negativni učinki

Je neoliberalni udar strl delavske pravice?

12. 04. 2025 11.03

Prostotržni paket reform, ki ga pogosto derogatorno imenujemo neoliberalizem, ima različne družbene posledice. Zniževanje obdavčitve bogatašev in omejevanje socialne države je en vidik, ki povečuje neenakosti. Drugi sestavni del neoliberalnih politik je rahljanje omejitev pri mednarodnem trgovanju, kar povečuje umore. A učinki niso zgolj negativni. Tretji obraz neoliberalizma – deregulacija – jih presenetljivo pomaga zmanjševati. Celo zahtevne mere revščine, t. i. relativna revščina, se lahko zaradi nekaterih omenjenih politik zmanjšajo.

Smučarska zveza Slovenije skupaj z Avstrijo in Japonsko nasprotuje združitvi v smučarskih skokih

27. 01. 2025 23.34

Smučarska zveza Slovenije je danes na Mednarodno smučarsko zvezo (Fis) skupaj z avstrijsko in japonsko smučarsko zvezo poslala dopis, v katerem nasprotujejo popolni združitvi prizorišč za ženske in moške tekme svetovnega pokala v smučarskih skokih, so sporočili iz SZS.

BLOG: Melisa – balzam za telo in dušo

08. 12. 2024 10.27

Sezona čajev je v polnem teku in melisa čisto po krivici ostaja v senci bolj "zvenečih" zelišč, kot sta meta ali na primer ingver. Melisa ima svojo supermoč, saj lahko pomiri naš um, izboljša prebavo in na splošno pomaga izboljšati naše počutje.

BLOG: Zmajev sadež, izjemno hranljivo tropsko superživilo

13. 10. 2024 12.26

Čeprav se zmajev sadež sliši, kot da spada v pravljico ali fantazijsko zgodbo, je to izjemno hranljivo tropsko superživilo, ki postaja vse bolj priljubljeno po vsem svetu. Njegova edinstvena oblika, svetle barve in bogata hranilna vrednost so ga uvrstile med superživila, ki ne le osvežujejo, temveč prinašajo številne koristi za zdravje. Poleg privlačnega videza zmajev sadež izboljšuje prebavo, krepi imunski sistem in pomaga ohranjati mladostni videz kože.

BLOG: Ozemljitev

01. 09. 2024 15.21

Ozemljitev – praksa, ki je še ne tako dolgo nazaj veljala za nenavadno in skorajda mistično, danes postaja vse bolj prepoznana in cenjena. Gre za koncept, ki temelji na ideji, da je zemlja bogat vir negativnih elektronov, ki lahko vplivajo na naše telo in počutje. Čeprav se morda zdi, da hoja z bosimi nogami ali ležanje na tleh ne bi moglo imeti večjega vpliva na naše zdravje, pa številna pričevanja kažejo, da bi lahko ozemljitev prinesla številne koristi za naše telo in um.

V Ljubljani otvoritev 'Popravca'

13. 06. 2024 19.02

Vsi imamo doma kak kuhinjski aparat, ki že nekaj časa ne deluje. In čeprav prekomerna potrošnja in negativni okoljski učinki naraščajo, se še vedno prepogosto odločimo za nakup nove opreme, namesto da bi popravili staro. Z namenom spremembe škodljivih potrošniških navad se je v ljubljanski neprofitni izposojevalnici predmetov Knjižnica Reči odprla popravljalnica električne in elektronske opreme, ki nosi ime 'Popravc'. Udeleženci pod strokovnim vodstvom serviserja pridobivajo znanja, ki jim omogočajo, da svojim napravam vdahnejo novo življenje, hkrati pa prispevajo k zmanjšanju potrošnje in odpadkov.

'Izjave kandidatov za evroposlance morajo biti točne in preverljive'

15. 05. 2024 06.24

Predvolilno kampanjo, izjave kandidatov za evropske poslance in politična sporočila njihovih central bosta skupaj z novinarsko ekipo rubrike Dejstva preverjala tudi dva strokovnjaka za evropske politike in mednarodne odnose. Docent na FDV doc. dr. Jure Požgan in magistrica razvojnih študij Lara Bandi. O temah, ki bodo v središču soočenj, izzivih, ki čakajo Evropsko unijo, vlogi Slovenije, vplivu slovenskih predstavnikov v Bruslju in teži njihovih besed. In o tem, zakaj je pomembno, da se volitev 9. junija udeležimo.

