nasprotje interesov

Mestni svetnik glasoval o kandidatih za člane državnega sveta, med katerimi je bil sam

03. 04. 2025 09.26

KPK je ugotovila kršitev nasprotja interesov pri kranjskem mestnem svetniku Igorju Velovu. Kot so sporočili, je ta v dveh vlogah glasoval o kandidatih za člane državnega sveta, pri čemer je bil eden od teh kandidatov on sam. Kot član komisije je glasoval za predlog, da se za člana DS določi njega samega, na seji občinskega sveta pa je kot občinski svetnik ta predlog tudi podprl.

Funkciji lendavskega župana Magyarja nezdružljivi

10. 12. 2024 11.52

Upravno sodišče je potrdilo odločitev Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), da sta funkciji župana Občine Lendava in članstva v svetu Pomurske madžarske samoupravne narodne skupnosti, ki ju opravlja Janez Magyar, nezdružljivi, so sporočili s KPK. Magyar mora nezdružljivost odpraviti v 15 dneh po pravnomočnosti, ki je že nastopila. Magyar je vložil zahtevo za revizijo in opozoril na po njegovem vsebinsko podobno združljivost v primeru poslanske funkcije.

Od predsednika, ki je to bil le 32 dni, do grešnega kozla za veliko depresijo

27. 10. 2024 07.00

Vloga ameriškega predsednika se je skozi stoletja močno spreminja, od ustanovnega očeta Georgea Washingtona do sodobnih izzivov s katerimi se sooča Joe Biden. Vrhovni poveljnik države ni oblikoval le nacionalne politike, temveč je odražal tako kulturne, družbene kot politične tokove po celem svetu. Kakšne so bile prelomne odločitve in trajna zapuščina predsednikov, ki na svetovno politiko vplivajo še danes?

KPK zaključila postopek v zvezi s sumom nasprotja interesov Lobnikarja

17. 10. 2024 10.55

KPK je zaključila postopek v zvezi z morebitnim nasprotjem interesov takratnega državnega sekretarja na MNZ Branka Lobnikarja, ki je aprila 2023 postal zunanji sodelavec parlamentarne preiskovalne komisije. Ugotovila je, da zadeva vsebuje znake kršitev predpisov ali druge relevantne informacije iz pristojnosti drugih organov, Komisije za poslovnik DZ, zato ji je zadevo konec septembra odstopila v reševanje in zaključila postopek.

Občinska svetnica za kandidata predlagala sina, nato tudi glasovala zanj

06. 09. 2024 10.45

Preddvorska občinska svetnica Ivka Sodnik je svojega sina najprej predlagala za kandidata za člana Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, nato sprejela predlog kandidatov za obravnavo in nazadnje o njem tudi glasovala. S tem je kršila nasprotje interesov, je ugotovila protikorupcijska komisija. Takšne kršitve so na lokalni ravni precej pogoste, dodajajo ob tem.

KPK v šovu Vojak v akciji kršitev zakona ni zaznala, Morsu izdala priporočila

06. 06. 2024 10.47

Komisija za preprečevanje korupcije pri izvedbi javnega naročila ministrstva za obrambo za produkcijo TV-serije Vojak v akciji ni odkrila kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Zaznali so sicer korupcijska tveganja, zaradi česar so ministrstvu izdali več priporočil. A ker Komisija kršitev zakona ni potrdila, je postopek ustavila.

Kadrovanje evroposlancev, s strankarsko izkaznico do službe v Bruslju?

28. 05. 2024 06.00

Vsakemu evropskemu poslancu na mesec pripada 28.696 evrov za plače asistentov. Svoje ožje sodelavce poslanci izberejo sami, evropska pravila sicer prepovedujejo zaposlovanje bližnjih sorodnikov, prav tako se člani njihove ekipe ne smejo ukvarjati z dejavnostmi, ki bi lahko povzročile nasprotje interesov. Po pregledu imen sodelavcev, ki so tako ali drugače zaposleni v lokalni oziroma bruseljski pisarni osmih slovenskih evroposlancev, lahko sicer ugotovimo, da poslanci radi zaposlujejo člane ali vsaj simpatizerje svojih strank, pa tudi sorodnike vplivnih političnih veljakov. Kaj pa plača? Skrivnost za vse, številke razkriva le Joveva. Približno dvakrat več zaslužijo asistenti, ki živijo in delajo v Bruslju.

Dvorane Cankarjevega doma oddajali brez plačila, so si kupovali politične točke?

