narodni muzej slovenije

Najdba na Vipavskem bi lahko odstranila tančice s 1600 let stare skrivnosti
21. 03. 2025 16.45Točna lokacija znamenite bitke pri Mrzli reki, ki se je najverjetneje na območju Vipave zgodila leta 394, je bila več kot poldrugo tisočletje neznana. Kot so povedali v Narodnem muzeju Slovenije, pa nas od tega odkritja morda loči le kratek čas. Na arheološkem najdišču v Budanjah so namreč našli več predmetov, ki bi lahko razkrili lokacijo.

Požar v muzeju: kako rešiti ljudi in artefakte nacionalnega pomena?
23. 10. 2024 14.53V Narodnem muzeju Slovenije je v okviru meseca požarne varnosti potekala vaja evakuacije iz objekta v primeru požara. Kot so poudarili sodelujoči, je pri evakuaciji na prvem mestu varnost človeških življenj, trudijo pa se rešiti tudi dragocene muzejske predmete, ki so nacionalnega pomena.

Švedska prvič, Stoltenberg zadnjič. Z Golobom v Washington tudi Tina Gaber
09. 07. 2024 15.14Tridnevni vrh Nata se v ameriški prestolnici začenja s slovesnostjo ob 75-letnici zavezništva, v nadaljevanju pa bodo voditelji govorili predvsem o odzivu vojaškega bloka na invazijo na Ukrajino ter krepitvi obrambne in odvračalne drže zavezništva. Tridnevnega dogodka se udeležuje tudi slovenska politična delegacija: Robert Golob, Tanja Fajon in Marjan Šarec. Premierjeva partnerica Tina Gaber pa se bo medtem v Washingtonu udeležila vzporednega damskega programa, ki ga bo gostila ameriška prva dama Jill Biden.

15 tisoč evrov za knjigo z ilustracijami rastlin Karla III.
11. 07. 2023 15.08Kako bi po vaše bila videti knjiga, vredna toliko kot kakšen avto nižjega cenovnega razreda? Govorimo o 15 tisočakih in prav toliko je treba odšteti za prestižno zbirko ilustracij tistih rastlin, ki rastejo kje drugje kot na vrtu britanskega kralja Karla III. In enega od le 175 izvodov, ki nosi tudi podpis tedaj še valižanskega princa, imamo v rokah tudi Slovenci. Bolj natančno, hranijo jo v Narodnem muzeju Slovenije, pod ključem, zavito v tekstil, v temi in pri nizki temperaturi kot vsa najdragocenejša gradiva. Ogleda si jo sicer lahko vsak, a le v rokavicah.

120 let, 120.000 predmetov: 700 let star pečatnik, sodniško žezlo, žametna torbica iz leta 1660
02. 04. 2023 17.14Od umetelno izrezljanega grajskega pohištva, arheoloških izkopanin, pa vse do bogato okrašenih oblačil, v katerih so se po ulicah in trgih nekoč sprehajali in 'na ogled postavljali' Mariborčani. Pa zbirka orožja – meči, sablje, viteški oklepi. Večmetrski kipi, stare slikarske umetnine ter starinska glasbila. Nekateri najdragocenejši predmeti, ki jih hrani Pokrajinski muzej Maribor, so sedaj sploh prvič dostopni in na ogled javnosti.

Veterani proti samostojnemu muzeju osamosvojitve
10. 11. 2022 16.39Veterani, združeni v ZVVS in ZPVD Sever, menijo, da mora biti muzej osamosvojitve oddelek ali kustodiat Muzeja novejše zgodovine Slovenije. Tako so ob napovedani združitvi Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine Slovenije v nov javni zavod, ki je pri delu javnosti in politike naletela na negativen odziv, zapisali v izjavi. Želijo, da bi bila osamosvojitev, vključno z vojno za Slovenijo, predstavljena čim bolj objektivno, na podlagi zgodovinsko ugotovljenih dejstev.

Le nekaj minut pred mednarodno sramoto
21. 06. 2022 15.37Če ne bi bila otvoritev razstave 160 umetnin ustavljena, bi Slovenija doživela nepopravljivo škodo v mednarodnem umetniškem svetu. Tako so prepričani številni umetniki, kritiki, umetnostni zgodovinarji. A kljub temu je bila škoda za Narodni muzej Slovenije storjena.

