nekoč daleč nekje

Anamarija Truden
03. 03. 2025 05.55Anamarija Truden je 27-letna zdravnica iz Ljubljane, ki se podaja v izziv MasterChefa. Njena strast do kuhanja se prepleta z ljubeznijo do narave, preprostih užitkov in eksperimentiranja s sestavinami. Najraje ustvarja sezonske jedi, še posebej tiste iz buče, in prisega na kreativnost ter sveže, lokalne sestavine. Čeprav v kuhinji vlada njen "urejen nered", verjame, da lahko s svojo domiselnostjo in srčnostjo navduši sodnike.

Na avtocesti v prihodnosti 110 kilometrov na uro, v delih naselij 30?
18. 02. 2025 06.00Bi lahko v prihodnosti po slovenskih avtocestah namesto 130 vozili 110 kilometrov na uro, v vseh stanovanjskih naseljih pa največ 30 kilometrov na uro? Čeprav se na prvi pogled zdi kontradiktorno, pa študije iz tujine kažejo, da se potovalni čas zaradi manj težke noge voznikov prav nič ne podaljša. Na ta račun se namreč izboljša pretočnost prometa, zmanjšajo se fantomski zastoji. Ima pa znižanje hitrosti številne pozitivne učinke tako na zdravje prebivalstva in BPD ter pomeni manj smrtnih žrtev na cestah, kažejo impresivni rezultati iz tujine. Tako razlagajo v Podnebnem svetu, kjer so pred kratkim obravnavali ta nekoliko kontroverzni predlog, ki bo morda nekoč postal družbeni konsenz, kot je danes uporaba varnostnega pasu.

Z Brusljem se ni za hecati
09. 09. 2024 21.57Na začetku je skoraj izgledalo, da bo obveljal nekoč zelo priljubljen rek, od nekje z Balkana: "lako čemo", torej v prevodu, ne se sekirati, to bomo zlahka uredili!

Golob: 'Nerazumljiv svet je to, opravka imamo z nepredvidljivimi ljudmi, ki nimajo dobrih namenov'
03. 09. 2024 08.27Na Bledu bo drugi - in hkrati zadnji - dan tokratnega Blejskega strateškega foruma posvečen iskanju odgovorov na izzive sodobnega sveta. Forum, na katerem sodeluje več kot 180 govorcev iz 48 držav, letos poteka pod naslovom Svet vzporednih realnosti. In o tem, da obstajajo vzporedne realnosti, ki jih je težko preseči, ker smo v zadnjih letih nekje izgubili zmožnost pogovora in se zaprli v lastne aktivistične mehurčke, je bilo prvi dan foruma mogoče videti kar na kraju dogajanja.

Rakim še diha, Swedish House Mafia pa vidno hira
14. 07. 2024 11.00Vročinski val naplavlja nostalgijo.

Prva častnica, vodja skladišč in astrofizičarka o uspehu v 'svetu moških'
08. 03. 2024 08.09Uspešnih strokovnjakinj na različnih področij je veliko, vendar pa se jih v javnosti ne izpostavlja tako pogosto, poudarja astrofizičarka Andreja Gomboc. "V preteklosti so imele ženske zelo omejen dostop. Le redke so prišle do tega, da so se lahko izobrazile in sodelovale v raziskavah," opominja. Pa je odnos do njih danes drugačen? In kako je na ostalih "tipično moških" področjih? "Včasih je na tvoji poti več padcev kot vzponov. Vendar pa takrat ne smemo obupati," pravi generalna vodja skladišč Maja Gostiljac, ki je ena redkih žensk v njeni 100-članski ekipi. Med redkimi ženskami na svojem področju pa je tudi Živa Cankar, nekdanja prva častnica na tovornih ladjah, danes pa zaposlena v upravi za pomorstvo.

S 25 let starim avtom po svilni poti: 'V enem potovanju za 10 let življenja'
04. 02. 2024 10.36Od nekdaj je navdihovala popotnike, pesnike in pisatelje, po njej je nekoč potoval tudi znameniti beneški pustolovec Marco Polo. In v zadnjih letih se o svilni poti znova govori tudi v svetovni politiki. A večina ljudi ima napačne predstave, da je svilna pot le ena označena in urejena pot. V resnici gre za mrežo poti in cest, ki so se prepletale od skrajnega vzhoda do zahoda. Čeprav je v svetovni književnosti veliko literature na to temo, za zdaj še nihče ni podrobno opisal in raziskal vseh teh cest na svilni poti. Prav to pa si je za svoj življenjski cilj zadal bosansko-hercegovski popotnik in publicist Hamza Ridžal, ki se je na popotovanje po svilni poti odpravil s starim passatom. V predvidoma sedmih ekspedicijah namerava prečesati in obiskati prav vsak kotiček nekdaj znamenite evrazijske trgovske poti in tako napisati najpopolnejši potopis o svilni poti doslej.

