spletnima trgovcema Temu in Shein.

Kmetje v Bruslju zabarikadirali ceste, v akciji tudi vodni top
26. 02. 2024 10.56Ob robu zasedanja kmetijskih ministrov so se v Bruslju zbrali kmetje s traktorji, ki niso zadovoljni z dosedanjim ukrepanjem Evropske unije. Po zadnjih podatkih je bilo na bruseljskih ulicah okoli 900 traktorjev, pri čemer pa so bile razmere vse bolj napete.

Bruselj z več ukrepi naproti evropskim kmetom, bodo omejili uvoz iz Ukrajine?
31. 01. 2024 18.05Bruselj je predstavil predloge, s katerimi želi odgovoriti na težave kmetov. V predlog za podaljšanje odprave carin na uvoz blaga iz Ukrajine je vključil mehanizem, ki bi omogočil ukrepanje v primeru negativnega vpliva določenih kmetijskih izdelkov na trge v EU. Predlaga pa tudi določena odstopanja od pravil glede obdelave zemlje. Francoski kmetje sicer še stopnjujejo pritisk na vlado. S konvojem traktorjev so se še bolj približali Parizu, Lyonu in drugim pomembnim mestom. Posredovala je policija.

Uničujejo uvoženo sadje, zažigajo pnevmatike, stresajo gnoj in špricajo z gnojnico
28. 01. 2024 19.23Francoski kmetje grozijo, da se bodo s traktorji podali proti Parizu in blokirali promet okoli prestolnice. Po tem, ko je vlada nekoliko popustila in uresničila nekaj njihovih zahtev, pravijo, da to še zdaleč ni dovolj in da bodo vztrajali. A Francija ni nikakršna izjema, upor kmetov je v zadnjih tednih in mesecih zajel številne evropske države, od Nemčije do Poljske, Romunije, Bolgarije, Slovaške in drugih. Razočarani nad naraščajočimi stroški – zlasti goriva, pretirano regulacijo in strogimi okoljskimi zahtevami Bruslja, poplavo poceni pridelkov iz Ukrajine in od drugod, poudarjajo, da bijejo boj za preživetje.

Glas ljudstva: Interventni zakon se 'dvoživk' loteva prenežno
15. 12. 2023 22.51Interventni zakon v zdravstvu je spregledal 140.000 zavarovancev brez izbranega osebnega zdravnika, preko 200.000 žensk brez izbranega ginekologa in preko 20.000 otrok brez pediatra, opozarjajo v iniciativi Glas ljudstva. Prav tako ne prepoznava problematike tistih koncesionarjev, ki znotraj javnega sistema ne prevzemajo enakih odgovornosti za njegovo nemoteno delovanje in ki delujejo kot nelojalna konkurenca javnim zavodom, ki jih tudi kadrovsko izčrpavajo, nadaljujejo. Prepričani so, da se interventni zakon problema zdravnikov z dvojnimi praksami se zakon loteva "skrajno nežno, po našem mnenju prenežno".

Slovenec je svojo kmetijo spremenil v laboratorij veganskih inovacij
13. 10. 2023 13.24Nova sezona priljubljene podjetniške oddaje "Štartaj, Slovenija!" prinaša svež veter na POP TV. Z novim naslovom in zagnanimi podjetniki se oddaja vrača kot "Štartaj, Slovenija: na podeželju". Tokrat bomo spoznali sedem kmetov, ki s svojimi inovativnimi izdelki vstopajo na slovenski trg, kaj kmalu pa bodo pričeli osvajati tudi police Intersparov po vsej državi.

Kako sta startupovska pionirja vstopila v milijardno podjetje
25. 05. 2023 06.00Ko sta se Andraž Tori in Boštjan Špetič pred 16 leti lotila svojega startupa, nista o poslu vedela ničesar. Letos je njuna Zemanta, eno prvih tehnoloških zagonskih podjetij v Sloveniji, dokončno postala del izraelsko-ameriškega milijardnega podjetja Outbrain. V zadnjih 5 letih je število zaposlenih naraslo s 30 na 120, preselili so se v Delovo stolpnico v Ljubljani, kjer zasedajo tri nadstropja.

