naselitev

Britanci na oddaljeni otok izpustili več kot 1300 polžev
29. 12. 2024 16.33Da bi rešili dve ogroženi vrsti, so Britanci na otoku Deserta Grande, blizu Madeire, izpustili več kot 1.300 polžev, ki so jih vzgojili v ujetništvu. Polži, ki so dolgo časa veljali za izumrle, so zdaj ponovno naseljeni v naravi potem, ko so jih raziskovalci v več živalskih vrtovih iz narave odstranili in jih vključili v vzrejni program. Njihovo ponovno naselitev so naravovarstveniki omogočili na sosednjem otoku Bugio, kjer invazivnih vrst ni več.

Neverjetno odkritje: arheologi našli pozabljeni mesti ob svilni poti
25. 10. 2024 16.07Arheologi so v gorah vzhodnega Uzbekistana prišli do čudovitega odkritja. Našli so namreč ostanke dveh srednjeveških mest, kar bi lahko bistveno vplivalo na naše razumevanje legendarne svilne poti, starodavne karavanske poti med Kitajsko in Rimom.

Olimpijska vas – bivališče, ki v očeh športnikov dela igre posebne
28. 07. 2024 11.36Nihče ne uživa statusa božanstva, temveč so razmere za vse enake. Za to naj bi si prizadevali prireditelji olimpijskih iger, ko pripravljajo vse potrebno za naselitev športnikov v olimpijsko vas. Kraj, kjer v času iger prebivajo reprezentanti.

Pet slovenskih kozorogov iz ZOO Ljubljana izpustili v naravo
12. 07. 2024 15.33Pet slovenskih kozorogov – Perun, Maja, Vesna, Živa in Zarja – je ograde v ljubljanskem ZOO zamenjalo za prostranost avstrijskih Visokih Tur. V naravo so izpustili 11 kozorogov iz treh evropskih živalskih vrtov. V ZOO Ljubljana so izpust ocenili za nepozaben in čustven dogodek. "Ena izmed najpomembnejših nalog sodobnih živalskih vrtov je ohranjanje zdrave in genetsko dovolj pestre populacije posameznih ogroženih živalskih vrst, da lahko v primeru potreb za vračanje živali v naravo, to v okviru naravovarstvenih projektov tudi izvedemo," so poudarili.

Sokrvje skoraj iztrebilo risa. Bo tokrat vendarle drugače?
23. 03. 2024 18.41Vse se je začelo pred skoraj sedmimi leti. Želja, da bi rešili risa pred izumrtjem, je s projektom LIFE Lynx dobila zagon, rezultati projekta pa kažejo, da je bila misija izredno uspešna. Kako ne, ko pa smo v tem času v Slovenijo in na Hrvaško pripeljali 18 karpatskih risov in zabeležili več kot 30 mladičev doseljenih risov.

13 let po cunamiju na Japonskem območje še vedno ni varno
11. 03. 2024 09.4413 let je že, odkar je Japonsko prizadel silovit potres, spremljal pa ga je še cunami. Prizadela sta severno obalo države, umrlo je skoraj 20.000 ljudi, uničena pa so bila celotna mesta, pa tudi jedrska elektrarna Fukušima Daiči, zaradi česar še dandanes obstaja strah pred sevanjem.

Slovenija zavrača izjave izraelskih ministrov o izselitvi Palestincev iz Gaze
03. 01. 2024 07.27Slovenija zavrača predloge članov izraelske vlade za množično izselitev Palestincev z območja Gaze, je sporočilo zunanje ministrstvo. Preselitev Palestincev iz Gaze in naselitev Judov na to območje sta nedavno zagovarjala izraelska ministra za finance in za nacionalno varnost, Bezalel Smotrič in Itamar Ben Gvir.

Italija se spopada z invazijo orientalskega sršena
29. 10. 2023 16.23V Italiji so v letošnjem poletju zaznali invazijo orientalskega sršena. Najhuje je v Rimu. Oblasti menijo, da je glavni razlog, da so se te velike žuželke množično naselile v italijanski prestolnici, podnebne spremembe. V mesto pa naj bi jih privabili odpadki, predvsem ostanki mesa.

