naravni rezervat

Voda na Savskem otoku ni primerna za kopanje
20. 08. 2024 15.11Drugo letošnje vzorčenje vode v naravnih kopališčih na območju kranjske mestne občine kaže, da je voda na območju Kosorepa in Čukovega bajerja mikrobiološko ustrezna za kopanje, na območju Savskega otoka pa presega dovoljeno vrednost bakterije E.coli in za kopanje ni primerna, so sporočili z Mestne občine Kranj.

Ali morajo Maša, Mici, Mitko in Tim iz kletke v naravo?
15. 03. 2024 09.19Več nevladnih organizacij je na ministrstvo za naravne vire poslalo poziv k preselitvi zadnjih štirih medvedov, ki še živijo v ujetništvu pri nas, v zavetišča v naravi. Kot pravijo, njihovo bivanje v betonskih kletkah ni le moralno sporno, ampak živalim povzroča nedopustno trpljenje in zlorabo. A skrbniki dovoljenja imajo, razlog za odvzem pa bi nastopil, če bi se jim dokazalo mučenje živali, odgovarjajo na ministrstvu. Zadnji inšpekcijski nadzor je bil opravljen januarja letos, nepravilnosti ni pokazal.

Na ta Kanarski otok lahko to zimo poletite tudi iz Zagreba!
07. 09. 2023 12.27Vas to zimo mikajo Kanarski otoki? Potem nikar ne odlašajte z rezervacijo in izkoristite izjemne 'first minute' popuste! Psst, še posebej vabljiv je letos otok Lanzarote, na katerega lahko celo zimo poletite tudi iz Zagreba!

Stanje v priljubljenih Zelencih po letošnji suši zelo zaskrbljujoče
09. 11. 2022 14.25Priljubljeni naravni rezervat Zelenci je ogrožen, opozarjajo okoljevarstveniki. Namreč, njihove meritve so pokazale, da se je ob letošnji suši stanje v rezervatu izrazito poslabšalo. Medtem na območnem zavodu za varstvo narave upajo, da gre za enkraten dogodek.

Ptuj – mesto tisočletne zgodovine v objemu jeseni
22. 09. 2022 00.15Med potepanjem po srednjeveških ulicah Ptuja se prepletajo zgodovina, bogata kulturna dediščina, sodobna umetnost, odlična kulinarika in vrhunska vina, termalni vrelci in aktivnosti na prostem.

Izmuzljivi leopard še vedno na begu
02. 09. 2022 13.58Prebivalci indijskega mesta Belgaum v južni zvezni državi Karnataka že 27 dni živijo v strahu pred napadom izmuzljivega leoparda. Ta v mesto prihaja že 27 dni, lov na njega pa se je izkazal za precej neuspešnega. Kljub množičnemu osebju, pastem, dronom in drugim poskusom jim ga še ni uspelo ujeti. Naravovarstveniki opozarjajo, da tako obsežna lovska akcija in medijska pozornost nista primerni za leoparda.

Sicilijanec Elonu Musku ponudil nenavadno kupčijo: nakup dela dih jemajoče pečine
04. 05. 2022 18.29Znana in priljubljena sicilijanska pečina, t. i. Turške stopnice, morda ni očitna izbira za najbogatejšega človeka na svetu, toda Italijan upa na takšen razplet. Del priljubljene pečine bo dal naprodaj, najprej pa jo bo ponudil Elonu Musku.

Mož, ki je peš dosegel severni in južni pol: Računovodje bi rešili Antarktiko
25. 09. 2021 21.45Pri 11 letih si je Robert Swan zapičil v glavo, da bo kot prvi človek na svetu pripešačil na severni in južni tečaj. 20 let pozneje mu je uspelo, takoj nato si je zadal nov cilj: ohraniti Antarktiko, "edini kraj na svetu, za katerega smo vsi odgovorni". "Če rečeš, da boš nekaj naredil, moraš to tudi narediti. Na svetu je preveč besed," pravi in se bori dalje.