Oddajanje za večino drugi vir dohodka, izogibajo se davku
20. 03. 2023 16.34Na Hrvaškem se z oddajo stanovanj ukvarja več kot 106.000 gospodinjstev. Prijavljenih imajo več kot 600.000 ležišč, kar predstavlja okoli 60 odstotkov skupnih turističnih namestitev v državi, so izpostavili udeleženci foruma na to temo v Zagrebu. V družinskih objektih je bila lani ustvarjena skoraj polovica vseh turističnih nočitev.

Po ukinitvi papirnatih računov 'zacvetela' siva ekonomija
27. 09. 2022 10.26Podatki davčnih blagajn glede števila izdanih in potrjenih računov leta 2019 in 2022 kažejo okoli 25-odstotni upad izdanih računov, predvsem v nekaterih dejavnostih, ki so bile v preteklosti že prepoznane kot bolj tvegane za sivo ekonomijo. Tudi zato je finančno ministrstvo predlagalo ponovno obvezno izdajanje papirnatih računov, ki ga je pred letom dni ukinila Janševa vlada.

Pozivi k razkritju imena podjetja, ki se zanima za bangladeške delavce
21. 06. 2022 18.42Po slabem tednu dni, odkar je znano, da se v Bangladešu ljudi ponuja kot na tržnici, med interesenti zanje pa naj bi bilo tudi slovensko avtoprevozniško podjetje, še vedno ostaja veliko vprašanj neodgovorjenih. Predsednik Sekcije za promet zatrjuje, da bi ukrepal, če bi le vedel, za katero avtoprevozniško podjetje točno gre. S prstom kaže na medije in sindikat, češ da skrivamo ime podjetja. A v Neodvisnem sindikatu delavcev se branijo, da ne morejo razkriti podrobnosti, dokler teh nimajo črno na belem, in da bi morali avtoprevozniki sami med sabo "izločiti gnila jabolka".

'Dvoživke', korupcija, toksični odnosi: Kako bi stranke izboljšale delovanje zdravstvenih ustanov?
08. 04. 2022 07.28Profesionalni nadzorniki, depolitizacija zdravstva, ciljno izobraževanje vodstvenih kadrov v zdravstvu, več kadrovskih štipendij, krepitev javnega zdravstva, več popoldanskega dela v zdravstvenih ustanovah, ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, digitalizacija zdravstva, telemedicina, piramida za zdravo življenje, krepitev primarne ravni, ustanovitev agencije za nabave v zdravstvu, interes pacienta v središču ter fiksni in variabilni del plače in individualne pogodbe za vrhunske strokovnjake. To je le nekaj idej političnih strank pred parlamentarnimi volitvami – odgovarjale pa so na vprašanje, kako nameravajo bolje organizirati delovanje zdravstvenih ustanov, ki jih pestijo toksični odnosi in nezadovoljni zaposleni – ceno pa plačujejo pacienti.

Ali je Uberjev poslovni model nevzdržen?
14. 04. 2021 06.00Ameriško podjetje Uber je spremenilo industrijo prevozov in vidno vplivalo na največje gospodarstvo na svetu. Vse skupaj se je začelo z aplikacijo, ki je omogočala deljenje stroškov prevoza, danes pa je projekt eksplodiral in postal globalna sila. Podjetje, ki se razširilo skoraj po vsem svetu, se hkrati sooča z vsakoletnimi izgubami v višini več milijard evrov, njegova rast pa se upočasnjuje. Je Uberjev poslovni model obsojen na propad? In kaj se bo zgodilo pri nas, kjer je hkrati jasno, da bo s sistemom taksi prevozov, kot ga imamo, težko zapeljati v prihodnost?

Odpira se več dejavnosti, prihodnji teden obvezno testiranje za zaposlene
05. 02. 2021 08.15Prihodnji teden se bodo v prvi fazi dodatnega sproščanja ukrepov na gospodarskem področju odprle vse trgovine in servisne dejavnosti do 400 kvadratnih metrov. Če imajo zaposleni negativen izvid testa, pa se trgovine in dejavnosti lahko odprejo že v soboto, 6. februarja. Državna sekretarka na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Ajda Cuderman pa je na novinarski konferenci povedala, da bo v novoodprtih dejavnostih od prihodnjega tedna obvezno testiranje za zaposlene, ponekod pa tudi za potrošnike.

