naravoslovje

Satelit za vedno ugasnil: 'Mejnik za galaksijo, a žalosten dan za mnoge astronome'
27. 03. 2025 12.51Po več kot desetletju opazovanja vesolja je satelit Gaia, ena najuspešnejših misij Evropske vesoljske agencije (Esa), za vedno ugasnil. Skupno je zbral podatke za več kot dve milijardi zvezd in drugih nebesnih teles ter omogočil nov vpogled v preteklost vesolja. Po mnenju slovenskih astrofizikov pa najpomembnejša odkritja šele prihajajo.

Informativni dnevi: 'To danes je še utrdilo mojo odločitev'
14. 02. 2025 07.36Srednje šole so odprle vrata vsem, ki jih zanima nadaljevanje šolanja pri njih. Kljub snežnim razmeram so informativni dnevi dobro obiskani. Ker so osnovne informacije o programih lahko našli že na spletu, so radovedni osnovnošolci izkoristili ta dan za ogled prostorov, spoznavanje obšolskih dejavnosti in osebni stik s profesorji in dijaki. Informacije iščejo tudi bodoči bruci.

Na Hrvaškem z ogromnim potresnim senzorjem, ki lahko meri tudi eksplozije
12. 02. 2025 17.28Naši južni sosedje so med naseljema Gruda in Vitaljina namestili ogromen potresni senzor, ki lahko poleg seizmičnih aktivnosti zazna tudi eksplozije, zemeljske plazove, skalne podore in spremembe v prometu. Gre za projekt City Changer, ki s pomočjo inovativne tehnologije kable iz optičnih vlaken spremeni v seizmološke senzorje.

Inženirka leta 2024 je Rebeka Kropivšek Leskovar iz Interblocka
16. 01. 2025 21.45Prejemnica naziva inženirka leta 2024, ki ga organizirata revija IRT3000 in družba Mediade s partnerji, je Rebeka Kropivšek Leskovar, magistrica informacijskih in komunikacijskih tehnologij ter razvojna inženirka v skupini Interblock. Priznanje je prejela na prireditvi v Cankarjevem domu v Ljubljani.

Umrla jugoslovanska virologinja, ki je izolirala virus črnih koz
05. 01. 2025 16.49V 91. letu starosti je umrla Ana Gligić, znana virologinja, ki je s svojim delom veliko prispevala v boju proti nalezljivim boleznim, vključno z epidemijo črnih koz leta 1972 v Jugoslaviji, ko ji je uspelo izolirati virus.

Ribič v Istri v objektiv ujel morskega psa orjaka
19. 12. 2024 09.43Neverjeten posnetek prihaja iz Istre. Poklicni ribič je na vzhodni obali Istre v objektiv ujel morskega psa orjaka, ki je na gladini plaval le 200 metrov od obale.

Slovenski učenci v matematiki in naravoslovju slabši, a še vedno nadpovprečni
04. 12. 2024 11.38Dosežki slovenskih četrtošolcev na področju matematične in naravoslovne pismenosti so po mednarodni raziskavi trendov v znanju matematike in naravoslovja (TIMSS) 2023 nad povprečjem vseh sodelujočih držav, pri naravoslovju so nekoliko boljši. So pa dosežki slovenskih učencev v primerjavi s prejšnjo meritvijo iz leta 2015 na obeh področjih padli.

'Nikoli mi niso rekli: Pusti, to je za fante'
17. 11. 2024 07.00V Sloveniji je v inženirstvu po podatkih državnih statistikov le dobrih 13 odstotkov žensk, tudi v drugih poklicih s področja naravoslovja, tehnologije in matematike so v manjšini. A zgledov, ki dokazujejo, da tehnični poklici še zdaleč niso rezervirani le za moške, je ogromno. V rubriki 24UR Fokus nocoj predstavljamo zgodbe štirih uspešnih inženirk, s štirimi različnimi karierami. Kaj je pretehtalo, da so se odločile za tehnične poklice? S kakšnimi ovirami so se soočale?

