naravovarstveniki

'Zaradi držanja vombata sem dobila na tisoče groženj s smrtjo'

15. 03. 2025 11.22

Po tem, ko je svet preplavila novica, da je ameriška vplivnica v Avstraliji samici iztrgala mladiča vombata in z njim pozirala, se je ženska za svoje nepremišljeno dejanje opravičila. "Resnično mi je žal," je dejala Sam Jones, ki je ob tem dodala, da je zaradi svojega dejanja prejela na tisoče groženj s smrtjo.

Policist zaradi aligatorja prevzel dostavo pic

15. 03. 2025 09.05

Kako lahko policist na običajen dan v službi med nadzorom postane dostavljavec pic? Na Floridi so policista poklicali na pomoč, ko je na ulico v mirni soseski zataval skoraj trimetrski aligator. Na pomoč je priskočil prestrašeni dostavljavki pic in nato kar namesto nje dostavil naročilo.

Upanje za ogroženo vrsto: po reševalni misiji se je izleglo več kot 30 žabic

03. 02. 2025 11.09

V londonskem živalskem vrtu se je po dramatični, več kot 11.200 kilometrov dolgi reševalni misiji izleglo več kot 30 ogroženih žabic. Gre za Darwinovo žabo, ki je poimenovana po Charlesu Darwinu in se, potem ko je njen življenjski prostor začela zavzemati gliva chytrid, sooča z izumrtjem.

Britanci na oddaljeni otok izpustili več kot 1300 polžev

29. 12. 2024 16.33

Da bi rešili dve ogroženi vrsti, so Britanci na otoku Deserta Grande, blizu Madeire, izpustili več kot 1.300 polžev, ki so jih vzgojili v ujetništvu. Polži, ki so dolgo časa veljali za izumrle, so zdaj ponovno naseljeni v naravi potem, ko so jih raziskovalci v več živalskih vrtovih iz narave odstranili in jih vključili v vzrejni program. Njihovo ponovno naselitev so naravovarstveniki omogočili na sosednjem otoku Bugio, kjer invazivnih vrst ni več.

12-letna Kristina Kenda pomaga v angleške gozdove vrniti škržate

03. 12. 2024 16.27

Da je življenje polno naključij, dokazuje zgodba o 12-letni Kristini, dveh angleških biologih in škržatih. Teh v Angliji že vrsto let ni v naravi, zato si tamkajšnji naravovarstveniki prizadevajo, da bi ujeli nekaj naših in jih naselili v otoške gozdove. Dom in Holly sta poleti začasen dom našla nad Idrijo, kjer sta upala na srečo pri lovljenju škržatov in pri iskanju teh malih žuželk jima je na pomoč priskočila hčerka gostiteljev, 12-letna Kristina Kenda. Ker pa otoška biologa nista našla niti enega samega primerka, sta za pomoč prosila 12-letnico in ta je to nalogo vzela še kako resno.

Zveri in divjad: odstreliti ali zaščititi?

28. 09. 2024 14.43

Proti večeru, ko se je sonce umaknilo in je vročina popustila, smo se z izkušenim lovcem odpravili v opazovalnico. Globoko v gozd na Notranjskem. Najprej so – po le desetih minutah – prišle lisice. Nato smo v tišini čakali. Zgolj eno uro zatem so prišli – medvedka z dvema mladičema in nato še dva samca. V mali opazovalnici za tri ljudi smo spremljali zveri v njihovem naravnem okolju med iskanjem hrane, poslušanju šumov, skrivanju med drugimi prebivalci gozda. V Sloveniji živi okoli tisoč medvedov, od 100 do 120 volkov in 50 risov.

V Evropi prvič našli invazivne rdeče pritlikave čebele: 'To je zaskrbljujoče'

30. 08. 2024 13.00

Strokovnjaki so sporočili, da je rdeča pritlikava medonosna čebela prvič ustanovila kolonijo v Evropi. Odkritje kolonije čebele Apis florea, ki izvira iz Azije, je vzbudilo preplah med lokalnimi čebelarji in naravovarstveniki, ki se bojijo potencialno uničujočega vpliva na domače populacije čebel.

Zakaj orke potapljajo plovila?

08. 06. 2024 15.04

Pred Iberskim polotokom je skupina ork postala znana po tem, da je potopila več plovil – nazadnje pred nekaj tedni. Vse, odkar se je to začelo dogajati leta 2020, pa se številni sprašujejo, kaj je motivacija za takšno vedenje? Se zabavajo, maščujejo ljudem, kaj povsem tretjega? Zdaj strokovnjaki pravijo, da končno vedo, kaj se dogaja, poroča National Geographic.