Škandal Narodnega muzeja: zaposleni se ograjujejo od sporne razstave
17. 06. 2022 14.13Zaposleni v Narodnem muzeju Slovenije so se s pisno izjavo ogradili od, kot so navedli, nestrokovnih in neetičnih praks pri postavitvi sporne razstave Popotovanja. Umetniško zbirko 160 del je muzeju posodila družina Boljkovac. Zaradi razstave je sicer že odstopil direktor muzeja Pavel Car, Policija pa je uvedla preiskavo. Postavitev razstave je sicer koordiniral vodja muzejskega numizmatičnega kabineta Andrej Šemrov.

Policija začela s preiskavo sporne razstave v Narodnem muzeju Slovenije
10. 06. 2022 10.52Policija je začela s preiskavo sporne razstave v Narodnem muzeju Slovenije Popotovanja z umetniškimi deli iz zbirke družine Boljkovac, zaradi katere je v četrtek odstopil direktor muzeja Pavel Car. Kot so sporočili s Policijske uprave Ljubljana, so pričeli izvajati aktivnosti za preveritev navedb, tudi prek drugih pristojnih institucij.

Kdo je družina Boljkovac, ki je Narodnemu muzeju posodila domnevne ponaredke?
10. 06. 2022 06.11Ena največjih afer v slovenski kulturi je odnesla direktorja Narodnega muzeja Slovenije. Pavel Car je še v sredo trdil, da je 160 del vrhunskih svetovnih umetnikov avtentičnih, dan kasneje pa, da je ob burnem odzivu strokovne in medijske javnosti spoznal, da je bil naiven in je vodenje projekta zaupal napačni osebi. Toda kdo sploh je družina Boljkovac, ki je muzeju posodila umetniška dela? In kako je mogoče, da slovenski slikarski krogi ne zanjo ne za njeno domnevno dragoceno umetniško imetje še do afere niso vedeli?

Umetnostni zgodovinar o razstavi ponaredkov: To je kapitalen kiks muzeja
09. 06. 2022 15.32Umetnostni zgodovinar Brane Kovič je razstavo Popotovanja z deli iz zbirke družine Boljkovac v Narodnem muzeju Slovenije, katere odprtje je bilo v sredo tik pred zdajci odpovedano, označil kot kapitalen kiks muzeja. "Če se potrdi, da dela niso avtentična, potem je to stvar pravosodnih organov," pa je dejal v oddaji 24UR ZVEČER. Da gre za v nebo vpijoče ponaredke, so bili pred odprtjem razstave do napovedanih razstavljenih del kritični številni likovni kritiki, ki so zaradi škandala zahtevali odstop direktorja muzeja Pavla Cara. Čeprav je slednji zatrdil, da je videl certifikate in da verjame v avtentičnost del, je dan kasneje tudi zares odstopil.

Pavel Car odstopil z mesta direktorja Narodnega muzeja
09. 06. 2022 12.16Po tem, ko so v javnosti odmevale kritike glede razstave v Narodnem muzeju Slovenije Metelkova, češ da so umetnine ponaredki, je Pavel Car odstopil z mesta direktorja ustanove. "Kot direktor muzeja sem objektivno odgovoren za napako, zaradi katere se je zamajal ugled največje muzejske ustanove pri nas, kar iskreno obžalujem," je dejal v izjavi za medije. Sporna umetniška dela je sicer pod drobnogled vzela tudi Policija.

Sporna razstava v Narodnem muzeju: direktor verjame v avtentičnost slik
08. 06. 2022 14.14V Narodnem muzeju Slovenije Metelkova bi morali v sredo odpreti razstavo 160 umetniških del iz zasebne zbirke družine Boljkovac. Kot so oglaševali, gre za dela priznanih slikarjev 19. in 20. stoletja, med katerimi naj bi bile tudi slike Pabla Picassa, Paula Cezanna, Henrija Matisse, Joana Miroja in drugih. A v resnici naj bi šlo za v nebo vpijoče ponaredke, pravijo likovni kritiki. Narodni muzej je po obtožbah o ponaredkih razstavo odpovedal. Ministrica za kulturo Asta Vrečko je v odzivu pojasnila, da strokovna komisija razstave ni uvrstila v letni načrt muzeja. Bila je predlagana, a so jo zavrnili.

