negovalni oddelek

Nekoč je bila najmodernejša na Balkanu, danes pa nihče ne (po)ve, kaj bo z njo

03. 04. 2025 07.00

Ekonomski, zdravstveni in socialni genocid. S temi ostrimi besedami na Jesenicah kritizirajo nedavno odločitev vlade – za katero pravijo, da je politična, ne strokovna – da bo nova regijska bolnišnica zgrajena v Kranju. Prihodnost že obstoječe Splošne bolnišnice Jesenice (SBJ), ki je bila ob odprtju najmodernejša v tem delu Evrope, je tako zdaj negotova. Na ministrstvu za zdravje so za 24ur.com zagotovili le, da bo ta ostala pomemben del zdravstvene mreže. Na zgornjem Gorenjskem pa vztrajajo, da so Jesenice regijsko zdravstveno središče, in borili se bodo, da tako ostane tudi naprej.

Regijska bolnišnica bo v Kranju. Župan Radovljice: Odločitev je politična

20. 03. 2025 13.03

Vlada se je odločila, da bo nova gorenjska regijska bolnišnica v Kranju, je po seji vlade povedal njen podpredsednik Matej Arčon. Gre za politično odločitev. Zadnja analiza je tako lokacijo v Kranju kot v Radovljici označila za primerno, minimalno prednost pa je dala Radovljici. V bolnišnici naj bi bilo predvidoma 600 postelj. Radovljiški župan je odločitev označil za politično, razočaran je tudi njegov jeseniški kolega.

V 20 letih Slovenija prejela 11 milijard kohezijskega evropskega denarja

30. 05. 2024 06.00

Slovenija je od leta 2004 prejela približno 11 milijard evropskih kohezijskih sredstev. Evropski denar je izkoristila v celoti. Za programsko obdobje 2014–2020 je Slovenija na drugem mestu med državami EU po uspešnosti črpanja. Z evropskim denarjem smo sofinancirali nadgradnjo obstoječega tira Maribor–Šentilj, del drugega tira Divača–Koper, negovalni oddelek SB Murska Sobota ... Koliko denarja nam je na voljo do 2029? Bi Slovenija lahko postala neto plačnica? Slovenija je do leta 2023 iz proračuna EU prejela 13,4 milijarde evrov, v proračun pa je vplačala 8,7 milijarde evrov.

Golob: Z novelo zakona bomo jasno razmejili javno in zasebno zdravstvo

15. 05. 2024 14.12

Zdravstvo je ena izmed najpomembnejših prednostnih nalog vlade, je med obiskom prenovljenega ZD Murska Sobota ponovil premier Golob. Dejal je, da je novela zakona o zdravstveni dejavnosti v koalicijskem usklajevanju. Z novelo pa naj bi jasno in dokončno razmejili javno in zasebno zdravstvo.

Bo Josef Fritzl zaradi slabega zdravja kmalu na prostosti?

15. 01. 2024 15.18

24 let je Elisabeth Fritzl trpela zlorabe svojega očeta v kleti družinske hiše, kamor jo je zaprl, ko je želela pobegniti stran od nasilja in zlorab. Sedem otrok mu je rodila, njen ječar pa je igral boga in odločal, kateri od otrok bo živel na svobodi in kateri hiral v ujetništvu. Ko je leta 2008 prišlo v javnost, kaj se je dogajalo v kleti družinske hiše v Amstettnu, je svetovna javnost osupnila. Naslednje leto so Josefa Fritzla obsodili na dosmrtno ječo, zdaj pa naj bi bilo njegovo zdravstveno stanje tako slabo, da bi ga lahko premestili v negovalni dom. Bo za zapahi 10 let manj od uboge Elisabeth?

Na pediatrični kliniki manko kadra, novega iščejo na poseben način

16. 09. 2023 20.30

Na Pediatrični kliniki v Ljubljani, kjer zdravijo najbolj bolne otroke iz vse Slovenije, primanjkuje kar 20 odstotkov negovalnega kadra. Strokovni direktor Marko Pokorn se je iskanja medicinskih sester lotil na prav poseben način. Prvič po Naši mali kliniki, kjer je sodeloval kot scenarist, se je vrnil za kamero. Skupaj z režiserko Jasno Hribernik, urednikom Jako Puciharjem in sedmimi zaposlenimi na kliniki so ustvarili čustvene posnetke, s katerimi želijo nagovoriti negovalni kader, da se pridruži njihovi srčni ekipi.

