neživljenjski ukrep

Poseg v omrežnino: vlada predlog podpira, SDS: Zakon ne rešuje ničesar

30. 01. 2025 08.28

Poslanci koalicije so na izredni seji DZ predstavili predlog za ublažitev finančnih posledic prenove metodologije obračunavanja omrežnine iz lanskega oktobra. Po predlogu se bo gospodinjskim odjemalcem elektrike začasno v najdražjem časovnem bloku obračunavala nižja omrežnina, ocenjenih 19,5 milijona evrov izpada prihodkov pa bo pokril Eles. Na OZS so medtem opozorili, da nov sistem omrežnin obremenjuje tudi malo gospodarstvo in zmanjšuje konkurenčnost podjetij, s tem pa je ogrožen tudi obstoj podjetij in delovnih mest. Zato pričakujejo, da bodo razbremenili tudi gospodarstvo.

Beleženje delovnega časa: po enem letu se obetajo spremembe

02. 12. 2024 17.52

Dobro leto dni mineva od začetka veljave zakona o tako imenovanem štempljanju: strožja pravila naj bi zaščitila delavce pred izkoriščanjem, a prinesla so predvsem dodatno birokracijo, opozarjajo delodajalci. In leto dni kasneje so na mizi že prve spremembe zakona. Med drugim bi črtali dnevno beleženje odmora za malico, delodajalci pa bi po novem tedensko in ne več dnevno popisovali, ali delavci opravljajo izmensko ali nočno delo.

Ustavno sodišče zadržalo pogoj PC, PSS pozdravlja odločitev, Koritnik obžaluje

30. 09. 2021 07.09

Ustavno sodišče je s sedmimi glasovi za in dvema proti zadržalo določbo, ki bi od zaposlenih v državni upravi zahtevala izpolnjevanje pogoja PC. V Policijskem sindikatu Slovenije (PSS) pozdravljajo odločitev Ustavnega sodišča in dodajajo, da bi morala vlada biti prva v tej državi, ki spoštuje ustavo. Medtem pa je obžalovanje izrazil minister za javno upravo Boštjan Koritnik, ki pa je hkrati dejal, da odločitev sodišča spoštuje. Premier Janez Janša pa (so)odgovornost "za nadaljnje zbolele in umrle zaradi covida-19" pripisuje "večini na ustavnem sodišču".

Logarjeva: Pogoj PCT je tisti, ki omogoča, da bodo dejavnosti ostale še naprej odprte

29. 07. 2021 06.00

Aplikacije za preverjanje PCT-pogoja, ki naj bi jo organizatorji dogodkov in gostinci uporabljali že od petka oziroma ponedeljka, do nadaljnjega ne bo. Na NIJZ so jo morali na poziv informacijske pooblaščenke popolnoma spremeniti. V veljavi pa medtem, čeprav predstavniki gostincev in turizma temu nasprotujejo, ostaja preverjanje pogoja PCT. Na sestanku z zdravstvenim ministrom so se dogovorili zgolj o oblikovanju delovne skupine, ki bi vladi predlagala kompromisne rešitve.

Sindikat gostinstva in turizma: Ne uničujte več panoge!

23. 04. 2021 12.20

Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije je kritičen do pogojev pri odpiranju notranjih prostorov gostinskih lokalov v treh regijah, kjer bo to od sobote dovoljeno. Opozarja na nesmiselne poteze, ki bi goste odbijale, ne pa privabljale. Vlado in gospodarskega ministra spodbuja k nekaterim ukrepom, ki naj veljajo v prihajajočem interventnem zakonu, med drugim k sprejemu 100-odstotnega nadomestila plač za čakanje na delo od doma.

Protestna vožnja taksistov: 'Naš pogoj je opravljanje dejavnosti brez testiranja'

16. 02. 2021 14.47

Več kot sto taksistov je danes z vožnjo in hupanjem v središču mesta izrazilo nestrinjanje z vladnim odlokom, ki jim nalaga obvezno testiranje na okužbo z novim koronavirusom na vsake tri dni. Sindikat taksistov in krovni Sindikat delavcev prometa in zvez sta napovedala, da bodo protestne aktivnosti, če ta pogoj ne bo odpravljen, stopnjevali. Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec pa je prepričan, da je ukrep zahtevanega testiranja taksistov na okužbo z novim koronavirusom na tri dni pravilna poteza. Hkrati je še dejal, da bo taksiste vseeno povabil na sestanek.

