nature

V Španiji našli najstarejše kosti človeškega obraza v zahodni Evropi

16. 03. 2025 21.48

Raziskovalci so v starodavni jami v Španiji našli fragmente kosti človeškega obraza, ki so po njihovi oceni najstarejši v zahodni Evropi. Fosilizirani ostanki namreč sestavljajo levo lice in zgornjo čeljust odraslega pripadnika izumrle človeške vrste, ki je na Iberskem polotoku živela in izumrla pred 1,1 do 1,4 milijona let.

Znanstveniki odkrili nov mehanizem imunskega sistema

06. 03. 2025 13.03

Znanstveniki so odkrili, da ima del naših celic, ki je zadolžen za recikliranje beljkovin, še dodaten mehanizem. Proizvaja lahko namreč kemikalije, ki uničujejo bakterije. Odkritje ponuja nov vpogled v delovanje imunskega sistema in bi ga lahko izkoristili za razvoj povsem novega razreda potencialnih naravnih antibiotikov.

Nagrajena slovenska fotografinja z ljubeznijo do zapuščenih objektov

02. 03. 2025 16.56

Srni, ki tečeta skozi zasnežen vinograd. To je fotografija, ki je prepričala žirijo na prestižnem tekmovanju WNPA, da je za zmagovalno med več tisočimi izbrala delo slovenske fotografinje Maruše Puhek. "Fotografija prikazuje nasprotja – kontraste med ujetostjo in svobodo, mirom in dinamiko, življenjem in smrtjo ter med pokončnimi in vodoravnimi elementi v kompoziciji," opisuje avtorica, ki ji je osebno fotografija posebej pri srcu zaradi ljubezni do minimalizma. "Všeč mi je, da je zmagala preprostost," pravi. Zaupala nam je, kakšni so bili njeni začetki, zakaj živi v Avstriji in kakšne poti ji odpira naslov svetovne naravoslovne fotografinje leta 2025.

Visoka pričakovanja in nizke temperature

22. 02. 2025 07.00

Kaj je zaznamovalo teden pred zadnjim vikendom v februarju? V tujini so bile vse oči uprte v Savdsko Arabijo, kjer so se prvič po začetku vojne v Ukrajini sestali najvišji predstavniki ZDA in Rusije, v Parizu pa je potekalo srečanje izbrancev evropskih voditeljev, predstavnikov EU-ja in zveze Nato. Ob vročem političnem dogajanju tudi doma so se v sredo marsikje po Sloveniji prebudili v najhladnejše jutro te zime.

Slovenki za fotografijo srn v zasneženem vinogradu prestižno priznanje

21. 02. 2025 13.54

Maruša Puhek, priznana fotografinja iz Radencev, ki trenutno živi v Avstriji, je postala skupna zmagovalka prestižnega tekmovanja WNPA – The World Nature Photography Awards 2025. Zmagala je s fotografijo dveh srn, ki tečeta skozi zasnežen vinograd v vasi Murščak v pomurski regiji. Posnela jo je v sklopu svojega 366-projekta, v katerem je vsak dan v letu posnela eno fotografijo in fotoaparat nosila povsod.

Strm porast mikroplastike v človeških tkivih: še posebej v možganih

04. 02. 2025 09.50

V človeških tkivih, še posebej v možganih in jetrih, se je v zadnjih osmih letih bistveno povečala koncentracija mikro- in nanoplastike, kažejo izsledki študije, objavljene v reviji Nature Medicine. S pomočjo napredne infrardeče in elektronske mikroskopije so odkrili zaskrbljujoče ravni mikroplastike v možganih ljudi z demenco.

Kemijski inštitut razvil nov terapevtski pristop za boj proti raku

22. 01. 2025 14.54

Terapevtski pristop, ki so ga razvili raziskovalci in raziskovalke Kemijskega inštituta, z vnosom proteinov povzroča celično smrt rakavih celic in krepi imunski sistem. Uporabili so ga že v predkliničnih raziskavah na miših z melanomom, v katerih je bil učinkovit v štiridesetih odstotkih primerov, so sporočili z inštituta.

Kako v 2025 prišparati? Tako boste za svoj denar dobili več!

15. 01. 2025 00.15

V zadnjih letih narašča trend priljubljenosti lastnih blagovnih znamk, v primerjavi s priznanimi znamkami. Razkrivamo, zakaj se nakup tako imenovanih generičnih izdelkov bolj splača.

