nalezljive bolezni

V Zagrebu zaradi suma zastrupitve v študentski menzi na zdravljenju več oseb

01. 04. 2025 15.06

Zaradi suma zastrupitve s hrano v Zagrebu je v ponedeljek poiskalo zdravniško pomoč šest ljudi, je sporočila zagrebška policija. Sumijo, da se je domnevna zastrupitev zgodila v študentski menzi, zato sta že ukrepala državni inšpektorat in sanitarna inšpekcija.

'Bolezen povzroča veliko gospodarsko škodo'

27. 03. 2025 12.45

V Sloveniji bolezen slinavke in parkljevke, ki povzroča veliko gospodarsko škodo, še ni prisotna. Na upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin si želijo, da bi pri tem tudi ostalo, zato rejce pozivajo k doslednemu izvajanju splošnih biovarnostnih ukrepov. Za rejce so v ta namen pripravili informativno zloženko.

WHO: V Evropi in osrednji Aziji vse več primerov tuberkuloze med otroki

24. 03. 2025 12.11

Mlajši od 15 let so leta 2023 predstavljali 4,3 odstotka novoodkritih ali ponovljenih primerov tuberkuloze v evropski regiji, kot jo definira Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), kar glede na objavljeno poročilo o razširjenosti tuberkuloze pomeni zaskrbljujoč porast. WHO ob tem poziva k ukrepanju in preventivnemu zdravljenju.

Noroviroza: skoraj 100 bolnih v finskem parlamentu, gripa tudi v Šanghaju

19. 03. 2025 15.14

Noroviroza, znana tudi kot trebušna gripa, je nalezljiva črevesna bolezen, ki jo povzročajo norovirusi. V finskem parlamentu je po njenem izbruhu zbolelo skoraj 100 zaposlenih, bolezen pa so odkrili tudi pri šanghajskih srednješolcih. Okužbo se lahko prepreči predvsem s primerno higieno.

Po obisku zdravnika sledil šok: 'V čakalnici je bil oboleli z ošpicami'

14. 03. 2025 20.01

Svetovna zdravstvena organizacija opozarja na porast ošpic. V ameriškem Teksasu je v nekaj dneh zbolelo več kot 100 ljudi, eden od bolnikov je umrl. Tudi v Evropi število primerov te izjemno nalezljive bolezni narašča. Lani se je podvojilo in je najvišje v zadnjih 27 letih. Prijavljenih je bilo več kot 127 tisoč primerov, zato pristojni pozivajo k ukrepom za povečanje precepljenosti, ki je padla med pandemijo covida-19. V Sloveniji primerov ošpic trenutno ne beležijo, vendar se to lahko hitro spremeni.

V evropski regiji največje število primerov ošpic v več kot 25 letih

13. 03. 2025 14.35

Analiza UNICEF-a in Svetovne zdravstvene organizacije za Evropo kaže, da je bilo v evropski regiji lani prijavljenih 127.350 primerov ošpic, kar je dvakrat več kot leto prej in največ od leta 1997. Za več kot polovico obolelih je bila potrebna hospitalizacija.

Na Madžarskem potrdili slinavko in parkljevko, opozorila za slovenske rejce

07. 03. 2025 13.22

Na Madžarskem beležijo prvi izbruh slinavke in parkljevke v več kot 50 letih. Zelo nalezljivo bolezen, ki za ljudi ni nevarna, povzroča pa veliko gospodarsko škodo, so potrdili na govedorejski farmi blizu slovaške meje. UVHVVR vsem rejcem, ki so v zadnjih tednih uvozili govedo z Madžarske svetuje, naj bodo še posebej pozorni na morebitne znake bolezni, saj je inkubacijska doba za slinavko in parkljevko pri govedu 14 dni.