Na udaru čedalje več družbenoekonomskih dejavnosti

12. 11. 2023 07.00

Medtem ko svet vse bolj trpi zaradi vremenskih ujm, vlaganja in finančne vzpodbude v fosilni industriji nezadržno rastejo. Države so v letu 2022 v nove plinske terminale in druge fosilne projekte vložile sedem tisoč milijard evrov, kar človeštvo vodi vse globlje v katastrofo. Spremenjene okoljske okoliščine bi pomenile, da bodo določene družbenoekonomske aktivnosti precej omejene oziroma da na primer zimski športi in zimski turizem ne bodo več mogoči, svari okoljski ekonomist Aljoša Slameršak.

Mladina in telefoni: Prave posledice šele prihajajo

03. 09. 2023 06.00

Številne študije kažejo, da bodo mladi zaradi občutnega povečanja rabe zaslonov v času epidemije negativne učinke in posledice v polnem razmahu šele začeli doživljati. Unesco poziva h globalni prepovedi pametnih telefonov v šolah, raba zaslonov pa nezadržno narašča. Ali otrok res mora dobiti telefon, ker ga imajo tudi vrstniki?

Letalska povezanost Slovenije izjemno slaba, v Evropi slabša samo v Belorusiji

01. 06. 2023 17.53

Ustanovitev novega nacionalnega letalskega prevoznika bi bila lahko pod določenimi predpostavkami ekonomsko upravičena, je pokazala analiza, ki jo je za ministrstvo za infrastrukturo pripravilo podjetje Grant Thornton. Najprimernejši bi bil model sodelovanja s strateškim partnerjem in vsaj na začetku konservativen pristop k obsegu poslovanja. Tudi medresorska delovna skupina, ki je preučevala možnosti za izboljšanje letalske povezljivosti države, najbolj smiselno srednje- in dolgoročno rešitev vidi v ustanovitvi nacionalnega letalskega prevoznika skozi javno-zasebno partnerstvo. Če bi se država za to odločila, bi lahko prevoznik vzletel že poleti 2025, je dejala ministrica Alenka Bratušek.

Pol stoletja od prvega, zgodovinskega klica z mobilnim telefonom

01. 03. 2023 14.14

Prvi klic z ročnim prenosnim telefonom je v New Yorku opravil njegov izumitelj Martin Marty Cooper. Telefon je bil velik kot opeka, tehtal je 1,1 kilograma. Zmogljivost baterije je bila 25 minut. Pionir mobilne telefonije je navdušen nad napredkom in ima še kopico idej, kako izboljšati mobilne telefone v korist človeka. Najbolj pa ga skrbi erozija zasebnosti uporabnikov.

'Tožilci bitk ne moremo bojevati v medijih ali v politiki, samo na sodišču'

27. 01. 2023 06.00

Generalni državni tožilec Drago Šketa je v četrtek od vlade dobil pozitivno mnenje h kandidaturi za generalnega državnega tožilca za nov mandat, aktualni mandat se mu izteče v začetku maja. Z njim smo se pogovarjali o dogodkih, ki so zaznamovali ta mandat, in o načrtih za prihodnjega. "Zagotovo je moj mandat zaznamovalo več problemov, spopadali smo se s kadrovsko stisko na tožilstvih, se zavzemali za imenovanje evropskih delegiranih tožilcev, veliko je bilo političnih pritiskov, branili smo se pred parlamentarnimi preiskavami, predvsem pa smo se morali ves čas boriti za neodvisnost in samostojnost tožilstva," je povedal v posebnem pogovoru za 24ur.com.