'Nikamor nisem več mogel iti neopažen, na kar nisem bil pripravljen'
21. 01. 2024 18.37Pred 40 leti se je 21-letni fant iz Solkana povzpel na drugo stopničko na zmagovalnem odru v Sarajevu. Na zimskih olimpijskih igrah je prismučal srebrno medaljo in s tem tako rekoč "rešil" čast Jugoslavije, gostiteljice iger. Olimpijska medalja mu je prinesla veliko, a priznava, da ga je pretirana slava tudi obremenjevala. Še danes pa se mu zarosijo oči, ko gleda posnetke tiste prelomne tekme.

Rebeka Dremelj o novi pesmi: Ljudem želim podariti tolažbo in upanje
19. 10. 2023 21.10Rebeko Dremelj smo vajeni vedno dobre volje, nasmejano in polno energije. A tudi ona je samo človek in tudi ona je včasih žalostna in ranljiva. Začutila je, da je čas, da to pokaže tudi v glasbi. Njena nova pesem z naslovom Nekoč daleč nekje je zelo čustvena, besedilo pa nosi globoko sporočilo, v katerega se je pevka takoj zaljubila. Kot je povedala, je pesem sprva pela s težkim srcem in velikim cmokom v grlu.

'Ni najbolj pametno, da hiše in mostove znova zgradimo na istem mestu'
08. 08. 2023 12.46Klimatologinja dr. Lučka Kajfež Bogataj opozarja, da so krivec za škodo, ki jo je za seboj pustila ujma, poleg moči narave tudi pretekle napake v prostorskem načrtovanju. V Sloveniji ima vsaka občina svoj prostorski načrt. In tu ni širšega pogleda na to, da lahko ena občina dela škodo drugi, opozarja. Potreben bi bil bolj centraliziran pogled in manj občinske samovolje. Kot poudarja, nas pri obnovi ne smejo voditi čustva, ampak se moramo obrniti h klimatsko varni gradnji. Tu je pomembno, kje gradiš, na nekaterih mestih namreč ni pametno znova postavljati domov, in kako gradiš. Zdi se, da je bila velika korelacija med poceni gradnjo in škodami, opozarja. Vsak most, ki je bolj utrjen, je namreč dražji, izpostavlja. Ključno je, da bomo v istem paketu reševali tako suše in požare kot povodenj – vse je namreč del iste zgodbe.

'Zaradi spora med dvema generaloma je celotna država talka'
02. 05. 2023 08.00Ljudje ne podpirajo nobene od strani, ki sodelujeta v teh spopadih, je jasen Sudanec, ki živi v Sloveniji. Svojim sonarodnjakom pomaga preko mreže lokalnih odporniških odborov civilnega prebivalstva tako, da širi njihov glas po svetu. Lokalni odporniški odbori so praktično edina rešilna bilka za prebivalce na obleganih območjih, saj jim v teh kaotičnih razmerah zagotavljajo vodo, hrano, zdravstveno oskrbo in tudi evakuacijo na bolj varna območja.

Skok v prazgodovino: na Ljubljanskem barju postavili koliščarsko vasico
18. 12. 2022 11.25Kako dolga je pot do prazgodovine? Na Ljubljanskem barju je kratka, a zelo slikovita. Na Igu so namreč sredi mokrotnih travnikov postavili pravo koliščarsko vasico. Do nje se lahko sprehodimo le peš, po novi pohodni poti, ki ponuja razgledno panoramo, ki so jo opazovali že koliščarji. Mi smo si novo pridobitev ogledali, še preden bo odprla svoja vrata za širšo javnost.

Po letalu še truplo. Gre za pogrešanega milijarderja ali mlado Japonko?
08. 08. 2022 07.43Potem ko je taljenje švicarskega ledenika razkrilo letalo, ki je strmoglavilo leta 1968, je zdaj prišlo na dan, da so se na površju pojavili tudi človeški posmrtni ostanki. Ljudje v švicarskem Valaisu se tako sprašujejo – gre morda za pogrešanega milijarderja?

Jan Plestenjak: Prijatelji pravijo, da bom dober oče
13. 05. 2022 08.00Jan Plestenjak v Stožicah pripravlja prvi veliki koncert po prisilnem dveletnem premoru zaradi epidemije, ki je glasbenikom vzela tisto, kar počnejo najraje. Ne le, da se vračajo koncerti, vrača se tudi Jan. Pred velikim koncertom smo z Janom govorili v njemu ljubem Strunjanu. V zavetju domačega vrta, kjer so nas med pogovorom presenetile tudi srne, je pripovedoval o svoji dolgoletni karieri, mnogoterih albumih, preprekah, ki jih imajo dandanes mladi izvajalci ter o družini, o želji po otrocih.