Na dermatovenerološki kliniki vse več primerov garij

18. 02. 2025 11.26

Z Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana so sporočili, da zaznavajo številne primere garij, nalezljive kožne bolezni, ki jo povzroča pršica Sarcoptes scabiei. Simptomi so pogosto nespecifični, zato se diagnoza velikokrat postavi z zamudo ali pa se bolezen zamenja z drugimi dermatološkimi stanji.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku

26. 01. 2025 07.00

Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

'Starši morajo prepoznati znake bolezni in bolne otroke obdržati doma'

18. 01. 2025 08.25

V sezoni nalezljivih bolezni je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) pripravil smernice za vračanje otrok v vrtec ali šolo po preboleli bolezni. Pravočasna vrnitev otroka v šolo je pomembna tako za njegovo zdravje in počutje kot za druge. Starši pa morajo otroka obdržati doma, dokler ne preboli bolezni, so sporočili z inštituta.

Pri poginulih vodnih bivolih odkrili zelo nalezljivo slinavko in parkljevko

10. 01. 2025 15.02

Pri treh poginulih vodnih bivolih v nemški zvezni deželi Brandenburg so odkrili zelo nalezljivo bolezen slinavka in parkljevka, je sporočila kmetijska ministrica omenjene zvezne dežele Hanka Mittelstädt. Gre za prvi zabeleženi primer te bolezni v Nemčiji po letu 1988. Bolezen ni nevarna za ljudi, vendar lahko povzroči ogromno gospodarsko škodo.

V ZDA potrdili prvo smrt človeka po okužbi s ptičjo gripo

07. 01. 2025 11.53

V ZDA so potrdili prvi primer smrti človeka po okužbi z virusom ptičje gripe. Umrl je starejši moški, ki je imel tudi druge zdravstvene težave, so v ponedeljek zvečer sporočile zdravstvene oblasti ameriške zvezne države Louisiana. Splošno tveganje za javno zdravje ostaja nizko, zagotavlja ameriški center za nalezljive bolezni (CDC).

Prvi resnejši primer ptičje gripe pri človeku

18. 12. 2024 19.36

Ameriški center za nalezljive bolezni (CDC) je potrdil prvi resnejši primer obolenja za ptičjo gripo pri človeku po tem, ko so v Louisiani sprejeli v bolnišnico moškega, ki se je najverjetneje okužil preko mrtvih ptic in piščancev na dvorišču. To je 61. potrjen primer okužbe pri človeku v ZDA letos.

Se je najstnik v Kanadi okužil z novo različico mutirane ptičje gripe?

20. 11. 2024 14.07

V Kanadi so hospitalizirali najstnika, ki se je okužil s ptičjo gripo, pri prvih analizah pa so ugotovili, da ima različica, s katero je okužen, lahko mutacijo, zaradi katere je virus lahko veliko bolj prenosljiv med ljudmi. V Kanadi se strokovnjaki bojijo večjih izbruhov, ki bi jih pojav te mutacije lahko povzročil, skrbi pa jih tudi nedoslednost sosednjih ZDA pri testiranju in sledenju morebitnim novim primerom.

Pred sezono gripe strokovnjaki pozivajo k cepljenju

04. 10. 2024 13.33

Strokovnjaki pred sezono gripe opozarjajo, da gre za zelo nalezljivo bolezen, ki se zelo lahko širi med ljudmi. Poudarjajo, da je zdaj idealen čas za cepljenje proti gripi, ki je najučinkovitejši ukrep za zaščito pred boleznijo, predvsem pa učinkovito ščiti pred težkimi poteki in zapleti gripe. Cepljenje priporočajo vsem starejšim od šest mesecev.

Pri sivih vranah potrdili virus Zahodnega Nila

30. 09. 2024 16.15

Nacionalni veterinarski inštitut je Upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin obvestil o potrditvi virusa Zahodnega Nila pri štirih sivih vranah. Ptice so bile najdene v na območju Ljubljane. Bolezen je bila sicer pri pticah v Sloveniji nazadnje potrjena leta 2021.

