narodu

Victor Ponta: odrešitelj Beograda, ki je poplavil Romunijo

11. 04. 2025 16.04

Nekdanjega romunskega premierja Victorja Ponto pozivajo k umiku iz kandidature za predsednika. V podcastu je razkril, da je leta 2014 namerno dovolil poplavo več romunskih vasi ob Donavi, da bi preprečil poplave v Beogradu. V Srbiji so ga tedaj razglasili za častnega državljana.

Referendum o dodatku k pokojnini za umetnike 11. maja

04. 04. 2025 13.49

Referendum o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti bo 11. maja, so z 71 glasovi za in brez glasu proti na izredni seji odločili poslanci DZ. V SDS, ki je zahtevo za referendum vložila, poziv premierja Roberta Goloba k bojkotu referenduma vidijo kot poziv, naj volivci "ne opravijo državljanske pravice in dolžnosti". To je po besedah poslanca Andreja Hoivika v nasprotju s tem, kar narekuje ustava. Tudi poslanka Iva Dimic iz NSi je poziv ocenila kot neprimeren.

'Kriminalec Dodik in vojni zločinec Putin grozita z destabilizacijo BiH'

13. 03. 2025 11.52

Čeprav je Tožilstvo BiH izdalo nalog za privedbo vodstva Republike Srbske, vključno z njenim predsednikom Miloradom Dodikom, se to še ni zgodilo. V skupščini te manjše entitete je sicer na dnevnem redu sprejemanje načrta nove ustave, kar je Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi označila za neposredno kršitev ustavne ureditve BiH. Zaradi ogrožanja varnosti in stabilnosti BiH več ameriških senatorjev zahteva nove sankcije proti Dodiku. Pozivi k sankcioniranju odgovornih za krizo v BiH so zaznamovali tudi sejo Evropskega parlamenta.

Pokojnine umetnikov – prestiž za izbrance ali nagrada za izjemnost?

09. 03. 2025 14.16

SDS že dobra dva tedna zbira podpise za razpis zakonodajnega referenduma o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke. Koliko so jih zbrali doslej, ne razkrivajo, 40 tisoč jih potrebujejo do 26. marca. Zakonu v SDS nasprotujejo, ker je po njihovem mnenju pisan na kožo "točno določeni kulturni eliti". Na ministrstvu za kulturo pa pojasnjujejo, da ne uvajajo nobenih novih dodatkov ali pravic, pač pa zgolj opredeljujejo merila, kaj so izjemni umetniški dosežki. Koliko umetnikov torej že prejema dodatke k pokojninam? Zakaj SDS motijo umetniki, ne pa športniki in znanstveniki? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Putin: Zahod naj ima v mislih usodo Napoleona Bonaparta

06. 03. 2025 18.59

Rusija si bo prizadevala za mirovni sporazum, ki bo zagotovil njeno dolgoročno varnost, in se ne bo odpovedala pridobitvam, ki jih je dosegla v triletnem konfliktu z Ukrajino, je sporočil ruski predsednik Vladimir Putin.

Vroča kri v Beli hiši: zakaj je pogovor med Zelenskim in Trumpom eskaliral?

28. 02. 2025 19.54

Pogovor o trajnem miru v Ukrajini se je v Ovalni pisarni sprevrgel v razgret spor med ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim ter ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom in podpredsednikom JD Vancom. A zakaj je pogovor eskaliral do točke, da je ukrajinska delegacija Belo hišo zapustila brez podpisa dogovora o ukrajinskih mineralih? "Bila je zaseda," pravijo številni uporabniki spleta.

Dodik obsojen, Skupščina RS bo blokirala institucije BiH, Vučić v Banjaluki

26. 02. 2025 06.19

Sodišče BiH je Milorada Dodika spoznalo za krivega nespoštovanja odločitev visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Christiana Schmidta in ga obsodilo na leto dni zapora. Izreklo mu je tudi ukrep prepovedi opravljanja politične funkcije za obdobje šestih let od pravnomočnosti sodbe. Gre sicer za prvostopenjsko sodbo, zoper katero je možna pritožba. "Pravijo, da sem kriv. Ni razloga za skrb," je med svojimi privrženci v Banjaluki sodbo komentiral Dodik. Skupščina Republike Srbske je napovedala blokado institucij BiH na ozemlju entitete. Banjaluko je obiskal tudi srbski predsednik Aleksandar Vučić.

'Narobe smo glasovali, najbrž sem utrujen', v Moskvi sprejeli opravičilo

25. 02. 2025 18.45

Srbija je v Generalni skupščini ZN podprla ukrajinski amandma, ki Rusijo označuje za agresorko in poziva k njenem umiku iz zasedenih ozemelj. Glas, ki je v Srbiji, tradicionalni ruski zaveznici, razjezil mnoge. Predsednik Aleksandar Vučić se je opravičil narodu in glas za označil za napako. Pri tem je kot razlog navedel svojo "utrujenost" in "obremenjenost", čeprav je glas oddal srbski predstavnik pri ZN.

