negovalci

Dom upokojencev bo zaposlil šest delavk iz Nepala: 'Kadra v Sloveniji ni'
20. 02. 2025 09.36Zaradi pomanjkanja delavcev so se v enem od ljubljanski domov za starejše občane odločili delavce poiskati v tujini. "V Sloveniji enostavno ni kadra, ki bi delal v DSO," so dejali v DSO Tabor. Zato se dogovarjajo za prihod šestih delavk iz Nepala. Na veliko pomanjkanje delavcev v socialnovarstvenih zavodih sicer opozarjajo tudi v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, kjer pravijo, da je zanimanje iskalcev zaposlitev za to delo lani strmoglavilo na najnižjo raven doslej.

Ko mora tudi direktorica doma pomagati deliti hrano
09. 01. 2025 06.00Medtem ko dobivamo vse več pravic dolgotrajne oskrbe, zaradi česar bi v domovih za starejše potrebovali še več zaposlenih, je v resnici kadrov, ki bi bili pripravljeni delati za plačo, malenkost višjo od minimalne, vse manj. Nemogoče je trenutno dobiti negovalca bolničarja, pravijo v domu upokojencev v Ilirski Bistrici, v kranjskem domu bi ta trenutek potrebovali več kot 11 medicinskih sester. Da so tam uspeli nahraniti stanovalce, je morala hrano deliti tudi direktorica doma.

Kdo bo skrbel za ostarele? Zanimanje za zaposlitev na rekordno nizki ravni
11. 12. 2024 08.42Zanimanje iskalcev zaposlitve za delo v domovih za starejše in posebnih zavodih za odrasle je v letošnjem letu strmoglavilo na rekordno nizko raven, je pokazala nova anketa Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, v kateri je sodelovalo 79 socialnovarstvenih zavodov. Domovi za starejše in posebni zavodi za odrasle so letos uspešno zaključili le 27 odstotkov razpisov za zapolnitev prostih delovnih mest, medtem ko je lani ta delež dosegel 30 odstotkov, leta 2020 pa več kot 50 odstotkov.

Na Otoku preiskujejo sumljive smrti več kot 2000 bolnikov z duševnimi težavami
09. 09. 2024 16.43V Veliki Britaniji se je začela dolgo pričakovana javna preiskava smrti več kot 2000 bolnikov z duševnimi težavami, ki so skrivnostno umrli v bolnišnici v Essexu. Predsednica preiskovalnega odbora je povedala, da število bolnikov, ki so v zadnjih 24 letih nenadno umrli, dejansko presega 2000. Odvetnica, ki zastopa številne od družin pa je povedala, da so bolniki preden so umrli poročali o fizičnih in spolnih zlorabah.

Zmanjšanje strahu pred bolečim umiranjem: le redki deležni paliativne oskrbe
24. 05. 2024 18.24Referendumsko vprašanje o prostovoljnem končanju življenja daje parlamentu vnaprejšnje soglasje, da po politični presoji uredi zakon, javnosti pa odreka možnost, da bi odločala vsebinsko. Tako meni Komisija za medicinsko etiko, ki poudarja pomen dolgotrajne in paliativne oskrbe, ki bi zmanjšala strah bolnikov pred bolečim umiranjem in občutkom, da bodo v najtežjih trenutkih breme svojcem ali osamljeni. Gre namreč za celostno obravnavo neozdravljivo bolnih, ki poleg lajšanja bolečin skrbi še za njihovo socialno, psihološko in duhovno stisko, podporo nudi tudi najbližjim. A je zdravstveni kader o tem premalo izobražen, postelj za paliativno oskrbo je le za vzorec, specializirani paliativni timi so podhranjeni.