Počivalšek: Želimo postopoma odpreti tudi najbolj prizadete panoge
04. 02. 2021 18.04Vlada na Brdu pri Kranju s predstavniki gospodarstva razpravlja kako urediti sproščanje gospodarstva na čim bolj varen način, kje bi lahko uvedli hitro testiranje, da bi lahko dodatno odpirali dejavnosti, je v oddaji 24UR ZVEČER dejal minister Matej Tonin. Manevrski prostor je pri dejavnostih, katerih sprostitev je predvidena za rdečo fazo, pa doslej še niso bile odprte, je povedal premier Janez Janša. Gospodarski minister pa si želi postopnega odpiranja tudi najbolj prizadetih panog.

Prevozniki opozorili na težave: Tu ne moremo preživeti, nadzora ni
16. 04. 2019 20.47Prevozniki blaga in potnikov v cestnem prometu so znova opozorili na težave, s katerimi se srečujejo že dlje časa, med najbolj perečimi je nelojalna konkurenca. "V cestnem prevozu gori rdeči alarm," je opozoril Peter Pišek z OZS in vlado pozval k reševanju problematike.

Avtoprevozniki Šarcu predstavili svoje težave
29. 09. 2018 19.08Skoraj vsi avtoprevozniki so se srečali na drugem srečanju avtoprevozniških družin in prevozniških podjetij. Njihov namen je bil, da se preštejejo in skupaj opozorijo na težave v panogi. Med številnimi izzivi so izpostavili nelojalno konkurenco, ki odžira denar družinam in njihovim zaposlenim.

Slovenski turizem kipi, na drugi strani birokracija duši oddajanje sob prek Airbnb
14. 07. 2018 07.00Kako je mogoče, da v cvetoči turistični destinaciji, kot je Slovenija, ne moremo v polni meri žeti sadov, ki jih prinaša turizem? Čeprav zasebni ponudniki v svetu že desetletja uspešno oddajajo svoje nepremičnine turistom prek platforme Airbnb, so slovenski zakoni še vedno svetlobna leta za sodobnim turizmom. Zaradi neskončnih pravil in nasprotovanj etažnih lastnikov je nepremičnino prek Airbnb praktično nemogoče oddajati popolnoma legalno.

Nov udarec Uberju zadalo sodišče EU
20. 12. 2017 12.34Uber je družba s področja prevoza, ki ga regulirajo članice, je presodilo sodišče EU. S tem je zavrnilo trditve Uberja, da ni običajna taksi storitev in zato ne more biti podvržen enakim pravilom kot ostale družbe, ki ponujajo prevoze.

Bodo v ljubljanskem centru spet zavladali avtomobili?
26. 10. 2016 17.46Pritisk na cesti v strogem središču prestolnice nekaterim dviguje napoved župana Jankovića, da bo svoji floti električnih vozil dovolil prevoz potnikov tudi v peš conah. To je nelojalna konkurenca, se razburjajo taksisti, tisti, ki jim je kraljevanje pešcev v prestolnici všeč, pa se bojijo, da bodo ulicam spet zavladali avtomobili.

Davčne blagajne – mar država spet služi na naših plečih?
22. 12. 2015 07.20To bi rekla večina malih podjetnikov, če bi jih vprašali za mnenje o uvedbi davčnih blagajn. Seveda služi. Pa poglejmo še drugo plat zgodbe. Naši otroci hodijo v šole. Pa je šolanje brezplačno? In zdravstvene storitve – nam res ni treba plačati zdravil, ki nam jih predpiše zdravnik?

V četrtletju skoraj 10 odstotkov več prostih delovnih mest. Delodajalci za naslednje napovedujejo skromne namere zaposlovanja
08. 09. 2015 09.22Slovenski delodajalci v napovedih zaposlovanja v prihajajočem četrtletju ostajajo razmeroma skromni. Največ novih zaposlitev se obeta v proizvodnji, najmanj pa v gradbeništvu. Delodajalci pa so glede zaposlovanja najbolj optimistični v jugovzhodni regiji.