15. 05. 2024 19.37

Si je vodstvo Cankarjevega doma, pod taktirko generalne direktorice Uršule Cetinski, kupovalo politične točke in političen vpliv tudi z ugodnim oddajanjem dvoran Cankarjevega doma našim najvidnejšim politikom? Razkrivamo vsaj dva takšna primera. Založbi Beletrina in Primus sta za predstavitvi knjig dveh najbolj vidnih politikov – nekdanjega predsednika države Boruta Pahorja in sedanje predsednice Državnega zbora Urške Klakočar Zupančič – stroške za najem dvorane poravnali kar s knjigami. Tak način oddajanja dvoran, brez plačila po ceniku, je najmanj nenavaden, nas opozarjajo viri. Kako pa odgovarjata nekdanji predsednik države in prva dama državnega zbora?

KPK uvedla preiskavo zoper Sanjo Ajanović Hovnik

30. 11. 2023 09.20

Komisija za preprečevanje korupcije je sporočila, da je uvedla preiskavo zoper nekdanjo ministrico za javno upravo Sanjo Ajanović Hovnik. Kot pravijo, so pri izvedbi razpisa za dodelitev sredstev nevladnim organizacijam zaznali sum kršitve določb Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Ajanović Hovnikova je sporočila, da pozdravlja hitrost KPK, ki ji bo nudila vse potrebne informacije in dokazila, da bo ta svoje delo lahko opravila v čim krajšem času.

Sodišče prikimalo KPK: Franc Kangler je kršil zakon o integriteti

07. 11. 2023 10.04

Upravno sodišče je zavrnilo tožbo Franca Kanglerja in s tem potrdilo ugotovitve Komisije za preprečevanje korupcije. Ta je ugotovila, da se je Kangler leta 2019 znašel v nasprotju interesov in ni storil vsega, da bi se temu izognil, s čimer je kršil Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije.

Računsko sodišče in KPK nad izplačila dopustov ministrom Janševe vlade

28. 08. 2023 06.00

Računsko sodišče je jasno: izplačilo neizrabljenega letnega dopusta ministrom in državnim sekretarjem ob koncu zadnje vlade Janeza Janše je bilo v neskladju z zakonodajo in tako je bilo po nepotrebnem izplačanih 204.756 evrov iz proračuna. Računsko sodišče pričakuje ukrepe za vračilo neupravičeno pridobljenega denarja. Tudi Komisija za preprečevanje korupcije je proti devetim ministrom prejšnje vlade – Zdravku Počivalšku, Alešu Hojsu, Andreju Vizjaku, Marku Borisu Andrijaniču, Simoni Kustec, Andreju Širclju, Jožetu Podgoršku, Boštjanu Koritniku in Marjanu Dikaučiču – uvedla prekrškovne postopke zaradi istih izplačil. Po mnenju pravnega strokovnjaka Luke Tičarja je tako izplačilo povsem neprimerno in zgrešeno.

Državna sekretarka v konfliktu interesov?

14. 06. 2023 16.35

Se je državna sekretarka na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Tina Seršen ujela v nasprotje interesov? Sodelovala je pri pripravi pravilnika, ki ureja področje balkonskih solarnih panelov, prav te pa trži podjetje Energen, katerega direktor je njen svak Marko Seršen. Državna sekretarka očitke zavrača, KPK pa je začela preučevati potencialni konflikt interesov.

Predstavitev letnega poročila: 'KPK ne more biti uspešna, če deluje sama'

05. 06. 2023 16.17

Predsednik KPK Robert Šumi je predsednici DZ Urški Klakočar Zupančič predstavil letno poročilo komisije. Dejal je, da KPK ne more biti popolnoma uspešna, če deluje sama, in poudaril pomen sodelovanja vseh pristojnih. Predsednica DZ je bila vesela ničelne ignorance do KPK, ni pa še večjega izboljšanja na področju korupcijskih tveganj, je opozorila.

KPK kot najbolj problematično področje izpostavlja integriteto

30. 05. 2023 11.43

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) v poročilu za lansko leto kot najbolj problematična področja ponovno izpostavlja integriteto, nasprotje interesov, nezdružljivost funkcij in omejitve poslovanja. Še vedno izstopa tudi nespoštovanje odločitev komisije in njenih priporočil, so na komisiji zapisali v sporočilu za javnost.

UKC brez javnega razpisa kupil za 82 tisočakov robčkov za razkuževanje

14. 03. 2023 19.35

Kako je mogoče, da je podjetje v lasti družine priznanega oftalmologa, zaposlenega v ljubljanskem kliničnem centru, s tem istim kliničnim centrom v zadnjih štirih letih sklenilo za več kot dva milijona evrov zdravstvenih poslov? Ali gre za konflikt interesov? In kako je lahko farmacevtska družba Sanolabor kliničnemu centru v 10 mesecih prodala za več kot 80.000 evrov robčkov za razkuževanje brez javnega razpisa, kar je, kot ugotavljajo revizorji, hujša kršitev zakonodaje? Razkrivamo nove podrobnosti o ugotovitvah revizorjev o dobavi medicinske opreme in povezavah zaposlenih v nabavne verige naše največje bolnišnice. Njeno vodstvo medtem odgovore še išče.

