najtoplejši

Copernicus razkriva: marec 2025 najtoplejši v zgodovini Evrope

08. 04. 2025 07.43

Letošnji marec je bil po podatkih službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus drugi najtoplejši marec doslej. Povprečna globalna temperatura zraka je dosegla 14,06 stopinje Celzija, kar je 0,65 stopinje nad marčnim povprečjem v obdobju 1991–2020. V Evropi je bil letošnji marec najtoplejši marec v zgodovini.

Letošnji februar tretji najtoplejši doslej

06. 03. 2025 08.20

Letošnji februar je bil po podatkih službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus tretji najtoplejši februar doslej. Povprečna globalna temperatura zraka je dosegla 13,36 stopinje Celzija, kar je 0,63 stopinje nad februarskim povprečjem v obdobju 1991–2020. V Evropi je februar precej odstopal od najtoplejših mesecev.

V četrtek nas čaka verjetno najhladnejše jutro te zime, nato bo vsak dan topleje

18. 02. 2025 10.38

Pred nami je obdobje suhega, a precej hladnega vremena – kot se za zimski čas tudi spodobi. Noči in jutra bodo precej hladna, s temperaturami pod lediščem. Na Primorskem se bo okrepila burja, ki bo do srede zvečer večinoma ponehala. Sicer pa bo večinoma suho in sončno vreme.

Najtoplejši januar doslej: 0,79 stopinje nad povprečjem

06. 02. 2025 06.28

Letošnji januar je bil po podatkih službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus najtoplejši januar doslej. Povprečna globalna temperatura zraka je dosegla 13,23 stopinje Celzija, kar je 0,79 stopinje nad januarskim povprečjem v obdobju 1991-2020. V Evropi je bil januar drugi najtoplejši prvi mesec leta po januarju 2010.

Sredi januarja 'poletna' nevihta in skoraj 20 stopinj

29. 01. 2025 13.13

V Sloveniji so ob pestrem prehodu hladne fronte v torek zabeležili tudi nekaj temperaturnih rekordov. Predvsem v vzhodni polovici države se je ob jugozahodniku močno segrelo, tako da se je temperatura ponekod približala celo 20 stopinjam Celzija, je na družbenih omrežjih objavila Agencija RS za okolje (Arso).

Leto zaskrbljujočih rekordov: prebili neslavno mejo, pri nas za kar pol stopinje topleje

18. 01. 2025 06.00

Že deseto leto zapored lahko znova ponovimo, da je za nami najtoplejše zabeleženo leto. Za nami je globalno leto vremenskih presežkov, rekordov tako na regionalni kot na globalni ravni, leto 2024 opisujejo klimatologi. Prvič smo prebili neslavno mejo 1,5 stopinje Celzija nad predindustrijsko dobo in s takšnim tempom se bomo do leta 2050 že približali naslednjemu mejniku dveh stopinj Celzija, svarijo klimatologi. Povprečna temperatura zraka je na ravni države znašala okoli 11,3 stopinje, kar je pol stopinje več kot leto prej. Za lažjo predstavo, kaj to pomeni, pa ponazoritev: kraji na 500 metrih so imeli letos podobne temperaturne razmere kot lansko leto kraji na 400 metrih nadmorske višine.

Lani globalna temperatura prvič za več kot 1,5 stopinje presegla predindustrijsko raven

10. 01. 2025 07.06

Leto 2024 je bilo najtoplejše v zgodovini meritev, povprečna globalna temperatura zraka pa je prvič za več kot 1,5 stopinje Celzija presegla predindustrijsko raven, so sporočili iz službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus. Glavni razlog za ekstremne temperature so izpusti toplogrednih plinov. Prilagajanje na podnebne spremembe ni več izbira, ampak je nuja, je ob tem povedal direktor EU Copernicus Carlo Buontempo. Da je nujno ukrepati, se je strinjal tudi Mauro Facchini z Evropske komisije.

December 2024 je bil toplejši in bolj sončen kot običajno

09. 01. 2025 14.49

Po delnih in še ne povsem preverjenih podatkih je bil lanski december toplejši od povprečja, podpovprečno namočen in bolj osončen kot običajno, poroča Agencija za okolje. Od leta 1950 se sicer uvršča na 20 mesto najtoplejših decembrov.

