najrevnejše države

Stanovanjske razmere se stabilizirajo, a najrevnejši so v stiski

18. 01. 2025 07.00

Nominalne cene novih in starih prebivališč v Evropski uniji so, odkar od leta 2005 Eurostat nudi harmonizirane primerljive podatke, zrastle za okrog 74 odstotkov. Ti podatki ne upoštevajo naraščajoče kupne moči Evropejcev, a k temu še pridemo. V Sloveniji je povišanje podobno: od leta 2007 so narastle za več kot 50 odstotkov, kar nas lahko skrbi.

Razvite države zadovoljne, države v razvoju pa: 'Dogovor je za nas žaljivka'

24. 11. 2024 12.30

Številni voditelji, med njimi ZDA, EU in več evropskih držav, so pozdravili dogovor o novem cilju finančne pomoči za države v razvoju, dosežen na podnebni konferenci ZN v Bakuju (COP29). Države v razvoju in okoljski aktivisti pa so do dogovora kritični, saj menijo, da ne gre dovolj daleč, obljubljeni znesek pa da je premajhen.

Maduro premaknil začetek božičnih praznikov v Venezueli na 1. oktober

04. 09. 2024 10.12

Venezuelski predsednik Nicolas Maduro je v ponedeljek razglasil, da se bodo "v znak hvaležnosti venezuelskemu ljudstvu" božični prazniki letos začeli 1. oktobra. Edini realen učinek bodo sicer božični okraski na javnih površinah. Po mnenju številnih gre za poskus Madura, da bi ob polemikah glede nedavnih volitev preusmeril pozornost javnosti.

Komu zvoni? Strah pred politično desnico in porazi levice

21. 10. 2023 09.03

Zadnja leta naj bi se v Evropi znova spopadali z vzponom desnega populizma. Desni populizem je predstavljen kot tujek, kot nekaj nenaravnega in nesprejemljivega, nekaj, kar ruši obstoječo politično-ekonomsko ureditev. Zmaga Fica na Slovaškem, ponovna zmaga PiS-a na Poljskem (čeprav najverjetneje ne bodo mogli oblikovati vlade) v zadnjem mesecu govorita tej tezi v prid.

Voditelji v New Yorku: reforma ali razpad, ker 'svet razpada po šivih'

19. 09. 2023 19.27

Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je ob začetku splošne razprave svetovnih voditeljev na 78. zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov posvaril, da je svet vse bolj razdeljen, zaradi česar ne bo mogoče reševati problemov, ki zadevajo vse. Dejal je, da se povečujejo razlike med gospodarskimi in vojaškimi silami, med vzhodom in zahodom ter med bogatimi in državami v razvoju. Ameriški predsednik Joe Biden je na razpravi zagotovil, da si ZDA ne želijo spora s Kitajsko: "Prizadevamo si odgovorno upravljati tekmovanje med državama, da ne bi preraslo v konflikt." Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je v svojem nagovoru ostro kritiziral Rusijo.

Globalni razvoj se res spreminja, a še zdaleč ne doživlja 'dolge, počasne smrti'

09. 09. 2023 17.11

Ameriška študenta David Oks in Henry Williams sta za revijo American Affairs lani spisala razvpito kritiko obstoječega "modela" globalnega ekonomskega razvoja z naslovom "The Long, Slow Death of Global Development". Pred kratkim je članek viralno in s pričakovano politično nagnjenostjo zakrožil po socialnih omrežjih. Oks in Williams mestoma naredita zanimive poante glede prezgodnje deindustrializacije, zato je članek vredno prebrati. A ker zakrivita kopico napačnih implikacij in trditev, je vredno članek kritično umestiti v širši kontekst.

Francija evakuira svoje državljane iz Nigra, nekatere države Sahela podpirajo upornike

01. 08. 2023 12.53

Francija se pripravlja na evakuacijo svojih državljanov iz Nigra, potem ko je zaradi državnega udara ta zahodnoafriška država zašla v ostro politično krizo, ki je polarizirala sosednje države v regiji. Sporočili so, da bodo evakuirali vse francoske in evropske državljane zaradi ostrih razmer v Niameyju. Za potezo se odloča tudi vse več drugih evropskih držav.

CIA: ruski obveščevalci ošabni in predrzni, Putin preveč prepričan vase

27. 02. 2023 08.45

Medtem ko vojna v Ukrajini vstopa v drugo leto, svet analizira in ocenjuje, kaj čaka napadeno državo. Razmere je v nedeljskem intervjuju komentiral tudi direktor CIE, ki meni, da je "Putin preveč prepričan v sposobnosti svoje vojske", saj da si ne bo mogel pokoriti Ukrajine. Komentiral je tudi odnose s Kitajsko in možnosti dobave F-16 Ukrajini.

