nastanitveni center

Prenovljeni prostori za mladoletne begunce

27. 03. 2024 19.04

V prostorih nekdanjega Primorja v Postojni bo zaživel sprejemni in nastanitveni center za mladoletne begunce, ki v Slovenijo prihajajo brez staršev oziroma brez spremstva. Med njimi so večinoma fantje, stari od 14 do 18 let, v zadnjem obdobju pa tudi mlajši otroci. V prenovljenih prostorih jih bodo lahko namestili do 70, v petek, ko bodo uradno odprli vrata, pa se jih bo tja iz dijaškega doma preselilo deset. Slovenija je sicer tudi za mlade migrante večinoma tranzitna država, velika večina jih v takšnih namestitvah preživi le nekaj dni, morda tednov.

Kdaj, če ne zdaj? S Kompasom na Jadran in Mediteran

16. 01. 2024 09.01

Razkošje zgodnjih prijav in first minute popustov do 31. 1. 2024.

Kakšen je v resnici porast kriminala v Ljubljani?

17. 11. 2023 06.00

Zakaj je letos več kaznivih dejanj? Zakaj se jih 90 odstotkov zgodi v mestnih okoljih? S porastom kriminala se sooča ljubljanska občina – največ pri posilstvih in spolnem nasilju. Je Slovenija še varna država? Je strah, da med storilci kaznivih dejanj prevladujejo tujci – utemeljen? Na Policijski upravi Ljubljana se zavedajo, da so večja varnostna tveganja povezana z nastanitvijo migrantov v azilnem domu na Viču. A kaj kažejo podatki?

Eksplozija v centru za prosilce za azil, več ljudi poškodovanih

11. 11. 2023 12.06

V nastanitvenem centru za prosilce za azil v mestu San Lorenzo Nuovo v osrednji Italiji je minulo noč odjeknila eksplozija, v kateri je bilo po navedbah gasilcev poškodovanih 30 ljudi. En človek je po zrušenju dvonadstropne stavbe ob eksploziji hudo poškodovan in so ga prepeljali v bolnišnico v Rimu.

Sunki vetra z valobrana na cestišče pometali skale in kamenje

03. 11. 2023 06.04

Morje je zalilo piranske ulice, prizanašale jim niso niti meteorne vode. Zaradi poplav in plazov je neprevoznih več cest. Sunki vetra so v Piranu z valobrana na cestišče pometali večje skale. Močan veter je ponekod odkrival strehe, denimo na delu stanovanjskega objekta v Lokovcu v mestni občini Nova Gorica, v katerem živi družina s šestimi otroki.

Slovenija bo ukrajinskim beguncem letos namenila slabih 40 milijonov evrov

10. 07. 2023 13.13

Slovenija je v preteklem letu beguncem iz Ukrajine namenila dobrih 17 milijonov evrov, v letošnjem letu pa bo tega denarja skoraj 40 milijonov. Največji stroški so denarna pomoč, denarna pomoč za zasebno nastanitev, zdravstvene storitve in stroški, povezani z nastanitvijo in oskrbo državljanov Ukrajine, ki imajo priznano začasno zaščito in živijo v nastanitvenih centrih.

Policija obravnava sum posilstva mladoletnice v azilnem domu na Viču

26. 07. 2022 16.48

Policijska uprava Ljubljana je konec junija zaradi suma posilstva mladoletnice v azilnem domu na Viču vložila kazensko ovadbo zoper neznanega storilca. Ob tem dodaja, da so na Policiji potrdili njihove informacije ter da so prijavo prejeli v začetku maja. Ker gre za mladoletno žrtev, več podatkov niso razkrili.

Študentke poskrbele za nasmehe ukrajinskih otrok: Obnovile so otroško igralnico

22. 06. 2022 06.14

Študentke Liza, Maša, Tea in Špela so v nastanitvenem centru (NC) Logatec, kjer so trenutno nameščeni ukrajinski begunci, obnovile otroško igralnico. Želele so prispevati k bolj kakovostnemu bivanju uporabnikov, saj raziskave kažejo, da sta okrevanje in duševno zdravje pri otrocih vojne odvisna predvsem od psihosocialne kakovosti življenja v okoliščinah po vojni v domačem kraju ali državi azila. Otrokom, v centru trenutno biva 100 otrok vseh starosti, so dale priložnost, da v svojem zatočišču pred vojno tudi dobesedno z odtisom rok na steni pustijo svoj pečat. Študentke si želijo urediti tudi zunanje skupne prostore in tako še izboljšati kakovost bivanja za uporabnike centra.