Uniforma cesarja Franca Jožefa I. spet v Ljubljani
12. 05. 2022 13.40V Narodni muzej Slovenije se je po več kot pol stoletja vrnila uniforma nekdanjega avstrijskega cesarja Franca Jožefa I., ki je bila pred tem 53 let posojena Pokrajinskemu muzeju Maribor. Na ogled javnosti naj bi bila v polnem sijaju oktobra ob odprtju razstave Znameniti Slovenci in njihova odlikovanja.

Narodni muzej Slovenije praznuje 200. rojstni dan
15. 10. 2021 19.09Si predstavljate, da bi praznovali 200-obletnico poroke, rojstva ali mature ... Kaj vse bi se v tem času spremenilo? 200. obletnico namreč praznuje naš najstarejši muzej, Narodni muzej Slovenije. In ravno za jubilej so v muzeju pripravili prav posebno, zlato zbirko, ki obeležuje ta poseben dan. Seveda so na ogled tudi najznamenitejši predmeti slovenske zgodovine. Kako je bilo v muzeju pred 200 leti in kaj vse se je spremenilo?

Pahor pozval k čimprejšnji dejanski vrnitvi Narodnega doma slovenski manjšini
10. 07. 2021 11.29Tržaški župan Roberto Dipiazza je danes v tamkajšnji mestni palači predsedniku republike Borutu Pahorju vročil najvišje mestno priznanje "trije grbi Trsta", ki ga mesto podeljuje najzaslužnejšim posameznikom. Ob tem se je Pahor zavzel za to, da bi Narodni dom v Trstu čim prej dejansko prešel v last slovenske narodne skupnosti v Italiji.

'V Sloveniji država iz muzejev izganja intelektualce'
02. 05. 2021 14.32Dogajanje v Sloveniji se je znova znašlo na straneh vplivnega francoskega Le Monda, tokrat pišejo o dogajanju v slovenski kulturi. "V enem letu je ultrakonservativna vlada odstavila skoraj vse direktorje glavnih kulturnih ustanov v Ljubljani," ugotavljajo.

Znova odprte otroške trgovine, knjižnice, servisne delavnice
23. 01. 2021 07.41V devetih regijah z ugodnejšo epidemiološko sliko so vrata znova lahko odprle knjižnice, muzeji in galerije. Splošne knjižnice so vrata večinoma odprle že danes in prešle na pultno izposojo, prav tako nekateri muzeji in galerije. V rdečih regijah se prav tako odpirajo stojnice za prodajo kmetijskih pridelkov, servisne delavnice ter trgovine z otroškim programom.

(Ne)kulturna demontaža in vojna z mediji
21. 12. 2020 06.06Ni pomembno, si revizor ali zbiratelj, imaš izkušnje in znanje, vizijo in mednarodni ugled, ključna je barva, pa si, čeprav ti stroka prilepi rdeči karton, odslej direktor osrednjih nacionalnih kulturnih institucij. Kompetence, izkušnje in znanje ne štejejo, stroko se presliši. Vlada oziroma kulturni minister Vasko Simoniti imata svojo agendo. Razrešitve upornih, neposlušnih, (namerni) ponavljajoči razpisi, spremembe ustanovitvenih aktov vsled političnega kadrovanja, psovke in diskreditacije, celo ustavitev financiranja. Če je premier napovedal vojno z mediji, mu v takšnem tempu sledi kulturni minister z demontažo kulture. Ne ustavijo ga ne pisma podpore, ne peticije, ne protesti.

Ljubljana z zanimivimi turističnimi paketi vabi domače goste
24. 06. 2020 08.04Ljubljana je kot turistična destinacija močno odvisna od tujih gostov, ki pa jih letos zaradi globalne pandemije bolezni novega koronavirusa večinoma ne bo. Zato se tudi prestolnica trudi pritegniti več domačih gostov, s tem namenom pa so oblikovali pet različnih paketov, namenjenih družinam in navdušencem nad kulturo in kulinariko.

Novo pomembno odkritje naših arheologov s pomočjo najnovejše tehnologije
30. 03. 2019 07.00Strokovnjakom iz Narodnega muzeja Slovenije je v okviru evropskega projekta Claustra+ uspelo potrditi nov odsek poznorimskega zapornega sistema, imenovanega claustra Alpium Iuliarum. Na podlagi terenskih raziskav in lidarskega posnetka jim je uspelo dokumentirati skromne ostanke nekoč mogočnega zapornega zidu.