Fajonova: Ruska agresija se mora končati, doseči moramo premirje

23. 02. 2025 13.02

Ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon ob tretji obletnici od začetka ruske ofenzive na Ukrajino poudarja, da se mora ruska agresija končati. "Slovenija si prizadeva za trajen in pravičen mir v Ukrajini, za pogajalsko mizo pa morajo sodelovati tako Ukrajina kot države članice Evropske unije," je sporočila.

Orban v letnem nagovoru napovedal zmago nad "liberalnimi omrežji"

22. 02. 2025 20.32

Madžarski premier Viktor Orban je v letnem nagovoru narodu v bojevitem slogu obljubil zmago nad "liberalnimi omrežji" in namignil, da bi lahko letos prepovedal parado ponosa. Izrazil je tudi nasprotovanje članstvu Ukrajine v EU.

Dončićev debi, snežna pošiljka in 'praznovanje življenja'

15. 02. 2025 18.30

Pozornost tega tedna je definitivno ukradel debi Luke Dončića v dresu 17-kratnih prvakov lige NBA. Ljubitelji športnih spektaklov pa so tudi prišli na svoj račun ob spremljanju 59. Super Bowla. Pozornost javnosti je medtem ukradel štiriletni sin Elona Muska ob obisku predsednika Trumpa v Ovalni pisarni. Znana italijanska manekenka Bianca Balti pa je poskrbela za posebno ganljiv trenutek na letošnjem Sanremu, ko je kljub hudi bolezni in kemoterapiji ponosno zavzela oder brez lasulje.

Vrnitev petkovih kolesarjev: 'Izpolnili ste 12 od 122 zavez, 15 pa prekršili'

14. 02. 2025 17.29

Na ulice so se vrnili petkovi kolesarji, ki vlado opozarjajo na svoje zaveze ob izvolitvi. "Boste prelomili svojo zavezo?", "Nato vlada, narod strada", "Stanovanja za vse", "Svet gori" - to so nekatera sporočila, ki se glasijo na transparentih udeležencev opozorilnega protestnega kolesarjenja. Številni so s seboj prinesli tudi risbe lubenice - simbol podpore palestinskemu narodu.

Slovenska deklica in italijanski deček s pritiskom na gumb in ob pesmi 'Insieme' odprla EPK

08. 02. 2025 07.00

Na obnovljenem Trgu Evrope, kjer je nekdaj meja ločevala Italijo in Slovenijo, se je začela prva čezmejna Evropska prestolnica kulture Nova Gorica-Gorica. Večurno dogajanje do uradnega odprtja je simbolno potekalo na slovenski kulturni praznik. To je zgodovinski trenutek, je bilo slišati z obeh strani meje. Otvoritveno slovesnost si je v živo ogledalo več tisoč ljudi.

'Kandidiral sem, ker sem verjel, da je na kocki duša Amerike'

15. 01. 2025 16.12

"Privilegij je, da sem lahko temu narodu služil več kot 50 let. Nikjer drugje na svetu ne bi mogel jecljajoči otrok iz skromne družine nekega dne postati predsednik ZDA," je v svojem poslovilnem pismu pred odhodom iz Bele hiše Američanom sporočil Joe Biden. Ob tem ni prizanesel svojemu predhodniku in nasledniku, ki se na mesto ameriškega predsednika uradno vrača 20. januarja, spomnil pa je tudi na uspehe zadnjih štirih let.

Praznovanja po vsem svetu: dobrodošli v 2025!

01. 01. 2025 08.36

Kot zadnja država je novo leto pozdravila Ameriška Samoa, ki leži le 220 kilometrov vzhodno od Samoe na drugi strani mednarodne datumske meje. Še za njo pa sta ob 13. uri po srednjeevropskem času uradno v letu 2025 tudi nenaseljena Bakerjev in Howlandov otok, ki spadata pod ZDA.

Spektakel za spektaklom - svet vstopa v leto 2025

31. 12. 2024 06.56

Kiribati, Samoa, Tonga, Fidži, Nova Zelandija, Avstralija, Japonska, Južna Koreja, Kitajska, Pakistan, Indija, Združeni Arabski Emirati ... V avstralskem Sydneyju so novo leto pozdravili s tradicionalnim ognjemetom nad znamenito opero. A Hongkonški spektakel na nebu ni bil nič kaj manjši. V Abu Dabiju so medtem že pred novim letom napovedovali, da nameravajo s predstavo na nebu podreti kar šest Guinnessovih rekordov. Na prostem bo novo leto pričakalo še na milijone ljudi drugod po svetu, v številnih evropskih državah pa medtem na praznovanjih veljajo poostreni varnostni ukrepi.

