napenjanje

BLOG: Zdravilni učinki artičok

30. 03. 2025 14.39

Artičoke so že od nekdaj cenjene zaradi svojih zdravilnih lastnosti in bogate prehranske vrednosti. Njihova uporaba sega v antične čase, ko so jih ljudje uživali za boljšo prebavo, lajšanje težav z jetri in splošno krepitev telesa. Stari Grki in Rimljani so jih imeli za prestižno hrano, ki je bila namenjena predvsem plemičem in bogatejšemu sloju. V srednjem veku so bile artičoke celo simbol vitalnosti in dolgega življenja. Zaradi svoje bogate vsebnosti antioksidantov, vitaminov in vlaknin pomagajo ohranjati zdravje prebavil, jeter, srca in ožilja. Njihova vsestranskost v kuhinji in številne koristi za zdravje jih postavljajo med nepogrešljiva živila za tiste, ki želijo okrepiti svoje telo in izboljšati splošno počutje.

Pravilna višina pisarniške mize: Vodnik za boljšo ergonomijo

20. 12. 2024 00.15

Zakaj je višina mize ključnega pomena?

BLOG: Zmajev sadež, izjemno hranljivo tropsko superživilo

13. 10. 2024 12.26

Čeprav se zmajev sadež sliši, kot da spada v pravljico ali fantazijsko zgodbo, je to izjemno hranljivo tropsko superživilo, ki postaja vse bolj priljubljeno po vsem svetu. Njegova edinstvena oblika, svetle barve in bogata hranilna vrednost so ga uvrstile med superživila, ki ne le osvežujejo, temveč prinašajo številne koristi za zdravje. Poleg privlačnega videza zmajev sadež izboljšuje prebavo, krepi imunski sistem in pomaga ohranjati mladostni videz kože.

Slovenec v Bejrutu: V kaosu spopadov je težko mirno zatisniti oči

02. 10. 2024 17.50

Razmere v Libanonu so se v zadnjih dneh precej spremenile, nenehna obstreljevanja spremljata nemir in negotovost. Kaj sledi, pripoveduje Slovenec Miha Vipotnik, ki tam ostaja. Po napadu Irana na Izrael in napovedanih povračilnih ukrepih slovensko zunanje ministrstvo odsvetuje potovanja v Iran, kjer pa trenutno počitnikuje Boris Klančnik. Zaenkrat je vse še zelo mirno, pravi. Da bi Izrael lahko udaril že kmalu in celo na objekte, ki se uporabljajo za jedrski program, meni direktorica nevladne organizacije Regionalni dialog Katja Geršak. In kaj bi širši konflikt v regiji pomenil za Evropo?

6 nasvetov za lajšanje prebavnih težav po tradicionalni kitajski medicini

09. 07. 2024 00.15

Napihnjenost, zgaga, bolečine v želodcu ali trebuhu, napenjanje, driska ali zaprtje ... To so najpogostejše težave, ki se pojavijo, ko so v telesu oslabljeni prebavni procesi. S tradicionalno kitajsko medicino si lahko občutno izboljšate zdravje in počutje. Prvi korak je diagnostični pregled, ki ga Hiša TKM nudi brezplačno.

BLOG: Ali tudi tebe mučijo vetrovi?

16. 06. 2024 12.45

Napenjanje je naravni del prebave, vendar lahko včasih povzroči neprijetnosti in zadrego. Povprečen človek spusti pline približno 14- do 18-krat na dan, kar je povsem normalno. Vendar pa je prekomerno napenjanje lahko znak prebavnih težav. V tem blogu bomo raziskali vzroke napenjanja in ponudili naravne načine za lajšanje teh težav.