Urad o 'krivični' obravnavi beguncev: Gre za dva različna mehanizma pomoči in zaščite

15. 04. 2022 17.07

Prosilci za azil so opozorili na dvojna merila pri obravnavi beguncev iz Ukrajine in tistih iz drugih držav. Na Uradu za oskrbo in integracijo migrantov odgovarjajo, da so navedbe, verjetno zaradi nerazumevanja statusnih razlik med različnimi oblikami zaščite, neutemeljene. Pojasnili so, da so se prosilci glede pravic, ki jim pripadajo po ZMZ, primerjali z osebo, ki ji je priznana začasna zaščita in ne s prosilci za začasno zaščito. Ukrajinskim beguncem je namreč zaradi sklepa vlade začasna zaščita že priznana.

Mesec dni časa za odločanje o vlogi za začasno zaščito, dnevno v državo vstopi do 150 beguncev

01. 04. 2022 14.30

Ljudje iz Ukrajine, ki v Slovenijo vstopijo kot begunci, lahko pri nas zaprosijo za začasno zaščito, s katero dobijo nekatere pravice. Težava, na katero opozarjajo nekateri, pa je, da imajo upravne enote en mesec časa, da odločijo o vlogi. Na ministrstvu na vprašanje, ali bodo upravnim enotam dali navodila za pospešitev odločanja, ne odgovarjajo. Notranji minister Hojs je danes dejal, da v zadnjem tednu v našo državo vsak dan pride od 100 do 150 beguncev.

Prva skupina ukrajinskih beguncev že na Debelem rtiču

18. 03. 2022 11.46

Vlada je na četrtkovi seji ustanovila nov nastanitveni center za ukrajinske begunce v objektih ministrstva za notranje zadeve na Debelem rtiču, ki so preneseni na vladni urad za oskrbo in integracijo migrantov, je danes po sestanku na Občini Ankaran povedala direktorica urada Katarina Štrukelj. Od četrtka je tam nastanjenih 46 ljudi.

Ukrajinske begunce naj bi namestili tudi na Debelem rtiču

17. 03. 2022 16.46

Na ankaranski občini so potrdili pogovore z vladnim uradom za oskrbo in integracijo migrantov o namestitvi beguncev iz Ukrajine na Debelem rtiču. Namestili naj bi predvsem ženske in otroke, več, tudi o skupnem številu beguncev, pa naj bi bilo znanega po petkovem sestanku.

V Novi Gorici ukrajinska družina, ki je že drugič bežala pred vojno

12. 03. 2022 10.06

Vse več beguncev iz dneva v dan prihaja tudi v Slovenijo. Večinoma so to matere z otroki, včasih še babice. Večina jih nadaljuje pot na zahod, za mednarodno zaščito pa jih je doslej pri nas zaprosilo 909.

Število oseb, ki jim bo Slovenija nudila začasno zaščito, trenutno ni omejeno

10. 03. 2022 15.00

Sklep o uvedbi začasne zaščite za razseljene osebe, s katerim je vlada aktivirala istoimenski zakon, je stopil v veljavo. Sklep ne navaja števila beguncev, ki jim je Slovenija pripravljena nuditi začasno zaščito, saj njihovega števila ni mogoče oceniti. Število oseb tako trenutno ni omejeno, so pojasnili na ministrstvu za notranje zadeve.

Večina ukrajinskih beguncev po zatočišče k sorodnikom in prijateljem

05. 03. 2022 11.20

V Slovenijo še naprej prihajajo begunci iz Ukrajine. V nastanitvenem centru v Logatcu jih je zdaj 85, še več pa si jih namestitev išče pri sorodnikih in prijateljih, pojasnjuje direktorica urada za oskrbo in integracijo migrantov Katarina Štrukelj. Vzpostavila se je tudi mreža prostovoljcev, ki bodo nudili pomoč tako pri zagotavljanju psihosocialne oskrbe kot pri razdeljevanju materialne pomoči.