Shod za RTV: 'Za zavod brez političnih igric, kadrovanj in burlesk'

23. 11. 2022 19.03

Številni kulturniki, glasbeniki, novinarji in drugi podporniki so se pred referendumsko nedeljo zbrali na shodu za javno RTV. Zavzeli so se za zavod brez političnih igric, kadrovanj in burlesk. Shoda so se med drugim udeležili tudi kantavtorja Vlado Kreslin in Zoran Predin, televizijski voditelj Marcel Štefančič in novinarka Miša Molk. Novelo zakona podpira tudi Svet delavcev RTVS.

Kaj sta Policija in KPK ugotovili pri murskosoboških kandidatih za župane?

18. 11. 2022 06.00

V soočenju kandidatov za župane na 24UR Zvečer so se pomerili štirje murskosoboški kandidati – Andrej Mešič (SDS), Damjan Anželj (SD), Mitja Horvat (Gibanje Svoboda) in Blanka Denko Čeh (neparlamentarna stranka Akacije). Kaj je KPK ugotovila pri Mešiču? Je bila ovadba zoper Horvata zavržena?

KPK pri Andreju Mešiču, ki je glasoval sam zase, ugotovila nasprotja interesov

01. 08. 2022 09.50

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) objavlja pravnomočne ugotovitve o ravnanju mestnega svetnika in člana Komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja Mestne občine Murska Sobota (KMVVI) Andreja Mešiča. Ugotovila je, da se je obravnavana oseba s tem, ko je glasovala sama zase, znašla v okoliščinah, ki pomenijo nasprotje interesov, in ni storila vsega, da se mu izogne, s čimer je ravnala v nasprotju z Zakonom o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK). Mešič je očitke zavrnil in jih pripisuje političnim igricam oziroma pritiskom nanj, ker bo po vsej verjetnosti kandidiral za župana Murske Sobote. Ob tem meni, da je pri lanskih glasovanjih za imenovanje v svet Zdravstvenega doma Murska Sobota ravnal povsem zakonito.

Poročilo KPK: Javna naročila so še vedno problem

06. 07. 2022 20.24

Odbor DZ za pravosodje je obravnaval tudi letno poročilo Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) in oceno stanja komisije za leto 2021. Predsednik komisije Robert Šumi je ob predstavitvi poročila med drugim opozoril, da je vprašanje krepitve integritete za večino nosilcev javnih funkcij še vedno nadstandard.

Upravno sodišče ugodilo tožbi Kanglerja zoper KPK

04. 07. 2022 14.26

Upravno sodišče je ugodilo tožbi nekdanjega državnega svetnika Franca Kanglerja zoper Komisijo za preprečevanje korupcije, je potrdil njegov odvetnik Blaž Kovačič Mlinar. Tožba se je nanašala na ugotovitve KPK glede sodelovanja Kanglerja pri razpravi o parlamentarni preiskavi kazenskega pregona zoper njega.

KPK: Slovenska družba integriteti ni namenjala ustreznega pomena

26. 05. 2022 11.45

KPK je v letnem poročilu in oceni stanja za lansko leto kot najbolj problematična področja izpostavila integriteto, nasprotje interesov in nezdružljivost funkcij. Opozarja tudi na nespoštovanje odločitev KPK in priporočil, ki jih daje z namenom učinkovitejšega upravljanja korupcijskih tveganj in preprečevanja korupcije.

KPK zavrača 'neresnične navedbe in diskreditacije predstavnikov vlade'

19. 04. 2022 10.49

Komisija za preprečevanje korupcije se je odzvala na izjave predstavnikov aktualne vlade, ki so jih ti izrekli na nedavnih predvolilnih soočenjih. KPK izpostavlja, da gre za neresnične navedbe in diskreditacije v zvezi z njenim delom. Ob tem so navedli izjave Aleša Hojsa, Mateja Tonina in Polone Rifelj, da komisija podaja zgolj mnenja, kar ne drži, saj KPK izdaja ugotovitve. Zavrnili so tudi navedbe notranjega ministra o domnevnem političnem odločanju in političnih obsodbah.