Bodo bolniki po desetih letih obljub dočakali novo infekcijsko kliniko?

09. 03. 2023 06.00

Po desetletju obljub naj bi prihodnje leto začeli graditi novo infekcijsko kliniko. Razmere na ljubljanski infekcijski kliniki so se v zadnjih letih – tudi zaradi covida – kritično poslabšale. Celo tako, da bolniki čakajo v zabojnikih. Stavba, ki je stara skoraj 70 let, ne ustreza več pogojem za sodobno zdravljenje kužnih bolnikov. Sredstva bodo zagotovljena iz paketa denarja, ki ga je država razdelila do leta 2031. Gre za dve milijardi evrov za investicije v zdravstvo. So načrti izvedljivi? Ima minister Danijel Bešič Loredan jasne prioritete, vizijo? Kaj pa dolgoročno strategijo?

Zdravniki in medicinske sestre k zasebnikom po boljše plače

16. 09. 2022 06.00

Samo letos je novogoriško bolnišnico zapustilo že več kot 40 zaposlenih. To je le en konkreten primer s kako grozovito stisko se soočajo javne bolnišnice. Medicinske sestre in zdravniki namreč k zasebnikom odhajajo zaradi boljših pogojev in višje plače. Izobraženi kader pa ne odhaja samo k zasebnikom. Boljšo plačo medicinske sestre najdejo tudi zunaj svojega poklica – na blagajni v trgovskem centru. Je poklic medicinske sestre zaradi nizkih plač postal razvrednoten?

Na Jesenicah potrebujejo kar 57 novih medicinskih sester

10. 06. 2022 19.51

Zdravstvo se sooča z vse večjim pomanjkanjem kadra, predvsem sester. V jeseniški bolnišnici jih tako trenutno iščejo kar 57. Toliko bi jih nujno potrebovali, da bi spet lahko odprli nekatere oddelke. Zaradi pomanjkanja kadra sta namreč oddelka za kardiologijo in nego povsem zaprta, na nekaterih drugih pa bolnike sprejemajo v omejenem obsegu. Nujno bi potrebovali tudi dodatne zdravnike radiologe. A prijav na razpisana delovna mesta ni.

V Murski Soboti pokopali častnega škofa Gezo Ernišo

08. 06. 2022 17.13

V Murski Soboti so pokopali upokojenega evangeličanskega duhovnika in častnega škofa Gezo Ernišo. Pred tem je bila v evangeličanski cerkvi v Moravskih Toplicah pogrebna, nato pa še žalna slovesnost. Predsednik republike Borut Pahor je v nagovoru med drugim dejal, da bo Ernišo v spominu ohranil kot človeka nalezljive skromnosti in strpnosti.

Celjski ortopedi zaradi omejevanja dejavnosti razmišljajo o odpovedi

08. 09. 2021 15.35

Celjski ortopedi so opozorili, da celjska bolnišnica zaradi epidemije znova zmanjšuje ortopedsko dejavnost tako v operativnem kot tudi ambulantnem delu. Navedli so tudi, da je njihova dejavnost zavrta že od prvega vala epidemije. V bolnišnici pravijo, da ortopedije ne zapirajo, ampak bodo program omejili zaradi nujnih obravnav covidnih bolnikov.

Zdravnica: Nasprotniki cepljenja, pridite pomagat, ko ne bomo več zmogli

23. 08. 2021 20.11

Po novem covidne bolnike, poleg obeh kliničnih centrov, spet sprejemata tudi bolnišnici Golnik in Celje. V celjski bolnišnici so morali pripraviti 10 navadnih postelj in pet postelj za intenzivno terapijo. Za zdaj bodo covidne bolnike sprejemali na posebnem delu oddelka za infekcijske bolezni in vročinska stanja. Če bodo razmere podobne kot v drugem in tretjem valu epidemije, pa bodo morali spet zapirati druge oddelke.