Slovenci dvignili palestinsko zastavo, Španci pokal, Korejci smrdljive balone

08. 06. 2024 07.00

Napenjanje mišic. Tako bi lahko opisali minuli teden. Figurativno so mišice napenjali politiki: v Sloveniji so se pregovarjali o priznanju Palestine, Severna Koreja je k svoji južni sosedi znova poslala smrdljive balone, v Združenih državah pa sta prste drug v drugega še naprej uperjala Joe Biden in Donald Trump. Slednji meni, da mu bo odločitev sodišča, ki ga je dan pred tem spoznalo za krivega, le še povečala možnosti za zmago na novembrskih volitvah. A mišice so kazali tudi športniki. V Londonu se je odvil težko pričakovani nogometni spektakel, finale Lige prvakov, ki pa sicer ni postregel z večjim presenečenjem, saj je Real že 15. dvignil pokal evropskega klubskega prvaka.

BLOG: Prednosti in tveganja 'carnivore' diete

24. 03. 2024 07.00

Zakaj bi se človek odločil jesti izključno meso? To vprašanje se poraja ob pogledu na fenomen, imenovan "carnivore dieta". Na prvi pogled se zdi, da je obilno uživanje govedine, slanine in piščanca sanjska rešitev za ljubitelje mesa, toda ali je res tako preprosto in zdravo uživanje le živil, ki so izključno živalskega izvora?

Črevesna mikroflora: kako koristne bakterije spremenijo vaš mikrobiom

09. 03. 2024 00.15

Dobre bakterije igrajo ključno vlogo pri ohranjanju ravnovesja našega organizma skozi vse življenje. Posebno pozornost pa si zaslužijo črevesne bakterije, katerih ravnovesje lahko porušijo različni načini življenja in zunanji dejavniki, tudi uporaba antibiotikov.

Rusija po povračilnih napadih ZDA zahteva izredno sejo Varnostnega sveta ZN

03. 02. 2024 17.19

Rusija je obsodila petkove ameriške raketne napade na proiranske cilje v Siriji in Iraku kot znak agresivne zunanje politike Washingtona ter pozvala k sklicu izredne seje Varnostnega sveta ZN.

BLOG: Zakaj je dobro jesti fermentirano hrano?

28. 01. 2024 12.05

Če ste se kdaj spraševali, zakaj naj bi jedli fermentirano hrano, boste v tem članku odkrili številne razloge, zakaj je to koristno za vaše zdravje. Morda ste že slišali za pozitivne učinke na prebavni sistem, vendar fermentirana hrana nudi še mnogo več.

Preboj na področju zdravljenja bolezni, ki prizadene vsako 10. žensko

01. 06. 2023 10.37

Sydneyjski raziskovalci so naredili preboj, ki bi lahko spremenil način zdravljenja endometrioze in izboljšal zdravje žensk, ki živijo s to bolečo in izčrpavajočo boleznijo. Točnega podatka o tem, koliko žensk je v Sloveniji diagnosticiranih z endometirozo, ni, po podatkih WHO pa endometriozo dobi do 10 odstotkov žensk v rodni dobi.

Kate Beckinsale zanikala obtožbe, da je šla pod nož: Ne lažem!

01. 06. 2023 07.00

Igralka Kate Beckinsale se je nedavno udeležila filmskega festivala v Cannesu, kjer je na rdeči preprogi presenetila s pomlajenim videzom, kar je pri njenih oboževalcih takoj vzbudilo ugibanja, da se je zvezdnica odločila za plastično operacijo. 49-letnica je sicer zanikala, da je šla pod nož, a je priznala, da je njen mladostniški videz posledica nege obraza, ki deluje tako, da vzpodbudi nastajanje kolagena, uporablja pa tudi druge izdelke in tretmaje.

BLOG: Eterična olja lahko izboljšajo naše življenje

21. 05. 2023 07.00

Eterična olja so stoletja uporabljali za zdravljenje različnih težav in ohranjanje dobrega počutja. Predstavljajo zmesi raznovrstnih hlapnih, močno dišečih spojin, pridobljenih iz botanično definirane rastlinske vhodne snovi (cvetovi, listi, plodovi, semena, korenine, skorja) z destilacijo ali z ustreznim mehanskim postopkom brez segrevanja.