Kdo si lahko privošči življenje v Ljubljani?
27. 04. 2024 07.25Postaja Ljubljana res zgolj kulisa za turiste? Njen razvoj v zadnjih desetletjih je nesporen, vendar kakšno ceno plačujejo meščani? Kdo si sploh še lahko privošči življenje v prestolnici? Nepremičnine, najemnine, gostinska ponudba, storitve in dejavnosti postajajo povprečnim prebivalcem vse težje dostopne. Ko mesto postaja vse bolj namenjeno turistom in bogatim, govorimo o procesu gentrifikacije, ki vodi v odmiranje mesta, izgubo identitete mesta, kar lahko ima dolgoročno hude posledice za prebivalce, razvoj, turizem in gospodarstvo. 24UR Inšpektor.

Sindikati: Dvig minimalne plače mora biti večji od 4,2 odstotka
10. 01. 2024 16.22Več sindikatov, ki delujejo pod okriljem Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), je ministra za delo Luko Mesca v odprtem pismu pozvalo, naj dvig minimalne plače preseže dvig življenjskih stroškov, ki je bil lani 4,2-odstoten. Novi znesek minimalne plače v letošnjem letu gre sicer pričakovati v kratkem.

Obsojenci z Doba so postali socialni oskrbovalci
14. 11. 2023 15.02Socialni oskrbovalec je poklic, ki postaja ob vse bolj starajoči se populaciji zelo iskan, zaželen. Kadra kronično primanjkuje, saj je delo zahtevno, tako fizično kot tudi psihično.

'Objave, ki že mejijo na gladiatorstvo, so žal odraz družbe tega časa'
06. 09. 2023 18.54Posnetek, ki razkriva bedo življenja v domovih starejših občanov. Nasilje, ki bo na oskrbovancih pustilo strah ali travmo. In skrb vzbujajoče dejstvo, da je bil nekdo priča dogodku, a ni storil ničesar. Ne gre za osamljen primer, nasilje nad starejšimi se dogaja marsikje in v različnih oblikah, opozarjajo v združenju Srebrna nit. K težavam, ki jih je treba reševati na sistemski ravni, še dodatno prispevata trenutno stanje duha v družbi in zasvojenost z družbenimi omrežji. "Ta mlade nagovarjajo, naj bo objava čim bolj pompozna, groba, nasilna, viralna, to meji že kar na gladiatorstvo. In to je žal odraz celotne družbe tega časa," ocenjujejo v Delovni skupini za nenasilje v zdravstveni in babiški negi.

Emma Willis o skrbi za Brucea: Nisem dobro, a moram dati vse od sebe
16. 08. 2023 16.17Žena Brucea Willisa je priznala, da skrb za moža, ki se sooča s frontotemporalno demenco, slabo vpliva na njeno duševno zdravje. V posnetku na družbenem omrežju je dejala, da ima ima pogosto pesimistične misli.

Ko znanje jezika za tujce ni le zaželeno, ampak tudi obvezno
28. 05. 2023 07.00Diskriminacija in socialna izključenost, predsodki, pomanjkanje podpore pri iskanju nastanitve, zdravstvenih storitev, izobraževanja ... To je le nekaj težav, s katerimi se po selitvi v novo okolje srečajo delovni migranti. Znanje jezika, kot osrednji steber integracije, ima pri tem osrednjo vlogo, a države se do tega pogoja različno opredeljujejo. Preverili smo, kako se tega izziva lotevajo v Sloveniji, Avstriji in Nemčiji.

Reforma zdravstva v praksi: višje plače in več avtonomije
16. 05. 2023 06.03Nižji davki, višja plača, boljši delovni pogoji. Kaj so glavni razlogi, da gredo medicinske sestre službo iskat v tujino? Na podlagi njihovih izkušenj smo primerjali davke, zahtevnost poklica in kakovost življenja v Avstriji, ki je med medicinskimi sestrami iz Slovenije najbolj priljubljena, na Finskem in v Estoniji. Kako daleč je sistem slovenskega zdravstva od tistega, po katerem bi se radi zgledovali?

