neizkoriščeno bogastvo

Mojca in Mitja sta s sadnimi trakci navdušila Slovenijo in osvojila naziv HIT PRODUKT 2024
27. 11. 2024 10.03Projekt Štartaj Slovenija, ki ga SPAR Slovenija že devet let uspešno izvaja skupaj s partnerjema Skupino Formitas in medijsko hišo PRO PLUS, je znova dokazal, koliko bogastva skriva slovensko podeželje. V letošnji sezoni so nas očarale tako inovacije kot tudi srčne zgodbe podjetnikov, ki jih ustvarjajo. A HIT PRODUKT je v vsaki sezoni lahko le eden. Letos je ta prestižni naziv pripadel sadnim trakcem HUDO DOBRO, za katerimi stojita predana inovatorja Mojca Makovec Haložan in Mitja Milič.

Les 'nafta' Skandinavije, v Avstriji zasebni lastniki na trgu kot eno
16. 02. 2022 06.00Tako Finska kot Avstrija veljata za državi, ki sta tesno povezani z gozdom in zato imata dolgo gozdarsko in lesno tradicijo. Ob težkih vremenskih pogojih, ki vladajo v tej nordijski državi, se je Finska usmerila predvsem v proizvodnjo papirja in kartona, ki sta njena najbolj pomembna izvozna produkta. Slovenska severna soseda Avstrija na drugi strani slovi po dobro razviti žagarski industriji in tesnemu povezovanju zasebnih lastnikov gozdov. Njihova združenja so se do danes ponekod že preoblikovala v podjetja, ki svojim članom zagotavljajo reden in varen prihodek od prodaje lesa.

V zvezi lastnikov gozdov ogorčeni nad Židanovo izjavo glede denacionalizacije gozdov
07. 02. 2022 14.20V Zvezi lastnikov gozdov Slovenije protestirajo in zavračajo izjavo poslanca SD in nekdanjega ministra za kmetijstvo Dejana Židana, ki je za Dejstva dejal, da je huda sramota to, da je v državni lasti ostalo le 20 odstotkov gozdov v Sloveniji, ostalo pa je bilo denacionalizirano. Po njihovem mnenju Židan s to izjavo postavlja zakone krivičnih totalitarnih režimov nad demokratičen ustavno pravni red Slovenije in EU.

'Država poudarja, da je les njeno naravno bogastvo, svojih objektov pa ne gradi iz lesa'
04. 02. 2022 06.00Skoraj vsak peti Slovenec je lastnik gozda, v državi imamo več kot 400.000 gozdnih posesti. Les je prisoten v vsakem slovenskem domu, lesna goriva – drva, peleti, sekanci – so najpogostejši energent za ogrevanje v gospodinjstvih. A v prihodnosti se bo les ob prizadevanjih po zmanjšanju ogljičnega odtisa iz energenta podeželja spremenil v pomemben material za gradnjo. Povpraševanje po lesenih objektih narašča že zdaj, predvsem zaradi hitre gradnje in dobre toplotne izolativnosti, ki dobro kljubuje nestabilnim cenam energentov na trgu.

Gozdovi – politični fevd?
30. 01. 2022 07.02Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je, sodeč po kadrovskih menjavah, v ospredju vsake vlade. Na čelo družbe, ki obvladuje petino vseh gozdov, ustanovili pa so jo na pobudo takratnega SD-jevega ministra za kmetijstvo Dejana Židana, vselej postavijo človeka iz vladajoče garniture. Pa zna država, ki je po gozdnatosti v evropskem vrhu, za Finsko in Švedsko, izkoristiti to izjemno naravno bogastvo? Kako kraj lesa, ki jih merimo v desetinah tovornjakov, nihče ne opazi? Kaj pomeni izjemna razdrobljenost gozdov, imamo jih kar 413 tisoč? Največji med zasebnimi lastniki pa Rimokatoliška cerkev. Zakaj smo tujcem odprli vrata na stežaj, kaj se dogaja z lesnopredelovalno industrijo in koliko je v resnici vreden naš les?