'Novi pogoji za vstop v Slovenijo bi prizadeli 50.000 družin'

05. 02. 2021 06.23

Spremembe odloka o pogojih za vstop v Slovenijo, ki je predvidevala manj izjem za vstop v državo brez karantene in negativnega testa na okužbo z novim koronavirusom je med dnevnimi migranti in opozicijo povzročila ogorčenje. V opoziciji so opozorili, da bi "ta neživljenjski ukrep prizadel 50.000 družin". Vlado so pozval k spremembi odločitve. Ta je nato omilila uveljavljeni ukrep.

Minister Vrtovec: Elektronske vinjete bodo bolj uporabne in ekonomične

29. 01. 2021 06.00

Le še tri dni časa imate, da zamenjate vinjeto, ki pa bi morala, če boste kupili letno, biti tudi zadnja, ki jo boste skušali na čim lažji in inovativen način spraviti z vetrobranskega stekla. Prihodnje leto naj bi vendarle dobili elektronske. Pa bodo zato tudi cenejše? In kaj prinaša prometna resolucija, res dodatno avtocesto v Beli krajini? Kaj bo s tretjo razvojno osjo in o očitkih, da je obvezno testiranje za delovanje avtošol prestrog in neživljenjski ukrep? Odgovore iz prve roke je podal minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec.

Nizozemska uvedla delno zaprtje države, v Franciji razburjenje zaradi mask med porodom

13. 10. 2020 07.31

Po Evropi se hitro širi drugi val pandemije novega koronavirusa, število novih primerov strmo narašča, države pa druga za drugo sprejemajo ukrepe, s katerimi želijo zajeziti širjenje okužb. Nizozemska je tako že uvedla delno zaprtje države, Češka zapira lokale in restavracije, prepovedano bo pitje alkohola na prostem. Na Hrvaškem so napovedali nove ukrepe za gostinske obrate. V kitajskem Čingdau, kjer nameravajo testirati vseh devet milijonov prebivalcev, pa so že odvzeli brise več kot trem milijonom oseb.

Prehajanje meje s Hrvaško je lažje, če imate tam njivo kot pa družino

14. 09. 2020 12.02

Ukrepi za preprečitev širjenja okužb z novim koronavirusom so sicer nujno potrebni, a v precej primerih zelo neživljenjski. Na enega takšnih nas je opozoril Slovenec, ki živi na Hrvaškem. Doslej so ga družinski člani lahko obiskovali za časovno obdobje 24 ur, po novem pa je v takšnih primerih na meji poleg ustreznega dokazila treba pokazati tudi negativen test na covid-19. A zaplete se, ker se na rezultat testa na Hrvaškem čaka od 24 do 48 ur. Kako naj torej obiski trajajo samo en dan?

'Ne bomo se držali priporočil, ker se jih ne bomo mogli držati'

19. 08. 2020 19.29

Vrnitev v šole je boljša možnost kot pouk na daljavo, so prepričani v Združenju staršev. Ravnatelji pa so v dvomih – predvsem zaradi avtobusnih prevozov, gneče ob omaricah, jutranjega varstva in šolske prehrane. Tare jih tudi vprašanje, kdo bo odgovarjal, če se bo znotraj neke šole razširila okužba. Za določena priporočila NIJZ že zdaj napovedujejo, da se jih ne bodo držali. In dodajajo: dijakom smo dolžni ponuditi program, izpeljan v celoti.