Naravne barve za lase Etnobotanika
24. 04. 2023 10.09Naravne barve za lase so v zadnjem času postale zelo priljubljene, saj vsebujejo le naravne sestavine, ki ne poškodujejo las in lasišča ter so bolj prijazne do okolja. Poleg tega pa nam omogočajo, da spremenimo svoj videz na bolj naraven način.

'Zdravstvene reforme ne bo brez medicinskih sester'
22. 02. 2023 10.14Sindikat delavcev v zdravstveni negi se je v Ljubljani zbral na protestnem shodu. Zahtevajo odpravo plačnih nesorazmerij, ki so po njihovi oceni nastala z decembrskim dogovorom s sindikati zdravstva in socialnega varstva, vladi očitajo tudi ignoranco in neenakopraven odnos do različnih skupin javnih uslužbencev. V Ljubljani tako vihrajo napisi s sporočili: "Noben robot ne more nadomestiti medicinskih sester."

Medicinske sestre, bolničarji in negovalci napovedali protestni shod
19. 01. 2023 13.14Svoje nezadovoljstvo s plačami in razmerami v zdravstvu vse glasneje izražajo tudi medicinske sestre in drugi zaposleni v zdravstveni negi. Sindikat delavcev v zdravstveni negi je zato za 22. februar napovedal protestni shod.

Kdo si lahko obeta službo in koga čakajo težave?
25. 10. 2022 11.24V okviru raziskave Poklicni barometer 2022, ki napoveduje dogajanje na trgu dela v prihodnjem letu, so pod drobnogled vzeli 182 poklicev. Pri kar 99 bo povpraševanje delodajalcev večje od ponudbe, kar pomeni, da iskalci zaposlitev težav ne bi smeli imeti. Med njimi so tudi tokrat poklici s področja šolstva, zdravstvene oskrbe, informacijskih tehnologij, gradbeništva, prometa in gostinstva.

Do leta 2050 naj bi število oseb z demenco naraslo za 97 odstotkov
21. 09. 2022 09.55V Sloveniji živi 43.000 ljudi z demenco, do leta 2050 pa naj bi se število povzpelo na 85.000. Čeprav so številke osupljive, pa verjetno podcenjujejo pravi obseg, saj se pojavljajo dokazi, da lahko covid-19 poveča tveganje za razvoj demence pozneje v življenju.

V psihiatrični bolnišnici v Vietnamu prirejal rave zabave, zdaj obsojen na smrt
04. 09. 2022 15.58V Vietnamu je Nguyen Xuan Quy svojo sobo v bolnišnici spremenil v sobo, kjer je prirejal rave zabave. Soba je bila opremljena z lučmi in mešalnimi mizami za DJ-je. V bolnišnico je pripeljal tudi spolne delavke in droge ter prirejal zabave za bolnike in zaposlene. Skupaj s sostorilcem so ju obsodili na smrt, saj sta iz psihiatrične bolnišnice upravljala mrežo za prodajo drog.

Kako postopati, če se zaradi okužbe z opičjimi kozami zdravimo doma?
26. 05. 2022 17.06Na NIJZ so pripravili navodila za okužene z virusom opičjih koz, ki se zdravijo v domači oskrbi. Ti naj ostanejo doma, omejijo stike z domačimi iz istega gospodinjstva in naj ne sprejemajo obiskov ter upoštevajo priporočila za preprečevanje širjenja bolezni v obdobju, ki ga določi zdravnik. Čas zdravljenja običajno traja, dokler ne odpadejo kraste. V primeru poslabšanja bolezni svetujejo, da se bolnik po telefonu posvetuje z družinskim zdravnikom ali dežurno ambulanto. Navodila so pripravili tudi za tesne stike okuženih.

Svetovni dan duševnega zdravja: 'Duševna stiska nikoli ne sme biti tabu tema'
10. 10. 2021 14.45Letošnji svetovni dan duševnega zdravja je posvečen odpravljanju neenakosti pri dostopu do pomoči. Številne organizacije namreč ugotavljajo, da mnogi ljudje ne morejo dostopati do pomoči, sistema skrbi in storitev za duševno zdravje. "Duševna stiska ni in nikoli ne sme biti tabu tema. O tem moramo govoriti, si pomagati in vsem, ki ga potrebujejo, tudi omogočiti dostop do zdravljenja," je ob tem zapisal minister za zdravje Janez Poklukar.

