neenakost žensk

Prijave na vodilna mesta v Sloveniji: štiri petine moških
30. 03. 2025 08.47Na vodilne položaje se še vedno prijavlja veliko več moških kot žensk, je pokazala analiza prijav na delovne oglase na karierno zaposlitvenem portalu MojeDelo.com za leto 2024. Moški so tako za položaje direktorjev za regije in direktorje podjetij posredovali kar 82 odstotkov vseh prijav.

Ob dnevu žena tudi protesti: Nočem cvetlice, daj mi delavske pravice!
08. 03. 2025 17.09Ženske in vsi, ki se zavzemajo za njihovo enakopravnost, ob mednarodnem dnevu žensk, 8. marcu, poudarjajo nujnost boja proti neenakosti in diskriminaciji. Hkrati opominjajo, da pravice niso podarjene, ampak priborjene. Tokratni mednarodni dan bo potekal pod geslom Za vse ženske in dekleta: Pravice. Enakost. Opolnomočenje. So pa se zvrstili tudi protesti.

Čudovita gospa Maisel: Čarobnost komedije v moškem svetu
08. 03. 2025 12.09Ko je leta 2017 serija Čudovita gospa Maisel doživela premiero, je zelo hitro požela pohvale tako občinstva kot tudi kritkov. Ustvarjalka Amy Sherman-Palladino, znana po Midve z mamo, v tej seriji pouja dinamično, barvito in hitro govorečo protagonistko, ki se prebija skozi svet stand-up komedije v 50. letih.

Neenako plačilo za enako delo: kaj prinaša direktiva o preglednosti plačil?
08. 03. 2025 07.00Leta 2022 je odbor za pravice žensk in enakost spolov izpostavil, da diskriminacijo med ženskami in moškimi na področju plač omogoča predvsem pomanjkanje transparentnosti. Potrditev direktive o zagotavljanju transparentnosti na tem področju pa da bi prinesla tisti potreben premik k večji enakopravnosti. Leti dni kasneje je nato Direktiva EU o krepitvi uporabe načela enakega plačila za enako delo ali delo enake vrednosti stopila v veljavo, njena implementacija pa že poteka tudi v Sloveniji. Kaj prinaša?

'Kriminalizacija posilstva v zakonu bi povzročila resne motnje v zakonskih zvezah'
12. 10. 2024 16.21Kriminalizacija posilstva v zakonu je v Indiji je postala vroča tema, saj vlada nasprotuje prizadevanjem za reformo zakona, ki dovoljuje prisilne spolne odnose znotraj zakona, če je žena starejša od 18 let. Indijski zakon iz kolonialne dobe tako še vedno ščiti zakonske partnerje pred kazenskimi sankcijami za posilstvo. Ta zakon ostaja ena izmed najspornejših zakonodaj v Indiji, kjer imajo že tako epidemijo posilstev.

Med mojo pravico in mojo tišino: kako sem nekoč umetno prekinila svojo nosečnost
12. 10. 2024 11.41Še preden sem se pred leti začela profesionalno ukvarjati z enakostjo spolov, sem kot ženska neenakost seveda že živela. Tako kot druge sem na svoji poti, na svoji koži in v svojih razmišljanjih večkrat občutila pritiske ženske manjvrednosti. Tako je bilo tudi pred leti, ko sem se soočila z neželeno nosečnostjo in se odločila, da izkoristim to z ustavo zagotovljeno selektivno, temeljno pravico vsake ženske.