247 novih okužb: bolnišnice bodo postopno začele redni program

22. 02. 2021 09.13

V Sloveniji so pristojni v nedeljo potrdili 247 novih okužb z novim koronavirusom. Opravili so 1428 PCR- in 8551 hitrih antigenskih testov. Umrlo je osem covidnih bolnikov. Bolnišnično oskrbo zaradi covida-29 trenutno potrebuje 584 oseb, na intenzivni negi so 104. Število hospitaliziranih pada, prav tako tudi število umrlih, zato je ministrstvo za zdravje pripravilo izhodno strategijo za covid bolnike. Zdravstveni sistem se bo, kot pričakujejo, postopno lahko pričel ukvarjati z rednim programom. Kako pa padec števila covidnih bolnikov vpliva na samo delo v bolnišnicah?

Vlada za 30 dni podaljšala epidemijo

16. 11. 2020 09.16

Vlada je na dopisni seji epidemijo podaljšala še za 30 dni. "Stanje se umirja, a prepočasi," je pred tem dejal vladni govorec Jelko Kacin ter dodal, da je vlada primorana tak ukrep sprejeti, ker "epidemiološke razmere ostajajo resne". V nedeljo smo v Sloveniji sicer odkrili 501 nov primer okužbe s koronavirusom. Število je manjše kot v preteklih dneh, vendar je manjše tudi število odvzetih brisov – 1792. Delež pozitivnih testov je tako še vedno relativno velik, in sicer 28-odstoten. Umrlo je 34 bolnikov s covidom-19. Zdravstveni minister Gantar pa medtem pričakuje, da bi lahko ukrepe sproščali že čez 14 dni.

1656 novih okužb s koronavirusom, na rdečem seznamu vse regije

23. 10. 2020 06.26

V Sloveniji so v četrtek potrdili 1656 novih okužb s koronavirusom, umrlo je pet oseb. Število bolnikov s covid-19 v bolnišnicah se je povečalo za 69, na intenzivni negi za pet pacientov. Odpustili so 28 bolnikov. Delež pozitivnih testov je znašal 24,55 odstotkov. Odslej je na rdečem seznamu tudi obalno-kraška regija.

Bolniki s covidom-19 kmalu nameščeni v hotele

23. 10. 2020 12.18

Število okuženih starostnikov iz dneva v dan narašča, zato domovi za starostnike že uvajajo nekatere spremembe oziroma selitve. Vlada je sicer v zaključni fazi pogovorov s hoteli za namestitev bolnikov s covidom-19. Na voljo naj bi bilo več sto postelj. Medtem bodo stanovalce slovenjgraške enote Koroškega doma starostnikov, pri katerih so potrdili okužbo z novim koronavirusom, preselili v Terme Topolšica. V radovljiškem domu starejših pa so se odločili, da osebje, ki izvaja dejavnost pomoči na domu, preventivno preselijo v gasilski dom v Mošnje.

V Topolšici bodo vzpostavili negovalni oddelek za asimptomatske starostnike

21. 10. 2020 12.33

Bolnišnica Topolšica ima od petka urejen negovalni oddelek za osebe iz domov starejših s potrjeno okužbo na novi koronavirus, ki ne kažejo simptomov bolezni. Na tem oddelku je 30 postelj, trenutno je zasedenih osem, še 15 okuženih bodo danes tja pripeljali iz slovenjgraške enote Koroškega doma starostnikov, kjer se število okuženih še veča.

Okužene iz škofjeloškega centra starejših premeščajo v telovadnico osnovne šole

19. 10. 2020 13.55

Iz Centra slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka so stanovalce, okužene z novim koronavirusom, začeli premeščati v telovadnico bližnje osnovne šole, ki so jo čez vikend preuredili v več sob, v katerih bo prostora za 45 ljudi. V centru imajo sicer že 33 okuženih stanovalcev, močno pa jim primanjkuje tudi kadra.