Vrstijo se pozivi k omilitvi zaščite volka v EU
07. 09. 2023 17.14Potem ko je na začetku tedna Evropska komisija nakazala možnost glede spremembe statusa zaščite volka v EU, so k temu zdaj pozvali voditelji 16 nemških zveznih držav. Kot so izpostavili, bi morala komisija omiliti zaščito volkov in državam dovoliti izvajanje drugačne politike upravljanja s temi divjimi živalmi.

Bo EU spremenila stopnjo zaščite volkov?
04. 09. 2023 12.37Vnovična naselitev volkov na nekatera območja EU, kjer so že živeli, prinaša vse več konfliktov z lokalnimi kmetijskimi in lovskimi skupnostmi, ugotavljajo na Evropski komisiji. Bruselj zato poziva zainteresirano javnost, naj do 22. septembra posreduje podatke o številu volkov in njihovem vplivu, da se po potrebi spremeni status zaščite volka v EU.

Štorklja na dimniku, pod njim pa se kot po tekočem traku rojevajo dvojčki
27. 06. 2023 20.43Prav posebna zgodba prihaja iz Ruš, kjer na enem od tamkajšnjih blokov zadnjih 15 let gnezdi štorklja, sicer značilna predvsem za prekmurske ravnice. Še bolj nenavadno kot to, da je za naselitev izbrala ta del Štajerske, pa je 'pojav', ki so mu Rušani vse odtlej priča. Ne le, da prinaša otroke, odkar domuje na njihovem dimniku, se stanovalcem bloka kot po tekočem traku rojevajo dvojčki.

Župani Julijskih Alp o volkovih spregovorili s pristojnim ministrstvom
06. 06. 2023 16.14Župani zgornje Gorenjske so na koordinaciji v Radovljici, na kateri so sodelovali tudi župani s primorske strani biosfernega območja Julijske Alpe, znova obravnavali problematiko volkov. Tokrat so slišali tudi odgovore ministrstva za naravne vire in prostor, kjer zagotavljajo, da iščejo rešitve posebej za gorska območja.

Oblasti bi medvedko, ki je ubila italijanskega tekača, usmrtile
28. 04. 2023 14.29V Italiji so podpisali odlok za usmrtitev medvedke, ki je ta mesec na Trentinskem ubila tekača. A čeprav se pristojne oblasti z odstrelom strinjajo, so se na odločbo že pritožili zagovorniki živalskih pravic. O usodi medvedke bo sedaj odločalo deželno upravno sodišče, ki je odstrel sicer že dvakrat zadržalo.

Naravi vračamo, kar smo ji vzeli
22. 04. 2023 07.00Pred nekaj dnevi smo v svoj novi dom pospremili že 11. v Slovenijo doseljenega risa. Reševanje populacije risa poteka pod okriljem projekta LIFE Lynx, ki se počasi končuje, a smo še daleč od cilja. Šele prihodnja leta bodo namreč pokazala, kako uspešne so bile doselitve in ali smo uspeli vzpostaviti naravni genski pretok. Vodja projekta Rok Černe upa, da bodo tako uspešni, da takšni projekti ne bodo več potrebni.

Medvedka, ki je ubila italijanskega tekača, potomka slovenskih medvedov
12. 04. 2023 13.12Medved, ki je prejšnji teden v italijanski deželi Trentinsko - Zgornje Poadižje napadel 26-letnega tekača, je bil identificiran kot samica z imenom Jj4. Gre za medvedko, ki je junija lani na območju gore Monte Peller že napadla očeta in sina. Njena starša sta bila v Italijo prepeljana iz Slovenije.

100 svetlobnih let od Zemlje kroži drugi morda naseljivi planet
11. 01. 2023 09.31Približno 100 svetlobnih let od Zemlje kroži planet z imenom TOI 700 e. Nasina misija s teleskopom TESS pa ocenjuje, da bi bil tako zelo podoben Zemlji morda primeren za naselitev.