Več zdravstvenih skupin v ZDA poziva k obveznemu cepljenju zdravstvenih delavcev
26. 07. 2021 19.04Skoraj 60 zdravstvenih skupin zahteva obvezno cepljenje proti novemu koronavirusu za vse zdravstvene delavce. "Od tega sta odvisna zdravje in varnost ameriških delavcev, družin, skupnosti in države," pravijo skupine, ki se po letu in pol pandemije covida-19 ne želijo vrniti na začetek k strogi zapori javnega življenja in preobremenjenim bolnišnicam.

Kam, ko svojci 'izgorijo', oseba pa ogroža svoje življenje? Makov svet za ljudi z demenco
25. 07. 2021 07.10V Sloveniji je več kot 32.000 oseb z demenco. Do leta 2030 naj bi se ta številka podvojila. Demenca je napredujoča bolezen, ki osebo oropa zmožnosti, da poskrbi za svoje osnovne potrebe, pri svojcih, ki za takšno osebo skrbijo, pa se pogosto pojavi izgorelost, bolezen zaznamuje družinsko dinamiko. Ko bolezen napreduje v hujšo obliko, se pogosto pojavi potreba po namestitvi osebe v primerno ustanovo. Teh je pri nas premalo. So pa za center Makov svet bogatejši v Gornjem Gradu, kjer so skušali investitorji ustvariti okolje, povsem prilagojeno osebam z demenco.

Dom upokojencev Idrija pleše na Jerusalemo
11. 07. 2021 18.22Vesna Tomazini, predana medicinska sestra, ki dela v Domu upokojencev Idrija, je po izjemno napornih, težavnih covidnih časih želela v dom vnesti pozitivni duh, veselje in občutek, da nič ni pretežko, če ljudje držimo skupaj. Pomislila je, kako lepo bi bilo, če bi se po dolgem obdobju odtujenosti znova povezali. Zamislila si je, da bi zaplesali in se na ta način zahvalili vsem, ki so jim v težkih časih stali ob strani. Ni bilo treba reči dvakrat in plesal je cel dom. Srčno gesto so posneli in nastal je video, ki so ga objavili tudi na spletu.

Konec epidemije, konec koronskih dodatkov v javnem sektorju
15. 06. 2021 18.50Samo letos do maja smo za dodatke, ki so jih prejemali javni uslužbenci, iz javne blagajne potrošili več kot 600 milijonov evrov. Še naprej jih bodo prejemali le tisti, ki bodo v neposrednem stiku z okuženimi, ostali ne več. Kar je bilo med epidemijo nerazumljivo, je prav to, da so visoke dodatke nekateri dobivali, čeprav so delali v pisarnah in covidnih bolnikov sploh niso videli.

Komentar: Očka, kaj si delal med zadnjo veliko pandemijo?
14. 03. 2021 07.00Izredne razmere nas vedno zaznamujejo. Iz nas potegnejo najboljše in najslabše. Nič drugače ni bilo v Sloveniji v zadnjem prelomnem letu. Le redki so, ki se jih virus ni tako ali drugače dotaknil. Ko bo vse minilo, pa se bomo pogledali v ogledalo. Si postavili vprašanje. Sem v redu? Sem naredil vse, kar sem lahko, da smo tega vraga skupaj premagali? Kaj bomo odgovorili otrokom, vnukom čez dvajset, trideset let? Kaj smo počeli med pandemijo? Sem bil sila za dobro ali sila za slabo? Sem se držal le ob strani in pustil, da drugi rešujejo človeštvo in življenja? Sem lajšal človeške bolečine ali sem na njih zaslužil?

