napotnica

Za anonimno prijavo zdravniških napak in kazen ob napotnici 'jutri za denar'

20. 09. 2024 21.58

Zveza organizacij pacientov Slovenije predlaga uvedbo anonimnega sistema za prijavo zdravniških napak. Izpostavili so tudi problem javnega in zasebnega zdravstva, kjer morajo pacienti izbirati med dolgo čakalno vrsto ali plačilom.

Napotnice bodo zdaj veljale do zaključka zdravljenja

10. 09. 2024 06.52

Na podlagi novele pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki je bila decembra objavljena v uradnem listu, se z današnjim dnem uveljavljajo spremembe glede napotnic. Po novem je omogočena izdaja napotnic, ki bodo veljale do zaključka zdravljenja.

Konec doplačevanja belih zalivk, stroške bo kril ZZZS

04. 09. 2024 08.12

Skupščina ZZZS je na seji med drugim sprejela predlog novele pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja. Novela najpomembnejše spremembe prinaša na področju zobozdravstva. Na določenih področjih bo ZZZS v zobni protetiki kril uporabo boljših materialov, novela zavarovancem prinaša tudi pravice do zamenjave amalgamskih zalivk z belimi. Novela bo osebam do 26. leta od 1. januarja 2025 zagotovila kritje izdelave belih zalivk na vseh zobeh v breme javne zdravstvene blagajne, ostali pa bodo to pravico pridobili 1. julija 2026.

'Pot oseb z duševnimi težavami je pogosto pot zdravil in ta pot ne zadošča'

29. 08. 2024 12.32

Na okrogli mizi je več predstavnikov različnih organizacij pojasnilo svoje pomisleke glede trenutnega predloga zakona o psihoterapiji, ki bi po njihovem mnenju stanje z izključitvijo nekliničnih strokovnjakov še poslabšal. O pomenu psihoterapije je spregovoril Aljoša Bagola, ki je opozoril, da družba iskanje pomoči še vedno tabuizira, Tilen Recek iz društva Altra je poudaril, da je pot njihovih uporabnikov pogosto pot zdravil in ta pot preprosto ni primerna, saj ne zadošča. "Osnutek zakona omejuje delo psihoterapevtov pri ljudeh, ki imajo diagnosticirane duševne motnje," pa je med drugim opozorila Alenka Mavec iz društva Dam. Kaj so povedali ostali strokovnjaki?

Nova pravila glede napotnic: '15 let prepozno, a vendarle smo zadovoljni'

27. 08. 2024 19.31

Združenje zdravstvenih zavodov je ministrstvu za zdravje predstavilo predloge za reševanje problematike odhodov radiologov iz javnih zavodov. Eden od predlaganih ukrepov je, da bi v neprekinjeno zdravstveno varstvo vključevali vse zdravnike specialiste, ki delajo v javni zdravstveni mreži, torej tudi koncesionarje. Ministrstvo se s predlogi zdravstvenih zavodov sicer strinja, bodo pa morali doreči še način, kako jih izpeljati. Septembra bodo sicer začela veljati nova pravila glede napotnic. Kaj prinašajo?

Čakalna doba za tiste z napotnicami zelo hitro se podaljšuje na 30 dni

01. 08. 2024 19.07

Za paciente z napotnico zelo hitro se dopustna čakalna doba z dveh tednov podaljšuje na 30 dni. Tako namreč določa nov pravilnik, ki je stopil v veljavo, na ministrstvu pa pojasnjujejo, da so se za podaljšanje odločili, ker izvajalci zdravstvenih storitev v dveh tednih pacientom pogosto niso uspeli zagotoviti obravnave. Zastopnik pacientovih pravic pa opozarja, da bolnike z resnim zdravstvenim stanjem daljše čakanje postavlja v slabši položaj.

Bo treba na zdravstvene storitve po novem čakati še dlje?

