narodnostna

V veljavi zakon o zaščiti žvižgačev v delovnem okolju

22. 02. 2023 08.46

V veljavo je stopil zakon o zaščiti prijaviteljev, ki ureja varstvo žvižgačev v delovnem okolju, tako v javnem kot zasebnem sektorju. Veljati je začela tudi novela kazenskega zakonika, ki uvaja t. i. zločin iz sovraštva kot oteževalno okoliščino pri odmeri kazni, prinaša pa tudi uskladitev zakonika z direktivami EU.

'Sedim in čakam konec vojne ali pa naš konec'

11. 08. 2022 12.18

89-letna Ida Svistunova zre skozi okno svojega razdejanega stanovanja v Slavjansku na vzhodu Ukrajine. Je ena izmed le štirih stanovalcev, ki so še ostali v njenem bloku sredi mesta, ki je pred začetkom konflikta nudilo dom več kot 100.000 ljudem. Zdaj jih je tam le še petina, srditi boji med ukrajinsko in rusko stranjo so infrastrukturo popolnoma uničili, prebivalci vodo lahko črpajo le iz vodnjakov. Toda kaj bo z njimi, ko bodo kmalu zmrznile še te cevi? "Sedim in čakam konec vojne ali pa naš konec," pravi.

Mesto so zravnali z zemljo, zdaj ga obnavljajo

13. 07. 2022 16.45

Po ocenah Kijeva je bilo v dolgotrajnem bombardiranju Mariupola poškodovanih več kot 1300 stanovanjskih blokov in 40 odstotkov hiš. Ocenjujejo, da bodo za celovito obnovo potrebovali sedem do deset let, stala pa bo kar 14 milijard evrov. Toda medtem ko ukrajinska oblast načrtuje, kako bo po končani ruski okupaciji obnovila porušeno mesto, so se Rusi že sami lotili dela. Posnetki prikazujejo gradbišče nove stanovanjske soseske in delovne stroje, ki ustvarjajo nove zgradbe, v ozadju pa se še vedno rišejo tiste razpadajoče od obstreljevanja. Znova skušajo vzpostaviti tudi nemoteno oskrbo z vodo, elektriko in plinom, vendar zaradi razsežnosti uničenja obnova omrežij poteka počasneje od načrtov.

Madžarski državni sekretar: Mura je mejna reka med Slovenijo in Madžarsko

11. 03. 2022 12.56

Prekmurski poslanec Jožef Horvat od zunanjega ministra in vlade pričakuje odločen odziv na izjavo državnega sekretarja za narodnostna vprašanja v madžarski vladi. Dejal je namreč, da je Mura mejna reka med Slovenijo in Madžarsko. "Ob predpostavki, da je prevod natančen, lahko rečem, da se je zgodil meddržavni incident," poudarja Horvat. Madžarski veleposlanik se je za izrečene besede opravičil.

33.000 evrov na teden le kaplja v (Jadransko) morje, navtični turizem je v zaletu

14. 08. 2021 07.00

Hrvaški turistični delavci si manejo roke, ko gledajo letošnje sezonske številke, ki se vse bolj približujejo tistim iz rekordnega leta 2019. Posebej zadovoljni so v navtičnem sektorju, saj se privlačnost te ponudbe odraža tudi v nadpovprečnih rezultatih glede na ostale vrste namestitev. Pod julij so že potegnili črto in ugotovili, da je število nočitev v tem sektorju poskočilo za skoraj 90 odstotkov glede na lansko leto, medtem ko se je v ostalih vrstah nastanitev povečalo "le" za polovico.

Lendavski župan sedi na dveh stolčkih, opozorilo KPK preslišal

11. 05. 2021 10.36

KPK je lendavskega župana novembra lani opozorila glede nezdružljivosti funkcij, ki ju opravlja kot poklicni župan in član sveta Madžarske samoupravne narodnostne skupnosti, mu izdala opozorilo ter mu naložila, naj se eni izmed funkcij odpove. A do danes tega še ni storil.

Moj glas za našo prihodnost

11. 10. 2020 16.16

Deklice v sebi nosijo izjemno moč in energijo, s čimer lahko uresničijo svoj polni potencial, če imajo enake možnosti, zato vlaganje v deklice pomembno prispeva k razvoju celotne družbe. Kot inovatorke dekleta spreminjajo svet in oblikujejo skupno prihodnost za vse nas in prihodnje generacije. A pri tem potrebujejo podporo in krepitev njihovega glasu.

'Mama, ne štimajte za Jugoslavijo, kar moram ajnrukat za kralja Petra!'

