napačno zdravljenje

Prijatelj Liama Payna po opustitvi obtožb zoper njega: Vsak dan sva bila skupaj
10. 03. 2025 10.59Rogelio "Roger" Nores, prijatelj pokojnega pevca Liama Payna, je po opustitvi obtožb uboja spregovoril o njunem prijateljstvu. V nedavnem intervjuju za Reuters je argentinski poslovnež o nekdanjem članu skupine One Direction dejal, da je vedel za njegovo odvisnost od drog, a da je bil za njegovega prijatelja tragičen splet okoliščin.

V Sloveniji zaradi neustreznega zdravljenja vsako leto umre 1000 bolnikov
28. 01. 2025 18.55Kako je z izplačevanjem odškodnin zaradi zdravniških napak? Koliko časa trajajo postopki in koliko svojcev se sploh odloči za to? Sodne obravnave trajajo tudi več desetletij, dokazovanje napak je pogosto zapleteno, izvedence odvetniki kličejo tudi iz tujine, kar povzroča dodatne stroške, dosojeni zneski pa so običajno bistveno nižji kot na tujem. Bi bilo ustrezneje, če bi država ustanovila odškodninski sklad? S tem bi zaščitili tako zdravnike kot morebitne žrtve napak.

Preobsežna odstranitev prostate: vzorca zamenjali med prestavljanjem
28. 01. 2025 16.50Zdravniška zbornica Slovenija je v primeru preobsežne odstranitve prostate zaradi zamenjave vzorcev na inštitutu za patologijo v izrednem strokovnem nadzoru ugotovila, da je do zamenjave vzorcev prišlo v postopku prestavljanja vzorcev tkiva iz prejetih kaset v kasete z internimi identifikacijskimi številkami v laboratoriju inštituta.

Netipična Slovenka, Melania efekt ter slovenski pečat na Trumpovi inavguraciji
21. 01. 2025 06.00Melania je že pred skoraj desetletjem, ko je prvič postala ameriška prva dama, pritegnila veliko pozornosti ameriške in svetovne javnosti. Sevnica je doživela "Melania efekt", ameriška javnost pa je imela zaradi poročanja o "komunistični domovini" prve dame izkrivljeno sliko o Sloveniji. Desetletje pozneje je Melania znova v središču pozornosti, na Trumpovi zaprisegi pa je bila močna slovenska prisotnost. Bosta v novem mandatu zakonca Trump le obiskala domovino prve dame?

UKC Ljubljana: Zapleti niso nastali zaradi nestrokovnega kirurškega posega
09. 01. 2025 16.55Potem ko je ljubljansko okrožno sodišče z vmesno sodbo odločilo, da je bila pri operaciji Julijana Peterke storjena zdravniška napaka in je družina torej upravičena do odškodnine, so se odzvali v UKC Ljubljana. Vztrajajo, da je celotna medicinska ekipa kirurški poseg opravila z najvišjo strokovnostjo in skrbnostjo, elektroda srčnega spodbujevalnika pa je bila pri urgentnem posegu nameščena na ustrezno mesto. Na vročeno vmesno sodbo bodo vložili pritožbo.

Psihoterapija: 'S trenutnim predlogom zakona bodo prikrajšanji najranljivejši'
10. 07. 2024 12.03Več psihoterapevtskih združenj in drugih organizacij opozarja na škodljivosti predloga zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti. Na novinarski konferenci so zato predlagali rešitve, ki so po njihovih besedah v prvi vrsti boljše za ljudi, stroko in javni zdravstveni sistem. Predvsem so poudarili, da psihoterapija ne bi smela biti ločena na klinično in neklinično, da bi bilo treba poskrbeti za različne poti izobraževanja in dobro premisliti, kdo in kako bo reguliral delo psihoterapevtov. Odzvali sta se tudi velika slovenska humanitarka Anita Ogulin ter Slovenka leta in strokovnjakinja za socialno varnost Ana Petrič in poudarili, da so potrebe po psihoterapevtih velike. "S trenutnim predlogom zakona bodo za dragoceno pomoč prikrajšanji prav najranljivejši," je poudarila Ogulinova.

Je prišel čas, da se lahko človek odloči za smrt?
25. 05. 2024 09.04Zakon o prostovoljnem končanju življenja bi na referendumu podprlo 53 odstotkov državljanov, proti se jih je v anketi javnega mnenja opredelilo 35 odstotkov. Je slovenski predlog zakona bolj radikalen od ureditev v drugih državah? Kakšni so pomisleki nasprotnikov in zakaj pobudniki vztrajajo, da je prišel čas, da se lahko človek odloči za smrt? Gostili smo Petra Goloba z odbora za pravno etična vprašanja pri zdravniški zbornici in enega od soavtorjev Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja Andreja Pleterskega, sina pokojnega akademika Janka Pleterskega.