V Logatec prispelo 38 otrok beguncev iz Ukrajine

02. 03. 2022 12.12

V nastanitveni center za begunce iz Ukrajine v Logatcu je prispelo 68 oseb, od tega 38 otrok, je potrdila direktorica urada za migrante Katarina Štrukelj. Vlada je na ponedeljkovi dopisni seji sprejela sklep o ustanovitvi nastanitvenega centra za begunce iz Ukrajine v Logatcu. Ta bo v delih prostorov uprave za zaščito in reševanje.

V Logatcu nastanjeni prvi begunci: prostora imajo še za 280 ljudi

28. 02. 2022 19.45

Prvi ukrajinski begunci so prispeli tudi v Slovenijo. V centru v Logatcu je nastanjenih približno 10 mater z otroki, prostora je še za 280 ljudi. Pa je Slovenija res pripravljena sprejeti od 180 do 200 tisoč beguncev, kot je pred dnevi ocenil notranji minister Hojs? Na Civilni zaščiti upajo, da tako velikega števila beguncev ne bo, se bodo pa nanj pripravili. V skrajni sili bodo za bivanje pripravili sejmišča, turistične kapacitete in športne dvorane. V Italiji so zaradi begunskega vala iz Ukrajine razglasili izredne razmere.

'Žiga upa, da bo na eko kmetiji traktorska kosilnica, s katero bo kosil okolico'

29. 01. 2022 17.14

Od štiri do šest invalidnih odraslih posameznikov na Dolenjskem bo letos jeseni dobilo priložnost, da zaživi življenje brez staršev. Občina Škocjan namreč zanje gradi prilagojeno stanovanjsko hišo na Bučki, ki je del eko-socialne kmetije. Stanovalci si bodo lahko uredili vrt, pridelovali zelenjavo, zelišča, imeli živali. Selitve se že neizmerno veselijo in z zanimanjem spremljajo gradbena dela, ki vidno napredujejo. Eden med njimi je Žiga, ki obožuje konje in si želi, da bi jih na Bučki imeli, pa tudi, da bi lahko kosil okolico kmetije.

Zelena luč za montažne objekte za tuje delavce v Orehku

16. 09. 2021 10.02

Postojnski občinski svet je na seji z 11 glasovi za in enim proti potrdil lokacijsko preveritev za omogočanje začasne rabe prostora na območju Orehka za potrebe začasnega nastanitvenega centra za zaposlene pri gradnji drugega tira, je povedal župan Igor Marentič.

Hoteli, terme in kampi lahko odprejo vrata. Pa se jim ob tako strogih omejitvah sploh splača?

26. 04. 2021 14.49

Nastanitveni obrati lahko znova odprejo vrata. Ne glede na velikost pa to pomeni največ 30 sob. Hotelirji so pri odpiranju nastanitev sicer še zadržani. V turistični panogi so dodatno odpiranje dejavnosti pozdravili, kritični pa so do pogojev delovanja.

1504 primeri: Virus ne izbira, v bolnišnici so tudi otroci

21. 10. 2020 06.33

V Sloveniji smo v torek potrdili 1503 primere in opravili 5891 testov. Še en pozitiven test je bil opravljen v tujini – skupaj torej 1504. V bolnišnicah je že 333 ljudi, 55 jih potrebuje intenzivno nego. Predstojnica Infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc je povedala, da je hospitaliziranih tudi pet otrok. 20. oktobra ob 21. uri pa je začel v Sloveniji veljati nov ukrep za zajezitev širjenja novega koronavirusa, in sicer policijska ura, ki traja od devete ure zvečer do šeste ure zjutraj. Zdravstveni minister Tomaž Gantar sicer pravi, da "se stroka nagiba k dodatnim omejitvam". Skrbi namreč predvsem stabilnost zdravstvenega sistema.