Rožnate plavutke v muljasti vodi
13. 10. 2024 19.00Ko pomislimo na potapljanje, se nam pred očmi najpogosteje prikažejo podobe elegantnih črnih senc, ki drsijo skozi kristalno modrino, obrkoža pa jih pisan morski svet, poln barvitih koral in nenavadnih rib. Toda potapljaški začetki so običajno precej bolj monotonih barv. Marsikdo, ki je potapljaški izpit naredil v morju, se nikoli ne potopi v sladko vodo. Ko pa se, ugotovi, da je tam povsem drug svet. S tal se lahko hitro dvigne mulj in voda postane tako motna, da se lahko tudi izgubiš. "Dejansko nimaš orientacije, ne veš, kaj je gor in dol, kaj je levo in desno," nam je nevarnost opisal izkušen inštruktor potapljanja.

Na Islandiji ustrelili polarnega medveda, ki je tja pripotoval z Grenlandije
21. 09. 2024 12.00Islandska policija je sporočila, da je ustrelila redkega polarnega medveda, ki so ga opazili pred kočo v oddaljeni vasi na Islandiji. Ker so ga ocenili za grožnjo še edini prebivalki, so ga oblasti pokončale.

V Istri našli še enega tropskega 'vsiljivca'
31. 08. 2024 08.54Zaposleni na Fakulteti za naravoslovje v Pulju so v zalivu Portić na Premanturi Punti opazili novo vrsto morskega polža. No, novo vrsto za to območje. Mehkužec, ki se je skrival na globini šest metrov, je namreč tipična morska vrsta v tropskih morjih.

Na Mljetu opazili veliko plamenko s strupenimi bodicami
08. 08. 2024 09.18V Narodnem parku Mljet so opazili strupeno veliko plamenko, tujerodno invazivno vrsto ribe s strupenimi bodicami, so potrdili predstavniki parka v južni Dalmaciji. Ob tem so opozorili, da je pojav te ribe le eden od znanilcev nove podobe Jadranskega morja.

Klopov letos za polovico več, nadpovprečno so se namnožili v prestolnici
25. 04. 2024 10.36Število klopov, ki lahko prenašajo smrtonosne bolezni, je letos neobičajno veliko in visoko nad povprečjem, so še neuradne ugotovitve monitoringa klopov v Sloveniji. Še posebej so se namnožili na območju ljubljanskega Tivolija in Rožnika. Visoko je tudi število okuženih klopov.

Med prejemniki državnih odlikovanj tudi Potrč, Novak, Šestan, Tavares in Sova
21. 12. 2023 14.47Predsednica Nataša Pirc Musar je prvič v svojem mandatu podelila 19 odlikovanj Republike Slovenije. Zlati red za zasluge sta prejela Miran Potrč (posmrtno) in Ginekološka klinika UKC Ljubljana. Častni znak svobode je posmrtno prejel Borut Novak. Srebrni red za zasluge je odšel v roke Sove. Red za zasluge so prejeli Maja Primic Žakelj, Srečko Šestan, mesečnik za poljudno naravoslovje Proteus, Smučarska zveza Slovenije in znanstvena revija Sodobna pedagogika. Medaljo za zasluge so dobili Peter Gstettner, Karel Holec, Andrea Kovač, Erika Köleš Kiss, Metka Lajnšček, Marcos Tavares, Samo Pahor, Marjetica Potrč ter glasbeni skupini Kameleoni in Pankrti.

Sovražnika si (skoraj vedno) ustvariš sam
15. 10. 2023 15.25"Hamas je, na moje veliko obžalovanje, ustvaril Izrael." Tako je pred nekaj leti v intervjuju za Wall Street Journal dejal Avner Cohen, izraelski visoki uradnik, ki je več kot 20 let delal v Gazi. Podobno je trdil tudi Yizak Segev, vojaški poveljnik v Gazi v osemdesetih. Cohen je, kot piše Intercept, že v osemdesetih v uradnem poročilu opozoril, da je podpora palestinskim islamistom proti sekularnemu, socialistično usmerjenemu PLO, Palestinski osvobodilni organizaciji in njenemu najvplivnejšemu krilu Fatahu na zasedenih ozemljih slaba zamisel.

27-krat opravljal izjemno težek državni izpit, zdaj razmišlja, da bi prenehal
27. 06. 2023 10.2256-letni Liang Ši že 27 let opravlja izpit gaokao, ki slovi po svoji težavnosti, je pa ključen za vpis na univerze. A Ši nikoli ni preveč zadovoljen s svojim rezultatom, čeprav je v preteklosti dosegel zavidljive rezultate. Letos pa mu je izpit šel slabše, Ši je razočaran in razmišlja, da izpita ne bi več opravljal.