Kako strašne so v resnici prostotržne reforme?
27. 07. 2024 15.17Včasih so kritiki neoliberalizma radi trdili, da so prostotržne reforme slabe zato, ker ne uspejo zadostiti niti svojim lastnim ciljem večanja gospodarske rasti in izboljševanja življenjskega standarda. Te kritike so sčasoma nekoliko potihnile, saj je bilo očitno, da prosti trgi nimajo velikih težav z rastjo in ustvarjanjem dohodka.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Mediana: 73 odstotkov prebivalk Slovenije meni, da imajo pri karieri manjše možnosti kot moški
08. 03. 2024 06.00"Podatki kažejo skrb vzbujajočo sliko glede naraščajoče neenakosti ter nasilja nad ženskami," poudarjajo v inštitutu Mediana. Tri izmed štirih prebivalk Slovenije so mnenja, da imajo v službi in karieri manj priložnosti kot moški, ugotavlja raziskava, ki so jo izvedli pred mednarodnim dnevom žena. "Pri izenačevanju spolov na delovnih mestih bo treba opraviti še veliko dela," ocenjujejo v inštitutu. Podatek, ki še dodatno zmrazi, pa: na svetovni ravni delež žensk, ki so žrtve fizičnega ali psihičnega nasilja, iz leto v leto narašča. Od lani se je povečal tudi v Sloveniji. Višji pa je tudi odstotek spolnega nasilja nad ženskami.

Nataša Pirc Musar v ZN opomnila na le štiri predsednice Generalne skupščine
19. 09. 2023 21.54Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v govoru na splošni razpravi svetovnih voditeljev 78. zasedanja Generalne skupščine Združenih narodov v New Yorku posebej izpostavila podnebne spremembe in pri tem omenila tudi katastrofalne poplave v Sloveniji. Opozorila je še na potrebo po reformi Varnostnega sveta ZN, pasti digitalne dobe in enakost spolov. Spomnila je, da so skupščini najpomembnejše svetovne ustanove v njeni celotni zgodovini predsedovale samo štiri ženske.

Protestirale in blokirale cesto: varnost žensk je odgovornost države
21. 08. 2023 14.04V najmanj 30 mestih v Bosni in Hercegovini ter na Hrvaškem so potekali protesti v spomin na žrtev umora v Gradačcu na severu BiH ter v znak podpore ženskam v tej državi, ki zahtevajo učinkovitejšo zaščito pred nasiljem. Iz Ženske mreže Hrvaške so ob tem opozorili, da se z nasiljem nad ženskami neustrezno spopada tudi hrvaška vlada. Kot poudarjajo, je treba najprej zakonsko opredeliti in definirati femicid.

Normalizacija femicidov: 'Opeva se jih z enako ležernostjo kot ljubezen'
08. 04. 2023 08.00Medijski teksti o femicidih in nasilju nad ženskami imajo lahko močno vlogo pri tem, kako bomo te pojave razumeli. Če bodo torej medijske vsebine – bodisi v obliki filma, pesmi ali denimo vloga – sporočali, da z umorom (bivše) intimne partnerke ni nič narobe, se ta sporočila lahko prenesejo na gledalca oziroma bralca. "Besedila pesmi so posledica družbenih vzorcev, ki tovrstne oblike femicidov razumejo kot nekaj normalnega, kot nekaj, kar si moški lahko privošči. Z opevanjem takšnih pesmi se zvišuje toleranca do tovrstnih oblik nasilja," je izpostavila sociologinja dr. Jasna Podreka.

'Zaradi ljubezni sem jo ubil. Če je ne bi ljubil, ne bi čutil bolečine'
19. 03. 2023 07.00"Recimo, da sem zagrešil ta zločin. Če bi ga, bi to moralo biti zato, ker sem jo zelo ljubil, kajne?" Tako je nekoč "razmišljal" O. J. Simpson. Številni so še danes prepričani, da je prav on umoril nekdanjo soprogo in njenega prijatelja – čeprav je bil oproščen. Zakaj torej moški ubijajo ženske, s katerimi so (bili) v romantičnih zvezah? Kaj imajo pri tem "ljubezen" in druga čustva?