17. 04. 2024 19.18

V začetku maja naj bi v veljavo stopil nov pravilnik, ki med drugim prinaša spremembe pri napotnicah. Če je ministrstvo nedavno sprva napovedovalo ukinitev stopnje zelo hitro, pa so se zdaj odločili, da bodo pacienti z napotnico zelo hitro namesto v dveh tednih obravnavani v enem mesecu. Zdravniki pa so na nogah zaradi novega predloga zakona o digitalizaciji zdravstva, ki ga je ministrstvo poslalo v enomesečno javno razpravo. Če zdravniki ne bi vnašali podatkov pacientov v tako imenovani e-karton, bi namreč lahko bili tudi začasno ob licenco.

Kaj so meta naslovi?

06. 12. 2023 09.15

Meta naslovi so pomemben del HTML-kode spletnih strani, ki služijo kot naslovi strani, vidni v iskalnih rezultatih in v zavihkih brskalnikov.

Zakaj je učiteljica prihranke vrgla čez balkon?

02. 12. 2023 08.31

V sklopu imenitnega festivala Liffe sem gledala bolgarski film, kjer glavna junakinja, upokojena učiteljica, mimogrede, izjemno antipatičen lik, nasede skupini prevarantov. Vse svoje prihranke, s katerimi hoče kupiti grob za pravkar preminulega soproga, da v plastično vrečko in vrže čez balkon.

Zaživel bo prvi program za zdravljenje nekemičnih odvisnosti, tudi od interneta

17. 09. 2023 19.17

S septembrom bodo v Psihiatrični bolnišnici (PB) Idrija začeli z izvajanjem programa zdravljenja nekemičnih odvisnosti za odrasle. Gre za prvi tovrstni program pri nas, ki je namenjen posameznikom z vedenjskimi odvisnostmi od igranja iger na srečo, video iger, družbenih omrežij, interneta, seksualnosti in pornografije ter nakupovanja. Natančnih ocen o tem, koliko oseb v Sloveniji ima tovrstne odvisnosti, ni. Raziskave iz preteklih let pa so pokazale, da imajo izrazite znake zasvojenosti z igranjem iger na srečo več kot štirje odstotki ljudi. Zdravljenje po programu bo trajalo do šest tednov.

Razvoj nacionalne platforme: pacienti bodo lahko preverili svoje simptome

13. 09. 2023 06.25

55 usmeritev zdravstvene politike so zajeli znotraj petih sklopov: kakovost, dostopnost, učinkovitost, zavzet in motiviran kader ter opolnomočenje državljanov. "Skoraj polovico jih je predlagal strateški svet," je pojasnila državna sekretarka Valentina Prevolnik Rupel. Med drugim so napovedali prenovo glavarinskih količnikov, izboljšanje napotitve k specialistu pa tudi prenovo stopnje nujnosti. Razvijajo pa tudi nacionalno platformo, na kateri bodo lahko prebivalci preverili svoje simptome in ugotovili, ali resnično potrebujejo zdravniško obravnavo ali je dovolj samozdravljenje.

Direktor ZD: Nujna medicinska pomoč ni taksi služba za prevoz v bolnišnico

31. 03. 2023 09.38

Po tragični smrti 74-letnika iz Velenja, ki je zaradi hudih bolečin sredi noči obiskal dežurno službo ZD Velenje, nato odšel domov, kjer se mu je stanje poslabšalo, zato je znova klical NMP in se odpravil nazaj v zdravstveni dom, a med potjo umrl, je pred medije stopil minister za zdravje Danijel Bešič Loredan, ki se je svojcem opravičil, hkrati pa dejal, da sta bila oba rešilna avtomobila na voljo, a ju niso aktivirali. Od ZD Velenje bodo zahtevali izredni strokovni nadzor. Medtem v zdravstvenem domu vztrajajo, da je bil, glede na znane informacije, postopek v skladu z vsemi pravili.

Ortodonti opozarjajo: velik del napotnic je izdanih prezgodaj

15. 02. 2023 09.48

Zdravniška zbornica je na novinarski konferenci s sogovorniki spregovorila o dostopnosti ortodontskega zdravljenja z napotnico v Sloveniji. Po mnenju ortodontov je glavni razlog za dolge čakalne dobe velik razkorak med potrebami, pravicami in željami prebivalstva ter številom programov, ki so na voljo v javnem zdravstvenem sistemu.