Pri nas okoli 15.000 psihopatov: 'Upremo se jim lahko le po psihopatsko'

11. 12. 2024 06.00

V Sloveniji naj bi delovalo 15.000 psihopatov, a psihopatija ostaja tabu. Psihopati lahko povzročijo resno gospodarsko škodo in motnje v delovnih okoljih. Slovenci smo v prazničnem času tako dobili še kakšno koristno božično-novoletno darilo. Pod okriljem dr. Andreje Pšeničny in dr. Leonide Zalokar se je rodil Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije. Ključno je namreč pravočasno prepoznavanje psihopatov in njihova ustavitev, kar pa zahteva pogum in odločnost, ki ju slovenskemu narodu pogosto primanjkuje, poudarja dr. Zalokarjeva.

Prehodno vlado v Siriji bo vodil Bašir, Slovenija poostrila nadzor na mejah

10. 12. 2024 15.30

Vodenje prehodne vlade v Siriji, kjer so uporniške skupine pred dnevi strmoglavile režim Bašarja al Asada, je prevzel Mohamed al Bašir, ki naj bi na položaju ostal do 1. marca prihodnje leto. Izraelska vojska je medtem po poročanju Sirskega observatorija za človekove pravice v zadnjih 48 urah izvedla več kot 300 napadov na cilje po vsej Siriji, vključno z Damaskom. Čeprav vse več držav napoveduje zamrznitev obravnav sirskih prošenj za azil, Bruselj poziva k upoštevanju pravil EU.

Graditelj prestižnega Schellenburga v finančnih težavah: je zmanjkalo elite?

29. 11. 2024 09.23

Leto dni po otvoritvi prestižne ljubljanske soseske se je njen graditelj Jože Anderlič, ki je poskrbel za eno bolj odmnevnih izjav o narodu brez elite, ki je po njegovih besedah le amorfna gmota ljudi, znašel v finančnih težavah. Soseska Schellenburg, kjer so najdražja stanovanja v prestolnici, ni razprodana. Zmanjkalo je elite, ki kupuje draga stanovanja brez posojil, poroča Necenzurirano.

Dan Rudolfa Maistra: 'Njegova zapuščina je danes še pomembnejša'

23. 11. 2024 07.24

Praznujemo državni praznik, dan Rudolfa Maistra, v spomin na 23. november 1918, ko je general Maister s svojo vojsko razorožil nemško varnostno stražo ter prevzel vojaško oblast v Mariboru. "Z neizmerno ljubeznijo do domovine ter vizijo enotne in ozemeljsko celovite države je s svojimi borci trajno zaznamoval obstoj našega naroda," je ob tem zapisala predsednica države Nataša Pirc Musar. Premier Golob pa: "V današnjem svetu negotovosti in konfliktov je njegova zapuščina še toliko pomembnejša, saj se Maistrove vrednote ne zdijo več tako samoumevne."

Koalicija bi prepovedala nacistične in fašistične simbole, opozicija še komunistične

21. 11. 2024 15.10

DZ je v nadaljevanju seje obravnaval predlog novele zakona o varstvu javnega reda in miru, s katerim želijo koalicijski poslanci prepovedati uporabo nacističnih in fašističnih simbolov. V SDS in NSi pa so tudi z vloženimi predlogi dopolnil izrazili mnenje, da je treba prepovedati še komunistične simbole. DZ bo o predlogih glasoval v petek.

Rusija uporabila novo raketo. Putin: 'Konflikt je dobil elemente globalne narave'

21. 11. 2024 10.03

Ruski predsednik Vladimir Putin pravi, da je bil napad na osrednje ukrajinsko mesto Dnipro izveden z "novo konvencionalno raketo srednjega dosega". Putin je v nagovoru narodu dejal, da je regionalni konflikt v Ukrajini, kot ga je poimenoval, po napadih na rusko regijo Brjansk in Kursk z ameriškimi in britanskimi raketami dolgega dosega dobil elemente globalne narave. "Imamo pravico do uporabe našega orožja proti vojaškim objektom tistih držav, ki dovoljujejo uporabo svojega orožja v naših objektih."

Ob dnevu reformacije: 'Slovenci smo narod izjemnih posameznikov'

31. 10. 2024 07.09

V Sloveniji je 31. oktober dan reformacije, praznik in dela prost dan, ki obuja spomin na versko, družbeno-politično in kulturno gibanje v 16. stoletju. Slovenci hkrati obeležujemo rojstvo slovenskega knjižnega jezika. Osrednja državna proslava je bila v sredo zvečer v Cankarjevem domu, danes pa bodo po evangeličanskih cerkvah bogoslužja. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je ob dnevu reformacije v svoji poslanici zapisala, da je reformacija na Slovenskem pomembna predvsem zato, ker je omogočila začetek širjenja znanja med ljudmi.