'Feminizem ni boj žensk proti moškim. Gre za razumevanje neenakosti družbe'
12. 03. 2023 19.47Prvi mož ZN Antonio Gutteres je pred 8. marcem dejal, da bo moralo miniti še okoli 300 let, preden bomo na svetu dosegli enakopravnost spolov. Številnim še vedno ni zagotovljena pravica odločanja o lastnem telesu, tu sta tudi plačna in pokojninska vrzel, vse preveč prisotno nasilje nad ženskami, podatek, da je za žensko najnevarnejši kraj njen lastni dom. Nevidno in neplačano delo še vedno pripada ženskam, ob tem pa imajo tudi slabše možnosti pri zaposlovanju. "Fenomen lepljivih se tal" jih prikuje na določeno pozicijo z nezmožnostjo napredka. Prav zato je gibanje za pravice žensk tako pomembno. "Feminizem ni boj žensk proti moškim, gre za izrazito razumevanje neenakosti družbe," je jasna profesorica na Fakulteti za socialno delo Darja Zaviršek.

Papež Frančišek: Želim obiskati Kijev, vendar le pod pogojem, da grem tudi v Moskvo
12. 03. 2023 14.36Mineva deset let, od kar je bil Jorge Mario Bergoglio izvoljen za papeža. Odtlej si kot papež Frančišek prizadeva uresničiti svojo vizijo bolj vključujoče in v prihodnost usmerjene Cerkve. Lotil se je tudi perečih vprašanj, od reform vatikanskih financ in rimske kurije do vprašanja pedofilije, s čimer si je nakopal nasprotnike v cerkvenih vrstah.

Feminizem v vsako slovensko šolo, vas in mesto
11. 03. 2023 07.00Bo letos kaj drugače? Celo leto so se ponovno pridno zbirale statistike, štele so se žrtve femicidov, seštevali so se klici na policijske postaje, preračunavali sta se plačna in pokojninska vrzel in nastalo je na desetine grafov, ki nam kažejo, da res ni vsak dan 8. marec. Kako znova definirati to štetje in računanje, da bi v enačbo lahko dodali še to, kar se nam dogaja poleg življenja številk. Recimo, vse tisto čemur smo priča doma, ko hodimo po ulici ali ko zabijamo svoj čas na svetovnem spletu?

Levica podala pobudo za bolniško odsotnost zaradi bolečih menstruacij
08. 03. 2023 12.14Poslanka Levice Nataša Sukič je ob mednarodnem dnevu žensk s poslansko pobudo, ki sta jo podpisali še koalicijski poslanki Lucija Tacer (GS) in Meira Hot (SD), vlado RS in pristojna ministrstva pozvala, naj pristopijo k preučitvi ukrepov, ki bi zmanjšali neenakost na delovnem mestu glede na osebne okoliščine. Zlasti uvedbo možnosti koriščenja bolniške odsotnosti z dela zaradi menstruacije po zgledu Španije brez potrebe po zdravniškem potrdilu, vnaprejšnjem napovedovanju odsotnosti ali koriščenju dopusta. Pobudnice so predlagale še, da bi bili menstrualni higienski pripomočki tudi v Sloveniji brezplačno dostopni v sanitarijah javnih ustanov.

'Za številne ženske 8. marec ni praznik': raziskava o nasilju in neenakosti
07. 03. 2023 09.40Kar 70 odstotkov prebivalk Slovenije v anketi Mediane, sicer izvedeni v 36 državah sveta, ocenjuje, da imajo v Sloveniji ženske pri zaposlovanju in karieri manjše možnosti kot moški. Odstotek je primerljiv z evropskim povprečjem, ki znaša 67 odstotkov, a občutno višji od globalnega povprečja, ki je dosegel 53 odstotkov. Kakšno pa je mnenje o plačni vrzeli, otrocih, nasilju nad ženskami? "Zavedamo se, da marsikatera ženska ne zmore poklicati na pomoč in da zanje 8. marec ni praznik. Poslušajmo. Ne obsojajmo. Ukrepajmo," pozivajo tudi v Društvu SOS telefon, kjer opozarjajo, da je nasilje nad ženskami ena najpogostejših kršitev človekovih pravic na svetu.

