naravna kopališča

Slovenski naravni zaklad, ki se skriva v Rogaški Slatini

01. 12. 2024 12.50

Slovenci imamo 8000 let star naravni zaklad, pa se tega sploh ne zavedamo. Naravno mineralno vodo Donat in njene zdravilne učinke, kot kaže, namreč bolj cenijo tujci, ki prihajajo na t. i. pitne kure. Skoraj desetletje je bilo največ obiskovalcev iz Ruske federacije, danes pa v Rogaško Slatino pride tudi vse več Slovencev. Marsikdo pred obiskom ni vedel, da so mehurčki vodi naknadno dodani. "CO2 se v vodo dodaja zaradi stabilizacije mineralov," je povedala Saša Kovačec iz javnega zavoda za turizem kulturo Rogaška Slatina.

24 novih krajev na seznamu, ki nas opominja, kaj imamo

10. 08. 2024 18.00

Sipine, ki so videti kot ogromne bele rjuhe, veličasten nemški grad, nenavadna poslikana afriška vasica in otok, za katerega večina še ni slišala. Vsi so se znašli med 24 novimi vpisi na seznamu svetovne kulturne dediščine. Nam najbližja je jama Vjetrenica v Bosni in Hercegovini.

Kakšne so temperature slovenskega morja, jezer in rek?

17. 06. 2022 16.18

Dodobra smo že zakorakali v poletno sezono, Slovenija pa se že pripravlja na prvi vročinski val. Odprla so se že številna kopališča, tudi naravna. Kopalna sezona v morju se je začela s 1. junijem, na jezerih in rekah pa 15. junija. In kakšne so temperature voda v teh vročih dneh? Če se boste v teh vročih dneh želeli ohladiti, je mogoče bolje izbrati kakšno hladnejše jezero ali reko. Temperature morja namreč že dosegajo 25 stopinj Celzija

Kako pogosto se med kopalno sezono preverja kakovost vode?

12. 06. 2022 19.35

Na Bledu in v ostalih slovenskih jezerih in rekah se bo čez tri dni uradno začela kopalna sezona, v morju pa se je ta začela že v začetku meseca. Kopalci se povsod lahko kopajo brezskrbno, sodeč po analizah je namreč voda povsod ustrezna. Tudi lani so bile vse kopalne vode ustrezne, večinoma celo odlične kakovosti, kar nas uvršča v sam vrh evropskih držav po čistoči teh voda. Kako pogosto pa Agencija za okolje med kopalno sezono preverja kakovost vode in kje?

Stanje kopalnih voda: kar štiri naravna kopališča lani z oceno zadostno

08. 06. 2020 14.38

Zadnje evropsko poročilo o stanju kopalnih voda razkriva, da so v Sloveniji vse kopalne vode primerne za kopanje. So pa rezultati nekoliko slabši od podatkov iz leta 2018. Letos je tako kar pet naravnih kopališč dobila oceno dobro in štiri zadostno. Precej je stanje izboljšala Hrvaška, še vedno pa sta v samem vrhu Ciper in naša severna soseda Avstrija.

Debeli rtič: skala skoraj ubila plavalko, reševalci svarijo pred divjimi kopališči

04. 07. 2019 18.19

Pred dnevi se je zakonski par na Debelem rtiču odpravil na divje kopališče in uživanje ob morju bi se lahko končalo tragično. Iz klifa se je namreč odtrgala velika skala in mož je zadnji trenutek ženo odrinil stran, da je ni zadela skala, ki bi jo lahko ubila. Zato reševalci iz vode kopalce opozarjajo, če je le možno se izogibajte divjim kopališčem, naravne nesreče se dogajajo in pomoč do poškodovanca lahko pride prepozno.

FOTO: Gramozne jame – neizkoriščene turistične priložnosti ali nevarnosti, ki se jih premalo zavedamo?

02. 08. 2017 06.30

Slovenija je z vodnimi viri izredno bogata dežela. Poleg urejenih kopališč poleti številne kopalce pritegnejo tudi divja kopališča. Med slednja štejemo gramozne jame, kjer pa je kopanje lahko zelo nevarno. Po drugi strani pa tako lokalne skupnosti kot zasebni vlagatelji čedalje bolj prepoznavajo turistični potencial takšnih kopališč in jih želijo ustrezno sanirati in tudi tržiti.

Inšpektorji odkrili dva oporečna otroška bazena

28. 08. 2015 09.24

Letošnja vročina je na bazene in naravna kopališča privabila številne kopalce. Tudi ta konec tedna bo tako, saj se nam ponovno obetajo temperature okoli 30 stopinj. Ob tem pa se moramo vprašati, v kakšnih vodah se hladimo?

ZEMLJEVID: 25 predlogov, kam po ohladitev v teh vročih dneh

03. 07. 2015 05.33

Kadar nam je vroče iščemo načine, kako bi se čim prej ohladili. Lahko si pomagate s klimo, ohlajenimi napitki in sladoledom, mi pa vam tokrat svetujemo, da se raje podate na katero od izbranih 25 lokacij, kjer boste v naravi našli ravno dovolj hladu, da bo vroč poletni dan postal bolj znosen.

Slovenska naravna kopališča so varna

29. 05. 2012 12.04

Minimalnim standardom kakovosti ustreza vseh 48 kopalnih voda v Sloveniji. Najboljše kopalne vode so na morju, nekaj težav pa je le pri celinskih kopalnih vodah zaradi onesnaževanja iz kmetijstva in odplak iz naselij.

Kakšna je kakovost kopalnih voda?

18. 07. 2007 11.38

V teh dneh so se dvignile tudi temperature kopalnih voda, višje temperature pa pomenijo tudi boljše pogoje za razvoj bakterij.

Podelili modre zastave

14. 05. 2005 00.00

V okviru letošnjega 10. mednarodnega salona navtike Internautica so podelili modre zastave - mednarodni znak za ekološko neoporečno in zelo urejeno kopališče ali marino.

Preverjanje kakovosti vode na kopališčih

02. 08. 2003 00.00

Ministrstvo za okolje bo v prihodnje zagotavljalo redno vzorčenje kakovosti vode na kopališčih, kjer se običajno kopa večje število ljudi in kopanje ni prepovedano. Kakovost vode bodo tako preverjali tudi na 20 neregistriranih kopališčih, kjer doslej niso preverjali kvalitete vode.

Nagrade za najbolj urejena kopališča in marine

05. 06. 2001 00.00

Na kopališču Zdravilišče Krka Strunjan so ob svetovnem dnevu okolja dvignili modro zastavo, ki je mednarodni znak za ekološko neoporečno in zelo urejeno kopališče oziroma marino. Letos so modro zastavo prejela štiri naravna kopališča, poleg zdraviliškega v Strunjanu še osrednje portoroško kopališče, kopališče Salinera Strunjan in prvič tudi kopališče v notranjosti Slovenije - kopališče Šobčev bajer, kjer bodo modro zastavo dvignili v petek, 8. junija. Modro zastavo so letos drugič prejele vse tri marine, portoroška, izolska in koprska.