Prelomno odkritje slovenskih fizikov: vpogled v skrivnostni vesoljski prah

06. 01. 2025 13.59

Raziskovalci ljubljanske fakultete za matematiko in fiziko so skupaj z mednarodnimi strokovnjaki na podlagi podatkov vesoljskega teleskopa James Webb prišli do prelomnega odkritja o razvoju lastnosti vesoljskega prahu v galaksijah zgodnjega vesolja. Študija med drugim razkriva ključno vlogo zgodnjih supernov pri njegovem nastanku.

Slovenski znanstveniki sodelovali pri raziskovanju ene prvih galaksij v zgodnjem vesolju

11. 12. 2024 17.12

Slovenski raziskovalci so znova dokazali, da spadajo med najboljše na svetu. Profesorica dr. Maruša Bradač, raziskovalec dr. Nicholas Martis in doktorski študent Gregor Rihtaršič s Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani so namreč sodelovali pri raziskavi, v kateri so z uporabo vesoljskega teleskopa James Webb zaznali in analizirali eno prvih galaksij v zgodnjem vesolju, imenovano Firefly Sparkle (Roj kresničk), ki jo opazujemo približno 600 milijonov let po Velikem poku. Odkritje predstavlja prelomnico v razumevanju zgodnjih faz nastanka vesolja, njihove ugotovitve pa bodo objavljene tudi v znanstveni reviji Nature.

Desetletje na rock'n'roll strani metala

07. 11. 2024 07.00

Ljubljanska metal zasedba SkyEye letos obeležuje 10-letnico obstoja, nedavno pa so izdali tretji album New Horizons. O začetkih, razvoju skozi leta, načrtih in željah je z nami spregovoril frontman zasedbe, pevec Jan Leščanec.

V najlepšem kozjanskem sadovnjaku leta: Šest ton jabolk brez kemije

20. 10. 2024 09.09

Sožitje narave in človeka. Slogan Kozjanskega parka, ki kar zaživi pred očmi obiskovalca, ki se sprehaja med visokodebelnimi travniškimi sadovnjaki. Nekoč nepogrešljivi ob vsaki hiši, danes pa domačini znova odkrivajo prednosti neškropljenega sadja, ki poka od okusa. Zardeli carjevič, krvavo rdeči jonatan, sramežljiv beličnik. Avtohtona goriška sevka in trpežni bobovec. To je le nekaj od 126 tradicionalnih sort jabolk, ki zorijo v zavetju kozjanske narave. In polni zabojčki dišečega sadja, ki ne potrebujejo obdelave s fitofarmacevtskimi sredstvi, dokazujejo, da se še vedno da kaj pridelati tudi brez kemije. Tradicionalne sorte, ki so posejane po slikovitih sadovnjakih, namreč dobro kljubujejo škodljivcem in podnebnim spremembam.

Pri 25-letnici ozdravili diabetes tipa 1: upanje za bolnike?

07. 10. 2024 10.45

25-letna ženska s sladkorno boleznijo tipa 1 je manj kot tri mesece po prejemu reprogramiranih matičnih celic začela proizvajati lastni inzulin. Je prva oseba s to boleznijo, ki je bila zdravljena s celicami, pridobljenimi iz njenega telesa, pravijo znanstveniki, ki so prispevek objavili v reviji Nature.

Vsi so iskali progastega goža, našli so jih pet

19. 09. 2024 08.39

Slovenski raziskovalci so javnost znova prosili za pomoč pri odkrivanju progastega goža, največje kače pri nas, ki ni strupena. Dobili so 50 ovekovečenj različnih vrst kač po vsej državi, pet pa je bilo tistih iskanih – vse iz slovenske Istre. "Velik odziv na akcijo je pokazal, da ljudje spoštujejo kače in jih iz leta v leto bolje poznajo," so prepričani.

'Ljudem se predpisuje zdravila, v svojih stiskah pa ostajajo sami'

23. 08. 2024 14.42

Slovenski psihiater je pojasnil nekatere anomalije našega zdravstvenega sistema. Pravi, da trenutni sistem ZZZS spodbuja hitro obravnavo pacientov – hitro diagnostiko in predpisovanje zdravil, kar onemogoča celostno in poglobljeno psihoterapevtsko obravnavo. Po njegovem mnenju tak pristop škoduje predvsem pacientom z duševnimi motnjami, ki potrebujejo dolgotrajno zdravljenje. ZZZS njegove navedbe zavrača kot neutemeljene in pavšalne ter izrečene v kontekstu polemičnih strokovnih razprav o zakonski ureditvi področja psihoterapije. Pozvali so ga, naj konkretne primere prijavi ZZZS.