Kje končajo milijoni za vzdrževanje vodotokov?

06. 03. 2024 06.00

Država je skrb za vodotoke prepustila zasebnikom. Osem območij je razdeljenih med pet koncesionarjev – Hidrotehnik, Nivo Eko, Drava VGP, Pomgrad-VGP in VGP Novo mesto. Je koncesionarski sistem zastarel? Je nadzor okrnjen?

Po avgustovskih poplavah: smo bagre prehitro spustili v reke?

01. 03. 2024 06.00

Skoraj 10 milijard evrov škode zaradi avgustovskih naravnih nesreč za prebivalstvo, gospodarstvo in okolje. Uničene hiše, tovarne, ceste in mostovi. In težko pričakovani izredni ukrepi. Od avgusta lani je bilo zaključenih več kot 1000 delovišč, v teku jih je še 200. Predvidoma bodo dela končali do konca letošnjega marca, na težje dostopnih predelih pa do junija. Ko so bagri že v rekah, pa se postavlja vprašanje: se dela izvajajo strokovno?

Na lovu za risi in njihovimi sledmi: nam jih je uspelo rešiti?

24. 01. 2024 19.18

Še pred nekaj leti je kazalo, da bodo risi pri nas izumrli, zdaj pa se je število risov, predvsem po zaslugi projekta Life lynx, podvojilo. A sedemletni projekt se že čez dober mesec končuje. Za zdaj pa kaže, da je največja evropska mačka pri nas rešena. Pa je res? Na Gorenjskem risi s svojo dobro reprodukcijo in celo zadrževanjem nad gozdno mejo rušijo do zdaj pridobljeno znanje. K nam po nasvete prihajajo tudi lovci in naravovarstveniki iz sosednjih držav. Avstrijski se je pridružila tudi naša ekipa, še prej pa poskusila risje sledi iskati na ne ravno zavidljiv način.

Kope: vandali z motorno žago nad ograjo, ki ščiti ogrožene živalske vrste

28. 11. 2023 17.27

Vandali so se minule dni znesli nad leseno ograjo, ki so jo na delu zahodnega Pohorja postavili v okviru naravovarstvenega projekta Pohorka in ki prispeva tudi k zaščiti ogroženih živalskih vrst. Na vandalizem so opozorili pri RRA Koroška, kjer ocenjujejo, da bi lahko bilo uničenje dela ograje povezano z vožnjami z motornimi sanmi.

Pirc Musarjeva na prizadetih območjih: Nismo tako bogati, da bi gradili poceni

14. 09. 2023 14.51

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v okviru obiska v poplavah prizadetih območij obiskala Luče in Ljubno, sredi dneva pa je obiskala Dolnjo Bistrico in nasip, ki ga je v ujmi predrla Mura. Kot je ob tem dejala, je treba pospešiti postopke sanacije nasipov in nabrežin. "Nismo tako bogati, da bi gradili poceni," je še opozorila.

Onesnaženje v stari strugi Badaševice. Je rdeča snov vino?

14. 09. 2023 10.01

V staro strugo koprske rečice Badaševice je v torek in sredo stekla večja količina rdeče snovi, najverjetneje vina, in onesnažila strugo. Naravovarstveniki bližnjega Škocjanskega zatoka so za dogodek obdolžili koprsko podjetje Vinakoper, kjer si izliva rdeče snovi, ki po vseh lastnostih spominja na vino, ne znajo razložiti. Zadevo preiskuje tudi Policija.

'Samo čakamo, kdaj nam bo novo deževje uničilo še tisto, kar je ostalo'

29. 08. 2023 20.45

Ne spimo več, samo čakamo, kdaj nam bo novo deževje uničilo še tisto, kar je ostalo, pripovedujejo v ljubljanskih Sneberjah. Tokrat jih ni poplavila razbesnela Sava, temveč meteorna voda, ki ni mogla odtekati skozi zamašene jaške. V bivalne prostore sicer ni vdrla, je pa poplavila več kleti, dvorišča in vrtove, pred domove pa nanesla mulj in blato. Po oceni ljubljanskega župana Jankoviča bodo za prenovo domov potrebovali milijon in pol. Doslej so zbrali več kot pol milijona evrov. Denar so prispevala ljubljanska podjetja, ki jih je mestna občina pozvala k donaciji.

Je Krka talka okoljskih aktivistov ali ne izpolnjuje predpisanih pogojev?