V skrajnem primeru 171 intenzivnih postelj in 394 ventilatorjev za covid bolnike v 13 bolnišnicah

22. 09. 2020 06.00

V zadnjem tednu se je število hospitaliziranih covid bolnikov podvojilo, včeraj jih je bilo že 70, na intenzivni terapiji 15. Stroka se boji navala velikega števila bolnikov hkrati. Kdo jih bo zdravil, kje, koliko intenzivnih postelj in ventilatorjev imamo na voljo? Naredili smo analizo 13 bolnišnic in ugotovili, da bi lahko s skrajnimi napori, večina manjših zgolj ob odpovedi rednega programa in s tem neizogibnega daljšanja čakalnih dob, zagotovili 171 intenzivnih postelj. Kakovostnih ventilatorjev je celo dvakrat več - 394, kot so bolnišnice sposobne zagotoviti prostora in zdravniško-sestrskih ekip. Zgovoren podatek je, da v intenzivni terapiji UKC Ljubljana za 10 bolnikov na dan potrebujejo kar 61 zdravnikov in sester.

'Če poznate 80 žensk, verjetno ena izmed njih živi z ginekološkim rakom'

21. 09. 2020 12.30

Z enim od ginekoloških rakov v Sloveniji živi približno 10.000 žensk. Ginekološki in tudi drugi raki vedno bolj postajajo kronične bolezni z dolgim preživetjem. K zgodnjemu odkrivanju pomembno pripomorejo preventivni programi. Letos je na stanje vplivala tudi epidemija covida-19. V UKB Maribor so ginekološki oddelek dvakrat selili na novo lokacijo, več kot 500 bolnicam so morali preložiti termine pregleda.

Na poti v Koper tovorna ladja, na kateri je neznano število okuženih s covidom-19

17. 08. 2020 09.53

Ob 393 opravljenih testih na koronavirus smo v zadnjih 24 urah v Sloveniji zabeležili 13 novih primerov okužbe. Največ, štiri, v Ljubljani. Hospitaliziranih je 19 bolnikov s covidom-19, od tega trije potrebujejo intenzivno terapijo. Noben bolnik s covidom-19 v nedeljo ni umrl. V torek naj bi bila znana odločitev, kdaj in kako se bo spremenil režim na meji s Hrvaško. V Kopru medtem pričakujejo tovorno ladjo z neznanim številom okuženih s covidom-19. Do rezultatov testiranj bodo zasidrani v zalivu in ne bodo imeli vstopa v Luko.

V hrastniškem in šmarskem domu brez dodatnih okužb

16. 08. 2020 09.16

V Sloveniji smo v soboto opravili 382 testiranj na novi koronavirus in potrdili 15 okužb. Umrl ni noben bolnik s covidom-19. Hospitaliziranih je bilo 17 bolnikov, štirje bolniki so potrebovali intenzivno nego. Iz bolnišnice so v soboto odpustili enega bolnika. V Domu upokojencev Šmarje pri Jelšah, kjer so nedavno potrdili okužbo pri eni stanovalki, so nato odvzeli brise 27 stanovalcem z istega oddelka in šestim zaposlenim. Rezultati vseh teh brisov so bili negativni. Danes so odvzeli še dodatne brise. Potrjeno okužena se sicer zdravi na infekcijski kliniki. Prav tako novih okužb niso zabeležili v hrastniškem domu za ostarele.

17 okužb, ena oseba umrla: 'Glavni vir veseljačenje in popivanje na zabavah'

11. 08. 2020 09.49

Znani so podatki glede novih okužb z novim koronavirusom v Sloveniji. V ponedeljek smo potrdili 17 novih primerov, od tega kar sedem na območju Ljubljane. Ena oseba s covidom-19 je umrla. Iz doma starejših v Hrastniku so ob tem sporočili, da je umrla njihova oskrbovanka, ki je bila na zdravljenju v UKC Maribor. Največ novih okužb je sicer med mladimi, v kar osmih novih primerih pa gre za vnose iz tujine. "Glavni vir okužb je veseljačenje in popivanje na zabavah," je ob tem dejal vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin.

Okužbe so spet precej razpršene, stroka je zaskrbljena

25. 07. 2020 10.08

V petek smo v Sloveniji potrdili novih 14 primerov okužbe s koronavirusom, umrla je ena oseba. V bolnišnicah se trenutno zdravi 19 obolelih, pri tem štirje na oddelku za intenzivno nego. V državi imamo 239 aktivnih okužb. Zaradi razpršenosti okužb je izvor okužb težko ugotoviti, infektologi so zaskrbljeni. Bodo zato pristojni še dodatno omejili stike med ljudmi, bodo spet zaprli notranje prostore gostinskih lokalov?