Trupla razpadala, svojci dobivali lažen pepel: pogrebnikom 860 milijonov kazni

06. 08. 2024 13.04

Ameriški pogrebni zavod, v katerem so odkrili 190 razpadajočih trupel, mora družinam pokojnih plačati 950 milijonov dolarjev (dobrih 860 milijonov evrov) denarne kazni. A žalujoče družine, ki so po kremaciji namesto posmrtnih ostankov pokojnih prejeli le navaden pepel, tega denarja najverjetneje ne bodo nikoli prejeli. Zakonca, ki sta upravljala s podjetjem, sta namreč v resnih finančnih težavah.

Eksperimentalno zdravilo življenjsko dobo miši podaljšalo za 25 odstotkov

21. 07. 2024 18.43

Novo eksperimentalno zdravilo je življenjsko dobo miši "srednjih let" podaljšalo za kar 25 odstotkov. Znanstvenik, ki je vodil poskuse, pravi, da bi lahko delovalo tudi pri ljudeh. Številni drugi znanstveniki so sicer glede "zdravljenja" staranja skeptični, predvsem se jim zdi nepredstavljivo, da bi "kar vsakega 50-letnika zdravili do konca življenja". "Vsako zdravilo ima stranske učinke," je opozorila ena od znanstvenic.

Na Luni odkrili jamo, ki bi lahko služila za izgradnjo stalne baze

16. 07. 2024 16.12

Italijanski znanstveniki so v ponedeljek sporočili, da so prvič odkrili jamo na Luni, ki bi lahko bila s svojimi okoli 100 metri globine primerna tudi za izgradnjo stalne baze za ljudi. Znanstveniki domnevajo, da je na Luni še več sto drugih votlin.

Mikroplastiko prvič odkrili tudi v penisu

19. 06. 2024 12.58

Raziskovalci so po tem, ko so mikroplastiko odkrili v moških testisih, to odkrili tudi v penisih. Gre sicer za študijo na manjšem vzorcu, odvzeli so tkivo šestih moških. To odpira nova vprašanja o vplivu mikroplastike na spolno zdravje.

Analiza DNK: ne dekleta, v jami so dečki, med njimi dvojčki

16. 06. 2024 20.32

Pred skoraj 60 leti so arheologi odkrili človeške kosti v Chichén Itzi, enem najmočnejših mest starih Majev. Šlo je za stotine človeških žrtev. Arheologi so ugotovili, da so bili mladi odrasli in otroci tam odloženi v razponu osmih stoletij, in domnevali so, da gre večinoma za mlade ženske. Takrat je veljalo, da imajo Maji za svoja obredna žrtvovanja raje ženske žrtve. Zdaj pa je nova študija DNK to predpostavko obrnila na glavo.

Policisti izsledili lastnika, ki je svoj avto pral kar v Dragonji

16. 04. 2024 13.53

Koprski policisti so uspeli najti osebo s fotografije, ki je svoje vozilo s čistilom prala v reki Dragonji. Ta je sicer uvrščena v območje Nature 2000. Lastnik vozila prihaja iz okolice Kopra, policisti pa zdaj zbirajo obvestila v smeri ugotavljanja prekrška po Zakonu o ohranjanju narave in suma kršitve Zakona o vodah.

Nakit DoDo. Praznovanje ljubezni.

15. 04. 2024 00.15

Priljubljena italijanska znamka očarljivega nakita s svojimi prepoznavnimi šik kosi, predvsem pa ljubkimi obeski, navdušuje že 30 let.

Arktični ocean bi lahko septembra prvič ostal brez ledu

08. 03. 2024 15.05

Arktični ocean bi lahko septembra prvič ostal brez ledu, in sicer morda že letos, so ugotovili znanstveniki. V članku, objavljenem v znanstveni reviji Nature Reviews Earth & Environment, so še navedli, da bi bila Arktika med letoma 2035 in 2067 septembra že praviloma brez ledu.