Challe Salle: Nisem zvezda, sem povsem običajen človek
27. 02. 2022 09.00Mineva že 12 let, odkar se je Challe Salle predstavil na slovenski glasbeni sceni s svojo prvo radijsko pesmijo Nočm it domov, ki jo je takrat posnel s prijateljem Manchetom. Kariera nasmejanega, pozitivno naravnanega in delavnega 30-letnika je imela v zadnjih 12 letih tako vzpone kot tudi padce. Če se je kot najstnik Sloveniji predstavil kot eden glavnih upornikov na glasbeni sceni, danes velja za glavnega motivatorja med glasbeniki in eden glavnih idolov mlajših poslušalcev. Od trdega gangster rapa do melodičnega reggeatona … Vse to je Saša Petrović, ki ga Slovenija pozna kot Challeta Salleta.

Luka Novak
24. 02. 2022 06.00Poslovnež, ki sanjari o svoji gostilni s pridihom mediterana. Že pri 10 letih je z očetom pripravil školjke na buzaro in z njimi navdušil. Še danes ga navdušuje morska hrana, a na drugačen način. Kakšen? To bo Luka zagotovo pokazal v MasterChefu. Je optimističen, nasmejan in že komaj čaka, da se preizkusi v kuhanju pred kamerami.

Nina o poškodbi, ki jo je stala superfinala: Ne bi bilo vredno trajnih posledic
23. 12. 2021 08.11Nina Radi ni zmagala v finalni areni Kmetije, a pravi, da je dobila še bolj dragoceno nagrado. Z Ambrožem gradita hišo, načrtujeta družino, utegne se zgoditi, da bomo kmalu lahko spremljali tudi posnetke iz njunega življenja. Le redki pa vedo, kaj vse se je z Nino, ki na Kmetiji ni govorila o svoji preteklosti, dogajalo pred njenim prihodom v šov.

WBC znova izigral Whyta: nič od dvoboja s Furyjem, goli revanšizem ali kaj drugega?!
17. 11. 2021 16.47Kot v zadnjem obdobju pri skorajda vseh odločitvah, je boksarska organizacija WBC tudi v najnovejšem primeru pokazala, da se je v zadnjih nekaj letih od nekoč najvzornejše organizacije spremenila v eno od najbolj kaotičnih. Namesto da bi položaj prvega izzivalca za dvoboj z aktualnim prvakom verzije WBC Tysonom Furyjem pripadel začasnemu prvaku Dillianu Whytu, bo očitno slednji vnovič potegnil krajšo. Vse glasnejše so namreč govorice, da bomo v začetku prihodnjega leta priča dvoboju med samooklicanim "Kraljem Romov" in trenutnim svetovnim prvakom po štirih verzijah Oleksandrom Usykom.

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov
27. 09. 2021 06.00Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

'Sandplay': Res ni treba, da se s težavo soočimo sami
12. 09. 2021 07.06"Noben starš ne spravi otroka na svet z željo, da bi potreboval pomoč. Priznati, da nečesa ne zmoremo sami, je res velik korak. A resnica je, da sploh ni treba, da se s težavo soočimo sami. Res ni treba," je dejala družinska in zakonska psihoterapevtka Marijana Jokič, ki je ustanovila Inštitut za osebnosti razvoj Otok peska. V centru izvajajo terapije "sandplay", ki preprečuje in odpravlja težave, poleg tega spodbuja ustvarjalni in splošni razvoj, namenjena pa je tako otrokom kot odraslim.

Kapitulacija!
16. 08. 2021 23.00Afganistan se nas je dotaknil. Kot malokatera nesrečna dežela tam nekje daleč. Nismo bili v Vietnamu, v Koreji, bili smo v Afganistanu. Tam smo tudi Slovenci gradili, poučevali, darovali, stražarili, urili, zdravili in ranili, jemali življenja in se za njih tudi borili. Po saurski revoluciji 1978 in sovjetski invaziji leto kasneje se nasilje v Afganistanu ni končalo 43 let. Za nekaj let, za dobro desetletje, je nasilje zamrlo po glavnih mestih provinc in Afganistanci so živeli razmeroma normalno. Dokler nismo pobegnili. Pobegnili od svojih dolžnosti človečnosti. Slovenski predsednik vlade pravi, da je to največji poraz zveze NATO in ima prav. To je tudi slovenski poraz, predaja. Tudi naša kolektivna sramota.