Moškemu po nepotrebnem odstranili testis, zdaj zahteva pol milijona evrov
24. 04. 2024 13.17Pred 11 leti so moškemu odstranili testis. Zdravniki so namreč napačno ocenili, da je tumor na njem rakav. Danes 34-letni moški je zaradi tega sprožil tožbo, od UKC Ljubljana zahteva skoraj pol milijona evrov. Sodnica je v vmesni sodbi ugotovila, da je tožba moškega utemeljena, saj da tožniku niso ustrezno predstavili vseh možnosti operativnega posega. O višini odškodnine, ki jo bo moral izplačati UKC, bo sodišče odločilo s končno sodbo.

Bolnik umrl na poti s Hrvaške v München, urgentni zdravnik je bil pijan
05. 04. 2024 16.36Tragično se je lani končala pot bolnika, ki so ga s Hrvaške na zdravljenje peljali v München. Pijan slovenski zdravnik je bolniku po poslabšanju stanja napačno vstavil intubacijsko cevko, moški pa je umrl. Čeprav poročilo kaže, da smrti bolnika verjetno sploh ne bi mogel preprečiti, bo moral 34-letnik prihodnji teden na sodišče, saj je imel v krvi kar 2,2 promila alkohola.

Pisatelj Bret Easton Ellis razkril, da se njegov fant zdravi na psihiatričnem oddelku
23. 02. 2024 18.44Pisatelj Bret Easton Ellis, ki je najbolj znan po romanu Ameriški psiho, je nedavno razkril, da je njegov dolgoletni partner po aretaciji zaradi vloma bil sprejet na psihiatrični oddelek bolnišnice. 59-letnik je novico objavil na svoji spletni strani, kjer je zapisal, da je bil dolgo časa slep za težave, s katerimi se je spopadal njegov partner Todd Michael Schultz.

Seznam najodmevnejših afer v slovenskem zdravstvu
18. 02. 2024 17.58Slovensko zdravstvo je v preteklih letih pretreslo več napak in afer, v katerih je prišlo tudi do hujših posledic za bolnike in celo smrtnih primerov. Se spomnite nevrokirurga Vinka Dolenca, obsojene brežiške zdravnice Nade Cesarec, težav na otroški srčni kirurgiji, smrti dvojčkov v trboveljski bolnišnici, Ivana Radana ali pa afere smejalni plin? To je nekaj najodmevnejših primerov v zadnjih desetletjih.

Aljoša Bagola: Skrbelo me je, kakšne vzorce bo nase prenesla hčerka Sofia
12. 11. 2023 07.00Kreativni guru, predavatelj, nekdanji oglaševalec, mož in oče – vse to je Aljoša Bagola. A po izkušnji izgorelosti se zaveda, da v vseh vlogah ne želi biti več najboljši, predvsem pa ve, da ne more vsega narediti naenkrat. Svoje telo in um je gnal do konca in čez rob, zato ga je telo ustavilo samo. Svojo izkušnjo se je odločil opisati v dveh knjižnih uspešnicah, trenutno pa piše že svojo tretjo knjigo. Kako se je sprijaznil s tem, da je njegov 'superman' strmoglavil, kakšno izkušnjo ima s psihoterapijo in kako sta njegova bolezen in poznejše zdravljenje vplivala na njegovo družino?

Slovenka s srcem iz Nemčije: 'To se dogaja v filmih, ne more se zgoditi meni'
15. 10. 2023 09.14Tadeja Ravnik je Slovenka s srcem iz Nemčije. Prejela ga je pred petimi leti, ko njeno zaradi redke oblike srčnega popuščanja ni moglo več učinkovito prečrpavati krvi. In zanj je neizmerno hvaležna. Da bo kdaj potrebovala obliko zdravljenja s presaditvijo, ni nikoli niti pomislila, saj v njeni družini ni bilo nobenih srčno-žilnih obolenj. "Spomnim se, da sem že od vedno rada gledala zdravniške nadaljevanke. A ko sem jaz dobila tako diagnozo, sploh nisem mogla verjeti. To se meni ne more zgoditi. To se dogaja le v filmih," opisuje občutke, ko je izvedela, da bo njeno srce prenehalo biti, ona pa bo lahko živela naprej.

Denar samo, če zlomiš pravo kost
10. 10. 2023 06.00Zdravstvena, življenjska, nezgodna zavarovanja. Slovenci se po opozorilih strokovnjakov premalo življenjsko zavarujemo, bistveno bolj zavarujemo svoje avtomobile in nepremičnine. In še tisti, ki se odločijo za življenjska zavarovanja, imajo po navadi zastarele police ali pa sploh ne vedo, za kaj so zavarovani. Kako se odločiti, kakšno zavarovanje skleniti? Lahko na slepo verjamemo agentu? Na kaj je treba biti pozoren, da na koncu ne bomo ostali brez izplačila zavarovalnine, tako kot je naša sogovornica, ki je bila zavarovana za zlome kosti, a je na koncu ostala praznih rok, ker si je zlomila napačno kost?