Prostoživeče živali so v času epidemije premagovale daljše razdalje
09. 06. 2023 11.19Štirje slovenski raziskovalci so sodelovali v mednarodni študiji, v sklopu katere so preiskovali vedenjske odzive kopenskih sesalcev v času strogih omejitev med epidemijo covida-19. Kot so ugotovili, so živali v tistem obdobju prepotovale daljše razdalje in se zadrževale bližje cestam. Rezultate analize so objavili v znanstveni reviji Science.

Rovi okoli Ruš: skrivnostne zagonetke, lokalne legende in lov za odgovori
28. 05. 2023 08.00Ko je lani tak čas med Rušani završala novica, da je skupina vztrajnih domačinov po letih iskanja našla vhod v več kot 70 metrov dolg rov, ki je prej veljal za legendo, si prebivalci tega majhnega štajerskega mesteca še mislili niso, kakšna odkritja vse jih čakajo. Ne le rudnik, v katerem naj bi po pripovedih 'staroselcev' kopali zlato, okoli Ruš se očitno skriva še vrsta drugih jam in predorov. V zgolj enem letu so našli še tri, v sodelovanju z lokalnim planinskim društvom pa so jih zdaj prvič predstavili javnosti. Pridružili smo se jim na Pohodu po rovih okoli Ruš.

5KA: Da se šolarji naučijo in starši ponovijo
24. 05. 2023 06.00Približuje se konec šolskega leta, s tem pa seveda zaključevanje ocen. V tem času se morajo osnovnošolci še posebej veliko učiti, pri ponavljanju snovi in razlagi pa jim učitelji doma žal ne morejo pomagati. A nič zato, platformi 5KA in IzziRokus sta tako učencem kot tudi staršem na voljo za pomoč – mladim šolarjem pri doseganju boljših ocen, njihovim staršem pa pri obnavljanju znanja, če otroci slučajno kdaj preizkusijo njihov dolgoročni spomin.

'Tam je nekaj eksplodiralo. Kaj? Kako? Zakaj?'
21. 05. 2023 18.03V mednarodni skupini raziskovalcev, ki je pred kratkim našla najmočnejšo eksplozijo v vesolju, je tudi dr. Tanja Petrushevska s Centra za astrofiziko in kozmologijo ter Fakultete za naravoslovje na Univerzi v Novi Gorici. Kot je razložila, odkritje ni bilo povsem naključno, a kljub temi izredno zanimivo. "Nove supernove odkrivamo vsak dan. Tako močne eksplozije pa še nismo zaznali," je razložila.

Stavila sta na ugorja, toda ...
03. 05. 2023 08.28Kristjan in Tjaž si pred vstopom v Malega šefa najbrž nista mislila, da se bosta morala v kuhinji znajti brez sodobnih pripomočkov in pred pripravo jedi pomolsti kravo, kaj šele, da ju bo na koncu riba stala uvrstitve v finale. A domov odhajata bogatejša za neprecenljive izkušnje in trdno odločena, da v kuhinji še nista rekla zadnje besede!

Bodo na Hrvaškem uvedli celodnevno šolo brez domače naloge?
23. 03. 2023 17.41Pouk od 8. do 17. ure. Šest novih predmetov, več športne vzgoje, hrvaškega jezika, matematike in geografije, brez domačih nalog. To je nekaj podrobnosti programa celodnevne šole, ki naj bi jo od jeseni poskusno uvedli na okoli 50 osnovnih šolah na Hrvaškem.

Arheologi navdušeni: v Egiptu odkrili deset mumificiranih krokodilov
21. 01. 2023 08.30Arheologi so v grobnici v kraju Qubbat al-Hawa na zahodnem bregu reke Nil odkrili deset mumificiranih krokodilov. Ocenjujejo, da so stari približno 2500 let. Verjetno so bili ohranjeni v obredu, s katerim so častili boginjo plodnosti, imenovano Sobek. "To odkritje ponuja nov vpogled v staroegipčansko religijo in obravnavanje teh živali kot daritev božanstvom," je dejal vodja raziskovalne skupine, egiptolog Alejandro Jiménez Serrano.