Zaradi potepa slonje črede začasno izselili več kot 150.000 ljudi
10. 08. 2021 21.49Kitajske oblasti so sporočile, da so zato, da bi se izognili morebitnim nevarnim srečanjem, iz krajev na poti, po kateri se v zadnjih mesecih potepa slonja čreda, začasno izselile več kot 150.000 ljudi.

Več kot 30.000 potnikov v 'modrem mehurčku': s 85 strani dolgim protokolom proti koronakrizi
27. 06. 2021 11.54Po mesecih premora se vrača del turizma, ki je bil pred koronakrizo eden najhitreje rastočih – križarjenja. Medtem ko je za večino družb, ki ponujajo tovrstna potovanja, več kot 15 mesecev prisilnega počitka, je drugače v primeru MSC Cruises, saj je njihova MSC Grandiosa od lanskega avgusta do letošnjega januarja na počitnice v "modrem mehurčku" odpeljala več kot 30.000 gostov, doslej pa se je vrnilo že sedem njihovih ladij. O tem, kako je družbi uspel ta podvig, kako se njihove ladje vračajo na morje in kakšna bo prihodnost branže, smo se pogovarjali z Angelom Capurrom, njihovim izvršnim direktorjem za tržišča v razvoju.

Iz Ljubljane do Straduna v dobri uri: V Dubrovnik se vrača življenje
25. 06. 2021 13.47Domačini mu pravijo "mesto in pol", poleg številnih drugih častitljivih imen pa se ponaša tudi s nazivom "Biser Jadrana". Dubrovnik, mesto, katerega obzidano osrčje je pravzaprav živi spomenik, se je v letu 2019 dušil na vrhuncu turističnega buma, samo dve leti za tem pa je najpomembnejša gospodarska panoga v mestu praktično propadla. Mesto se v gospodarskem smislu z izboljšanjem epidemioloških razmer znova postavlja na noge, vendar ni veliko takih, ki si želijo ponovitve predkoronskega turističnega prenasičenja.

Bidnova vlada naravno zavetišče na Aljaski zapira za izkoriščanje nafte in plina
02. 06. 2021 07.58Predsednik ZDA Joe Biden bo preklical odločitev svojega predhodnika Donalda Trumpa o izkoriščanju nafte in rudnin v naravnem rezervatu za divje živali na Aljaski in zahteval ekološko poročilo o potezi, ki je dvignila veliko prahu. Vlada ameriškega predsednika Josepha Bidna tako namerava naravno zavetišče za divje živali na Aljaski ponovno zapreti za izkoriščanje nafte in plina.

35 let od najhujše jedrske nesreče: v Ukrajini se spominjajo žrtev
26. 04. 2021 08.00V Ukrajini so obeležili 35. obletnico katastrofe v jedrski elektrarni v Černobilu, najhujše jedrske nesreče v zgodovini človeštva, ki sta jo povzročila človeška napaka in pomanjkljiva sovjetska tehnologija. Obletnica sicer mineva v senci pandemije covida-19. Spomin prič eksplozije je še vedno živ. Ukrajinske oblasti verjamejo, da se bodo kapljice turistov kmalu spremenile v pravi hudournik, kar bi prineslo tudi denar za pomoč pri nadaljnjih obnovitvenih delih.

Nova uredba bi omogočila posege v pragozd: 'Zelena luč za uničenje zadnjih koščkov prvobitne narave'
27. 03. 2021 09.34Vlada z uredbo s področja gozdarstva uvaja spremembe, s katerimi bo prižgala zeleno luč za uničenje še zadnjih koščkov prvobitne slovenske narave, opozarjajo strokovnjaki in okoljevarstvene organizacije. Na kmetijskem ministrstvu pojasnjujejo, da tako rešujejo problematiko širjenja podlubnikov iz gozdnih rezervatov v okoliške gospodarske gozdove in preprečujejo gospodarsko in ekološko škodo lastnikov gozdov. A stroka, ki sicer lastnike gozdov razume, tej uredbi nasprotuje, saj je ''potrebno reševanje problemov od primera do primera, nikakor pa ne z uredbo, kakršna je v obravnavi, ki zajema kar vse rezervate naenkrat''.

