negospodarno

Navedbe civilnih nadzornikov po mnenju 2TDK neresnične in zavajajoče

09. 04. 2025 19.32

V družbi 2TDK so zanikali navedbe članov projektnega sveta za civilni nadzor projekta drugega tira železniške proge Divača–Koper, da ta ne poteka optimalno in da so časovni roki preseženi. Navedbe članov, da se posamezne odločitve sprejemajo netransparentno in negospodarno, pa so označili za zavajajoče.

Civilni nadzorniki: Projekt ne poteka optimalno, zahtevki izvajalca neupravičeni

08. 04. 2025 15.13

Projekt izgradnje drugega tira železniške proge Divača-Koper kljub določenim premikom na bolje še vedno ne poteka optimalno, posamezne odločitve se sprejemajo netransparentno in negospodarno, ocenjujejo člani projektnega sveta za civilni nadzor. Glede dodatnih zahtevkov izvajalca del menijo, da so ti neupravičeni.

Nakup na Litijski: manjkali dokumenti, sodišča o poslu izvedela iz medijev

23. 01. 2025 10.25

Komisija za preprečevanje korupcije je pri primeru nakupa sodne stavbe na Litijski cesti v Ljubljani zaznala več korupcijskih tveganj, zato je Vladi Republike Slovenije, ministrstvu za pravosodje in ministrstvu za finance izdala priporočila za ustreznejše upravljanje tveganj in preprečevanje nastanka podobnih primerov v prihodnje. Zaznala je tudi sum storitve kaznivih dejanj, katerih storilec se preganja po uradni dolžnosti, ki pa jih že obravnavajo drugi pristojni organi. Kršitev iz lastnih pristojnosti ni potrdila in je zato postopek zaključila.

Poklukar prestal interpelacijo in ostaja minister za notranje zadeve

21. 01. 2025 07.16

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je v DZ uspešno prestal interpelacijo, ki so jo pripravili v NSi, glasove zanjo pa so prispevali tudi v SDS in trije nepovezani poslanci. Za njegov odhod je glasovalo 29 poslancev, 35 jih je bilo proti. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev. Poklukar torej ostaja na funkciji. V opoziciji so ministru med drugim očitali neukrepanje ob nezakonitem imenovanju generalnega direktorja policije Senada Jušića, nepravilnosti v CVZ in slabo vodenje policije.

Finančni minister Klemen Boštjančič prestal interpelacijo

18. 12. 2024 07.43

Minister za finance Klemen Boštjančič je v državnem zboru uspešno prestal interpelacijo, ki jo je proti njemu vložila SDS. Za njegov odhod je glasovalo 29 poslancev, 47 jih je bilo proti. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev. Boštjančič tako ostaja na ministrskem položaju.

SDS z interpelacijo Boštjančiča, ta odgovarja: Obupan poskus diskreditacije

05. 11. 2024 12.44

Poslanska skupina SDS je vložila interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za finance Klemna Boštjančiča. Med drugim mu očitajo nevestno delo v službi, oškodovanje javnih sredstev, zavajanje javnosti v aferi Litijska in zlorabo položaja. Izgubil je tudi kredibilnost in zaupanje, je na novinarski konferenci dejal poslanec Zvonko Černač. Kot odgovarja Boštjančič, gre za obupan poskus diskreditacije.

Poslanci SDS ne bodo več sodelovali na kolegijih predsednice DZ

22. 10. 2024 14.10

Poslanci SDS na kolegijih predsednice DZ ne bodo več sodelovali, so predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič obvestili v največji opozicijski stranki. Očitajo ji nespoštovanje poslovnika, omejevanje dela poslancev in zlorabo položaja. Če svojega ravnanja ne bo spremenila, napovedujejo tudi predlog za njeno razrešitev. "Delujem v okviru ustave, v okviru zakonov, v okviru našega pravnega reda. Verjamem, da je lahko marsikomu to moteče," pa odgovarja Klakočar Zupančičeva.

Domnevni mobing na ministrstvu za kulturo: dokumente predali Policiji

21. 10. 2024 14.07

Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je v zvezi z domnevnim mobingom na ministrstvu za kulturo v petek Policiji predala dokumente, povezane z izredno sejo DZ. Na izredni seji je DZ na zahtevo opozicijske SDS obravnaval domnevno nezakonito in negospodarno delovanje ministrstva za kulturo.