Zdravniki naklonjeni cepljenju, ostali zdravstveni delavci bolj zadržani
19. 02. 2021 06.01Po skoraj dveh mesecih cepljenja proti covidu-19 je interes za cepljenje izkazala okoli polovica zaposlenih v zdravstvu. Zanimanja je vedno več, a so razlike med posameznimi poklici očitne. Če zdravniki večinoma nimajo pomislekov glede cepiva, so preostali zdravstveni delavci bolj skeptični. Temu prikimavajo v bolnišnicah, domovih za starejše in tudi avtorji raziskave o stališčih zdravstvenih delavcev do cepljenja. Slovenska vlada bo tako morala, če želimo doseči ustrezno precepljenost, v prihodnje poleg težav z dobavo več pozornosti nameniti tudi popularizaciji cepljenja.

Zdravstveno osebje vlado in NIJZ poziva h kampanji za promocijo cepljenja
10. 01. 2021 19.14V ponedeljek dobimo novih 16.500 odmerkov cepiva proti covidu-19. Del pošiljke bo namenjen zdravstvenemu osebju, okoli 12.000 odmerkov pa bo na voljo za cepljenje starejših od 80 let v splošni populaciji. Na portalu E-uprava je zanimanje za cepljenje do petka izrazilo nekaj več kot 111.000 ljudi. Zadržki pa še vedno ostajajo med zdravstvenim osebjem. Zato v zdravniški zbornici in Zbornici zdravstvene nege svoje člane pozivajo, naj se cepijo. S tem bodo zaščitili sebe in najranljivejše, s katerimi delajo vsak dan, hkrati pa dali zgled celotni družbi. Pogrešajo pa tudi dobro kampanjo za promocijo cepljenja.

Po ocenah okužen vsak 50. Anglež, Nemčija ukrepe še zaostruje
05. 01. 2021 07.32V Veliki Britaniji zaradi naraščajočega števila okužb velja nova ustavitev javnega življenja. Na Škotskem bo veljala do konca januarja, v Angliji pa najmanj do sredine februarja. Ukrepe je (še najmanj) do konca meseca podaljšala tudi Nemčija, Italija do 15. januarja uvaja prehodno obdobje. Belgija pa je začela z množičnim cepljenjem. In kakšno je stanje v zvezi z novim koronavirusom drugod po svetu? Decembra je v ZDA umrlo 78.000 ljudi, kar je največ v enem mesecu doslej. Mehika je medtem odobrila cepivo AstraZenece, Izrael cepivo Moderne, Avstralija pa s cepljenjem ne bo hitela.

Prostovoljci delili piškote tistim iz prvih bojnih vrst v bitki proti covidu-19
29. 12. 2020 19.19Letošnje leto bi večina zagotovo najraje čim prej pozabila, a koronakriza nam je vseeno pokazala nekaj, na kar smo lahko ponosni. In to je, kako zelo smo si ljudje pripravljeni pomagati med seboj. Včasih sploh ni treba veliko, da nekomu polepšamo dan. Tako so na pobudo celjskih dijakov in študentov prostovoljci delili piškote tistim iz prvih bojnih vrst v bitki proti koronavirusu.

Cepivo na poti v Slovenijo, majhen interes za cepljenje med negovalci v DSO
25. 12. 2020 18.26Upanje, da bo vseh ukrepov zaradi epidemije končno konec, vliva cepivo. Prvi odmerki so že na poti – tudi v Slovenijo. Gre za 9750 odmerkov cepiva. V Domu Danice Vogrinec v Mariboru je 300 stanovalcev covid-19 že prebolelo, med ostalimi petstotimi se jih je za cepljenje javilo 300. Med zaposlenimi v domovih pa je interesa za cepljenje manj – cepiti se namerava le okoli 20 odstotkov negovalnega osebja. Infektologinja Mateja Logar zato ponovno sporoča: cepivi Pfizerja in Moderne sta preverjeni in varni. Normalno bomo lahko zaživeli šele takrat, ko bo cepljenih vsaj 60 odstotkov prebivalstva.