Izbor fotografij, ki so zaznamovale minuli teden
15. 01. 2023 13.57V torek so se na ulice in trge večjih mest po državi podali razočarani državljani, ki zahtevajo dostopnejši javni zdravstveni sistem. Stavki pacientov naj bi v sredo sledila stavka zdravnikov, a je bila ta tik pred zdajci preklicana. Dobili smo inženirko leta 2022, ki je ena redkih, ki opravlja poklic mehaničarke potniških letal. Radikalni privrženci skrajno desnega nekdanjega brazilskega predsednika Jairja Bolsonara so v nedeljo napadli vladna poslopja v Brasilii. Predsednik Lula je napade označil za terorizem, obsodbe napadov pa so izrekli številni svetovni voditelji. V Kaliforniji se soočajo s posledicami katastrofalnih poplav, medije pa zaposluje avtobiografija princa Harryja, s katero je dvignil veliko prahu, ki se še dolgo ne bo polegel.

Inženirka leta Rosana Kolar: Padec je osnova in korak do uspeha
11. 01. 2023 06.00Da se otroške sanje s predanostjo in delom lahko uresničijo, dokazuje letalska mehaničarka Rosana Kolar. V družbi devetih nominirank je namreč postala inženirka leta. Izbor je del projekta Inženirke in inženirji bomo!, ki mlade že desetletje navdušuje za pri nas velikokrat deficitarne poklice: inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost. Najboljši zgled jim postavljajo prav letošnje nominiranke, pa ne le v tem, da smo že zdavnaj presegli stereotipe o tako imenovanih moških poklicih, ampak tudi zato, ker ustvarjajo dodano vrednost, ki slovenska podjetja postavlja med najbolj prodorna.

Zlato, dvakrat srebro, bron: slovenski dijaki zablesteli z znanjem o vesolju
27. 08. 2022 12.29Pet slovenskih dijakov je na mednarodni olimpijadi iz astronomije in astrofizike v Gruziji dokazalo, da med 250 tekmovalci iz 48 držav sodijo v sam vrh po znanju o zvezdah, vesolju in fizikalnih pojavih, povezanih z njimi. Ponosni so lahko, da so v Gruziji odtisnili svoje izjemne pečate – zlato, dve srebrni in bronasto medaljo, prejeli pa so še pohvalo. Naloge na olimpijadi so namreč primerljive z izpitnimi nalogami 2. letnika univerzitetnega študija astrofizike. Zlato je v svojo astronomsko malho položil Peter Andolšek, mi pa smo se o zahtevni preizkušnji pogovarjali s srebrnim Vidom Kavčičem, ki nam je med drugim zaupal, od kod strast do neskončnega obzorja.

Slovenija skozi oči generacije, ki je stara toliko kot naša država
25. 06. 2022 07.00Slovenija praznuje 31. rojstni dan, zato smo v tokratni 24ur Fokus postavili šest uspešnih Slovenk in Slovencev, ki jim je skupno to, da so rojeni istega leta kot naša država – leta 1991. Eden od njih celo na današnji dan – 25. junija.

Slovenski startup leta je podjetje Inno Lab
21. 06. 2022 20.54Zmagovalec letošnjega izbora za slovenski startup leta je podjetje Inno Lab, ki želi z zabojčkom eksperimentov Innobox otroke navdušiti za fiziko, matematiko in računalništvo oz. naravoslovje. V finale so se uvrstila še podjetja DeltaHub, Epidemic, mPOR in SaleSqueze, so sporočili organizatorji izbora.

Zgodbe o trudu in močni volji tretje peterice finalistov Mladih upov 2022
19. 05. 2022 10.38Ta teden vam predstavljamo pet zanimivih zgodb športnikov, med katerimi so paranamizni tenisač, kikboksar, spidvejist, traitlonka in gorski kolesar. Vsi so zelo mladi in imajo ambiciozne cilje. Morda boste prav za koga od njih navijali na enih izmed prihodnjih olimpijskih iger, zato si že zdaj preberite, kakšni so njihovi športni začetki, kdo so njihovi vzorniki in čemu vse se odrekajo, da bi postali vrhunski športniki.

Kdo so kandidati za nove ministrske položaje?
12. 05. 2022 10.29V sredo je najverjetnejši mandatar nove vlade, Robert Golob, skupaj s koalicijskima SD in Levico predstavil kandidate za ministre. Kdo so in od kod prihajajo?