Petek bo vetroven in topel, v soboto prihaja hladna fronta

26. 09. 2024 11.28

Z močnimi jugozahodnimi vetrovi k nam doteka topel in zelo vlažen zrak, ki ob dviganju ob gorskih pregrad prinaša dež. Največ padavin bo do petka zvečer padlo v Posočju. Najmočnejši sunki vetra lahko takrat na izpostavljenih mestih presežejo hitrost 70 kilometrov na uro. V soboto dopoldne se pričakuje prehod hladne fronte od severa, ki bo predvidoma prinesla nekaj dežja večjemu delu Slovenije. Od nedelje naprej pa kaže na večinoma suho in hladnejše vreme.

Na Primorskem do 38 stopinj Celzija, prižgali oranžno opozorilo

09. 08. 2024 18.00

Pred vrati je nov vročinski val, ki bi lahko tudi podrl avgustovski temperaturni rekord. Na agenciji za okolje sicer najvišje temperature napovedujejo za Primorsko, in sicer od 34 do 38 stopinj Celzija, drugod po Sloveniji pa od 31 do 35 stopinj Celzija. V pesti vročine bo velik del Evrope.

Vročina se bo stopnjevala: blizu bomo temperaturnemu rekordu

07. 08. 2024 19.25

Vročino bodo ponekod po Sloveniji prekinile nevihte, potem pa se bo vrnila, še okrepljena, še bolj peklenska. Prihaja avgustovski vročinski val, ki bo v večjem delu Slovenije prinesel temperature nad 35 stopinj Celzija, lokalno celo blizu 40 stopinj, kar je povsem blizu slovenskega temperaturnega rekorda. Po napovedih bo zelo izrazit. Že prejšnji mesec je bil rekordno topel. Bo tudi avgust in s tem celo letošnje poletje rekordno?

Bliža se avgustovski vročinski val, pred tem še pestro nevihtno dogajanje

06. 08. 2024 11.05

Po krajši osvežitvi, katere so bili nekateri deli države deležni med vikendom, vročina tudi v avgustu, kot kaže, ne bo popustila. Po najbolj vročem juliju v zgodovini meritev, se nam obeta tudi prvi avgustovski vročinski val, napovedujejo na Agenciji za okolje (ARSO). Pred tem nas v sredo čaka še pestro nevihtno dogajanje, največ težav bi zopet lahko povzročali močnejši sunki vetra in nalivi.

Kakšno bo poletje? Nadpovprečne temperature, predvidoma manj dežja

01. 06. 2024 07.31

Po zelo mokrem in nekoliko nadpovprečno toplem maju se začenja meteorološko poletje. V prvem poletnem tednu se obetajo plohe in nevihte, ki so bile skoraj vsak dan tudi maja, pravi meteorolog na Arsu Anže Medved. Dolgoročne napovedi za junij, julij in avgust pa kažejo, da bodo temperature nekoliko nadpovprečne.

'Ekstremni vročinski stres je enakovreden občutku temperature nad 46 stopinj Celzija'

22. 04. 2024 10.57

V Evropi smo lani doživeli rekordno število ekstremnih vročinskih stresov, sta ob dnevu Zemlje objavila Kopernikov center za klimatske spremembe, ki deluje pod okriljem EU, in Svetovna meteorološka organizacija (WMO). Ti pojavi povzročajo milijardne škode in prizadenejo več milijonov ljudi. Še posebej nevarni so njihovi vplivi na zdravje ljudi.

'Narava in naša prihodnost se ne rešujeta na sodiščih'

13. 04. 2024 07.00

Svet je zabeležil nov neslavni temperaturni rekord – marec je postal najbolj vroč mesec v zgodovini meritev. Postal je tudi že deseti zaporedni mesec z rekordnimi temperaturami. Alarmantni podatki se nadaljujejo v aprilu – v Sloveniji je tako v nedeljo padel spomladanski temperaturni rekord z izmerjenimi 30 stopinjami Celzija. Posledice pa niso le v naravi – Španija se s sušo bori že od januarja – ampak tudi na zdravju ljudi. Za kar pa bi lahko po precedenčni razsodbi Evropskega sodišča za človekove pravice v prihodnje odgovarjale tudi države, ki ne storijo dovolj v boju proti podnebnim spremembam. V eni od tožb se je že znašla tudi Slovenija.