'Bil sem šokiran, da je hčerka do smrti izstradala svoja dva otroka'
23. 04. 2023 08.34Paul Makenzie Nthenge naj bi svojim sledilcem rekel, naj stradajo, da bodo srečali Jezusa. Policiji je uspelo rešiti več članov kulta in jih odpeljati v bolnišnico na zdravljenje, a med preiskavo odkrivajo tudi vse več trupel.

BLOG: Pet krivcev za bolečine v želodcu
09. 04. 2023 12.47Bolečine v želodcu so pogosta težava, s katero se srečuje večina od nas. Vendar pa v nekaterih primerih lahko postanejo pogoste, hude in kronične, kar je lahko znak nekega resnejšega stanja. Bolečine v želodcu lahko povzročijo različni dejavniki, zato je pomembno, da se zavedamo, kaj so najpogostejši "krivci" za te bolečine. V tokratnem prispevku se bom dotaknil pet najpogostejših razlogov za bolečine v želodcu.

Spreminjanje vremena: rešitev ali 'morfij' za podnebno krizo?
19. 03. 2023 09.08Ideja o tem, da bi človek lahko spreminjal vreme, že dolgo ni več znanstvena fantastika. V zadnjem času pa se vedno bolj krepi upanje, da bi lahko z geoinženiringom, metodami, s katerimi bi človek načrtno spremenil podnebje na globalni ravni, preprečili del škode zaradi podnebnih sprememb. Atmosferski fizik in strokovnjak za oblake dr. Blaž Gasparini, podoktorski raziskovalec na Oddelku za meteorologijo in geofiziko Univerze na Dunaju, poudarja, da je geoinženiring kot protibolečinsko sredstvo, ki preprečuje hujšo podnebno škodo, ne more pa rešiti vzroka podnebnih sprememb.

Zbudil se je ohromljen od popka navzdol in ni mogel hoditi: 'Um želi ponoviti'
18. 03. 2023 16.49Didušikov oksid, imenovan tudi "smejalni plin", se denimo uporablja kot sredstvo proti bolečinam med porodom in za stepanje smetane v gostinstvu. Vendar pa je v zadnjih letih v ZDA, Avstraliji in Evropi postal vse bolj priljubljena t. i. rekreativna droga, ki jo ljudje vdihavajo zaradi sproščene, hihitajoče se evforije, ki jo povzroči, kar v povprečju traja eno do dve minuti. Vendar pa ne gre za nenevarno početje.

Ob svetovnem dnevu debelosti opozorila o porastu te bolezni
04. 03. 2023 07.17Obeležujemo svetovni dan debelosti. Strokovnjaki ob tem opozarjajo, da je debelost kronična bolezen, ki je v porastu, in je tesno povezana z nevarnostjo srčno-žilnih bolezni, sladkorne bolezni in povišanega krvnega tlaka. Predsednik Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije Matija Cevc meni, da je treba narediti vse, da bo debelosti čim manj.

Romunski zdravniki naj bi ponovno uporabljali vsadke mrtvih pacientov
19. 02. 2023 08.06Nekateri romunski zdravniki so se znašli pod drobnogledom kriminalistov in sodnikov. Več jih namreč sumijo, da so ponovno uporabili različne vsadke iz trupel. Tožilci trdijo, da je eden izmed njih v sedmih letih opravil 238 takih posegov. A njegova praksa je bila sporna tudi na drugih področjih.

Kako preprečiti najpogostejše športne poškodbe?
24. 01. 2023 00.15Kaj naredijo ljudje za takojšnje boljše počutje, dobro delovanje srca, večjo predihanost pljuč in vzdrževanje pravilne mišične moči?

Oče Ivana Božića: Izzival je usodo in jo izzval, on je nesrečnež
02. 12. 2022 09.54Kot smo poročali, so včeraj aretirali Ivana Božića, mladeniča, ki je z avtomobilom v Splitu zbil 20-letnega policista. Z njim v hiši so bile še tri osebe, ki so prav tako pridržane, ovadili naj bi jih zaradi pomoči storilcu, za kar je predpisana kazen od šest mesecev do pet let zapora, a preiskava kaznivega dejanja še poteka. Menda mu grozi kazenska ovadba zaradi poskusa umora, ker je pri opravljanju službene dolžnosti uradni osebi povzročil smrtno nevarne telesne poškodbe. S kraja nesreče je pobegnil, kar bo zanj tudi precej oteževalna okoliščina v nadaljevanju postopka.