'Pogoji dela so neznosni: imam očala, masko, vizir ... Strah me je za potnike'

23. 06. 2020 16.35

"Pogoji dela za voznike avtobusov na medkrajevnih linijah so povsem neživljenjski. Ker nam delodajalci niso postavili zaščitnega pleksi stekla, moramo obvezno nositi maske in vizirje. A to močno omejujejo vidno polje," pravi eden od voznikov, ki dela na Obali. "Ob tem da osem ur sedim pred vetrobranskim steklom, skozi katero pripeka sonce. Pred dnevi mi je postalo tako slabo, da sem moral ustaviti avtobus." V novih priporočilih NIJZ vizir sicer ni (več) omenjen.

Trgovci se bojijo, da bo oblačil na obešalnikih zmanjkalo: pomerjajte le nujno

14. 05. 2020 18.57

Spet bomo lahko pili kavo ali jedli tudi v notranjosti lokalov in ne samo na terasah, a pod pogojem, da bo stik med gostinci in gosti minimalen. Ker NIJZ navodila še pripravlja, gostinci preigravajo različne scenarije: od tega, koliko gostov bo lahko sedelo v lokalu in kako premakniti mize, do vprašanja, kam postaviti razkužila. Odpirajo se tudi vse trgovine, a nekatere trgovce z oblačili skrbi karantena oblačil.

Novo sproščanje ukrepov šele čez slaba dva tedna?

08. 05. 2020 09.27

Epidemiološka slika v Sloveniji je ugodna, prebivalci so zaradi bolezni covid-19 vse manj zaskrbljeni, pristojni pa se ukvarjajo predvsem z vprašanji nadaljnjega rahljanja ukrepov. A po besedah infektologinje in vodje svetovalne skupine v okviru ministrstva za zdravje Bojane Beović se učinki tako uvedbe kot tudi sproščanja ukrepov kažejo z zamikom med 11 in 13 dni. Majhno število novopotrjenih okužb z novim koronavirusom je, kot je poudarila, tako še posledica delujočih ukrepov.

Neživljenjski ukrepi v javnem prometu? Avtobus za 170 potnikov bi lahko sprejel le 17 oseb

07. 05. 2020 12.17

S ponedeljkom bomo v Sloveniji znova zagnali javni potniški promet, je potrdil minister Vrtovec. A tudi tu bodo veljali posebni ukrepi za zaščito potnikov in voznikov. Ti med drugim predvidevajo fizične pregrade za varovanje voznikov, do njihove vgradnje bodo potniki lahko vstopali samo pri zadnjih vratih. Prav tako bo obvezno nošenje mask in razkuževanje rok pred vstopom na avtobus ali vlak. Pri LPP ob tem opozarjajo na nekatere neživljenjske ukrepe, kot je varnostna razdalja 1,5 metra. Avtobus za 170 potnikov bi v skladu s tem lahko sprejel le 17 oseb.

Prepoved prehajanja med občinami: potreben in učinkovit ali prekomeren ukrep?

22. 04. 2020 17.19

Na skupni seji dveh odborov se je vnela polemična razprava o potrebnosti prepovedi prehajanja med občinami. Notranji minister Hojs ocenjuje, da je ukrep bistveno pripomogel k ustavljanju epidemije. Z njim se strinja tudi zdravstveni minister Gantar, ki dodaja, da se o sprostitvi prepovedi gibanja med občinami odgovorni že pogovarjajo. Opozicijska Levica vladi medtem očita, da je namen tovrstnih ukrepov vzpostavitev policijske države. V LMŠ, SD in SAB pa so ocenili, da je vlada ukrep prepovedi gibanja med občinami verjetno sprejela dobronamerno, a da je bil prekomeren.

Ciljno preverjanje bo dovoljeno med vrhuncem turistične sezone, a pod pogojem, da varnost ne bo ogrožena

18. 05. 2017 08.28

Evropska komisija je pripravila dodatna navodila za izvajanje sistematičnega nadzora na zunanjih mejah EU, ki naj bi zagotovila učinkovitejši in bolj tekoč nadzor na slovensko-hrvaški meji. Slovenija in Hrvaška naj usklajeno izvajata ciljni nadzor v konicah in ob določenih dneh v času turistične sezone, zagotovita naj kadrovske okrepitve, stalno naj komunicirata in se usklajujeta.