Kako poteka sanacija Aljaževega stolpa?
19. 09. 2018 13.07Aljažev stolp je že skoraj dva tedna v dolini na celoviti obnovi. Trenutno je razstavljen in intenzivno potekajo operativna dela na konstrukciji stolpa ter na plašču, prenova pa naj bi bila končana prihodnji teden. Strokovnjaki opozarjajo, da bo njegova vrnitev na Triglav zahtevnejša, kot je bila njegova odstranitev.

Restavrator Aljaževega stolpa: Na vrhu je edino pravo mesto za original
03. 09. 2018 06.00Gorazd Lemajič je restavrator-konzervator in eden glavnih operativcev projekta obnove Aljaževega stolpa. Med čistilno akcijo smo ga ujeli na Kredarici in izvedeli vse o tem, kako bo potekala odstranitev stolpa, kako zahtevna bodo restavratorska dela, pa tudi o tem, kako je na vrhu Triglava potekala malarska vojna in zakaj bi namestitev stolpa v muzej povzročila shizofreno stanje.

240 let vzpona na Triglav: so bili na vrhu res štirje možje?
26. 08. 2018 15.54Štirje srčni možje iz Bohinja so 26. avgusta 1778 prvi stopili na vrh Triglava. Pomemben jubilej za lokalne skupnosti in institucije na območju Julijskih Alp predstavlja priložnost za razmislek o pomenu Triglava, njegovi simboliki, množičnosti obiska in razvoju turizma.

Bodalo z Iga po 33 letih spet v Sloveniji: kazenski pregon že zastaral
11. 07. 2018 10.13Pred več kot 30 leti ukradeno bronastodobno bodalo z Iga se je – tudi s pomočjo Interpola – vrnilo v Slovenijo. Vrnitev muzejskega eksponata ima izjemen pomen za slovensko kulturno dediščino. Ker pa gre nenazadnje za hladno orožje, običajen transport z letalom ni bil mogoč.

Aljažev stolp bodo naslednje leto odnesli z vrha Triglava v dolino
03. 07. 2017 15.36Aljažev stolp je potreben popravila, zato ga bodo prihodnje leto po zaključku planinske sezone prepeljali v dolino. Pred tem nameravajo v prvi fazi sanacije urediti njegovo okolico in temelje. Ob ponovni postavitvi na vrhu Triglava, kar se bo predvidoma zgodilo še pred zimo prihodnje leto, pa nameravajo določiti načrt upravljanja in smernice za oskrbnika.

Na Donački gori odkrili edinstveno prazgodovinsko arheološko najdišče
21. 10. 2016 12.21Na strmem pobočju Donačke gore so odkrili prazgodovinsko arheološko najdišče – ostanke naselbine iz začetka železne dobe. Gre za izjemno najdbo, ki je po ocenah arheologov edinstvena tudi v evropskem prostoru. Nahajališče z ostanki več kot 200 kosov prazgodovinske keramike je na višini okoli 750 metrov po naključju odkril pohodnik.

Muzejski dan na široko odprl vrata muzejev in galerij
18. 05. 2016 06.26Ob muzejskem dnevu so številni muzeji in galerije brezplačno odprli vrata obiskovalcem ter pripravili vrsto delavnic, javnih vodstev in drugih prireditev.

VIDEO in FOTO: Slovo od glasbene legende Slavka Avsenika
06. 07. 2015 15.35Od Slavka Avsenika so se prišli posloviti številni ljudje, ki se jim je s svojo glasbo zapisal v srca. Pesnik in pisatelj Ivan Sivec je med drugim o Avseniku dejal, da odhaja kralj, kralj slovenske glasbe.

Pred sedemdesetimi leti so v Jajcu postavili temelje povojne Jugoslavije
29. 11. 2013 11.0829. novembra 1943 je v Jajcu potekalo drugo zasedanje Avnoja, na katerem so bili postavljeni temelji nove države. V Jugoslaviji je bil to tudi državni praznik – dan republike. Mladi so se udeleževali "romanj" v Jajce, pionirčki pa so dobili rdeče rutice.