Med nosečnostjo ali porodom vsaki dve minuti umre ena ženska

23. 02. 2023 10.06

Po svetu med nosečnostjo ali porodom vsaki dve minuti umre ena ženska, kaže poročilo agencij Združenih narodov. Dokument razkriva zaskrbljujoče nazadovanje na področju zdravja žensk v zadnjih letih, saj je v skoraj vseh regijah po svetu umrlo več ali pa enako število nosečnic in porodnic kot v obdobju med letoma 2000 in 2015.

Lula ob obisku ZDA: Nihče ni lastnik drevesa, ki je tam že 300 let

11. 02. 2023 09.26

Ameriški in brazilski predsednik sta se v kratki izjavi pred pogovori v Beli hiši zavzela za obrambo demokracije v obeh državah in po svetu ter delila izkušnje z napadi privržencev desničarskih bivših predsednikov na ustanove v obeh državah. Lula je obljubil še, da bodo do leta 2030 prenehali s sečnjo pragozda v Amazoniji.

Neverjetno bogatenje odstotka najpremožnejših

16. 01. 2023 10.58

Tudi letos je Oxfam ob robu srečanja elit v Davosu objavil podatke o premoženju najpremožnejših. Če smo bili doslej vajeni, da je odstotek najbogatejših v žep spravil toliko kot preostalih 99 odstotkov, je tokrat drugače: Zaslužili so skoraj dvakrat toliko kot preostala raja. Hkrati se je prvič v 25 letih povečala ekstremna revščina. Rešitev so višji davki za najbogatejše, menijo v Oxfamu. Dodali so primer: Medtem ko je Elon Musk plačeval davke po triodstotni stopnji, jih je prodajalka v Ugandi, ki mesečno zasluži vsega 74 evrov, po 40-odstotni.

V Kijevu zaradi izpadov elektrike narašča število smrtnih prometnih nesreč

29. 11. 2022 17.55

Ukrajina se po številnih napadih še vedno sooča z daljšimi izpadi elektrike. A ti nevarnosti ne predstavljajo le zaradi ledenega mraza zime, ki se vse bolj zažira v ukrajinske domove. Nevarnost predstavljajo namreč tudi za varnost na cestah. Zaradi izpadov se namreč veča tudi število smrtnih nesreč na cestah, so sporočili ukrajinski uradniki. ZDA so medtem Ukrajini obljubile, da jim bodo z okoli 51 milijoni evrov pomagale pri nabavi opreme za elektroenergetsko omrežje. Nemški pravosodni minister Marco Buschmann pa je dejal, da je "sistematično uničevanje" infrastrukture za ogrevanje in oskrbo z električno energijo v Ukrajini tik pred najhladnejšimi meseci v letu "strašen vojni zločin".

Pasti cenovne kapice na plin

26. 10. 2022 10.16

Visoke temperature in skoraj polni plinski terminali vztrajno znižujejo cene plina na trgih. Toda iluzorno bi bilo pričakovati, da bi takšne razmere vztrajale, meni ekonomist Rok Spruk in opozarja pred pretiranimi pričakovanji, povezanimi z omejevanjem cen plina s cenovnimi kapicami, saj se to lahko vrne kot bumerang v obliki še višje inflacije in večje neenakosti med revnimi in bogatimi.

'Lakota je pred vrati in danes smo deležni zadnjega opozorila'

08. 09. 2022 10.26

Zaradi izjemne lakote je v Somaliji umrlo že veliko ljudi, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija. Več kot 7,1 milijona ljudi, kar predstavlja približno polovico prebivalstva Somalije, potrebuje pomoč. Eden od petih otrok v državi se bo do oktobra soočil s smrtonosnimi oblikami podhranjenosti, če se trenutne razmere ne bodo spremenile. Težave z lakoto pestijo tudi njeni sosedi Etiopijo in Kenijo.

Poplave terjale več kot tisoč žrtev v Pakistanu

08. 09. 2022 08.53

Pakistan se sooča s hudo podnebno katastrofo. Državo so namreč prizadeli zgodovinski nalivi in poplave. Ekstremne vremenske razmere so terjale več kot 1300 žrtev in prizadele več kot 33 milijonov ljudi. Zasluge za tako korenite podnebne spremembe gredo toplogrednim plinom, ki jih povzroča nihče drug kot človek.