'V femicide jih vodita predhodno nasilje in posestniška drža nad partnerko'
26. 02. 2023 14.32Policisti letno obravnavajo več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, ki v najbolj skrajni obliki preraste v intimno-partnerski umor oziroma femicid. V Sloveniji v povprečju beležimo med pet in sedem takšnih umorov letno.

Ministrstvo za kulturo ustanavlja skupino za podporo žrtvam nadlegovanja
14. 12. 2022 16.47Čeprav se o nesprejemljivosti spolnega nadlegovanja na delovnem mestu zadnja leta vse pogosteje govori, si veliko žrtev še vedno ne upa spregovoriti, sploh če bi lahko to zanje pomenilo izgubo službe. Enako se dogaja tudi v kulturi, kjer je še vedno prisotno mišljenje, da je komu, ki sicer velja za genija, dovoljeno in odpuščeno vsakršno sporno in celo nasilno vedenje. Poleg tega je na primer v gledališču, filmu ali pri plesu, ko se od akterjev pričakuje fizična bližina, meja, ko lahko nekdo poseže v intimo drugega, zelo tanka.

Soba pobega, v kateri 'odklenete izzive in zaklenete stereotipe'
29. 09. 2022 09.23"Ženske niso za tehniko", "Fantje so boljši v matematiki", "To so moški poklici", "To je prezahtevno za ženske", "Ženske nimajo kaj početi med inženirji, naj gredo raje za učiteljice ali medicinske sestre" – takšni in podobni stereotipi, ki so zakoreninjeni v naši družbi, dekleta usmerjajo stran od študija naravoslovnih in tehničnih ved. V ozaveščevalni sobi pobega lahko podobne "stereotipe zaklenete in se na atraktiven način soočite z izzivi s področij znanosti, fizike, kemije, informatike, matematike, biologije ..."

Google bo delavkam, manj plačanim od sodelavcev, plačal 113 mio evrov
14. 06. 2022 08.43Google se je strinjal, da bo okoli 15.500 zaposlenim delavkam izplačal okoli 113 milijonov evrov, in se tako poravnal v tožbi zaradi spolne diskriminacije pri plačah.

Politikov ne maramo, pomembne teme nas dolgočasijo? To je slabo
10. 04. 2022 09.18Človekove pravice, zeh, pravice beguncev, zeh, zeh, okolje, globalno segrevanje, svoboda medijev, zeh, zeh, zeh ... Večina ključnih, izjemno pomembnih stvari je za povprečnega volivca, priznajmo, dolgočasnih, je obvezno nakladanje, ki ga, če se le da, presliši.

'V Evropi plača zaposlenih ne bi smela biti odvisna od spola osebe'
08. 03. 2022 07.14Evropske raziskave kažejo, da kar 69 odstotkov Evropejcev verjame, da ženske zaslužijo manj od moških, 90 odstotkov pa se jih strinja, da je to nesprejemljivo. Ob mednarodnem dnevu žena odbor za pravice žensk in enakost spolov tako izpostavlja, da diskriminacijo na tem področju omogoča predvsem pomanjkanje transparentnosti pri plačah delavcev. Prepričani so, da bi potrditev direktive o zagotavljanju transparentnosti na tem področju naredila tisti potreben premik k večji enakopravnosti. "Gre za orodje, s katerim lahko naredimo konec diskriminaciji," je izpostavila članica odbora Kira Marie Peter-Hansen.

