narodni muzej

Trump podpisal izvršni ukrep proti 'neprimerni ideologiji' v znamenitih muzejih

28. 03. 2025 16.12

Predsednik ZDA Donald Trump je v četrtek podpisal izvršni ukaz, ki nalaga "odstranitev neprimerne ideologije" iz znamenitih Smithsonianovih muzejev in Narodnega živalskega vrta. S tem je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP razširil svoje konservativno zatiranje kulturnih ustanov. Ustanova Smithsonian se zaenkrat še ni odzvala.

Najdba na Vipavskem bi lahko odstranila tančice s 1600 let stare skrivnosti

21. 03. 2025 16.45

Točna lokacija znamenite bitke pri Mrzli reki, ki se je najverjetneje na območju Vipave zgodila leta 394, je bila več kot poldrugo tisočletje neznana. Kot so povedali v Narodnem muzeju Slovenije, pa nas od tega odkritja morda loči le kratek čas. Na arheološkem najdišču v Budanjah so namreč našli več predmetov, ki bi lahko razkrili lokacijo.

Piramide v BiH? 'Kjer so drugi videli hribe, sem jaz videl geometrijo'

28. 12. 2024 10.15

Slabih 30 kilometrov pred Sarajevom se nahaja kraj Visoko. V mesto, ki je bilo pred vojno največji izvoznik tekstila in usnja v Jugoslaviji, se vsako leto zgrinja na deset tisoče turistov, med njimi največ Slovencev. Razlog? Da bi si ogledali bosanske piramide, ki naj bi imele zdravilno moč. Medtem ko stroka opozarja, da gre za prevaro in da so hribi povsem naravne geološke formacije, ki se jih človeška roka ni dotaknila, mož, ki jih je odkril, vztraja: ne verjamejo nam, ker na glavo postavljamo vse, kar so nas učili v šolah.

Požar v muzeju: kako rešiti ljudi in artefakte nacionalnega pomena?

23. 10. 2024 14.53

V Narodnem muzeju Slovenije je v okviru meseca požarne varnosti potekala vaja evakuacije iz objekta v primeru požara. Kot so poudarili sodelujoči, je pri evakuaciji na prvem mestu varnost človeških življenj, trudijo pa se rešiti tudi dragocene muzejske predmete, ki so nacionalnega pomena.

Švedska prvič, Stoltenberg zadnjič. Z Golobom v Washington tudi Tina Gaber

09. 07. 2024 15.14

Tridnevni vrh Nata se v ameriški prestolnici začenja s slovesnostjo ob 75-letnici zavezništva, v nadaljevanju pa bodo voditelji govorili predvsem o odzivu vojaškega bloka na invazijo na Ukrajino ter krepitvi obrambne in odvračalne drže zavezništva. Tridnevnega dogodka se udeležuje tudi slovenska politična delegacija: Robert Golob, Tanja Fajon in Marjan Šarec. Premierjeva partnerica Tina Gaber pa se bo medtem v Washingtonu udeležila vzporednega damskega programa, ki ga bo gostila ameriška prva dama Jill Biden.

Johnny Depp z zvezdniško zasedbo pri naših zahodnih sosedih

20. 02. 2024 08.45

Johnny Depp je prispel v Torino na severu Italije, kjer bodo snemali nekaj prizorov filma Modi, drugega celovečernega filma, pod režijo katerega se podpisuje igralec. Modi govori o življenju italijanskega slikarja Amedea Modiglianija iz zgodnjega 20. stoletja, ki je ustvarjal predvsem v Parizu.

15 tisoč evrov za knjigo z ilustracijami rastlin Karla III.

11. 07. 2023 15.08

Kako bi po vaše bila videti knjiga, vredna toliko kot kakšen avto nižjega cenovnega razreda? Govorimo o 15 tisočakih in prav toliko je treba odšteti za prestižno zbirko ilustracij tistih rastlin, ki rastejo kje drugje kot na vrtu britanskega kralja Karla III. In enega od le 175 izvodov, ki nosi tudi podpis tedaj še valižanskega princa, imamo v rokah tudi Slovenci. Bolj natančno, hranijo jo v Narodnem muzeju Slovenije, pod ključem, zavito v tekstil, v temi in pri nizki temperaturi kot vsa najdragocenejša gradiva. Ogleda si jo sicer lahko vsak, a le v rokavicah.