Uber se bo moral proti očitkom nelojalne konkurence braniti na sodišču
30. 06. 2015 15.38Podjetje Uber in dva njegova vodilna predstavnika v Franciji se bodo morali septembra na sodišču zagovarjati pred očitki, da s svojo aplikacijo Uberpopo predstavljajo nelojalno konkurenco taksistom. Podjetju in menedžerjema, ki so ju v ponedeljek aretirali, očitajo tudi zavajanje in pomoč pri nezakonitih praksah.

Kontroverzni Uber nam jasno sporoča: Ljubljana in Maribor nista nobeni izjemi
12. 06. 2015 09.15Uber, eden najmočnejših tehnoloških startupov, je zamajal industrijo prometa. Njihova strategija prodiranja na tuje trge je drzna, regulatorji jih ne ustavijo zlahka. Taksisti besnijo. Povprašali smo jih o načrtih s Slovenijo, in odgovor je bil jasen. Da, tudi Slovenija je na njihovi ’invazijski’ karti.

'Slovenija sistemsko omogoča ekonomsko trgovino z ljudmi'
18. 10. 2014 16.16ZSSS od premierja Cerarja zahteva takojšnje ukrepe, saj menijo, da naša država omogoča ekonomsko trgovino z ljudmi. Številni so primeri podjetij, ki so komajda ustanovljena in to le z namenom, da delavce novačijo z lepimi obljubami in jih pošljejo v tujino brez kakršnih koli zagotovil, da bodo te obljube tudi izpolnili.

Sive ekonomije za 4 do 8 milijard evrov, zadržali pa smo jih zgolj 96 mio evrov
26. 05. 2014 10.56Obseg sive ekonomije v Sloveniji je ocenjen na med 4 in 8 milijard evrov. Vlada poudarja, da so vse akcije, ki so jih aktivirali v boju zoper sivo ekonomijo, uspešne in napoveduje, da bo avgusta Slovenija dobila nov organ - finančno upravo. Obrtniki pa opozarjajo, da bi morala vlada loviti predvsem 'šušmarje'.

Pri nas neučinkovito ravnamo z izrabljenimi vozili, predlagan je davek na lastništvo vozil
11. 04. 2014 16.39Avtoserviserji opozarjajo, da je v Sloveniji problem z izrabljenimi vozili. Le 10 odstotkov naj bi jih šlo namreč v razgradnjo, ostala vozila pa naj bi končala pri lastnikih avtoodpadov oziroma v drugih državah, predvsem balkanskih. Inšpektorji pravijo, da je problem v nadzoru predvsem zaradi kadrovske podhranjenosti.

Taksist naj ima potrdilo o dobrem ugledu
23. 07. 2013 12.01Nelojalna konkurenca, delo na črno, navijanje cen in s tem povezano izkoriščanje naivnosti potnikov. Vse to meče senco na slovenske taksiste, ki želijo temu narediti konec. Med drugim predlagajo, da bi taksisti dejavnost lahko opravljali le z dokazilom o dobrem ugledu.

Klobasa: Dars ga je spet polomil, Dars: Ni res, pravočasno smo se odzvali
14. 01. 2013 10.11Predstavnik avtoprevoznikov Andrej Klobasa je dejal, da ga je Dars na primorski avtocesti spet polomil. Dars pa je očitke zavrnil. Kot je povedal tiskovni predstavnik družbe, so začeli pravočasno izločati tovornjake in plužiti.

Iznajdljivi vozniki namesto dizla točijo kurilno olje
03. 05. 2012 12.14Cariniki odkrijejo vedno več kršitev, ko vozniki namesto dizelskega goriva uporabljajo cenejše kurilno olje. S tem prevozniki prihranijo več sto evrov na poln rezervoar. Globa za fizične osebe je 400, za pravne pa 2.000 evrov.

Janković o rešitvah za Prekmurje
13. 11. 2011 14.45Ob obisku v Murski Soboti je predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković dejal, da bi morali v Prekmurju združiti znanje iz gospodarstva z idejami ljudi, ki tu živijo. Zagnati bi morali mala in srednja podjetja, pravi Janković.