Karizmatična vrsta, ki je ves čas na robu preživetja
12. 08. 2022 13.41Svetovni dan slonov je namenjen osveščanju javnosti o nujnosti zaščite in ohranjanja slonov ter njihovega habitata. V Živalskem vrtu Ljubljana v ta namen začenjajo z brezplačnimi delavnicami, na katerih bodo obiskovalci med drugim spoznavali prilagoditve slonov na naravno okolje in razloge za njihovo ogroženost.

Pravi in 'fejk' narodi
16. 04. 2022 14.49Ob pričetku ruskega napada na Ukrajino je Vladimir Putin objavil skoraj enoinpolurni govor o svojem pogledu na odnose med Ukrajino in Rusijo. V govoru je Ukrajince obravnaval kot narod, ki je bil izmišljen s strani Leninovih boljševikov, po krivici ločen od ruskega. Napad Rusije je opravičil kot poravnavo davno izdanih računov. Hkrati pa je Putin ukrajinski narod v svojem govoru, kljub njegovi domnevni "lažnosti", nazival kot bratskega; po njegovem Rusi, Ukrajinci in Belorusi tvorijo en sam narod, ki je zaradi tujih agresorjev med seboj ločen na tri veje in ne pod enotnim krovom Moskve.

Del zapuščene rakete trčil na Luno
04. 03. 2022 08.29Izgubljena raketa je trčila na Luno, so sporočili znanstveniki, ki so trk napovedali že januarja. Tritonski del rakete, ki leti skozi vesolje s hitrostjo 9334 kilometrov na uro, naj bi na Luno trčil ob 13.25. Astronomi so najprej mislili, da gre za del rakete SpaceX Elona Muska, nato pa, da je Kitajski, kar slednja zanika. Trk naj na Luni ne bi povzročil večjih težav, znanstveniki pa upajo, da bodo lahko preučili 10 do 20 metrov širok krater in lunin prah, ki nastane ob trku.

Ameriški boj na požiralniku denarja
02. 10. 2021 14.47Gospodarstvo ZDA se prebija skozi kipeče morje, ko tokovi naraščajoče inflacije butajo ob čeri pandemijskega krča. Najmanj, kar država potrebuje, so umetno sprožene finančne krize. Prvo, ustavitev dela vlade, so odložili na december, a v zraku visi še večja, plačilna nesposobnost države, da upnikom vrne izposojeni denar.

Iz Ljubljane do Straduna v dobri uri: V Dubrovnik se vrača življenje
25. 06. 2021 13.47Domačini mu pravijo "mesto in pol", poleg številnih drugih častitljivih imen pa se ponaša tudi s nazivom "Biser Jadrana". Dubrovnik, mesto, katerega obzidano osrčje je pravzaprav živi spomenik, se je v letu 2019 dušil na vrhuncu turističnega buma, samo dve leti za tem pa je najpomembnejša gospodarska panoga v mestu praktično propadla. Mesto se v gospodarskem smislu z izboljšanjem epidemioloških razmer znova postavlja na noge, vendar ni veliko takih, ki si želijo ponovitve predkoronskega turističnega prenasičenja.

Tasmanski vragi na majhnem avstralskem otoku iztrebili male pingvine
21. 06. 2021 13.39Da bi zaščitili ogrožene tasmanske vrage, so pred desetletjem na majhen avstralski otok ob obali Tasmanije naselili 28 predstavnikov te živalske vrste. Raziskovalci zdaj ugotavljajo, da je naselitev tasmanskih vragov negativno vplivala na tamkajšnjo populacijo ptic.

Po 3000 letih so se v Avstraliji znova skotili tasmanski vragi
27. 05. 2021 07.00Tasmanski vragi so se po več kot 3000 letih, ko so v Avstraliji izumrli, zdaj znova skotili v naravi. V zavetišču Barrington v Novem Južnem Walesu se je namreč skotilo sedem mladičev tasmanskih vragov. Po besedah avstralske nevladne organizacije Aussie Ark je v Tasmaniji v naravi le še 25.000 vragov.