03. 08. 2023 19.38

Bodo načrti novomeške Krke, ki je pred tremi leti napovedala širitev in 500 novih delovnih mest v Krškem, splavali po vodi? Dve leti po pridobitvi gradbenega dovoljenja farmacevtski gigant še naprej bije bitko z naravovarstveniki in s sodnimi mlini. Okoljevarstvenega dovoljenja pa jim, kljub dopolnitvam, za zdaj ni uspelo pridobiti. Je Krka res talka okoljskih aktivistov, ki zavirajo projekt? Gre za obrat z nevarnimi snovmi, Krka pa išče obvode in ne izpolnjuje predpisanih pogojev, odgovarjajo okoljevarstveniki.

Vrnitev gepardov v indijsko naravo: poginile tri odrasle živali in trije mladiči

11. 06. 2023 16.33

Južnoafriška republika je z Indijo podpisala sporazum o ponovni naselitvi več deset gepardov v to južnoazijsko državo. A žal stvari ne gredo tako dobro, kot so pričakovali. Kontroverzni poskus ponovne naselitve gepardov v divjino je doživel velik neuspeh, potem ko so v zadnjih osmih mesecih poginile tri odrasle živali in trije mladiči.

Sodišče glede HE Mokrice: korist ohranjanja narave nad proizvodnjo elektrike

11. 05. 2023 12.46

Upravno sodišče je v tožbi Društva za preučevanje rib Slovenije zaradi vladne odločbe o prevladi javne koristi proizvodnje elektrike nad javno koristjo ohranjanja narave pri izdaji gradbenega dovoljenja za HE Mokrice odločilo v prid pritožnikom, je razkril pristojni minister Uroš Brežan. Na potezi bo tako spet vlada, je dodal.

'Pražnje' oblečena Amy in Tim sta imela Vintgar le zase

17. 04. 2023 06.00

"O, hvala lepa. Zelo je moden," v angleščini reče svetlolaska, ko si čez glavo smeje navleče rdeč dežni pončo za enkratno uporabo. Njen spremljevalec je na blagajni soteske Vintgar dobil modrega. Deževni dan je poleg vstopnice pač zahteval še en dodatni nakup, tistih nekaj evrov pa je bilo vsekakor vrednih svojega namena. Brezskrbno sta si tako lahko ogledala slovensko naravno znamenitost, za katero običajno vlada tako veliko zanimanje, da so morali omejiti število obiskovalcev. Tokrat pa sta jo imela praktično samo zase.

120 let, 120.000 predmetov: 700 let star pečatnik, sodniško žezlo, žametna torbica iz leta 1660

02. 04. 2023 17.14

Od umetelno izrezljanega grajskega pohištva, arheoloških izkopanin, pa vse do bogato okrašenih oblačil, v katerih so se po ulicah in trgih nekoč sprehajali in 'na ogled postavljali' Mariborčani. Pa zbirka orožja – meči, sablje, viteški oklepi. Večmetrski kipi, stare slikarske umetnine ter starinska glasbila. Nekateri najdragocenejši predmeti, ki jih hrani Pokrajinski muzej Maribor, so sedaj sploh prvič dostopni in na ogled javnosti.

'Država naj pove, ali je interes volk ali poseljeno podeželje'

21. 02. 2023 17.52

V državnem svetu so predstavniki različnih strok predstavili raznovrstna mnenja glede problematike upravljanja z zvermi. Med drugim so kmetje ob pretresljivih posnetkih opozorili tudi na veliko negmotno škodo zaradi napadov na pašne živali, minister Uroš Brežan pa je ob stališču varovanja zveri napovedal ustanovitev posebne skupine.

Izmuzljivi leopard še vedno na begu

02. 09. 2022 13.58

Prebivalci indijskega mesta Belgaum v južni zvezni državi Karnataka že 27 dni živijo v strahu pred napadom izmuzljivega leoparda. Ta v mesto prihaja že 27 dni, lov na njega pa se je izkazal za precej neuspešnega. Kljub množičnemu osebju, pastem, dronom in drugim poskusom jim ga še ni uspelo ujeti. Naravovarstveniki opozarjajo, da tako obsežna lovska akcija in medijska pozornost nista primerni za leoparda.

Novica o najdenih volčjih mladičih razveselila in hkrati potrla oskrbnike

20. 08. 2022 10.43

Oskrbovalce živalskega vrta v Kanadi sta ta konec tedna hkrati preplavila veselje in žalost. Po štirih dneh so namreč našli dva pobegla volčja mladiča. Čeprav je bil eden od njiju živ in zdrav, drugi ni preživel. Koliko volkov je pobegnilo, živalski vrt sicer ni razkril, prav tako ni znano, koliko volkov še pogrešajo.