V nedeljo nova smrtna žrtev, v Hrastniku že 35 okuženih

20. 07. 2020 09.35

V nedeljo smo v Sloveniji zabeležili sedem potrjenih okužb z novim koronavirusom in novo smrtno žrtev. V Odrancih, kjer so od petka potrdili pet okužb z novim koronavirusom, ki so se razširile v tamkajšnjem vrtcu, danes po številnih testiranjih novih potrditev okužb ni. V osami je sicer skupno 71 ljudi, med njimi dečki, ki bi se lahko okužili od drugega vira. V Hrastniku je okuženih že 35 oseb.

V šempetrski bolnišnici so vzpostavili negovalni covid-19 oddelek

17. 07. 2020 13.59

Oddelek je namenjen zdravstveni negi oskrbovancev socialnovarstvenih zavodov, ki so jim potrdili okužbo s koronavirusom, a ne kažejo simptomov. V oddelku bodo nameščeni začasno, dokler v domu ne vzpostavijo rdeče cone, je povedal v. d. direktorja bolnišnice Ernest Gortan.

Karantenske odločbe bodo odslej vročali policisti

16. 07. 2020 10.29

Sredini podatki o testiranju na covid-19 kažejo, da imamo v Sloveniji ob 1032 testiranjih potrjenih 19 novih okužb. Hospitaliziranih je 18 oseb, ena je na oddelku za intenzivno terapijo. Vladni govorec Jelko Kacin je dejal, da se v zadnjih dneh kopičijo okužbe v obstoječih žariščih. Na dopisni seji pa je vlada odločila, da bodo osebe, ki jim bo odrejena karantena, od 20. julija lahko v Slovenijo vstopale na kateremkoli mejnem prehodu, za vročanje odločb o karanteni, tudi v notranjosti države, pa bodo odslej skrbeli policisti.

Imamo 'epidemijo zlomljenih kolkov', nimamo pa dovolj pomoči na domu in negovalnih bolnišnic

17. 06. 2020 06.00

Starejših od 80 let je 5,5 odstotka ali 115 tisoč Slovencev. Dve tretjini od vseh starostnikov v domovih zajemata starejše od 80 let, to je več kot 12 tisoč starostnikov. 12 tisoč jih prejema tudi oskrbo na domu, a vsi niso stari 80 let. Kdo skrbi za preostalih 90 tisoč? So vsi vitalni, nepotrebni pomoči? Država podatkov nima, ugotavlja Računsko sodišče. Pilotnim projektom dolgotrajne oskrbe, ki žanjejo uspehe, že zmanjkuje denarja. Negovalnih bolnišnic oziroma oddelkov je odločno premalo, nujna sta rehabilitacijska centra po poškodbah, saj smo priča 'epidemiji zlomljenih kolkov'.

Pojasnila ptujske bolnišnice glede premestitve starostnikov, ki je niso želeli

29. 05. 2020 18.24

Ko je ministrstvo za zdravje seznanilo vodstvo ptujske splošne bolnišnice, da bodo tja premestili 40 oskrbovancev DSO Ljutomer, je ta odločitev naletela na nasprotovanje zaposlenih. Minister Tomaž Gantar je zato načrt o premestitvi opustil. Sedaj je vodstvo bolnišnice svojo takratno komunikacijo označilo za ponesrečeno in neprimerno. Kot so pojasnili, njihovega prihoda niso zavrnili, zato obžalujejo, da je javnost to spregledala.

Brezplačno cepljenje proti gripi za zaposlene v ljubljanskem UKC

11. 11. 2019 14.59

V UKC Ljubljana so za zaposlene že četrto leto zapored pripravili akcijo brezplačnega cepljenja proti gripi. Na tak način želijo poskrbeti za čim večjo precepljenost med zaposlenimi, prvi pa se je cepil generalni direktor Poklukar. Bolnikom namreč lahko pomagajo le zdravi zaposleni, so izpostavili. V ljubljanskem UKC so v letošnji sezoni sicer že obravnavali dva bolnika z gripo.