Kaj je v ozadju zadnjih spopadov med Izraelci in Palestinci?
19. 05. 2021 15.55Izbruh novega konflikta med Izraelom in Palestinci ima vsaj nekaj tednov daljšo vzročno-posledično verigo dogodkov, kot je to moč razbrati iz vse bolj uveljavljenih političnih narativov, ki se pojavljajo v javnosti. Vzroki za trajne napetosti seveda segajo stoletja v preteklost in so izjemno kompleksni, medtem ko je povod za izbruh tokratnega nasilja lažje določiti. Začelo se je tri mesece pred prvo izstreljeno Hamasovo raketo in nemiri pred mošejo Al Aksa. Šest palestinskih družin iz vzhodnega Jeruzalema se je po odločitvi izraelskega sodišča soočilo z izselitvijo iz domov, v katerih so živele desetletja. Naraščajoče nezadovoljstvo zaradi sodne obravnave pa je sovpadlo s kombinacijo verskih in političnih dejavnikov ter ustvarilo "popolno nevihto".

Fotopast na Kočevskem v objektiv ujela risinjo z mladičem
10. 11. 2020 17.47S Kočevskega prihajajo pozitivne novice, saj je fotopast, s katero v projektu LIFE Lynx spremljajo rise v Sloveniji, ujela risinjo z mladičem. Ob tem dodajajo, da je možno, da je mladičev celo več, ker jih ima risinja lahko do štiri. Ker pa imajo mladiči le 50 odstotkov možnosti, da preživijo prvo leto, bo morala samica za to trdo delati, pojasnjujejo.

Barjanski okarček po 10 letih znova v nekdanjem domu
30. 06. 2020 14.05V Naravnem rezervatu Iški morost po 10 letih znova živijo barjanski okarčki, ena najbolj ogroženih vrst metuljev v Evropi. Tja jih je v okviru projekta PoLJUBA uspešno prenesla Tatjana Čelik z Biološkega inštituta Jovana Hadžija ZRC SAZU. V teh dneh se iz bub izlegajo še zadnji metulji.

Največja evropska divja mačka bi brez pomoči človeka izumrla
13. 06. 2020 07.00Letos tretjič praznujemo mednarodni dan risov. Ta divja mačka velja za ogroženo vrsto tudi v Sloveniji in brez načrtnega doseljevanja bi izumrla. Preden smo jih lani začeli doseljevati, je v naših gozdovih živelo zgolj še približno 15 risov. Da bi dvignili zavest o njih, so v ljubljanskem živalskem vrtu ta konec tedna za obiskovalce pripravili dogodivščine pri risih.

Zaradi pandemije ujeti na odročnem otoku. 'Pazimo, da nam zaloge trajajo čim dlje'
17. 05. 2020 18.47Skupina petih okoljskih prostovoljcev z različnih koncev sveta je od marca ujeta na odročnem mjanmarskem otoku, saj zaradi omejitev gibanja trenutno ni nobene možnosti, da bi otok zapustili. Živijo na robinzonski način, na tem delu otoka namreč ni nobenih nastanitev. Kamp so si zgradili iz naplavljene plastike in smeti, bambusa in žakljev, živijo pa od hrane, ki jo naberejo in zalog.

Penologa o odpustih iz zapora: Osebje bo imelo manj dela, obsojenci pa več svobode
29. 03. 2020 14.00Enomesečna prekinitev prestajanja zaporne kazni je smiselna le, če se bo epidemija v tem času ustavila, opozarja penolog Petrovec, ki verjame, da bodo predčasni odpusti obsojencev in prekinitve kazni prinesli pozitivne učinke, zato bi bilo to vredno razmisleka tudi v razmerah, ko ne grozi epidemija. Optimalno število zaprtih oseb v Sloveniji bi bilo med 800 in 900, pa pravi penolog Čander in opominja: v preteklosti so že bili primeri, ko smo zapore "izpraznili".

V naravnem parku na Hrvaškem krivolovci pokončali izjemno redki ptici
03. 01. 2020 10.18Iz okoljevarstvenega združenja Biom so sporočili, da so med letom čez Hrvaško umrle štiri izjemno redke ptice, in sicer klavžarji oziroma grivasti ibisi, ki so bili del evropskega projekta vnovičnega uvajanja izginulih živalskih vrst v naravo. Najmanj dve ptici sta bili žrtvi krivolovcev v naravnem parku Vransko jezero v bližini Zadra.