BLOG: Pet krivcev za bolečine v želodcu

09. 04. 2023 12.47

Bolečine v želodcu so pogosta težava, s katero se srečuje večina od nas. Vendar pa v nekaterih primerih lahko postanejo pogoste, hude in kronične, kar je lahko znak nekega resnejšega stanja. Bolečine v želodcu lahko povzročijo različni dejavniki, zato je pomembno, da se zavedamo, kaj so najpogostejši "krivci" za te bolečine. V tokratnem prispevku se bom dotaknil pet najpogostejših razlogov za bolečine v želodcu.

Bindi Irwin že desetletje trpi neznosne bolečine zaradi endometrioze

08. 03. 2023 07.58

Avstralska naravovarstvenica in televizijska osebnost Bindi Irwin je razkrila, da že desetletje trpi neznosne bolečine zaradi endometrioze. V objavi na Instagramu je 24-letnica zapisala, da je prestala operacijo, da bi ublažila stanje. Endometrioza nastane, ko tkivo, podobno maternični sluznici, raste v jajčnikih in jajcevodih.

10 načinov, kako dobre bakterije (probiotiki) varujejo naše zdravje

10. 11. 2022 00.15

Naše črevesje ni le prebavni organ, temveč je del našega imunskega sistema, saj je odgovorno za kar 80 odstotkov naše imunosti.

Zakaj ne bi posejali stare sorte semen zelenjave?

16. 03. 2022 00.15

Če so pred leti vrtovi dobesedno izginjali iz naših ohišnic, danes temu ni več tako. Vse več ljudi ima doma vrtiček ali vsaj na balkon v korita poseje najbolj osnovne vrtnine. Ljudje so čedalje bolj osveščeni tudi glede ohranjanja avtohtonih in tradicionalnih sort semen, ki so prilagojene našemu okolju in zrastejo večinoma brez kemije.

BLOG: Imate težave z dispepsijo?

13. 03. 2022 08.46

Ste že kdaj imeli želodčne težave po obroku? Vam simptomi, kot sta prekomerno napenjanje in napihnjenost, grenijo življenje? Pravzaprav obstaja bolj strokoven izraz za to dokaj pogosto zdravstveno težavo. Govorim o dispepsiji. Ta izraz pomeni nič drugega kot vznemirjen želodec ali prebavne motnje.

Premagajmo zaprtost na naraven način

02. 02. 2022 00.15

Mnogim med nami v primežu hitrega življenjskega tempa kronično primanjkuje časa za zdrave, uravnotežene obroke, da o novoletnih zaobljubah v zvezi z redno vadbo niti ne govorimo. Posebej pri tistih, ki tudi službeno veliko časa preždijo pred ekrani, po možnosti še v “varnem mehurčku” domače pisarne, vse pogosteje nastopi zaprtost. Ta namreč preglavic nikakor ne povzroča le starejšim; za funkcionalnim zaprtjem naj bi po zadnjih podatkih trpelo med 2 do 30 odstotkov odraslih prebivalcev, v Evropi pa se s to težavo srečuje kar 17 odstotkov prebivalcev.

Podarimo si praznike brez prebavnih težav

25. 12. 2021 00.15

Prazniki so polni dragocenih trenutkov, ki jih preživimo v družbi najbližjih. To je čas, ko se obkrožimo tudi s slastnimi jedi, ki predstavljajo srce skoraj vsake praznične tradicije. Spremenjenega jedilnika pa ne gre jemati zlahka, saj je ravno ta pogosto glavni krivec za naše praznične tegobe. Več sladkih pijač in drugačna in oblina hrana namreč pogosto negativno vplivata na našo prebavo in nam povzročata nevšečnosti. Na srečo se prebavnim težavam med prazniki lahko izognemo z nekaj preprostimi triki.

BLOG: Gastropareza, motnja prebavljanja hrane

19. 12. 2021 14.30

Pri motnji praznjenja želodca, gastroparezi, gre za težavo oz. okvaro živcev želodca, ko se upočasni prebavljanje hrane, saj mišice želodca ne delujejo pravilno. Težave se pojavijo po jedi, pogosteje pa zbolijo ženske. Gastropareza je lahko začasna ali kronična.