Jedrska nesreča, ki so jo zamolčale Sovjetska zveza in ZDA
29. 09. 2020 20.2329. september 1957. Lokacija: Čeljabinska oblast, zaprto mesto Ozjorsk, zgrajeno v okolici vojaškega jedrskega objekta za proizvodnjo plutonija Majak. Dogodek: tretja največja jedrska nesreča v zgodovini. Vzrok: odpoved hladilnega sistema v enem od rezervoarjev tekočih radioaktivnih odpadkov. Posledice: 66 primerov sindroma kroničnega sevanja ter dodatnih 200 primerov rakavih obolenj. Osnovni podatki jedrske katastrofe, ki je zaradi molčanja Sovjetske zveze in tudi Zahoda desetletja ostala prikrita.

Pandemija covid-19 bo morda zaprla vrata parka z ogroženimi živalmi
12. 09. 2020 13.29Papua Nova Gvineja je otoška država v Oceaniji, ki se lahko poleg peščenih plaž in vulkanskih gora pohvali tudi z raznoliko ter predvsem unikatno floro in favno. Živali, ki jih težko srečamo drugod, živijo tudi v naravnem parku Port Moresby, ki pa bo zaradi vpliva pandemije morda moral zapreti svoja vrata.

Barjanski okarček po 10 letih znova v nekdanjem domu
30. 06. 2020 14.05V Naravnem rezervatu Iški morost po 10 letih znova živijo barjanski okarčki, ena najbolj ogroženih vrst metuljev v Evropi. Tja jih je v okviru projekta PoLJUBA uspešno prenesla Tatjana Čelik z Biološkega inštituta Jovana Hadžija ZRC SAZU. V teh dneh se iz bub izlegajo še zadnji metulji.

Lepo vreme se nadaljuje, kam na izlet?
11. 01. 2020 07.00Januar nas razvaja z lepim in suhim vremenom, in kot kaže, bo tudi v prihodnjih dneh tako. Morda nam že zmanjkuje idej, kako bi lahko sončno vreme še bolje izkoristili, zato smo zbrali nekaj predlogov, kam jo mahniti na potep oziroma izlet. Za nasvet smo vprašali Marijano Podhraški, popotnico, ki obiskuje tudi manj znane slovenske destinacije in zgodbe s krajev piše na svojem blogu.

Med strunjansko plažo in San Simonom se je odlomil del klifa
10. 01. 2020 08.35Strunjanski klif je s svojim poraščenim robom in 200-metrskim pasom morja pod njim razglašen za naravni rezervat, a to še ne pomeni, da je pod njim varno. Del klifa se je namreč odlomil, kar pa se ni zgodilo prvič, zato v Krajinskem parku Strunjan obiskovalce opozarjajo na nevarnost.

75.000 rastlin in 165 milijonov evrov pozneje: kako so opustošen otok spremenili v oazo
01. 12. 2019 07.08Ocean Cay je otoček, ki leži dobrih 100 kilometrov vzhodno od Miamija, upravno pa sodi pod Bahame. Narejen je bil, da bodo na njem pridobivali aragonitni pesek. A ko se je proizvodnja končala, je na območju ostal opuščen industrijski kompleks, ki je zaradi vplivov na okolje opustošil tudi podvodno življenje v širši okolici otoka. Propadanje se je nadaljevalo, dokler se na otoku niso lotili inovativnega okoljskega projekta – spreminjanja območja v naravni rezervat.

Nenavaden prizor: na Dolenjskem v objektiv ujeli flaminga
23. 11. 2019 09.07Ljubitelji ptic so v preteklih dneh na Kamnem Potoku pri Trebnjem lahko opazovali za naše kraje zelo nenavaden pojav – po travniku, ki ga je poplavila reka Temenica, sta se v vsej svoji veličini sprehajala flaminga. Pri nas sta se ustavila, ker jima je načrte oz. pot prekrižalo slabo vreme, ocenjujejo strokovnjaki.

Trumpova vlada objavila načrt izkoriščanja nafte v naravnem rezervatu Aljaske
13. 09. 2019 18.42Notranje ministrstvo ZDA je objavilo načrt izkoriščanja nafte v naravnem rezervatu za divje živali na Aljaski, ki mu okoljevarstveniki in demokrati nasprotujejo, republikanci na čelu s senatorko Liso Murkowski pa močno zagovarjajo. Nafto bodo izkoriščali na 330.000 hektarjih rezervata, ki obsega 7,8 milijona hektarjev.