Izredno sejo DZ o delovanju ministrstva za kulturo končali brez glasovanja

11. 10. 2024 20.30

DZ je na izredni seji na zahtevo opozicijske SDS obravnaval domnevno nezakonito in negospodarno delovanje ministrstva za kulturo. V razpravi so se ponovila mnenja, ki jih je bilo pred dnevi že mogoče slišati na odboru DZ za kulturo, ki je sicer zavrnil predlog priporočil vladi, ki so jih v SDS oblikovali z namenom drugačnega delovanja ministrstva. V Levici menijo, da je ministrica zavrnila vse očitke.

Kdo bo zasedel prazen stolček na čelu ministrstva za digitalno preobrazbo?

05. 10. 2024 19.44

Po odstopu Emilije Stojmenove Duh, ki je naposled niso odnesli računalniki, pač pa nedovoljena uporaba modrih lučk med vožnjo, mora premier Golob do ponedeljka sporočiti vsaj začasno rešitev. Ali je torej novo ime že našel ali pa bo resor začasno prevzel kar sam oz. kdo od ministrov iz kvote Gibanja Svoboda? Na tisoče nerazdeljenih računalnikov pa ni edini neposrečen projekt, nekdanji obrambni minister je denimo dve leti zaman čakal na posodobitev sistema obveščanja v primeru naravnih nesreč.

Golob: Z nakupom sodne stavbe na Litijski je bilo marsikaj narobe

08. 07. 2024 13.22

Z nakupom sodne stavbe na Litijski je bilo marsikaj narobe, prav tako je že imel politične posledice v vladi in v koalicijskih strankah, je v odgovoru na vprašanji opozicijskih poslancev v zvezi s tem nakupom v DZ poudaril premier Robert Golob. Premier ne dvomi, da bo ministrstvo za finance znalo pojasniti očitke v zvezi z nakupom.

Stojmenova Duh po burni razpravi ostaja ministrica

28. 03. 2024 06.15

Ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh je v DZ uspešno prestala interpelacijo, ki jo je proti njej vložila SDS. Za njen odhod je glasovalo 31 poslancev, 42 jih je bilo proti. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev. Stojmenova Duh tako ostaja na ministrskem položaju. Razprava je bila sicer zelo burna in polemična. Ali gre opoziciji v nos zato, ker je ženska in - kot se je izrazila sama - "čefurka"? V debati pa poleg seksizma in nacionalizma celo o krščanstvu, spovedi in žaljenju verskih čustev.

Doživljenska diagnoza, a starši morajo Downov sindrom vsako leto dokazovati

20. 03. 2024 10.31

Varuh človekovih pravic Peter Svetina ob svetovnem dnevu Downovega sindroma opozarja na nelogičen in neekonomičen postopek uveljavljanja pravice do dodatka za nego in oskrbo oseb z omenjeno boleznijo. Osrednja pozornost mednarodne nevladne organizacije Evropsko združenje za Downov sindrom je sicer letos namenjena zdravstveni pravičnosti.

Matična stranka SD ministrico Švarc Pipanovo poziva k odstopu

29. 01. 2024 06.36

Potem ko je poslanska skupina SDS v DZ vložila interpelacijo o delu ministrice za pravosodje Dominike Švarc Pipan, kjer ministrici očitajo politično, objektivno in subjektivno odgovornost glede nakupa prostorov na Litijski, je o podpori ministrici odločalo predsedstvo stranke SD, kjer so soglasno sprejeli odločitev, da ministrica ne uživa več njihove podpore, zato so jo pozvali k odstopu.

Odziv ministrice na napovedano interpelacijo: Zelo se je veselim

23. 01. 2024 22.15

Nakup 13.000 prenosnih računalnikov, ki so še vedno uskladiščeni, vse bolj dviguje politične napetosti. Po tem, ko je NSi ministrici Stojmenovi Duh, ki je podpisala pogodbo o 6-milijonskem nakupu, na komisiji za nadzor javnih financ očitala, da je šlo za negospodaren nakup in za nakup, ne da bi se vedelo, za koga je opravljen, je zdaj SDS napovedala, da bo zaradi tega nakupa zoper ministrico vložila interpelacijo. Kako odgovarja ministrica in kdo zavaja, ko pravi, da mehanizem deluje?