'Napadi so krik prestrašenega človeka, ki se boji izgube položaja in moči'
20. 02. 2022 10.18Čeprav je Nika Kovač znana kot prodorna, prepoznavna direktorica Inštituta 8. marec, si želi Slovenije, ki "njene" ustanove ne bi potrebovala. Bitka proti spornemu zakonu o vodi in za redefinicijo spolnega nasilja in posilstva sta le dva projekta, ki sta jo javno izpostavila in ji ob podpornikih nakopala vrsto kritikov, ki pa je niso uspeli utišati. Z Niko Kovač, ki je pred kratkim postala Slovenka leta, smo govorili o tem, kako lahko v volilnem letu vsak posameznik uveljavi svoj glas, o tem, kaj želijo mladi, kako je mogoče s sodelovanjem preseči politične pole. Pa tudi o tem – ali jo mika politika in ali bi s svojim velikim kritikom – premierjem Janezom Janšo – šla na kavo.

Goran Vojnović: Biti čefur danes, je drugače, kot je bilo pred 15 leti
22. 08. 2021 08.00Knjigo Čefurji raus! sem prvič vzela v roke leta 2008, pri svojih 18 letih. Takrat se, priznam, nisem mogla prebiti skozi sleng, ki ga ponuja eden najbolj priljubljenih romanov v Sloveniji. A ob izdaji nadaljevanja, ki nosi naslov Đorđić se vrača, sem se odločila, da dam prvi knjigi novo priložnost in branje združim z novo knjigo. In zgodila se je ljubezen. Branje o čefurjih, obujanje spominov na najstniške šale, sočustvovanje ob vsakdanjih težavah družin iz blokovskih naselij in branje o odnosih znotraj družine s koreninami iz nekdanje skupne države je le še okrepilo mojo ljubezen do čefurstva, s katerim se (delno) poistovetim tudi sama. Temu je sledilo še branje knjige romana Figa in nato pogovor z avtorjem Goranom Vojnovićem.

'Verjamemo, da bo naše upanje vedno močnejše od poskusov ustrahovanja'
05. 05. 2021 17.50Potem, ko so vandali zažgali umetniško delo na pročelju Palače Cukrarna, se je na vandalizem odzvala tudi umetnica Katharina Cibulka. Poudarila je, da, čeprav se umetniško delo lahko uniči, ni mogoče uničiti prepričanja v njegovo moč, da združuje in spodbuja ljudi. Napis je pred uničenjem sporočal: "Dokler bo upanje, ki ga širimo, močnejše od strahu, s katerim se soočamo, bom feminist_ka."

Vpliv pandemije na ženske: ob več dela izgubile za 660 milijard evrov prihodkov
01. 05. 2021 15.17Ženske so med pandemijo izgubile za 660 milijard evrov prihodkov, so izračunali pri organizaciji Oxfam International. Za primerjavo: slovenski BDP je po podatkih statističnega urada v letu 2020 znašal 48,4 milijarde evrov.

Zagovor pravic feminizma
24. 04. 2021 07.00Nekoč je živela Susan B. Anthony, ena izmed tistih žensk, zaradi katerih lahko danes ostale sploh sodelujemo v demokratičnih ritualih, namenjenih izbranim posvečencem (posvečenk je seveda še vedno precej manj), ki nato upravljajo našo prihodnost. 5. novembra leta 1872, ko je bila stara 52 let, je doživela aretacijo zaradi zločina, ki ga je zakrivila, ker je bila prepričana, da lahko na predsedniških volitvah voli tudi sama, čeprav je ženska.

Poročilo AI: Tudi v Sloveniji prihajalo do napadov na človekove pravice
07. 04. 2021 12.19V poročilu o stanju človekovih pravic v letu 2020 Amnesty International ugotavlja, da je pandemija razkrila sistemsko neenakost ter da so jo svetovni voditelji izkoristili za intenziviranje napadov na človekove pravice. Tudi v Sloveniji je prihajalo do napadov na človekove pravice pod pretvezo boja proti covidu-19, izhaja iz poročila. V njem izpostavljajo omejevanje pravice do zbiranja, prisilne vrnitve beguncev in migrantov na Hrvaško ter visoko število covidnih smrtnih žrtev v domovih za starejše.