120 let, 120.000 predmetov: 700 let star pečatnik, sodniško žezlo, žametna torbica iz leta 1660

02. 04. 2023 17.14

Od umetelno izrezljanega grajskega pohištva, arheoloških izkopanin, pa vse do bogato okrašenih oblačil, v katerih so se po ulicah in trgih nekoč sprehajali in 'na ogled postavljali' Mariborčani. Pa zbirka orožja – meči, sablje, viteški oklepi. Večmetrski kipi, stare slikarske umetnine ter starinska glasbila. Nekateri najdragocenejši predmeti, ki jih hrani Pokrajinski muzej Maribor, so sedaj sploh prvič dostopni in na ogled javnosti.

Najstarejša ogrlica na svetu

28. 01. 2023 10.30

Po tem, ko je bil Narodni muzej okrasja v Rabatu dve leti zaprt zaradi renovacije, je sedaj ponovno odprl svoja vrata, glavna atrakcija muzeja pa je najstarejša ogrlica na svetu, ogrlica Bizmoun.

Veterani proti samostojnemu muzeju osamosvojitve

10. 11. 2022 16.39

Veterani, združeni v ZVVS in ZPVD Sever, menijo, da mora biti muzej osamosvojitve oddelek ali kustodiat Muzeja novejše zgodovine Slovenije. Tako so ob napovedani združitvi Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine Slovenije v nov javni zavod, ki je pri delu javnosti in politike naletela na negativen odziv, zapisali v izjavi. Želijo, da bi bila osamosvojitev, vključno z vojno za Slovenijo, predstavljena čim bolj objektivno, na podlagi zgodovinsko ugotovljenih dejstev.

Le nekaj minut pred mednarodno sramoto

21. 06. 2022 15.37

Če ne bi bila otvoritev razstave 160 umetnin ustavljena, bi Slovenija doživela nepopravljivo škodo v mednarodnem umetniškem svetu. Tako so prepričani številni umetniki, kritiki, umetnostni zgodovinarji. A kljub temu je bila škoda za Narodni muzej Slovenije storjena.

Škandal Narodnega muzeja: zaposleni se ograjujejo od sporne razstave

17. 06. 2022 14.13

Zaposleni v Narodnem muzeju Slovenije so se s pisno izjavo ogradili od, kot so navedli, nestrokovnih in neetičnih praks pri postavitvi sporne razstave Popotovanja. Umetniško zbirko 160 del je muzeju posodila družina Boljkovac. Zaradi razstave je sicer že odstopil direktor muzeja Pavel Car, Policija pa je uvedla preiskavo. Postavitev razstave je sicer koordiniral vodja muzejskega numizmatičnega kabineta Andrej Šemrov.

Policija začela s preiskavo sporne razstave v Narodnem muzeju Slovenije

10. 06. 2022 10.52

Policija je začela s preiskavo sporne razstave v Narodnem muzeju Slovenije Popotovanja z umetniškimi deli iz zbirke družine Boljkovac, zaradi katere je v četrtek odstopil direktor muzeja Pavel Car. Kot so sporočili s Policijske uprave Ljubljana, so pričeli izvajati aktivnosti za preveritev navedb, tudi prek drugih pristojnih institucij.

Kdo je družina Boljkovac, ki je Narodnemu muzeju posodila domnevne ponaredke?

10. 06. 2022 06.11

Ena največjih afer v slovenski kulturi je odnesla direktorja Narodnega muzeja Slovenije. Pavel Car je še v sredo trdil, da je 160 del vrhunskih svetovnih umetnikov avtentičnih, dan kasneje pa, da je ob burnem odzivu strokovne in medijske javnosti spoznal, da je bil naiven in je vodenje projekta zaupal napačni osebi. Toda kdo sploh je družina Boljkovac, ki je muzeju posodila umetniška dela? In kako je mogoče, da slovenski slikarski krogi ne zanjo ne za njeno domnevno dragoceno umetniško imetje še do afere niso vedeli?

Umetnostni zgodovinar o razstavi ponaredkov: To je kapitalen kiks muzeja

09. 06. 2022 15.32

Umetnostni zgodovinar Brane Kovič je razstavo Popotovanja z deli iz zbirke družine Boljkovac v Narodnem muzeju Slovenije, katere odprtje je bilo v sredo tik pred zdajci odpovedano, označil kot kapitalen kiks muzeja. "Če se potrdi, da dela niso avtentična, potem je to stvar pravosodnih organov," pa je dejal v oddaji 24UR ZVEČER. Da gre za v nebo vpijoče ponaredke, so bili pred odprtjem razstave do napovedanih razstavljenih del kritični številni likovni kritiki, ki so zaradi škandala zahtevali odstop direktorja muzeja Pavla Cara. Čeprav je slednji zatrdil, da je videl certifikate in da verjame v avtentičnost del, je dan kasneje tudi zares odstopil.