Slovenija stoji na cestah: gospodarstvo bi 'aktiviralo' odstavni pas

22. 01. 2024 18.41

Kilometrski zastoji na avtocestnem križu in vpadnicah ter zastarelo in slabo delujoče železniško omrežje. Prometne razmere v Sloveniji so postale nevzdržne in obremenjujejo tako okolje kot ljudi, prevozniškemu in logističnemu sektorju pa povzročajo velike skrbi in stroške, se hudujejo v slovenskem gospodarstvu. Zahtevajo pospešitev postopkov umeščanja v prostor in izgradnjo tretjih pasov na avtocestah, prioritetno okoli Ljubljane ter na vseh vpadnicah proti Štajerski, Primorski, Gorenjski in Dolenjski. Dokler ti ne bodo zgrajeni, pa se v primeru javnega prometa in vozil z več potniki zavzemajo za takojšnjo, čeprav začasno, uporabo odstavnih pasov.

Neupravičena uporaba službene kartice, plačevanje brez dokazil in mimo razpisov ...

12. 12. 2023 08.41

Računsko sodišče je o pravilnosti poslovanja Javne agencije za knjigo izreklo negativno mnenje. Ugotovili so številne nepravilnosti. Med njimi plačevanje storitev brez dokazil, podvojeno sklepanje pogodb za pravne storitve, sofinanciranje izdelave promocijskega filma mimo javnega razpisa, neupravičeno uporabo službene kreditne kartice ... V tem času jo je vodila Renata Zamida, ki jo je v letu 2021 nadomestil Dimitrij Rupel. Trenutno agencijo vodi Katja Stergar. "Javna agencija za knjigo je z vso skrbnostjo pristopila k sodelovanju z Računskim sodiščem in v času izvajanja revizije že sledila večini priporočil Računskega sodišča, v kolikor je bilo to mogoče, zahtevani popravljalni ukrepi, ki še niso bili izvedeni, bodo izvedeni ustrezno," so v odzivu zapisali na JAK.

Aleš Vaupotič odstopil, za v. d. direktorja imenovana Martina Vovk

23. 05. 2023 10.52

Ministrica za kulturo Asta Vrečko je za v. d. direktorja Moderne galerije s 1. junijem imenovala Martino Vovk, kustosinjo in muzejsko svetovalko v Moderni galeriji. Na to mesto je bila imenovana po tem, ko je ministrica za kulturo sprejela ponujeni odstop dosedanjega direktorja Aleša Vaupotiča, so sporočili z ministrstva za kulturo.

Večmilijonske koristi zasebnih koncesionarjev po sprejetju interventnega zakona

14. 03. 2023 19.48

Od interventnega zakona za skrajševanje čakalnih dob imajo milijonsko korist zasebni koncesionarji. Od lanskega septembra, ko je zakon začel veljati, do decembra so prejeli več kot tretjino državnega denarja, namenjenega za skrajševanje čakalnih vrst. Od 80 milijonov evrov, ki jih je slovensko zdravstvo po interventnem zakonu porabilo do konca lanskega leta, so skupaj prejeli 30 milijonov evrov. Kdo so največji zasebni prejemniki davkoplačevalskega denarja v zdravstvu?

Sindikat igralniških delavcev v Hitu napovedal stavko za 9. december

05. 12. 2022 07.22

Sindikat igralniških delavcev Slovenije v novogoriškem Hitu je napovedal stavko. Kot so sporočili iz sindikata, so odločitev o tem že poslali upravi Hita. Ta pa pravi, da napoved stavke pod vprašaj postavlja letošnjo božičnic.

Vodstvo družbe HIT in sindikat dosegla dogovor, stavka je končana

13. 10. 2022 21.40

Pogajalski skupini vodstva družbe Hit in sindikata SIDS sta se vnovič sestali, zbližali stališča in dosegli dogovor, ki je podlaga za začetek pogajanj za novo podjetniško kolektivno pogodbo in plačni sistem v družbi.

V Hitu stavkajo, za pogajalsko mizo spet prihodnji teden

30. 09. 2022 15.34

V novogoriških igralnicah družbe Hit se je začela stavka, potem ko so se pogajanja med vodstvom družbe in Sindikatom igralniških delavcev Slovenije (SIDS) končala neuspešno. Kot so sporočili iz SIDS, se z upravo družbe Hit niso uspeli uskladiti glede stavkovnih zahtev, zato se bodo pogajanja nadaljevala prihodnji teden.