Ob nastopu meteorološke pomladi nadaljevanje za ta čas pretoplega vremena

01. 03. 2024 06.51

Z marcem vstopamo v meteorološko pomlad, ki bo sledila nadpovprečno topli zimi. Kot je pojasnil meteorolog Brane Gregorčič z Agencije RS za okolje (Arso), podatki zaenkrat nakazujejo nadaljevanje za ta čas pretoplega vremena, ni pa izključena ohladitev sredi prihodnjega tedna.

Visoke temperature bodo še vztrajale, na zahodu močnejše padavine

19. 02. 2024 13.59

Letošnji februar bodo, kot kaže, zaznamovale visoke temperature. Že prva polovica meseca je bila v večjem delu države rekordno topla, nič kaj zimske temperature pa nas bodo po nižinah spremljale tudi v prihodnjih dneh. V četrtek in petek bodo predvsem zahodno polovico Slovenije zajele močnejše padavine, v visokogorju bo snežilo.

Prvič 12 mesecev s temperaturami nad 'magično' stopinjo in pol

08. 02. 2024 09.41

Znanstveniki so zaskrbljeni. Povprečna globalna temperatura januarja je namreč prestopila 'magično' mejo 1,5 stopinje Celzije. Zemlja je prvič v zgodovini preživela 12 mesecev s temperaturami, ki so bile za 1,5 stopinje Celzija višje kot v predindustrijskem obdobju, je sporočila služba EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus (C3S). To si je svet zadal v Parizu, ko so se države zavezale, da bomo omejili dvig globalne povprečne temperature na 1,5 stopinje Celzija glede na predindustrijsko dobo. Če bomo namreč presegli to mejo, svet čakajo katastrofalne posledice, napovedujejo znanstveniki.

Ekstremne temperature v Avstraliji, skoraj do 50 stopinj Celzija

21. 01. 2024 09.55

Medtem ko so se pri nas temperature spustile krepko pod ničlo, pa v deželi tam spodaj beležijo intenziven vročinski val. Nekatere dele Avstralije so namreč zajele visoke temperature, skoraj do 50 stopinj Celzija.

Kaj imata skupnega uspeh Taylor Swift in globalno segrevanje?

20. 01. 2024 07.14

Marec 2023. V ZDA so se pripravljali na recesijo, delniški trgi so se krčili, domača potrošnja je padala. 17. marca oziroma štiri dni po najnižjih borznih indeksih je svojo turnejo "Eras Tour" začela Taylor Swift. Kot bi nekdo obrnil stikalo. Američani so začeli zapravljati, borze so zaživele, gospodarstvo je bilo v konjunkturi. Je nepričakovan vzpon ameriške ekonomije le naključje? Ekonomisti že imajo ime – učinek Taylor Swift. Kako sta torej povezana glasbenica, ki je na lestvicah prehitela Elvisa Presleyja, in rekordno toplo leto? Tako, da ju je z običajnimi znanstvenimi pristopi zelo težko pojasniti.

Nas čaka najtoplejše silvestrovo v zgodovini meritev na Slovenskem?

30. 12. 2023 19.45

Odštevamo ure do vstopa v novo leto – leto 2024. In zdaj je že jasno: če boste silvestrovali na prostem, pripravite dežnike. Oblačno bo, deževalo bo in pihal bo jugozahodni veter. A mraza po nižinah ne bo - nedeljski večer se bo, kot vse kaže, uvrstil v sam vrh najtoplejših silvestrovih v zgodovini meritev.

Desetletja nazaj sneg do kolen, letos nadpovprečno topel božič

17. 12. 2023 17.56

Božič se vztrajno približuje, prihodnji teden pa se začenja še koledarska zima. Kakšne temperature nam bo prinesla za konec leta? Bo po 16 letih v Sloveniji božič končno spet bel? Po trenutnih napovedih ne bo. Namesto zasneženih in mrzlih praznikov nas čaka vremenski obrat. Temperature naj bi bile celo nadpovprečno visoke. Povsem drugače kot zima in prazniki desetletja nazaj.