Katastrofa za katastrofo: presušeni zemlji Azije zdaj grozi 'utopitev'

31. 08. 2022 10.17

Neprizanesljivi udarci poplav, suše, tropskih neviht in vročinskih valov so udarili tudi po Aziji. Medtem ko se Pakistan utaplja v poplavah "svetopisemskih razsežnosti", ki so prekrile kar tretjino države, Kitajska beleži rekordno visoke temperature, ki so v središču države sprožile obsežne požare ter izsušile številne reke. Najhujši vročinski val, ki ga je ta država zabeležila doslej, se sicer ob napovedanem deževju končuje, vendar pa težave in nevarnosti ostajajo.

Ukrajina preprečila domneven poskus atentata na obrambnega ministra

08. 08. 2022 12.58

Ukrajinska obveščevalna služba SBU je sporočila, da je aretirala domnevna ruska agenta, ki naj bi načrtovala atentat na obrambnega ministra Oleksija Reznikova in vodjo vojaške obveščevalne službe Kirila Budanova. V pokrajini Doneck na vzhodu Ukrajine se v bližini mest Bahmut in Avdijivka nadaljujejo srditi spopadi med ukrajinskimi in ruskimi silami. Ruske sile na tem območju dnevno izstrelijo več deset tisoč granat, poročajo ukrajinske oblasti. Na jugu države je ukrajinska vojska ponoči znova raketirala strateško pomemben most čez reko Dneper v mestu Herson, Rusija pa sprožila omejene kopenske napade proti mestu Nikolajev. Vodja proruske lokalne uprave v ukrajinski regiji Zaporožje Jevgenij Balicki pa je podpisal odredbo za izvedbo referenduma o priključitvi te regije Rusiji. Regija Zaporožje je sicer v zadnjih dneh v središču pozornosti, saj se sprti strani medsebojno obtožujeta obstreljevanja tamkajšnje največje jedrske elektrarne v Evropi.

'Pohlep je grotesken, vlade naj dobičke obdavčijo'

04. 08. 2022 07.46

Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je kritiziral naftna in plinska podjetja po svetu, ki kujejo velike dobičke zaradi krize z visokimi cenami energentov. Dejal je, da je njihov pohlep naravnost grotesken, vlade pa je pozval, naj dobičke obdavčijo.

Ladja z ukrajinsko koruzo prestala inšpekcijski nadzor

03. 08. 2022 09.16

Prva ladja z žitom, ki je zapustila Ukrajino po ruski invaziji, je v torek prispela v turško Bosporsko ožino. Ladjo Razoni, ki prevaža 26.000 ton koruze, so pregledali uradniki iz Rusije, Ukrajine, Turčije in Združenih narodov. Zgodaj popoldne so turške oblasti sporočile, da je ladja prestala inšpekcijski pregled v turškem Istanbulu. Ladja, ki pluje pod zastavo Sierre Leone, je sicer namenjena v libanonski Tripoli.

Iz Ukrajine krenila prva ladja: v smeri Libanona pluje koruza, ne pšenica

01. 08. 2022 08.52

V ukrajinskih pristaniščih že mesece stoji kar 22 milijonov ton žita. Iz Odese je zdaj končno izplula prva ladja z ukrajinskim žitom v skladu z dogovorom, ki sta ga pred dobrim tednom dni ob posredovanju ZN in Turčije podpisali Rusija in Ukrajina. Čeprav so tuje tiskovne agencije sprva poročale, da je tovorna ladja Razoni naložena s pšenico, je na njej očitno koruza. Ladja je preko Črnega morja odplula v smeri Libanona, je sporočilo turško obrambno ministrstvo. Izplutje prve ladje so pozdravili tako Združeni narodi kot Ukrajina in Rusija.

V Istanbulu odprli center za nadzor izvoza žita po Črnem morju

27. 07. 2022 06.11

V Istanbulu so Združeni narodi skupaj z Rusijo in Ukrajino odprli skupni center za poveljevanje in nadzor, ki bo usklajeval izvoz žita po Črnem morju. Glavna naloga bo spremljanje varne plovbe ukrajinskih ladij z žitom po ustaljenih poteh in nadzor nad tovorom, da bi preprečili prevažanje orožja. Ukrajinske oblasti so medtem sporočile, da so v treh črnomorskih pristaniščih že pričeli z delom, da bi obnovili izvoz žita.