Sindikat in vodstvo Hita tik pred začetkom stavke nadaljujeta pogajanja

29. 09. 2022 18.29

Sindikat igralniških delavcev Slovenije (SIDS) in vodstvo Hita se še naprej pogajata o dogovoru, ki bi lahko preprečil stavko v podjetju. Ta naj bi se po napovedi sindikata začela v petek ob 18. uri, doslej do dokončnega zbližanja zahtev in preklica stavke še ni prišlo. Pogovori se bodo v petek še nadaljevali.

Sindikat igralniških delavcev v Hitu vodstvu očita negospodarno ravnanje

19. 09. 2022 13.35

Negospodarno ravnanje sedanje uprave, negospodarna investicija v igralnico Park, znižanje vrednosti podjetja in manipuliranje v komuniciranju z zaposlenimi in javnostjo so nekateri od očitkov, zaradi katerih je Sindikat igralniških delavcev Slovenije v Hitu napovedal stavko. Ta se bo začela 30. septembra, če prej ne bodo dosegli dogovora.

Odstopila večina občinskih svetnikov

09. 08. 2022 13.33

Šest članov občinskega sveta Občine Sveti Jurij ob Ščavnici je podalo odstopno izjavo. Ker predstavljajo večino enajstčlanskega občinskega sveta, to po besedah župana Antona Slane pomeni, da je občinski svet do konca mandata konec letošnjega leta nesklepčen, občinski projekti pa ustavljeni.

Kako bi stranke gospodarile z gozdovi: Denar od lesa za pokojnine, posegi v SiDG ...

09. 04. 2022 11.51

Da je gozd naše veliko bogastvo, se politika strinja že nekaj časa, a praksa pravi, da je naše bogastvo vedno znova tudi skušnjava. Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je namreč, po kadrovskih menjavah sodeč, v ospredju vsake vlade. A o kvaliteti upravljanja bi se dalo razpravljati, v oči bodejo že kraje lesa, ki jih merimo v desetinah tovornjakov, a jih menda nihče ne opazi. Kakšno upravljanje gozdov pa stranke napovedujejo pred volitvami?

Preiskovalna komisija za DUTB sprejela končno poročilo

05. 04. 2022 16.21

Preiskovalna komisija DZ, ki je ugotavljala zlorabe in negospodarno ravnanje v DUTB, je objavila končno poročilo. V njem ugotavlja, da bi preiskavo lahko učinkovito nadaljevali policija, obveščevalno-varnostna agencija in urad za preprečevanje pranja denarja. Sestavni del poročila je dodatno končno poročilo, ki pa javnosti ni dostopen.

Javni uslužbenci bodo gorivo točili pri Molu, izjemoma pri Petrolu in OMV-ju

06. 01. 2022 17.42

Ministrstvo za javno upravo je za prvega dobavitelja goriva za službena vozila v lasti ministrstev, mestnih občin in drugih institucij izbralo madžarski Mol. Posel je vreden več kot 25 milijonov evrov. Ministrstvo pojasnjuje, da bodo lahko javni uslužbenci gorivo izjemoma točili tudi na črpalkah Petrola in OMV-ja.

Ljubljana v novo leto z ekološkim ognjemetom: kaj to pomeni?

31. 12. 2021 16.38

Pri eksploziji pirotehničnega izdelka se v ozračje med drugim sproščajo ultrafini delci, ki lahko predstavljajo zdravstveno tveganje. V številnih slovenskih mestih so se ognjemetom že pred nekaj leti odpovedali, v prestolnici pa pri tradiciji vztrajajo, saj ta razveseljuje Ljubljančane in Ljubljančanke, pravi župan Janković. Bo pa ognjemet ekološki. Kaj to sploh pomeni?

Želijo, da Furs pod drobnogled vzame Odlazkovo medijsko skupino

11. 10. 2021 21.05

Odbor DZ za kulturo je na zahtevo SDS in SMC razpravljal o lastništvu medijev v Sloveniji in koncentraciji medijskega prostora. Sejo so obstruirali člani odbora iz vrst LMŠ, SD, SAB in Levica, ostali so se osredotočili na lastništvo Martina Odlazka v medijih. Odbor je med drugim Fursu predlagal, naj preveri nakupe medijev v njegovi skupini.