40 let, ko se je z Lennonovo smrtjo ustavil čas
08. 12. 2020 08.02John Lennon se je nekoč zjokal ob knjigi Prvi seks, saj je spoznal, da je prispevek žensk k svetu večji kot prispevek moških. Yoko Ono mu je odprla svet, čeprav jo je svet obsodil, da je "razbila" največjo skupino vseh časov – The Beatles. Ste vedeli, kdaj je Lennon zadnjič videl ostale tri člane?

Potrditev tudi iz tabora Pacquiaa: Pogajanja so začela napredovati
26. 09. 2020 20.15Pogajanja za spopad Filipinca Mannyja Pacquiaa in razvpitega Irca Conorja McGregorja "so začela napredovati", je potrdil svetovalec filipinskega senatorja in nekdanjega svetovnega boksarskega prvaka, ki je napovedal, da bo "ogromen delež" zaslužka namenjen najbolj prizadetim v obdobju pandemije novega koronavirusa.

Nekdanji trener Novaka Đokovića: 'Žalosten je, povsem se je zaprl vase'
10. 09. 2020 14.03Odzivi okrog izključitve prvega teniškega igralca sveta po nenamernem udarcu z žogico linijske sodnice na Odprtem prvenstvu ZDA se nadaljujejo. Po besedah nekdanjega trenerja Radeka Štepaneka se je Novak Đoković po (nepričakovanem) predčasnem odhodu iz New Yorka povsem zaprl vase.

V 90. letih je bila velika zvezda na Hrvaškem, zdaj živi v hiši iz gline
10. 09. 2020 07.00Le kdo ne pozna pesmi Godinama, ki jo je Ivana Banfić zapela z Dinom Merlinom? In kdo se ne spomni hita Imam te? Ivana je v 90. letih osvajala glasbene lestvice po vseh radijskih postajah nekdanje skupne države, danes, dvajset let pozneje, pa se je popolnoma umaknila od oči javnosti.

Spregovoril ruski žvižgač, ki je razkril dopinško afero: Kremelj me želi mrtvega
02. 08. 2020 13.03Grigorij Rodčenkov je bil eden od vodilnih na čelu ruske nacionalne protidopinške agencije, a je leta 2015 prebegnil v ZDA. Zdaj je spregovoril za The Observer in njihovemu nekdanjemu ruskemu dopisniku Luku Hardingu razkril še več laži, resnico in podrobnosti življenja na begu.

Kaj počnejo milijonarji in milijarderji med pandemijo?
16. 05. 2020 07.00Ne tako daleč od nas, v Nemčiji, je eden izmed največjih podzemnih bunkerjev na svetu. V kraju Rothenstein, kjer je nekoč, v času hladne vojne imela skladišča sovjetska vojska. Bunker, imenuje se Evropa A, je zgrajen tako, da lahko v njem preživiš potres, poplavo in celo jedrski napad.

Nekdanji zmajček razkril: Popovicha je zanimalo samo moje življenje izven parketa
29. 07. 2019 18.55"Nisem vedel, da me bodo na draftu izbrali kot 19. pri San Antoniu, pripravljen sem bil na različne scenarije. Realno sem pričakoval, da bom izbran nekje med 15. do 35. izborom," je za hrvaške medije z dopusta v Makarski sporočil komaj 19-letni hrvaški košarkarski up Luka Šamanić, ki je svoje znanje nazadnje pilil (tudi) na slovenskih parketih.

Zaradi umora obsojen na 20 let zapora: 'Žal mi je, a opravičilo ga ne bo vrnilo'
13. 07. 2019 07.00"Bolj ko razmišljaš o zunanjem svetu, težje je. Odklopiti moraš tisto, kar si bil, in preklopiti na to, kar si zdaj. Skrbi me, kaj bo, ko bom prišel ven. Če bom nekoč imel otroka in me bo vprašal: ati, si ti res morilec?" 31-letni Primož Kosi, ki zaradi umora v zaporu na Dobu prestaja 20-letno zaporno kazen, vsako jutro pogleda v vrata na izhodu. "Enkrat bom šel tudi jaz skozi, po hribu navzgor."

Bili smo v zaporu na Dobu
07. 06. 2019 07.00Že prvi pogled na Zavod za prestajanje kazni zapora Dob pri Mirni razkrije, da ne gre za hotel, pač pa zapor. Stoji na ravnini, sredi ničesar. Visoka železna ograja in bodeča žica ne dajeta dobrega občutka, tudi če v objekt vstopaš po službeni dolžnosti, kot obiskovalec. A tako mora biti. Za temi zidovi bivajo najhujši zločinci.