Povečano povpraševanje po kalijevem jodidu v luči jedrskih groženj

31. 10. 2022 19.18

Strah pred jedrsko grožnjo je Evropo spodbudil k nakupu večjih količin tablet kalijevega jodida. O nenadnem povečanju povpraševanja po jodu v svojih lekarnah poročajo Romunija, Bolgarija, Poljska, Belgija in celo Hrvaška. V Belgiji so na primer jodove tablete brezplačne za vse prebivalce, v Franciji, kjer njihovo proizvodnjo nadzoruje vojska, prodajo določa vlada. Številne evropske države kopičijo zaloge, prav tako Združene države Amerike. Ameriška vlada je nedavno napovedala nakup ogromnih količin kalijevega jodida zaradi potencialne zaščite prebivalstva v primeru jedrskega napada. Googlovo iskanje za kalijev jodid se je konec februarja kmalu po ruski invaziji na Ukrajino močno povečalo, zdaj spet narašča. Kako je pri nas? Kdo je upravičen do teh tablet in kdo ne? Kakšni so negativni učinki in ali jih imamo dovolj?

'Če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega'

22. 10. 2022 11.57

Rožnati oktober je mesec boja proti raku dojk, zato smo se o tej bolezni pogovarjali s tremi zdravniki na Onkološkem inštitutu. Kirurg dr. Erik Brecelj je povedal, da se, ko bolnika prvič seznanijo s to diagnozo, neredko zgodi, da se mu dobesedno stemni pred očmi, ne vidi in ne sliši, kaj mu zdravnik govori. Onkolog dr. Domen Ribnikar pove, da uspešno ozdravijo dobri dve tretjini pacientk z zgodnjim rakom dojke, pri četrtini pa se bolezen ponovi. In če pride do razsoja v oddaljene organe, je taka bolezen zaenkrat še vedno neozdravljiva. Vodja Oddelka za radiologijo dr. Nina Boc pa poudarja, da je vsak boj z boleznijo težak, in če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega. Zgodbe bolnikov se seveda dotaknejo tudi njih, prizna. "Ko se sprehodimo mimo bolnikov v čakalnicah Onkološkega inštituta, lahko vsak dan ugotovimo, da nimamo niti enega razloga, da bi bili nesrečni."

Pred leti vedra ledene vode, zdaj zdravilo za zdravljenje hude bolezni ALS

09. 09. 2022 14.42

Vedro vode, led, kamera in akcija! Takšen je bil scenarij spletnega izziva, ki je ozaveščal o Lou Gehrigovi bolezni, bolje znani kot ALS. Ameriška skupina zunanjih zdravstvenih svetovalcev je v sredo izglasovala priporočilo za odobritev eksperimentalnega zdravila AMX0035 za zdravljenje te hude bolezni. To je izjemen preobrat za zdravilo podjetja Amylyx, ki ga je ista skupina v začetku leta sicer zavrnila, a je po drugem pregledu dobilo zeleno luč s strani ameriške Uprave za hrano in zdravila. FDA je sicer doslej odobrila le dve terapiji za to bolezen, ki uničuje živčne celice, ki so potrebne za osnovne funkcije, kot so hoja, govor in požiranje.

V Sloveniji 8,2-odstotna gospodarska rast v drugem četrtletju

16. 08. 2022 11.48

Obseg bruto domačega proizvoda Slovenije se je v drugem letošnjem četrtletju na letni ravni povečal za 8,2 odstotka. K rasti sta pripomogla domače in tuje povpraševanje, so navedli v državnem statističnem uradu. Na domačo potrošnjo je najbolj ugodno vplivala potrošnja gospodinjstev, na tujo pa storitvena menjava. V Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj so po objavi podatkov Sursa ocenili, da je rast ostala visoka tudi zaradi nižje lanske osnove. Umirila pa se je rast porabe gospodinjstev, kar je posledica visokih cen, zlasti energentov in hrane, ki zmanjšujejo kupno moč gospodinjstev.

Požar v češkem narodnem parku pod nadzorom

02. 08. 2022 10.00

Gozdni požar, ki že več kot en teden divja na območju narodnega parka Češka Švica na severozahodu Češke, je pod nadzorom, je sporočil vodja gasilcev Vladimir Vlcek v Hrenskem. Na območju, ki meji na nemško zvezno deželo Saška, še vedno ostaja 1000 gasilcev s 350 vozili.