10. 10. 2020 07.13

Usoda Koroške bo odločena na ljudskem glasovanju, je odločila pariška mirovna konferenca. Prebivalstvo se je znašlo na razpotju, med stoletno deželno zavestjo in narodnostnimi težnjami. Da imajo priložnost, da se otresejo tisočletnega nemškega jarma, je poudarjala novonastala Kraljevina SHS. Ne gre za odločitev med nemštvom in slovenstvom, temveč med kraljevino z vojaško obveznostjo in nerešenimi mejnimi vprašanji ter moderno republiko z delavskimi pravicami, pa je prepričevala avstrijska propaganda, pripoveduje zgodovinar Danijel Grafenauer. Odločilni dan, 10. oktober 1920, se je zapisal v zgodovino slovenskega naroda. 59 odstotkov volivcev je odločilo, da se Koroška priključi republiki Avstriji.

Nova hrvaška vlada z manj ministrstvi

08. 07. 2020 14.08

Po zanesljivi zmagi vladne HDZ na parlamentarnih volitvah je predsednik hrvaške vlade in HDZ Andrej Plenković začel pogovore o oblikovanju vlade. Zaenkrat je znano, da bo druga Plenkovićeva vlada imela manj kot 20 ministrstev, kolikor jih ima sedanja. Začela so se tudi ugibanja, kateri od sedanjih ministrov bodo dobili nov mandat.

Lastnik stanovanja za najemnika iskal izključno 'vegeterijanca, vegana ali presnojedca'

13. 01. 2020 13.37

Na spletnem portalu nepremicnine.net, ki ponuja oglaševanje prodaje ali oddaje nepremičnin, se je pojavil oglas, v katerem lastnik stanovanja pogojuje, da je lahko najemnik samo vegeterijanec, vegan ali presnojedec. Ob tem so se pojavila namigovanja, da gre za diskriminacijo, čemur so pritrdili tudi na portalu. Kaj vse je diskriminacija in kako pogosta je pri oddaji stanovanj?

Pozabljeni gulagi, lakota in čistke: v Putinovi Rusiji popularnost Stalina raste

25. 06. 2019 14.25

Jekleni mož, ki je odgovoren za smrt milijonov ljudi v času stalinističenga režima. Komunistični diktator, ki je v današnji Rusiji opevan predvsem kot veliki vodja, ki je Sovjetski imperij popeljal v zmago nad fašizmom v Veliki domovinski vojni. Spomin na čase njegovega terorja, delovna taborišča in čistke bledi, Stalin pa v ruski družbi dobiva vse bolj pozitivno podobo. Film 'Kolima: domovina našega strahu' sedaj pretresa Rusijo, kjer kar polovica mladih med 18 in 24 letom ne ve ničesar o Stalinovi represiji.

Ne le, da ljudje prihajajo v Evropo, Evropejci svoje države tudi zapuščajo

06. 01. 2019 07.00

Zadnja leta vse več mladih odhaja iz Slovenije. Boljše priložnosti, boljše življenje, boljšo zaposlitev in boljši zaslužek iščejo in najdejo drugod po Evropi in svetu. Na Hrvaškem, v Bosni in Hercegovini in po Srbiji ostajajo prazni, zapuščeni celo celotni kraji – mrtve vasi, vasi duhov.

Umrla dolgoletna poslanka Maria Pozsonec

06. 04. 2017 08.38

Z Občine Lendava so sporočili, da je v 78. letu starosti umrla nekdanja poslanka madžarske narodne skupnosti Maria Pozsonec. Kot so zapisali, si je Pozsončeva prizadevala za ohranjanje madžarskega jezika, madžarske kulture in vsestranski razvoj madžarske narodnostne skupnosti v Sloveniji.

'Moje podjetje bi propadlo, če bi se toliko časa pogovarjali o ustaših in komunistih'

23. 01. 2016 07.51

"Moje podjetje bi propadlo, če bi se toliko časa pogovarjali o ustaših in komunistih," je ob potrditvi hrvaške vlade, sabor nagovoril novi hrvaški premier Tihomir Orešković. Poudaril je, da si bo prizadeval za enotnost hrvaškega naroda.

'Spomin na žrtve minulih vojn naj pripomore k reševanju aktualnih svetovnih izzivov'

25. 07. 2015 18.19

Na Bledu je potekalo medversko srečanje ob robu spominskih slovesnosti pri Ruski kapelici. Udeleženci so poudarili, da je konflikte mogoče reševati brez nasilja, za kar je nujna krepitev kulture miru, dialoga in srečevanj med verstvi in narodi na vseh ravneh.

Pahor bo začel posvetovanja o novem varuhu, prispelo 26 kandidatur

28. 12. 2012 17.20

Prihodnji teden bo predsednik republike Borut Pahor začel posvetovanja o izboru kandidata za varuha človekovih pravic. Na poziv se je prijavilo 26 kandidatov. Nekateri so se prijavili sami, druge predlagajo različna društva, institucije in posamezniki.