Zvezdnik srečal najbolj srečno žival na svetu
16. 03. 2019 06.00Ste že slišali za kratkorepega grmičarskega kenguruja? Majhna žival živi v južni Avstraliji in mnogi so jo označili za najbolj srečno žival na svetu. Z njo se je zdaj srečal tudi zvezdnik Chris Hemsworth in posnel nekaj simpatičnih fotografij.

Zahodni obali Mehike grozi orkan Willa
23. 10. 2018 11.03Zahodno obalo Mehike bo kmalu dosegel orkan četrte stopnje Willa, katerega vetrovi so se pospešili na čez 260 kilometrov na uro, kasneje pa malce unesli na okoli 240. Meteorologi sicer predvidevajo, da bo orkan ob prihodu na kopno oslabel, vseeno pa lahko povzroči katastrofalne posledice. Te naj bi najbolj čutili na otočju Islas Marias, kjer se nahajata naravni rezervat in velik zvezni zapor.

10 najlepših virtualnih poti na svetu
04. 08. 2018 07.51Svet je enostavno prevelik, da bi si lahko ogledali in doživeli vse, kar nam ponuja. Tehnologija in internet nam omogočata, da si marsikatero znamenitost pobliže ogledamo – tudi v 3D tehniki. Google je že pred leti začel z virtualnimi popotovanji po najbolj ogroženih in popularnih lokacijah na svetu, vsako leto dodajajo nove. Lepote sveta – od ogroženega Velikega koralnega grebena do ledene puščave na Antarktiki – so tako vsaj zapisane v digitalni obliki.

Naravni rezervat navdušuje obiskovalce že več stoletij, a podobo je v preteklosti nekaj kazilo
05. 07. 2018 18.20Veliko Slovencev mogoče niti ne ve, a med naše naravne lepote sodi tudi skriti naravni rezervat Zelenci. Marsikateri turist je šel mimo Zelencev, saj so bili na parkirnem mestu pred vhodom dolgo časa hlodi. Zaradi nesoglasji med kranjskogorsko občino, agrarno skupnostjo in lastnico lokala, parkirišče ni služilo svojemu namenu.

Slovenski parki skrivajo številne in raznovrstne naravne vrednote
24. 05. 2018 05.53V Evropi že od leta 1999 vsakega 24. maja obeležujemo evropski dan parkov. Ta dan združuje parke in zavarovana območja po vsej Evropi v skupni misli približati ljudem naravo in jih ozaveščati o pomembnosti ohranjanja naravnih lepot v zavarovanih območjih ter skrbi za njihovo trajnostno upravljanje.

Sudan je bil zadnji samec severnega belega nosoroga, podvrste, ki so jo v izumrtje pahnili pohodi divjih lovcev
20. 03. 2018 09.36Po dolgoletnih zdravstvenih težavah je pri starosti 45 let poginil zadnji severni beli nosorog na svetu – Sudan. V Afriki živita le še dve potomki tega nosoroga, ki sta po sorodstvenem razmerju njegovi hčerka in vnukinja. A upanje za obstanek podvrste kljub temu obstaja.

Ohladitev v objemu gora
04. 08. 2017 07.33Sonce močno pripeka in glavno vprašanje v tem času, ki ga slišimo z vseh strani, je: ''Ste že bili na dopustu? Kam pa boste šli?''.

Zelenci, turistični biser, ki ponuja deponijo hlodovine in zapuščen gostinski lokal
13. 06. 2017 18.12Verjetno ste že kdaj obiskali naravni rezervat Zelenci? Zdaj bi na vhodu v ta naravni biser verjetno pomislili, da ste nekje zgrešili. Parkirišča ne zasedajo avtomobili z nemškimi, italijanskimi in drugimi tujimi registracijami, kot bi pričakovali, ampak - hlodovina. Ne morete pa se niti odžejati, gostinski lokal je namreč opuščen.