Prejel je opomin za plačilo pregleda, ki ga sploh ni bilo

07. 12. 2022 19.06

Ivan Pravdič iz Majšperka je bil naročen na poseg v UKC Maribor, vendar se je tam pojavil dva meseca prezgodaj, tako da posega tisti dan ni opravil. UKC mu je nato poslal opomin pred izvršbo, ker ni plačal ambulantnega pregleda, katerega sploh ni bilo. Da je stvar še bolj zapletena, so mu pred kratkim na dom poslali napotnico, ki se ni glasila na njegovo ime.

NIJZ: Termini zdravstvenih storitev so bili izbrisani zaradi napak pri izvajalcih

28. 11. 2022 13.39

Izbrisani termini zdravstvenih storitev niso bili izbrisani zaradi napake v centralnem sistemu eNaročanja, pač pa zaradi napak pri izvajalcih, so poudarili na NIJZ. Na zahtevo Ministrstva za zdravje in skladno z zakonom pristojni sicer še naprej brišejo neizkoriščene termine s čakalnih seznamov.

Izbrisane napotnice: minister napovedal nov zakon

16. 11. 2022 18.52

Teden dni mineva od razkritja, da so bile na ministrstvu za zdravje med skoraj 300.000 starimi, neizkoriščenimi napotnicami izbrisane tudi napotnice skoraj 6.000 pacientov, ki so bili prenaročeni. Nekateri zdravstveni zavodi za napako sploh niso vedeli oziroma bi to ugotovili šele, ko bi se na vratih pojavil prvi pacient in bi se izkazalo, da zanj ni termina za pregled. Na Ministrstvu za zdravje so ob razkritju zagotavljali, da ne iščejo krivca za nastalo situacijo, vseeno pa tudi ne bodo iskali rešitve, saj da je to v pristojnosti vsakega zavoda posebej. Minister zdaj zagotavlja, da bo zadeva v kratkem urejena, napovedal je pripravo zakona o zdravstvenem informacijskem sistemu.

Izbrisali skoraj 300.000 starih napotnic, 5977 pacientov ostalo brez termina

09. 11. 2022 09.19

Med skoraj 300.000 starimi, neizkoriščenimi napotnicami pacientov, ki so jih izbrisali na ministrstvu za zdravje, so bile tudi napotnice skoraj 6000 pacientov, ki so bili prenaročeni. "5977 pacientom je bila storjena škoda," priznavajo. Tem ljudem, ki tega sploh ne vedo, so pobrisali termin in morajo zdaj pri izvajalcu dobiti novega. Na ministrstvu pravijo, da ne želijo prelagati krivde na nikogar, a da so o ponovnem vklopu sistema eNaročanje obvestili izvajalce in jih pozvali, naj preverijo svoje informacijske sisteme. Če je do napake prišlo, morajo torej sami ugotoviti, zakaj.

Napotnica in zdravstvena kartica ne bosta več dovolj

07. 10. 2022 18.50

Po tragičnem dogodku z zamenjavo pacientov v celjski bolnišnici bo odslej preverjanje identitete bolnikov bolj strogo. Navodila ministrstva so že poslali v zdravstvene ustanove. Zato se ne čudite, če bodo od vas zdravstveni delavci v bolnišnicah ob sprejemu ali premestitvi želeli osebni dokument. To bo mogoče tudi v ambulantah, če ne bodo prepričani o identiteti pacienta. In odzivi iz zdravstva?

Po smrti pacienta bolnišnica obvestila napačne svojce, pokojnega že pokopali

15. 09. 2022 08.53

Vodstvo Splošne bolnišnice Celje je potrdilo, da so po smrti starejšega pacienta obvestili napačne svojce. Kot so pojasnili, so iz doma starejših občanov v enem rešilcu prepeljali dva pacienta, ki nista imela identifikacijskih oznak, prav tako pa nista mogla komunicirati z osebjem bolnišnice, zaradi česar so ju že ob sprejemu narobe identificirali. Ena oseba je medtem umrla, to so tudi že pokopali, v sredo popoldan pa so v bolnišnici za napako izvedeli, ko so iz bolnišnice odpustili drugega bolnika. Direktor Trubarjevega doma upokojencev Robert Potočnik pa nam je povedal, da je v sredo v njihov dom prišla oseba, za katero so mislili, da je umrla.