Pakistanski živalski vrt bo na dražbi kupcem ponudil 12 levov

06. 08. 2022 14.21

Pakistanski živalski vrt Lahore Safari Zoo bo naslednji teden zasebnim zbirateljem na dražbi ponudil ducat levov. Za to potezo so se odločili zaradi prenatrpanosti ograde, divjih mačk imajo namreč toliko, da se morajo njihov levi in tigri po ogradi sprehajati izmenično. "Na ta način bomo sprostili prostor v živalskem vrtu, prav tako pa bomo tudi zmanjšali naše izdatke za hranjenje živali," je povedal namestnik direktorja živalskega vrta.

Svetovni dan ekološkega dolga: človeštvo porabilo naravne vire za letošnje leto

28. 07. 2022 07.16

Obeležujemo svetovni dan ekološkega dolga. Gre za dan, ko je človeštvo porabilo toliko naravnih virov, kot jih je Zemlja sposobna zagotoviti v letu dni. Če bi človeštvu dan ekološkega dolga vsako leto uspelo zamakniti za šest dni, bi do leta 2050 zaživeli znotraj planetarnih meja, poudarjajo naravovarstveniki.

Pred črno luknjo v kamnitem breznu

13. 06. 2022 06.00

Po približno osmih kilometrih vožnje iz Lipce se zasliši glasen hrup, ko šofer odpre vrata avtobusa. Smo v kamniti luknji južno od Divače, za katero je bilo izkopanega približno 100.000 kubičnih metrov materiala. Znotraj nje zeva še ena velika črna luknja, pravzaprav dve. Gledamo vhod v dvocevni predor Lokve, ki bo najdaljši predor na trasi drugega tira, ki ga bodo pridodali obstoječi železniški progi Divača-Koper. Megalomanski gradbeni projekt je dvigoval prah že vrsto let prej, preden je sploh bila zasajena prva lopata, zato na ogled gradbišča niso povabili samo novinarjev, pač pa tudi zainteresirano javnost.

Potep po Triglavskem narodnem parku: Prilagodimo svoje navade naravi

12. 06. 2022 18.14

V Triglavskem narodnem parku veljajo posebna naravovarstvena pravila, s katerimi si pristojne institucije prizadevajo zaščititi in ohraniti naravo na tem območju. Če poenostavimo, želijo, da ljudje s svojimi dejanji in drugimi vplivi ne bi pretirano posegli v alpski prostor, ki je še posebej občutljiv. Načini, kako smo ljudje lahko bolj prizanesljivi do narave, so med drugim, da prilagodimo svoje navade in zmanjšamo pritisk prometa v tem območju. Pred začetkom poletne sezone so partnerji projekta VrH Julijcev predstavili napotke za odgovorno obiskovanje narave Triglavskega narodnega parka.

V francoski reki Seni opazili orko

25. 05. 2022 14.40

Pojav orke v reki Seni je sprožilo začudenje v Franciji, a tudi skrb naravovarstvenikov za zdravstveno stanje živali. Orko so opazili med pristaniškim mestom Le Havre ob izlivu Sene in mestom Rouen v notranjosti. Sena sicer teče tudi skozi francosko prestolnico Pariz.

V Albaniji 'med kosilom' posneli razigrano skoraj izumrlo sredozemsko medvedjico

27. 01. 2022 07.27

Albanski ribiči in naravovarstveniki so naleteli na veliko presenečenje. Na vratih Jadrana, kot imenujejo Otrantski preliv, so posneli skoraj izumrlo sredozemsko medvedjico, ki so jih ribiči nekoč brutalno ubijali, zdaj pa je izredno zaščitena vrsta.

Načrti za izgradnjo 25 vetrnih elektrarn po nasprotovanju domačinov ostajajo zgolj načrti

05. 01. 2022 19.17

Če je v Evropi med politiki in naravovarstveniki po predlogu Evropske komisije burna razprava o tem, kaj bi pomenilo, da bi bili jedrska energija in energija zemeljskega plina zeleni energiji, pa je pri nas še vedno težava tista povsem zelena - vetrna. Leta 2025 imata podjetji AAE Gamit in AAE Ventur v načrtu gradnjo 25 vetrnih elektrarn na štirih vetrnih poljih na območju Dolenje vasi in območju Griže-Veliko Polje, a to so zgolj načrti, lokalna skupnost namreč temu nasprotuje. Zakaj še vedno ostajamo pri dveh vetrnicah in kaj je znova glavni strah domačinov?