Banka Slovenije rahlja nekatere omejitve na področju kreditiranja

04. 05. 2022 16.14

Banka Slovenije bo zaradi naraščajočega tveganja za finančno stabilnost, ki izhaja iz nepremičninskega trga, prilagodila makrobonitetno politiko. Bankam bo dala bolj proste roke pri presoji, komu bodo podelile kredit, bodo pa morale povečati kapitalski blažilnik.

Zorčič v luči vojne v Ukrajini opozoril na 'krhko stabilnost' Zahodnega Balkana

29. 03. 2022 11.50

Drugi in sklepni dan konference predsednikov parlamentov članic EU, ki jih na Brdu pri Kranju gosti Slovenija, je posvečen razpravi o EU kot poroku stabilnosti, varnosti in blaginje v regiji in širše. Sodelujoči so izpostavili pomen širitve EU, tudi v luči dogajanja v Ukrajini.

Opozicija: Vlada menca glede uveljavljanja predkupne pravice v Savi

17. 02. 2022 13.31

Po tem, ko je skupina poslancev s prvopodpisanim poslancem LMŠ Branetom Golubovićem v sredo v DZ vložila zahtevo za sklic izredne seje na temo prodaje Yorkovega deleža v Savi Madžarom, so o zahtevi spregovorili še na novinarski konferenci. Ni jasno, zakaj vlada menca oziroma se ne želi izreči, kaj bo naredila s premoženjem, je dejal Golubović. V Levici in opoziciji sklicujejo izredno sejo z zahtevo, da država zaščiti turizem in uveljavi predkupno pravico.

DZ sprejel zakon o problematiki posojil v frankih. Banke: To je škodljivo

02. 02. 2022 15.51

DZ je z 52 glasovi za in osmimi proti potrdil zakon za ureditev problematike posojil v švicarskih frankih. Zakonu sta nasprotovali vlada in banke, ki so že napovedale, da bodo za zakon vložile pobudo za oceno ustavnosti s predlogom za njegovo začasno zadržanje. Po njihovih navedbah bo zakon namreč nesorazmerno koristil nekaj sto ljudem, učinki za preostala dva milijona ljudi v Sloveniji pa bodo zelo negativni. V Zvezi potrošnikov Slovenije medtem zakon podpirajo in ga vidijo kot pomembnega za varstvo porabnikov.

Udarec ugledu države ali pravica? Zakaj bi posojilojemalce v frankih obravnavali drugače?

31. 01. 2022 10.45

Volitve so blizu in neobhodno jih seveda spremljajo predvolilni bombončki. Je pa Slovenija zaradi enega od načrtovanih darilc tema v uglednih medijih, kot sta Financial Times in Frankfurter Allgemeine Zeitung. Banke naj bi namreč morale za nazaj kompenzirati tečajna tveganja za posojila v švicarskih frankih, zaradi česar so bankirji seveda ogorčeni. Banke so ponovno poudarile, da je zakon škodljiv, neustaven in ogroža finančno stabilnost bančnega sistema. Če bo sprejet, napovedujejo vložitev pobude za oceno ustavnosti, pripravljajo tudi predlog za zadržanje izvajanja zakona.

Prodaja hišk v stečajno maso Primorja prinesla 7,7 milijona evrov

20. 01. 2022 12.01

Za zadnjih pet počitniških hišk v Stari Gavzi so na dražbi iztržili dobrih 900.000 evrov, samo od prodaje omenjenih hišk pa se je v stečajno maso steklo skoraj 7,7 milijona evrov. Želi pa stečajni upravitelj do konca leta prodati še nekaj večjih nepremičnin nekdanjega gradbenega velikana.

'Če posameznik premaga težek potek bolezni, boj še ni dobljen'

09. 11. 2021 18.54

Pri nas se v bolnišnicah trenutno zdravi 874 covidnih bolnikov, 193 se jih na intenzivnih enotah bori za življenje. Najmlajši med njimi ima komaj 28 let. A to, da bodo bolezen premagali, da jih bodo odklopili z vseh aparatur, še ne pomeni, da je zdravljenja konec in da se takoj vrnejo v običajno življenje. Za mnoge to pomeni, da jih čaka učenje hoje, celo govora, da bodo imeli težave pri prehranjevanju. K temu dodajmo še koktajl zdravil, ki ga prejemajo, da sploh ostanejo živi v času, ko so priklopljeni na aparate.