Papež Frančišek je bil sprejet v bolnišnico v Rimu

04. 07. 2021 22.32

Papeža Frančiška so sprejeli v rimsko polikliniko Agostino Gemelli, kjer ga v kratkem čaka operacija na debelem črevesju. Papeža namreč muči črevesna bolezen, ki mu povzroča bolečine in druge težave v predelu trebuha, so pojasnili v Vatikanu.

BLOG: Kako lajšati težave s histaminsko intoleranco?

09. 05. 2021 14.57

Antihistaminiki so snovi, ki zdravijo simptome alergije tako, da blokirajo učinke histamina v telesu. Čeprav so tablete ali kapsule dokaj učinkovite pri sezonskih alergijah, običajno ne odpravijo osnovnega vzroka teh simptomov in lahko povzročijo neželene stranske učinke. Zato bom v tokratnem blogu pisal o antihistaminskih živilih, dietah z nizko vsebnostjo histamina in o iskanju osnovnega vzroka vaših simptomov.

Mesec ozaveščanja o Fabryjevi bolezni: Od prvih simptomov do diagnoze lahko mine več kot deset let

19. 04. 2021 00.15

April je po vsem svetu tradicionalno znan kot mesec ozaveščanja o Fabryjevi bolezni, ki prizadene približno 1 od 40.000 moških in 1 od 20.000 žensk. Gre za prirojeno presnovno bolezen, ki se začne z bolezenskimi znaki v otroštvu, napredujoče zdravstvene težave pa imajo bolniki predvsem v odraslosti.*

Alonsu operirali čeljust, Španec tudi sam že pomiril navijače

12. 02. 2021 13.18

Fernando Alonso, španski voznik formule 1, se v četrtek v prometni nesreči, ko ga je v švicarskem Luganu na kolesu zbil avtomobil, ni tako hudo poškodoval, da bi bila v nevarnosti njegova vrnitev na steze. Španec, dvakratni svetovni prvak, ima poškodovano čeljust, ki so mu jo že operirali, treninge pa bo lahko nadaljeval po dveh dneh počitka.

BLOG: Kako se znebiti hemoroidov?

03. 01. 2021 07.00

Imate hemoroide? Glede tega vam ni treba biti v zadregi. Niste edini. Verjeli ali ne, hemoroidi so zelo pogost pojav oziroma težava, še posebej v tem obdobju. Vas zanima, kako si pomagati na naraven način? Berite dalje.

'Če potrebe po bolniških posteljah ne bodo padle, ukrepov ne moremo sproščati'

23. 11. 2020 22.50

"Namen ukrepov je bil, da zmanjšamo potrebo po hospitalizacijah in če se do konca tedna ne bo izkazalo – kar je, po pravici povedano, malo verjetno – da začenja število potreb po posteljah vsakodnevno padati, potem nimamo manevrskega prostora, da bi ukrepe sproščali," je jasen zdravstveni minister Gantar. Pojasnil je tudi, da je Bregantovo razrešil, ker je delo v ekipi teamsko in "ne more nihče igrati svoje igre, zraven pa delati še napake, na katere je opozorjen".

BLOG: Stročnice jejte vsaj dvakrat na teden

22. 11. 2020 21.18

Stročnice uvrščamo med rastlinska živila z izjemno visoko vsebnostjo beljakovin in dobro je vedeti, da se z njimi prehranjujejo milijoni ljudi. Gre namreč za tretjo največjo rastlinsko družino (preko 19.000 znanih vrst), ki poleg žit predstavlja drugi najpomembnejši prehranski vir na svetu.

Vozil kar 289 kilometrov na uro, policisti: AC niso za napenjanje mišic

09. 11. 2020 07.59

Kranjski policisti opozarjajo, da avtoceste, tudi če so prazne, niso namenjene kazanju mišic. Konec tedna so obravnavali več voznikov s težko nogo, eden od njih pa je na plin pritisnil kar do hitrosti 289 kilometrov na uro. Voznik v nobenem primeru ne bi imel ne časa in tudi ne prostora za reakcijo v primeru nepredvidljivega trenutka.