FOTO: Kulturniki ministrstvu v slovo prižigali sveče

07. 02. 2012 16.29

Pred Cankarjevim domom so se zbrali protestniki, ki so v slovo samostojnemu ministrstvu za kulturo prižigali sveče. Društvo Asociacija je v znak protesta zažgalo celo kontrabas. "Ni dovolj instrumentov, ki bi bili dovolj veliki in bi dobro goreli. Za to dejanje je obstajal zelo pragmatičen razlog," so dejali ob tem.

'Predčasne volitve so edina pametna rešitev v tem trenutku'

25. 09. 2011 19.28

Problemi sekularizirane zahodne družbe, kjer smo v polnem intelektualnem in etičnem relativizmu, kar ima kot posledice prezir človekovega dostojanstva, nespoštovanje življenja in krizo družine, so tudi problemi slovenskega naroda, pravi Rode.

V Dobrovniku Slovenci volili svojega predstavnika

11. 10. 2010 11.20

V 18 občinah so volivci izvolili predstavnike romskih skupnosti, v sedmih pa predstavnike manjšin. Občina Dobrovnik pa je posebnost, saj tam izjemoma svojega predstavnika v občinskem svetu volijo tudi predstavniki Slovencev.

Petrič: Dobil sem mesto prvega med enakimi

07. 10. 2010 14.39

Sodnice in sodniki ustavnega sodišča so za novega predsednika izvolili Ernesta Petriča. Kot pravi, so mu s tem izkazali veliko zaupanje, zaradi česar je počaščen.

Zasuk v desno – slaba novica za Slovence

02. 03. 2009 13.38

Izidi volitev na avstrijskem Koroškem so slaba novica za vse, ki so si obetali strpnejših odnosov večine do slovenske manjšine, meni poslanec Ivo Vajgl. Zaskrbljeni so tudi predstavniki manjšine.

Glavno mesto bo ...

15. 10. 2006 12.59

V domnevno prihodnjih slovenskih pokrajinah se mnenja krešejo predvsem glede regijskih središč.

Skrivnostna raziskava o narodnostih v Sloveniji

05. 02. 2005 00.00

V javnosti še vedno odmeva raziskava Inštituta za narodnostna vprašanja, ki med drugim odpira tudi vprašanje, ali bi morali narodi nekdanje Jugoslavije, ki živijo v Sloveniji, dobiti status narodnih manjšin. Da gre za politično izjemno občutljivo vprašanje govori podatek, da je imela oznako zaupno in je v predalu prejšnje vlade ležala kar leto dni.

Poljaki zaželeni ženini

22. 08. 2004 00.00

Odkar je Poljska postala članica Evropske unije, je "tržna vrednost" poljskih poročnih partnerjev močno zrasla.

Vlada zavrnila zakon o Romih

08. 07. 2004 00.00

Romska problematika še vedno buri duhove. Zahteva po ureditvi posebnega zakona je ponovno preložena.

Drnovšek: Referendum bi bil škodljiv

06. 01. 2004 00.00

Po srečanju s pravnimi strokovnjaki je predsednik Drnovšek ocenil, da bi bil referendum o izbrisanih pravno nesmiseln in politično škodljiv.

Prvi mednarodni posvet Romov

30. 01. 2003 00.00

S predstavitvami položaja Romov v Sloveniji, Avstriji, na Hrvaškem in Madžarskem se je v Murski Soboti končal prvi posvet o zastopstvu Romov na lokalni ravni. Udeleženci so predstavili svoj položaj in sprejeli sklep o tradicionalnih srečanjih, s katerimi bodo izboljšali medsebojno sodelovanje.

Slovenska identiteta ni ogrožena

19. 07. 2002 00.00

Danes se je pri predsedniku vlade Janezu Drnovšku sestal strateški svet za varnostna vprašanja. Člani sveta so razpravljali ohranjanju slovenske identitete ob vstopanju Slovenije v evroatlantske organizacije.

O kandidatih za ustavnega sodnika

14. 05. 2002 00.00

Predsednik republike Milan Kučan se je z vodji poslanskih skupin in poslancema italijanske in madžarske narodne skupnosti ločeno posvetoval o kandidatih za eno prosto mesto sodnika ustavnega sodišča.

Vzpon skrajne desnice v Evropi

05. 05. 2002 00.00

Skrajna desnica v Evropi se vztrajno krepi. V Avstriji in Italiji je celo na oblasti, pravi šok pa je povzročila tudi uvrstitev ksenofobičnega voditelja Nacionalne fronte Le Pena v drugi krog francoskih predsedniških volitev.