Obrambni ministri G7 podprli 'nepovratno pot' Ukrajine v Nato

19. 10. 2024 20.04

Obrambni ministri skupine sedmih najmočnejših gospodarstev (G7) so na srečanju v Neaplju podprli "nepovratno pot Ukrajine v zvezo Nato", vključno s članstvom v zavezništvu. V skupni izjavi so podprli tudi misijo ZN v Libanonu (Unifil), Iran pa pozvali, naj preneha podpirati Hamas, Hezbolah in hutijevce.

Zahteva za oceno ustavnosti sklepa o priznanju Palestine zavržena

08. 10. 2024 10.22

Ustavno sodišče je zavrglo zahtevo SDS in NSi za oceno ustavnosti in zakonitosti sklepa o priznanju Palestine, so danes sporočili s sodišča. Na seji minuli teden so ustavni sodniki s petimi glasovi proti trem odločili, da ustavno sodišče nima pristojnosti za presojo sklepa o priznanju države. Predsednik vlade Robert Golob je odločitev označil kot "popolnoma pričakovano". Kot je dejal, je bilo priznanje legitimno in legalno dejanje, zdaj pa da je tudi dokončno.

'Ne čakam, da mi zgodovina oprosti ... pomembno je, da nam Bog oprosti'

28. 09. 2024 10.15

V izraelskem letalskem napadu je bil ubit vodja Hezbolaha. Kdo je bil Sajed Hasan Nasrala, prvi človek Hezbolaha, zaradi katerega je Izrael izvedel močan napad na gosto poseljen predel Bejruta? Veljal je za eno najmočnejših arabskih šiitskih osebnosti na Bližnjem vzhodu in je pustil trajen pečat na sodobnem Libanonu, arabsko-izraelskem konfliktu in širši regiji.

Rusija na pomoč Iranu z naprednim sistemom zračne obrambe

06. 08. 2024 10.34

Iran je v luči vse večjih napetosti na Bližnjem vzhodu Rusijo prosil za dobavo radarjev in opreme za zračno obrambo, ki naj bi stekla po obisku nekdanjega ruskega obrambnega ministra Šojguja pri novem iranskem predsedniku. Ta je Rusijo označil za strateško partnerico in državo, ki je Iranu stala ob strani v težkih časih. Hkrati je znova obsodil politiko Izraela, ki da krši vse mednarodne zakone in akte.

Izpuščen oporečnik: Budnica ob petih, pisalo in papir sem imel uro na dan

05. 08. 2024 08.46

Nekaj dni po največji izmenjavi zapornikov po hladni vojni je ruski opozicijski politični aktivist Vladimir Kara-Murza za britanski BBC podrobneje opisal izkušnjo v ruskih zapornih. "Bil sem prepričan, da bom umrl v Putinovem zaporu," je povedal izredno vitek politik, ki je priznal, da je kilograme izgubil zaradi stresa. Da bo prišlo do izmenjave, je izvedel na avtobusu, kjer je zagledal še druge zapornike, ko so jih skupaj peljali na letališče. Med vzletom mu je pripadnik ruske varnostne sile dejal, naj pogleda skozi okno, saj najverjetneje še zadnjič vidi svojo domovino. "Prepričan sem, da se bom v svojo domovino vrnil. In to veliko hitreje, kot si misliš," mu je odgovoril 42-letnik, ki tudi po izpustitvi ostaja kritičen do dogajanja v Rusiji in Ukrajini.

Golob po izmenjavi vohunov: Sloveniji uspel zgodovinski met

02. 08. 2024 16.08

Ruska vohuna sta v Slovenijo prišla pred sedmimi leti, je potrdil državni sekretar v premierjevem v kabinetu Vojko Volk. "Ne dvomite pa, da sta bila zelo pomembna," je dodal. "Sloveniji je uspel zgodovinski met," je ob izmenjavi obsojencev med zahodnimi zavezniki in Rusko federacijo dodal premier Robert Golob, ki ga je ameriški predsednik Joe Biden tudi osebno poklical in se zahvalil. "Moč, ki jo imamo na mednarodni sceni, je bistveno večja od naše velikosti," je dodal.

Srbija sprejela izjavo o skupni prihodnosti srbskega naroda

01. 08. 2024 10.05

Srbski parlament je v sredo na glasovanju podprl skupno izjavo o zaščiti narodnih in političnih pravic ter skupne prihodnosti srbskega naroda. Za je glasovalo 139 poslancev, proti jih je bilo devet. Izjavo sta v začetku junija v Beogradu na vsesrbskem zboru sprejeli vladi Srbije in entitete BiH Republike Srbske.