Teleskop James Webb odkril najstarejšo zabeleženo črno luknjo

18. 01. 2024 15.27

Vesoljski teleskop James Webb je odkril doslej najstarejšo zabeleženo črno luknjo, ki je nastala kmalu po velikemu poku in postavlja pod vprašaj dosedanje ugotovitve v zvezi z oblikovanjem tega vesoljnega pojava, so v sredo sporočili znanstveniki.

Energetski zakon v radikalni Nemčiji prijaznejši od slovenskega

14. 01. 2024 12.14

Inženirji, gradbinci, energetiki, pa tudi tisti, ki se ukvarjajo z ogrevalno tehniko, opozarjajo, da je treba ponovno premisliti o sprejemanju zakona, kot so si ga zamislili, in v parlamentarno proceduro poslali na vladi. Zakaj sta biomasa in plin kar naenkrat na tako slabem glasu, se sprašujejo, pa tudi zakaj se pred tem niso raje lotili energetske obnove stavb, ki je pogoj za boljši izkoristek energije. V z zeleno energijo "obsedeni" Nemčiji so to očitno razumeli in zakon pripravili bolj pragmatično, spremembe pa uvajajo bolj postopno.

V Cankarjevem domu koncertni poklon Michaelu Jacksonu

04. 01. 2024 11.45

Gallusova dvorana Cankarjevega doma bo kot prva v Sloveniji gostila koncertni poklon kralju popa Michaelu Jacksonu Human Nature Live Show. Glasbeno-vizualna predstava oživlja Jacksonov umetniški talent in glasbeni svet s pomočjo izbranih glasbenikov in plesalcev, koreografije in kostumov. Kot Jackson nastopa Miguel Concha.

Inšpektorji na zavarovanih območjih: ob Kolpi morajo odstraniti mobilne hiške

03. 01. 2024 11.34

Inšpekcija za naravne vire in rudarstvo je v nadzoru posegov na zavarovanih območjih ugotovila več primerov posegov brez ustreznega naravovarstvenega soglasja. Dela so morali ustaviti, stanje so ponekod že sanirali. V kampu ob Kolpi bodo morali odstraniti mobilne hiške.

Zmotno prepričanje, da je 'današnja družba' v moralnem zatonu, ni nič novega

23. 12. 2023 07.00

V hudi krizi vrednot smo se znašli nedavno, ste slišali? Družba in svet širše sta na robu moralnega propada. Danes je vse drugače, kot je bilo včasih. Takole denimo pišejo v enem glavnih slovenskih časnikov: "Starih vrednot, ki bi kot zvezde pokazale pot iz stisk, kot da ni več, novih pa tudi ni videti na obzorju ... Evropska in vedno širša svetovna kriza je v svojem jedru kriza vrednot." No, to pravzaprav ni opis stanja decembra 2023, marveč gre za komentar izpred več kot leta in pol nazaj. Stvari so se od maja 2022, ko nas je zajela kriza vrednot, pa do danes verjetno le še poslabšale.

V pogrebnem zavodu našli 190 razpadajočih trupel

09. 11. 2023 15.30

Lastnika pogrebnega zavoda Kolorado sta na sprijen način zavajala žalujoče in jim namesto posmrtnih ostankov svojcev dajala lažne posmrtne ostanke. V njunem domu pa so našli 190 razpadajočih trupel. Obtožena sta zlorabe trupel, kraje, pranja denarja in ponarejanja.

Kaj se dogaja z vojno in smrtonosnim nasiljem in kako sta se spreminjala skozi zgodovino

05. 11. 2023 19.27

V primerjavi s prejšnjim desetletjem – in še bolj z začetkom 21. stoletja – je bilo lansko leto zelo krvavo, vsaj kar zadeva organizirano državno nasilje. Za to sta v veliki meri odgovorna dva smrtonosna konflikta: rusko-ukrajinska vojna in vojna v Tigraju. Vseh smrtnih žrtev je bilo leta 2022 skoraj 250.000, kar je več kot dvakrat toliko, kolikor znaša letno povprečje v prejšnjem desetletju, ki je že samo približno trikrat večje kot letno povprečje v prvem desetletju 21. stoletja. Pred nekaj tedni se je med Palestino (oziroma Hamasom) in Izraelom začel nov boleči konflikt, ki je že terjal veliko žrtev in jih najverjetneje še bo v prihodnosti.