Sodišče pritrdilo ugotovitvam KPK o nasprotju interesov občinskega svetnika Škafarja

13. 04. 2022 10.36

Upravno sodišče je zavrnilo tožbo občinskega svetnika Raven na Koroškem Milana Škafarja in pritrdilo ugotovitvam KPK, da je Škafar pri glasovanju za podelitev občinskih priznanj kršil določbe o izogibanju nasprotja interesov, ker je glasoval zase. S tem so ugotovitve postale pravnomočne.

KPK: Janša pri imenovanju Matoza v DUTB kršil zakon 

04. 04. 2022 10.24

Komisija za preprečevanje korupcije je ugotovila, da se je predsednik vlade Janez Janša pri glasovanju o imenovanju neizvršnega direktorja upravnega odbora DUTB Francija Matoza znašel v nasprotju interesov in ravnal v nasprotju s 37. členom Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Med njima namreč obstaja poslovni stik – Matoz je v več pravnih postopkih odvetnik Janše in stranke SDS. KPK v takšnih primerih seznani delodajalca uradne osebe in mu določi rok, v katerem jo je dolžan obvestiti o sprejetih ukrepih za odpravo posledic nasprotja interesov. Ker pa predsednik vlade nima delodajalca, ta določba v tem primeru ni uresničljiva.

KPK napovedala preiskavo zoper predsednika vlade. Odzivi: Vlada je državo pripeljala v kaos

16. 12. 2021 09.44

Komisija za preprečevanje korupcije je sporočila, da je na podlagi ugotovitev v predhodnem preizkusu v zvezi s kadrovskimi menjavami na mestih izvršnih in neizvršnih direktorjev Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) zoper predsednika vlade Janeza Janšo uvedla postopek preiskave glede ugotavljanja obstoja dejanskega nasprotja interesov.

Slovenija glede preprečevanja korupcije v državni upravi ni storila dovolj

05. 10. 2021 10.01

Skupina držav proti korupciji pri Svetu Evrope je ocenjevala preprečevanje korupcije in spodbujanje integritete v državni upravi in organih odkrivanja ter pregona. Greco ugotavlja, da je bil glede najvišjih nosilcev izvršilne veje oblasti dosežen zgolj skromen napredek. V poročilu za Slovenijo so zapisali še, da ni zadovoljivo izpolnila ali obravnavala nobenega od petnajstih priporočil iz ocenjevalnega poročila iz petega kroga. Delno izpolnjeno je bilo le eno priporočilo.

Nujna seja zaradi Janševega prijateljevanja z dobavitelji v zdravstvu

20. 08. 2021 10.00

Poslanci poslanske skupine LMŠ, SD, Levica, SAB in NeP zahtevajo sklic nujne seje Komisije za nadzor javnih financ zaradi suma na netransparentne in potencialno koruptivne lobistične stike Janeza Janše z dobavitelji opreme in drugih pripomočkov javnim zdravstvenim zavodom in drugim proračunskim porabnikom. Sumljivo se jim zdi med drugim tudi naročilo za Digitalno zeleno potrdilo.

KPK v primeru Vizjaka in HE Mokric ni ugotovila nasprotja interesov

02. 07. 2021 14.38

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) ni potrdila nasprotja interesov pri obravnavi prijav zoper okoljskega ministra Andreja Vizjaka v povezavi z gradnjo hidroelektrarne Mokrice. Postopek je komisija zato ustavila, so sporočili iz KPK.

Ostri odzivi ob odstopu Kozlovičeve: 'Niti premier ne spoštuje zakonov'

27. 05. 2021 17.21

Opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica in SAB so odstop pravosodne ministrice Lilijane Kozlovič pospremile z ostro kritiko vlade. Za LMŠ in SD je to dokaz, da so bili očitki v predlogu ustavne obtožbe o imenovanju tožilcev upravičeni. "To je še en korak k temu, da se pravna država pri nas ruši. Niti sam predsednik vlade ne spoštuje zakonov," je dejala poslanka Tina Heferle, EPPO pa je dejal, da lahko začne delovati tudi brez slovenskih evropskih tožilcev, da pa to pomeni, da se bo raven zaščite finančnih interesov EU v Sloveniji znižala.

KPK ustavila postopek proti Alenki Bratušek: zadeva je zastarala

30. 04. 2021 13.57

Skoraj sedem let po sporni seji vlade, na kateri je Alenka Bratušek samo sebe predlagala za kandidatko za evropsko komisarko, je protikorupcijska komisija postopek proti njej ustavila. Upravno sodišče je namreč januarja letos ugotovitve KPK o konfliktu interesov odpravilo. Ugotovilo je, da postopka ni bilo mogoče voditi, saj je zadeva zastarala.