Pavel Car odstopil z mesta direktorja Narodnega muzeja

09. 06. 2022 12.16

Po tem, ko so v javnosti odmevale kritike glede razstave v Narodnem muzeju Slovenije Metelkova, češ da so umetnine ponaredki, je Pavel Car odstopil z mesta direktorja ustanove. "Kot direktor muzeja sem objektivno odgovoren za napako, zaradi katere se je zamajal ugled največje muzejske ustanove pri nas, kar iskreno obžalujem," je dejal v izjavi za medije. Sporna umetniška dela je sicer pod drobnogled vzela tudi Policija.

Sporna razstava v Narodnem muzeju: direktor verjame v avtentičnost slik

08. 06. 2022 14.14

V Narodnem muzeju Slovenije Metelkova bi morali v sredo odpreti razstavo 160 umetniških del iz zasebne zbirke družine Boljkovac. Kot so oglaševali, gre za dela priznanih slikarjev 19. in 20. stoletja, med katerimi naj bi bile tudi slike Pabla Picassa, Paula Cezanna, Henrija Matisse, Joana Miroja in drugih. A v resnici naj bi šlo za v nebo vpijoče ponaredke, pravijo likovni kritiki. Narodni muzej je po obtožbah o ponaredkih razstavo odpovedal. Ministrica za kulturo Asta Vrečko je v odzivu pojasnila, da strokovna komisija razstave ni uvrstila v letni načrt muzeja. Bila je predlagana, a so jo zavrnili.

Uniforma cesarja Franca Jožefa I. spet v Ljubljani

12. 05. 2022 13.40

V Narodni muzej Slovenije se je po več kot pol stoletja vrnila uniforma nekdanjega avstrijskega cesarja Franca Jožefa I., ki je bila pred tem 53 let posojena Pokrajinskemu muzeju Maribor. Na ogled javnosti naj bi bila v polnem sijaju oktobra ob odprtju razstave Znameniti Slovenci in njihova odlikovanja.

Narodni muzej Slovenije praznuje 200. rojstni dan

15. 10. 2021 19.09

Si predstavljate, da bi praznovali 200-obletnico poroke, rojstva ali mature ... Kaj vse bi se v tem času spremenilo? 200. obletnico namreč praznuje naš najstarejši muzej, Narodni muzej Slovenije. In ravno za jubilej so v muzeju pripravili prav posebno, zlato zbirko, ki obeležuje ta poseben dan. Seveda so na ogled tudi najznamenitejši predmeti slovenske zgodovine. Kako je bilo v muzeju pred 200 leti in kaj vse se je spremenilo?

DW: Talibani so iskali našega novinarja, pri tem ubili njegovega sorodnika, še enega ranili

19. 08. 2021 10.18

Medtem ko svetovne države še naprej hitijo z evakuacijo svojih državljanov iz Afganistana in tudi nekaterih Afganistancev, so se na dan neodvisnosti Afganistana odvijali protesti proti talibanom. Upor načrtuje tudi prvi podpredsednik Afganistana, ki se je oklical za začasnega predsednika države. Združeni narodi pa opozarjajo, da talibani pospešeno iščejo ljudi, ki so delali in pomagali ameriški vojski in silam Nata. Iskali so tudi novinarja nemškega DW, a ker ga niso našli, so ubili in ranili njegova sorodnika.

Starodavni faraonski sončni čoln prepeljali v nov egiptovski muzej

08. 08. 2021 11.49

V Egiptu so nedotaknjeno sončno ladjo faraona Keopsa, ki je stara okoli 4600 let, prepeljali v še neodprt velik muzej v državi. Sončne čolne so pokopali v jamah ob kraljevskih pogrebnih komorah v prepričanju, da bodo umrle odpeljali v posmrtno življenje. "Gre za največji in najstarejši organski artefakt iz lesa v zgodovini človeštva," so dejali na egipčanskem ministrstvu za starine.

Pahor pozval k čimprejšnji dejanski vrnitvi Narodnega doma slovenski manjšini

10. 07. 2021 11.29

Tržaški župan Roberto Dipiazza je danes v tamkajšnji mestni palači predsedniku republike Borutu Pahorju vročil najvišje mestno priznanje "trije grbi Trsta", ki ga mesto podeljuje najzaslužnejšim posameznikom. Ob tem se je Pahor zavzel za to, da bi Narodni dom v Trstu čim prej dejansko prešel v last slovenske narodne skupnosti v Italiji.

Na svetovni razstavi Expo tokrat tudi originalna kraljeva mumija

23. 05. 2021 09.36

Egipt namerava na svetovno razstavo Expo v Dubaju pripeljati več replik in eno od originalnih 22 kraljevih mumij. Gre za mumije, ki so jih nedavno v spektakularnem sprevodu preselili iz starega Egipčanskega muzeja v Narodni muzej egipčanske civilizacije.