Dolgi covid pogosto uniči kakovost življenja: zdravnik je dolžan poslušati, ne soditi

04. 09. 2021 07.00

Utrujenost, zasoplost, zmanjšana telesna zmogljivost, rahlo povišana telesna temperatura, problemi s koncentracijo, težave pri iskanju besed, motnje spanja, mišične bolečine, glavobol ... Dolgi covid lahko prizadene številne organe in organske sisteme, vključno z dihalnim, srčno-žilnim, nevrološko-psihičnim, želodčno-črevesnim in mišično-skeletnim. Zdi se, da je seznam težav, o katerih poroča več milijonov oseb, ki je prebolelo covid-19, vedno daljši. O dolgem covidu se je razpisal infektolog prof. dr. Janez Tomažič z UKC Ljubljana.

Županja občine Semič, ki v cepiva ne verjame: To je terapija v fazi preizkušanja

24. 08. 2021 17.20

V zadnjem času se zaostruje retorika med stroko, tistimi, ki cepljenje podpirajo, in nasprotniki cepljenja. Dvome o uspehu cepiva, cepljenju in ukrepih pa ima tudi županja občine Semič Polona Kambič, na družbenih medijih pa aktivno deli številne teorije zarot. Sama pravi, da se zavzema za pravilno informiranje, a njene objave kažejo drugačno sliko.

Stresni testi potrdili stabilnost slovenskega bančnega sistema

02. 08. 2021 09.47

Stresni testi slovenskega bančnega sistema, ki sta jih izvedla slovenski in evropski bančni regulator, so potrdili stabilnost sistema in primerno kapitalsko ustreznost tudi ob neugodnem scenariju. Kljub temu morajo banke ob izzivih, povezanih s covidom-19, še naprej pravilno meriti in upravljati kreditno tveganje, navaja Banka Slovenije.

Neoliberalna globalizacija in populistični zaton liberalne demokracije?

29. 05. 2021 07.00

Vsaj od izvolitve Donalda Trumpa za predsednika ZDA leta 2016 vse bolj množično prebiramo novo konvencionalno pripoved o tem, kako je globalizacija najedla demokracijo in omogočila vzpon avtoritarnih, neliberalnih populističnih gibanj. Privlačna zgodba, ki jo sestavljajo mnogi pisci političnih kolumn in ki se mestoma pojavi tudi v akademskih uspešnicah, ki so pred leti name naredile velik vtis, denimo The Road to Somewhere (Goodhart), Us vs. Them (Bremmer) in The People vs. Democracy (Mounk), je na prvi pogled elegantna.

Vlada uvaja seznam temnordečih držav, spremembe pri prehajanju meja

26. 05. 2021 06.15

Vlada je na Brdu pri Kranju znova razpravljala o koronskih ukrepih. Večjih sprememb, čeprav smo po trenutnih številkah prešli v zeleno fazo, ni. Vlada po novem uvaja seznam temnordečih držav, spremembe so tudi pri prehajanju meja – otroci do 15. leta, ki potujejo v organiziranem spremstvu, po novem ne bodo več potrebovali negativnega testa.

Pot v sosednje države: katera potrdila potrebujete?

07. 05. 2021 09.35

Avstrija, Italija, Madžarska in Hrvaška so trenutno na slovenskem rdečem seznamu držav s slabšo epidemiološko sliko. Ob vrnitvi iz teh držav tako velja, da se oseba napoti v 10-dnevno karanteno, če ne predloži enega od veljavnih potrdil oziroma če ne spada med izjeme. Če Avstrija in Italija od slovenskih državljanov trenutno poleg negativnega testa zahtevata tudi karanteno, je Hrvaška bolj fleksibilna. V našo južno sosedo lahko odpotujete že s hitrim testom, če ste cepljeni ali ste preboleli covid-19, pa lahko vstopite brez omejitev.