Plaz, poplave, bombe ... Pa tudi kava in diamant

12. 11. 2023 07.31

Na Gazo že en mesec padajo bombe, umrlo je več kot 10 tisoč ljudi. Pri nas je koalicija zakrpala razpoke, rekonstrukcije vlade ne bo. Zakon o obnovi po avgustovski ujmi je skorajda pripravljen, v Strugah so izvedeli, da se bodo morali seliti, vreme pa je znova kazalo zobe. Narava nas je tudi razvajala, tokrat z žareče rdečim nebom. Izvedeli smo tudi, koliko je lahko vredna kava.

Letošnji oktober najtoplejši v zgodovini meritev

08. 11. 2023 09.52

Letošnji oktober je bil najtoplejši v zgodovini meritev, je objavila služba EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus (C3S). Ob tem je ocenila, da bo tudi letošnje leto verjetno najtoplejše v zgodovini, saj je najtoplejši oktober sledil najtoplejšemu septembru in poletju z rekordnimi temperaturami v številnih državah.

Na obzorju nove nevihte z močnimi nalivi in sunki vetra

23. 10. 2023 12.42

Čeprav se je nov teden vremensko začel obetavno, pa bo nadaljevanje precej bolj dinamično. Do konca meseca nas bo namreč prešlo več padavinskih pasov, ob katerih bo predvsem na zahodu in jugu Slovenije padla večja količina dežja. Že v torek nas tako čaka prehod fronte. Ta prinaša posamezne nevihte, ki lahko postrežejo tudi z močnimi nalivi in sunki vetra. A kljub pogostim padavinam pa tudi ta teden ne bomo videli večjih temperaturnih sprememb.

September najtoplejši doslej: 'To ni fantastična vremenska statistika'

06. 10. 2023 08.40

Po rekordno vročem poletju se je neobičajno toplo vreme nadaljevalo tudi v septembru. Po podatkih evropske službe za spremljanje podnebnih sprememb je bil letošnji september najtoplejši, odkar zbirajo podatke. Povsem verjetno je, da bo tudi letošnje leto najtoplejše v zgodovini meritev.

Drugi najtoplejši september po letu 1950, oktobra skoraj 30 stopinj Celzija

04. 10. 2023 12.59

Minuli september je bil na ravni države po zdajšnjih še ne povsem dokončnih podatkih Agencije RS za okolje (Arso) drugi najtoplejši od leta 1950. Malenkost toplejši od letošnjega je bil le september 2011. Toplo vreme se nadaljuje tudi v oktobru. V torek so v Novem mestu namerili 29 stopinj Celzija, kar je oktobrski rekord za to mesto.

Osupljivi prizori, iskanje migrantov na meji in vonj po bencinu

30. 09. 2023 17.42

Še en teden je za nami, zaznamovala ga je migrantska kriza, ki je postala eno najpomembnejših političnih vprašanj tako v Sloveniji kot v Evropi. Naš fotograf je na meji spremljal, kaj se dogaja na terenu, in videl, da je schengen le beseda na papirju. Tudi tokrat ne moremo mimo podnebnih sprememb: nanje nas opominja "vesoljni potop" na eni in peklenski vročinski val na drugi strani sveta, kjer se poletje sploh še ni začelo. Družili smo se tudi z vozniki relija.

V Franciji, Nemčiji in Avstriji najtoplejši september doslej

29. 09. 2023 15.58

V Franciji, Nemčiji in Avstriji ugotavljajo najtoplejši september od začetka meritev. V vseh državah je bil letošnji september za več kot tri stopinje Celzija toplejši od referenčnega obdobja med letoma 1991 in 2020. Meteorologi v državah pa ob tem opozarjajo na posledice podnebnih sprememb.

Slovo poletja: rekordno namočeno, nevihtno in vroče

23. 09. 2023 07.25

Letos se je prvič doslej zgodilo, da je bilo poletje hkrati nadpovprečno toplo in rekordno namočeno, je ob koncu letošnjega poletja povedal klimatolog Gregor Vertačnik. Izstopalo je tudi po velikem številu neurij v razmeroma kratkem času. V soboto se začenja koledarska jesen, ki po deževnem začetku še obeta lepše vreme.