'V Sloveniji država iz muzejev izganja intelektualce'

02. 05. 2021 14.32

Dogajanje v Sloveniji se je znova znašlo na straneh vplivnega francoskega Le Monda, tokrat pišejo o dogajanju v slovenski kulturi. "V enem letu je ultrakonservativna vlada odstavila skoraj vse direktorje glavnih kulturnih ustanov v Ljubljani," ugotavljajo.

Egiptovsko 'izgubljeno zlato mesto' razkriva skrivnosti življenja faraonov

11. 04. 2021 07.00

Blišč zlata in dragocenosti, v kamen vklesane skrivnosti, monumentalne grobnice in čaščenje božanstev. Tako nekako bi si lahko predstavljali življenja starodavnih faraonov. Arheologi pa so nedavno v bližini nekaterih najbolj znanih egiptovskih spomenikov našli do zdaj neznano mesto, ki bi lahko odstrlo še zadnje tančice skrivnosti in strokovnjakom omogočilo vpogled v prestiž vsakdana mogočnih egipčanskih vladarjev. Gre za najpomembnejšo najdbo vse od odkritja Tutankamonove grobnice.

Mumije faraonov v spektakularni 'zlati paradi' popeljali po Kairu

03. 04. 2021 21.44

V Egiptu so priredili zgodovinsko procesijo staroegipčanskih vladarjev. V spektakularni paradi so namreč po ulicah Kaira popeljali mumificirane posmrtne ostanke 22 faraonov, med njimi tudi Ramzesa II. in kraljice Hačepsut. Mumije so namreč preselili iz egiptovskega muzeja na trgu Tahrir v centru Kaira v novejši Narodni muzej egiptovske civilizacije na jugu mesta.

V Kairu se pripravljajo na povorko faraonov, mumije bodo prevažali v zlatih kočijah

02. 04. 2021 18.06

Mumificirane posmrtne ostanke 22 staroegipčanskih faraonov bodo v soboto v veličastni povorki po ulicah Kaira prepeljali v novo počivališče. Posmrtne ostanke 18 kraljev in štirih kraljic bodo, razvrščene po starosti, prevažali na ločenih vozilih, okrašenih v staroegipčanskem slogu, v procesiji, imenovani "Zlata parada faraonov". Ostanke bodo iz egiptovskega muzeja v centru Kaira, kjer so počivali desetletja, prepeljali v Narodni muzej egiptovske civilizacije, ki so ga odprli leta 2017 na jugu mesta.

Znova odprte otroške trgovine, knjižnice, servisne delavnice

23. 01. 2021 07.41

V devetih regijah z ugodnejšo epidemiološko sliko so vrata znova lahko odprle knjižnice, muzeji in galerije. Splošne knjižnice so vrata večinoma odprle že danes in prešle na pultno izposojo, prav tako nekateri muzeji in galerije. V rdečih regijah se prav tako odpirajo stojnice za prodajo kmetijskih pridelkov, servisne delavnice ter trgovine z otroškim programom.

Končno razkrit blišč 1000 let starega križa, zakopanega na škotskem polju

24. 12. 2020 15.51

Pred leti je nek pustolovec na škotskem podeželju na polju našel kopico zakopanih predmetov. V last jih je nato pridobil tamkajšnji narodni muzej, a so ostali neočiščeni shranjeni v skladišču. Nedavno pa so si škotski restavratorji zadali nalogo, da jih obnovijo. In takrat je sledilo presenečenje: v zaprašenem arhivu so hranili pravo zakladno najdbo.

(Ne)kulturna demontaža in vojna z mediji

21. 12. 2020 06.06

Ni pomembno, si revizor ali zbiratelj, imaš izkušnje in znanje, vizijo in mednarodni ugled, ključna je barva, pa si, čeprav ti stroka prilepi rdeči karton, odslej direktor osrednjih nacionalnih kulturnih institucij. Kompetence, izkušnje in znanje ne štejejo, stroko se presliši. Vlada oziroma kulturni minister Vasko Simoniti imata svojo agendo. Razrešitve upornih, neposlušnih, (namerni) ponavljajoči razpisi, spremembe ustanovitvenih aktov vsled političnega kadrovanja, psovke in diskreditacije, celo ustavitev financiranja. Če je premier napovedal vojno z mediji, mu v takšnem tempu sledi kulturni minister z demontažo kulture. Ne ustavijo ga ne pisma podpore, ne peticije, ne protesti.