Krožijo lažna obvestila o izbruhu nove bolezni

04. 09. 2024 14.52

Po elektronski pošti krožijo lažna obvestila, ki naj bi jih pošiljalo ministrstvo za zdravje. Besedilo vključuje opozorilo o izbruhu nove nalezljive bolezni in poziv k cepljenju. Na ministrstvu za zdravje opozarjajo, da gre za zlonamerno sporočilo, na katerega naj prejemniki ne odgovarjajo, prav tako naj ne odpirajo priloženih priponk.

NIJZ: Posamezni primeri okužb še ne opravičujejo rabe biocidov v okolju

04. 09. 2024 13.06

Kljub pojavu treh primerov okužb z virusom Zahodnega Nila ter povečanemu številu komarjev na NIJZ pojasnjujejo, da to še ne opravičuje rabe biocidnih sredstev v zunanjem okolju z namenom zmanjšanja števila komarjev. To bi bilo smiselno le ob pojavu izbruha nalezljive bolezni, do česar pa zdaj še ni prišlo, navajajo na spletni strani.

V New Yorku po prvih primerih virusa Zahodnega Nila pričeli s škropljenjem

27. 08. 2024 09.36

Oblasti največjega ameriškega mesta New York so se odločile za razprševanje insekticidov proti komarjem, ki prenašajo različne bolezni in viruse, na čelu z virusom Zahodnega Nila, poročajo lokalni newyorški mediji. Škropiti so že začeli v Bronxu in Staten Islandu, sledili pa bodo Manhattan, Brooklyn in Queens.

Fauci zbolel za virusom Zahodnega Nila

26. 08. 2024 09.03

Anthony Fauci, obraz, ki je med pandemijo covida-19 polnil naslovnice, je zbolel za virusom Zahodnega Nila. Nekdanji glavni zdravstveni svetovalec predsednika ZDA in direktor je bil hospitaliziran, zdaj pa so ga že odpustili v domačo oskrbo.

Nova nadloga v hrvaški Istri, turistom počitnice greni očem nevidna pršica

23. 08. 2024 16.46

Tako majhne, a tako nadležne. Pršice namreč. Njihovo moč v zadnjem času močno občutijo številni domačini in tudi turisti, ki dopustujejo v hrvaški Istri. V zadnjih dveh tednih je strmo naraslo število pacientov, ki so zaradi kožnih reakcij poiskali zdravniško pomoč. Najbolj polne so ambulante na jugu Istre med Fažano in Medulinom. Kje pršice prežijo na žrtve in zakaj so se letos tako namnožile?

V BiH prva letošnja smrt zaradi ošpic

19. 07. 2024 10.07

V Federaciji Bosne in Hercegovine so zabeležili prvi smrtni primer zaradi ošpic od razglasitve epidemije te nalezljive bolezni decembra lani, so v četrtek sporočili z zavoda za javno zdravstvo te entitete BiH. Doslej je za ošpicami zbolelo skoraj 6500 ljudi.

Na Gorenjskem več okužb s tularemijo ali zajčjo mrzlico

17. 07. 2024 12.38

Na Gorenjskem so v zadnjem mesecu zaznali več primerov nalezljive bolezni tularemije ali zajčje mrzlice. Večina je povezanih z intenzivnejšim prašenjem ob košnji in spravilu sena. Primeri se zaenkrat pojavljajo na območju Sorškega polja, so zapisali na Nacionalnem inštitutu za varovanje zdravja.

Pet slovenskih kozorogov iz ZOO Ljubljana izpustili v naravo

12. 07. 2024 15.33

Pet slovenskih kozorogov – Perun, Maja, Vesna, Živa in Zarja – je ograde v ljubljanskem ZOO zamenjalo za prostranost avstrijskih Visokih Tur. V naravo so izpustili 11 kozorogov iz treh evropskih živalskih vrtov. V ZOO Ljubljana so izpust ocenili za nepozaben in čustven dogodek. "Ena izmed najpomembnejših nalog sodobnih živalskih vrtov je ohranjanje zdrave in genetsko dovolj pestre populacije posameznih ogroženih živalskih vrst, da lahko v primeru potreb za vračanje živali v naravo, to v okviru naravovarstvenih projektov tudi izvedemo," so poudarili.