Fitnes centri ostajajo zaprti, kako bo potekala vadba ob strogih ukrepih, še ni znano

18. 05. 2020 13.56

Kljub obširnem rahljanju ukrepov v Sloveniji fitnes centri ostajajo zaprti, onemogočen pa je tudi zdraviliški turizem. NIJZ že pripravlja priporočila, ki bodo veljala v vadbenih centrih. Kakšna, še ni znano. Da bo telovadba v prihodnje precej drugačna, se zavedajo tudi v fitnesih, zato se na stroge ukrepe pripravljajo. V Hongkongu, kjer so fitnesi že odprti, strankam že ob vhodu merijo telesno temperaturo, podpisati morajo izjavo o zdravstvenem stanju, med nekaterimi fitnes napravami pa so namestili plastične pregrade, da bi zagotovili ustrezno socialno distanco.

Ob prijavi statusa za bivanje po brexitu od 101-letnika zahtevali potrditev staršev

12. 02. 2020 20.54

Stoletni pradedek, ki na Otoku živi že več kot polovico svojega življenja, je moral tako kot vsi Evropejci, ki želijo tam nemoteno bivati in delati po brexitu, urediti svoj status. A pri urejanju prijave se je zapletlo, saj je sistem zahteval, da stoletnikovo identiteto potrdita njegova starša.

Migrante v BiH premeščajo v bližino nekdanje deponije in minskega polja

18. 06. 2019 19.56

Oblasti v BiH so migrante iz Bihaća začele premeščati v Vučjak, kjer naj bi v bližini nekdanje deponije odpadkov in minskega polja nastal novi nastanitveni center. Sarajevo si je zaradi tega že prislužilo kritike Evropske unije, Združenih narodov in organizacije za varstvo človekovih pravic Human Rights Watch.

Vsebina novele zakona o tujcih nejasna: osnutek bojda posega v človekove pravice, Slovenija bi bila v konfliktu

17. 01. 2017 16.27

Vsebina novele zakona o tujcih je po pritiskih iz domače in mednarodne javnosti še nejasna. Koalicija bo počakala na mnenje zakonodajno-pravne službe. Vprašati se moramo, ali želimo imeti državo, ki spoštuje temelje pravne države, opozarja pravna strokovnjakinja Dominika Švarc.

Črnomaljski svetniki proti nastanitvenem centru, pogojno za sprejemni center

25. 11. 2016 08.52

Z večino je črnomaljski občinski svet sprejel sklep o begunskem centru na svojem območju. Svetniki nastanitveni center odločno zavračajo, pod določenimi pogoji pa bi pristali zgolj na sprejemno-registracijski center.

Ilegalne migracije: 'Trenutna varnostna situacija bolj ali manj stabilna, a ne smemo biti naivni'

26. 10. 2016 13.41

Trenutna varnostna situacija v Sloveniji je bolj ali manj stabilna, ampak je treba računati tudi na situacije, ki ne bodo tako ugodne, meni državni sekretar na notranjem ministrstvu Boštjan Šefic. Župani predvsem pri iskanju lokacij za sprejemne centre pričakujejo več komunikacije, vlado pa pozivajo, naj za zagotavljanje varnosti nameni več sredstev.

Bo EU sprejela kritizirano avstralsko azilno politiko?

05. 06. 2016 08.46

Prosilce za azil v državah članicah Evropske unije bi bilo treba zadrževati na otokih in se jim ne bi smel dovoliti neposreden dostop do Evrope, je dejal avstrijski zunanji minister Kurz. Gre za avstralski model, ki je za mnoge sporen, saj ustvarja poligon za nove in še hujše zlorabe.

FOTO: Angelina Jolie obiskala begunce v Pireju

17. 03. 2016 10.56

Po zaprtju balkanske poti je v Grčiji obtičalo skoraj 45.000 beguncev. Nastanitveni centri pokajo po šivih, begunci živijo v nemogočih razmerah. V dežju in blatu se je med njimi sprehodila tudi odposlanka ZN in ameriška igralka Angelina Jolie.

FOTO: 'Od polnoči migracij po zahodnobalkanski poti na način, kot je potekal do sedaj, ne bo več'

08. 03. 2016 06.56

Tako so sporočili iz slovenskega MNZ. Da bi se zahodnobalkanska pot res zaprla, bo Makedonija ob meji z Grčijo postavila ograjo, ki jo bodo varovali s paralizatorji oboroženi pazniki. Vse več je kritik, da EU ignorira kršitve človekovih pravic v Turčiji, samo da bi dosegla dogovor o migrantih. Turčija se je namreč dobro izpogajala.