Spremembe v ZD Ljubljana, nov način komuniciranja z zdravnikom

17. 08. 2022 11.06

Do konca leta bodo vse ambulante družinske medicine v okviru ZD Ljubljana prešle na nov način elektronske komunikacije, in sicer prek portala za paciente, ki bo v celoti nadomestil obstoječi način komuniciranja prek elektronske pošte. Kot so nam pojasnili v ZD Ljubljana, se nov način uvaja zaradi pomanjkljivosti elektronske pošte, ki so jo zaznali v začetku epidemije covida, in z namenom razbremeniti zdravnike in zdravstvene delavce. Prvi so novi sistem začeli uvajati v enoti Šentvid. Medtem v združenju Srebrna nit opozarjajo, da nimajo vsi starejši niti znanja niti opreme za tovrstno komunikacijo.

Razkrivamo, kako bi vlada zmanjšala čakalne dobe in naredila red v zdravstvu

07. 07. 2022 23.10

Več inšpektorjev za nadzor nad čakalnimi vrstami, nov urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu, sprememba plačevanja obsega storitev izvajalcem v javnem sistemu. To in še več si je zadalo zdravstveno ministrstvo v ambicioznem interventnem zakonu, ki smo ga neuradno dobili pred sejo vlade. Strm padec neposrednih obravnav pacientov na primarni ravni v zadnjih treh letih pomeni, da se že tako preobremenjenemu zdravstvu nalaga dodatna bremena, in prav urejanje kaosa na primarni ravni je prva vojna napoved iz Štefanove ulice 5. Kaj to pomeni za čakalne vrste, kakšne spremembe bodo jeseni občutili pacienti, se v ozadju že zbirajo lobiji in stegujejo dobaviteljske lovke?

'Mama je prišla v sobo, ugotovila, da še ni prepozno, in me odpeljala k psihiatrinji'

17. 05. 2022 17.32

Nisi okej? Povej naprej. Pod tem geslom poteka prva nacionalna kampanja proti stigmatizaciji duševnega zdravja v Sloveniji. Vendar pa destigmatizacija ne bo dovolj, država se namreč sooča s hudimi težavami na področju dostopnosti pomoči. Oziroma – kot je na dogodku kampanje poudarila psihiatrinja dr. Vesna Švab: "Veliko je mogoče narediti s kampanjo osveščanja, mogoče je izobraziti svojce, da vedo, kako biti pozoren na stiske, zapiranje vase. Ampak če ni strokovne pomoči, je problem velik. In strokovne pomoči v tej državi ni dovolj. Srečujemo se z nerazumnimi čakalnimi dobami. Treba je reorganizirati službe, da se bodo odzvale na potrebe ljudi."

Davki epidemije: Odpadle operacije, manjša dostopnost zdravnikov in zapoznele diagnoze

11. 04. 2022 06.00

Dostopnost zdravstva se je med epidemijo bistveno zmanjšala. Odpovedi pregledov in posegov, prenaročanje, milijon manj obiskov bolnih pacientov pri osebnih zdravnikih in slab milijon manj izdanih napotnic v dveh letih se že kažejo v poslabšanju zdravstvenega stanja mnogih bolnikov. Manj je diagnoz oz. so te postavljene pozneje, ko so obeti za uspešno zdravljenje slabši. Poleg tega danes na zdravstvene storitve nedopustno dolgo čaka 15.000 bolnikov več kot pred dvema letoma.

Odpoved operacij: 'V bolnišnico prihajajo samo taki, ki imajo že odmrtje na nogah'

05. 12. 2021 19.29

Zaradi epidemije so ogrožene številne operacije. Številne zaposlene so iz operacijskih dvoran preusmerili na covid oddelke, zato lahko operirajo samo urgentne, nujne in onkološke bolnike. Pogosto so tako postavljeni pred odločitev, kateri bolnik bolj in prej potrebuje operacijo in kateri lahko, z manj škode za zdravje, še počaka. Da bi necovidne bolnike zato pošiljali na operacije v tujino, pa še ne razmišljajo.