Kako je CIA med covidom s širjenjem teorij zarote mešala štrene Kitajski

27. 06. 2024 15.15

Časi covida so bili resnično nenavadni. S seboj niso prinesli le zdravstvene krize, ampak geopolitična preigravanja velesil. V pri vrsti: Kitajska, ki še danes ne želi pojasniti, kakšno vlogo je odigrala pri izbruhu in (ne)zajezitvi širjenja virusa v začetku pandemije; in ZDA, ki so s prstom kazale na Kitajsko in jo skušale diskreditirati, potem ko jim Kitajska ni ostala dolžna s svojimi obtožbami.

Naše zdravje po covidu-19: zakaj je vse več bolnih in več smrti?

18. 06. 2024 14.59

Smo po pandemiji covida pogosteje bolni? Kaj pravijo statistike umrlih? Če odprete družbena omrežja, boste hitro naleteli na teorije, da je po covidu vse več bolnih in mrtvih. Strokovnjaki imajo nekaj pojasnil, kaj se pravzaprav dogaja.

Ošpice se širijo tudi po Balkanu

30. 05. 2024 20.46

Iz Dubrovnika poročajo o več primerih okužbe z ošpicami, pristojne pa skrbi, da se bo ponovila epidemija iz leta 2018. Takrat so ošpice zajele območje južne Hrvaške, Bosne in Srbije, nekaj ljudi pa je umrlo. Nekoč že praktično izkoreninjena bolezen se vrača, ker na jugu Hrvaške nimajo dovolj visoke stopnje precepljenosti. Zdravniško osebje iz južnih županij se zato pripravlja na morebiten novi izbruh te zelo nalezljive bolezni.

Že več kot 1000 primerov oslovskega kašlja: zakaj takšen izbruh?

10. 05. 2024 10.31

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje so v letošnjem letu v Sloveniji potrdili že 1164 primerov oslovskega kašlja. Večje izbruhe te bolezni beležijo tudi v drugih evropskih državah. Kot poudarjajo na NIJZ, je za obvladovanje oslovskega kašlja ključno vzdrževanje visoke precepljenosti otrok in mladostnikov, zelo priporočljivo pa je tudi cepljenje za nosečnice.

ZDA začele graditi pomol za dostavo pomoči v Gazo

25. 04. 2024 07.37

Humanitarnih dejavnosti ne moremo soditi po štetju tovornjakov, je v sredo na vnovičnem zasedanju Varnostnega sveta ZN o humanitarnem položaju v Gazi dejala višja koordinatorka za humanitarne zadeve in obnovo Gaze Sigrid Kaag in pozvala k spremembi paradigme, da se res dostavi pomoč v skladu s potrebami. V začetku maja naj bi sicer odprli pomol za dostavo pomoči v Gazo. Graditi ga je začela ameriška vojska, po njem pa bodo povečali dostavo humanitarne pomoči prebivalcem opustošene Gaze, je potrdil tiskovni predstavnik Pentagona.

Usodne posledice necepljenja: bolezen ju je za vedno zaznamovala

19. 04. 2024 19.21

Tri leta in pol je bila stara Kristina Ražman, ko je hudo zbolela za noricami. A šele čez pet let so ugotovili, da so ravno norice vzrok za njeno skoraj 70-odstotno okvaro sluha, ki jo spremlja že celo življenje. Številne bolezni, kot so davica, rdečke, tetanus in ošpice se danes v Sloveniji ne pojavljajo več ali pa posameznike redko prizadenejo. In kako smo to dosegli? Nič drugače kot s cepljenjem. Letos mineva 50 let, odkar je Svetovna zdravstvena organizacija sprejela razširjeni program cepljenja.