Novo upanje za srčne bolnike: manj invazivna metoda vstavljanja zaklopke
02. 11. 2022 07.47Srčna obolenja sodijo med najpogostejše vzroke umiranja prebivalcev, zato je vsak napredek na področju zdravljenja teh obolenj še kako pomemben. V UKC Ljubljana izvajajo novo metodo, kjer bolniku vstavijo umetno zaklopko brez uporabe zunajtelesnega krvnega obtoka, in sicer zgolj skozi nekajcentimetrski rez na levi strani prsnega koša. S tem so se uvrstili med zgolj 100 centrov na svetu, ki izvajajo ta postopek.

BLOG: zdravljenje kandide
09. 10. 2022 07.00Kadar je v telesu na ustrezni ravni, ta glivica pomaga pri absorpciji hranil in prebavi, ko pa se kandida prekomerno razmnoži, lahko postane resna skrb, ki povzroča številne negativne in resne zdravstvene težave.

Identiteti pacientov zamenjali ob predaji iz reševalnega vozila v bolnišnico
20. 09. 2022 06.52Do zamenjave bolnikov iz Trubarjevega doma upokojencev Loka pri Zidanem mostu je prišlo v triažnem prostoru urgentnega centra celjske bolnišnice, in sicer ob predaji bolnikov med reševalcema ZD Sevnica v triažo, je povedal vodja komisije za izredni strokovni nadzor Radko Komadina. Dejal je, da je eden izmed bolnikov umrl zaradi hude sepse.

Svet celjske bolnišnice ni sprejel odstopov Vindišarja, Svetelška in Plankove
20. 09. 2022 16.48Zaradi zamenjave identitet pacientov je svet celjske bolnišnice na popoldanski seji odločal o odstopih strokovnega direktorja celjske bolnišnice Franca Vindišarja, direktorja bolnišnice Aleksandra Svetelška in pomočnice direktorja za zdravstveno nego Darje Plank. Odstopov po naših informacijah niso sprejeli.

'Nihče si ne zasluži česa takšnega. Narobe je šlo vse, kar je lahko'
15. 09. 2022 13.25"Zgodba je pretresljiva, težka in neverjetna," je po tragičnem dogodku, ki se je zgodil v Splošni bolnišnici Celje, dejal zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan. "Nekdo je včeraj pokopal očeta, danes pa je izvedel, da je živ. Drugi pa je danes izvedel, da je oče mrtev," je opisal. Jasen je, da gre tu za vrsto napak v celotni verigi – od premestitve pacientov iz DSO do procesa identificiranja pokojnega – in da je kaj takšnega v 21. stoletju, v dobi digitalizacije, nekaj nedopustnega. Ter da vlada in ministrstvo sprejemata odstop vodstva celjske bolnišnice, saj da je to tudi edina pričakovana poteza.

Zavarovalnice kupujejo medicinske centre
14. 09. 2022 06.00Tri zasebne zavarovalnice imajo velike apetite v zdravstvu. Zavarovalnica Triglav in Sava Re sta kupili največjega zasebnika Diagnostični center Bled, ki bo kmalu začel graditi novo zasebno bolnišnico v Ljubljani. Vzajemna pa je kupila zasebnika Barsos, Aristotel in ljubljanski Dentalni center Varuh zdravja. Nam grozi nov val privatizacije zdravstva? Bodo pri dostopnosti prebivalstva do zdravstvenih storitev vedno večje razlike?

Lani 63 samomorov več kot 2020, torej 63 več prizadetih družin
03. 09. 2022 16.30V Sloveniji je problem samomorilnosti zelo pereč, saj je bila lani vsaka petdeseta smrt posledica samomora. Umrlo je 432 oseb, 63 več kot leta 2020. "Na ravni populacije je bilo v lanskem letu 63 smrti več zaradi samomora, kar je veliko. Nenazadnje to pomeni tudi 63 več družin, ki ji je samomor prizadel," opozarja Saša Roškar z NIJZ. Samomor predstavlja velik javnozdravstveni problem in preprečevanje samomora je naloga prav vsakega od nas.

250 mladoletnih prejelo vektorska cepiva, nadzori še v teku
20. 05. 2022 13.11Lani je 250 mladoletnih prejelo vektorska cepiva proti covidu-19, čeprav ta za mlajše od 18 let niso registrirana. Strokovni nadzori nad temi primeri cepljenja pri zdravniški zbornici še potekajo. Ministrstvo za zdravje je ob tem prejelo 34 vlog za odškodnine zaradi zapletov po cepljenju proti covidu-19, a noben postopek še ni zaključen in nobena odškodnina še ni bila izplačana.