'Pot do večjega razumevanja in manjše stigmatiziranosti duševnih težav je še dolga'

28. 11. 2021 15.39

Stigma, miti in napačne predstave, povezane z duševnimi motnjami ali duševnimi težavami, na splošno negativno vplivajo na vsakdanje življenje ljudi, ki imajo težave z duševnim zdravjem, kar lahko privede do diskriminacije in zanikanja celo najosnovnejših človekovih pravic. Zato so si strokovnjaki enotni, da je treba o težavah spregovoriti na glas. Tako se izobraževanje o duševnem zdravju začne že v osnovni šoli in nadaljuje vse življenje. Pomembno je, da se vsak zaveda, da obstajajo poti in načini, čeprav jih mnogi v nekem trenutku morda ne vidijo. Ključno je, da se obrnemo po pomoč, pa naj bo to prijatelj, sorodnik ali strokovnjak.

V Zdravstvenem domu Trebnje bodo prisiljeni zapirati ambulante

27. 10. 2021 10.18

Zaradi trenutne epidemiološke slike in kadrovske podhranjenosti na območju celotne države se v Zdravstvenemu domu Trebnje na področju splošnih ambulant in dežurne službe soočajo z velikim težavami. Sporočili so, da se bo razpoložljivost in dostopnost zdravstvenih storitev zmanjšala in da bodo občasno prisiljeni tudi zapirati ambulante.

Skoraj 66 tisoč odraslih še vedno obiskuje pediatra

05. 10. 2021 06.00

Vse bolj kompleksne obravnave otrok, več duševnih stisk, ozaveščeni starši in posledično večje zahteve, ogromno birokracije, oblegani pediatri v majhnih krajih, ki potrebujejo pomoč kolegov iz večjih mest ... Takšno je stanje v pediatriji danes, čez dobro leto bo še slabše, saj bi se lahko upokojila dobra desetina pediatrov. Pediater Denis Baš stanje ponazori slikovito: ''Predstavljajte si, kako bi bilo zavrniti dojenčka. Naš problem je, da smo v 'sendviču' med vpisovanjem novih in nezmožnostjo 'odpisa' odraslih.''

Ko dostop do zdravstvene oskrbe ni več pravica, ampak privilegij

01. 10. 2021 06.00

Slovenski zdravstveni sistem je unikaten, še najbolj se mu morda približa britanski. Tudi v Veliki Britaniji je pandemija pustila posledice, predvsem izjemno dolge čakalne vrste – na zdravljenje namreč čaka 5,3 milijona Britancev. Čakalne dobe so medtem bistveno krajše na Nizozemskem, kjer marsikateri državljan za zavarovanje sicer plača manj kot Slovenec. Na drugi strani pa so ZDA – edina država razvitega sveta, ki ne zagotavlja univerzalnega zdravstvenega varstva. Milijoni so brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja, vrstijo se bankroti obolelih, cene zdravil in zdravstvenih storitev pa so vrtoglave – višje kot v kateri koli drugi razviti državi.

Iščete družinskega zdravnika? V ZD Ljubljana ga ne boste našli

22. 09. 2021 06.00

Po ocenah ZZZS 130.000 zavarovanih oseb v Sloveniji nima izbranega osebnega zdravnika. V ZD Ljubljana so vse ambulante družinske medicine že zasedene, občani pa so primorani zdravnika iskati pri koncesionarjih ali v drugih mestih. Ljubljana sicer ni osamljen primer – s kadrovsko stisko se soočajo po vsej državi. V prihodnosti bomo zaradi hitrega staranja prebivalstva, porasta kroničnih bolezni in novega vala upokojitev potrebovali nove okrepitve, a zadostnega zanimanja za specializacijo iz družinske medicine zaradi slabih delovnih pogojev ni.

Slovenija uvaja trajne napotnice za kronične bolezni

18. 03. 2021 16.46

Skupščina ZZZS je dopolnila pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja. Sprejela je sklep o zdravstvenih stanjih in drugih pogojih za upravičenost do medicinskih pripomočkov iz obveznega zavarovanja. Ta korak bo med drugim zmanjšal administrativna bremena, zlasti zaradi uvedbe trajne napotnice za kronična stanja.