V Istanbulu bodo odprli center za nadzor izvoza žita po Črnem morju

26. 07. 2022 18.13

Združeni narodi in Turčija bodo v Istanbulu skupaj z Rusijo in Ukrajino odprli skupni center za poveljevanje in nadzor, ki bo usklajeval izvoz žita po Črnem morju. Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan pa se namerava 5. avgusta v ruskem črnomorskem letovišču Soči sestati s svojim ruskim kolegom Vladimirjem Putinom.

WHO: Po omikronu bi lahko v Evropi sledil konec epidemije

23. 01. 2022 18.29

Direktor Svetovne zdravstvene organizacije za Evropo Hans Kluge je dejal, da je pandemija covida-19 z različico omikron vstopila v zaključno fazo. Ta različica bi lahko namreč do marca okužila okoli 60 odstotkov evropske populacije, s tem pa sčasoma novemu koronavirusu prinesla tudi konec. Mednarodna pobuda Covax si medtem želi, da bi se v letu 2022 uspešneje spopadla s pandemijo ter da bi za najrevnejše države zagotovila stalno oskrbo s cepivi.

Vrh voditeljev na COP26: Nove zaveze Indije, Kitajska znova razočarala

01. 11. 2021 14.35

Presenečenje drugega dneva podnebne konference je oznanilo indijskega premierja, ki je podal zavezo, da bo tretja največja onesnaževalka postala podnebno nevtralna do leta 2070. Gre za pomemben korak, ocenjujejo svetovni mediji. Znova pa je razočarala največja onesnaževalka na svetu. Njen predsednik kljub ostrim kritikam glede podnebnega načrta ni prišel v Glasgow, v zgolj pisni izjavi pa ni podal nobene nove zaveze, ki bi vzbujala upanje za naš planet. Kot je izpostavil Attenborough, starešina boja za okolje, nas naša odvisnost od fosilnih goriv potiska čez rob. Poudaril je, da moramo, dokler še imamo čas, sprejeti priložnost in tragedijo spremeniti v zmago, pri tem pa nas naj vodi upanje, in ne strah.

Začel se je svetovni podnebni vrh: 'Lahko ukrepamo ali pa sprejmemo trpljenje in visoko gospodarsko škodo'

31. 10. 2021 14.30

V škotskem Glasgowu se začenja svetovni podnebni vrh. COP26 bo trajal dva tedna, svetovni voditelji pa bodo poskušali najti skupni jezik glede številnih odprtih vprašanj za reševanje podnebne krize. Kot svarijo znanstveniki in okoljski aktivisti, bo, če svet zamudi to zadnjo priložnost, da ustavi globalno segrevanje nad 1,5 stopinje Celzija glede na predindustrijsko dobo, človeštvo priča katastrofalnim posledicam: "Izberemo lahko ukrepanje in podpremo podnebne cilje, da preprečimo vremenske katastrofe v prihodnosti ali pa sprejmemo, da bodo ljudje umirali, družine trpele, vse to pa bo spremljala še večja gospodarska škoda," je bilo slišati ob začetku konference, od katere ima svet visoka pričakovanja.

Ko dostop do zdravstvene oskrbe ni več pravica, ampak privilegij

01. 10. 2021 06.00

Slovenski zdravstveni sistem je unikaten, še najbolj se mu morda približa britanski. Tudi v Veliki Britaniji je pandemija pustila posledice, predvsem izjemno dolge čakalne vrste – na zdravljenje namreč čaka 5,3 milijona Britancev. Čakalne dobe so medtem bistveno krajše na Nizozemskem, kjer marsikateri državljan za zavarovanje sicer plača manj kot Slovenec. Na drugi strani pa so ZDA – edina država razvitega sveta, ki ne zagotavlja univerzalnega zdravstvenega varstva. Milijoni so brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja, vrstijo se bankroti obolelih, cene zdravil in zdravstvenih storitev pa so vrtoglave – višje kot v kateri koli drugi razviti državi.

Slovenski veleposlanik: Situacija v Indiji je izjemno slaba

30. 04. 2021 06.00

Iz Indije poročajo o največjem številu novookuženih do zdaj, ZDA pa so svoje državljane že pozvale, naj državo zapustijo. V Indiji sicer živi okoli 60 Slovencev, ki nameravajo ostati. "Situacija je izjemno slaba," pravi Marjan Cencen, slovenski veleposlanik v Indiji, in dodaja, da je ključna mednarodna pomoč. Spregovoril je tudi o situaciji glede cepiv – Indija je namreč največja proizvajalka na svetu.

Novo milijonsko plačilo dolga najrevnejšim članicam

06. 04. 2021 09.41

Potrjena je tretja tranša plačila najrevnejšim članicam, katere namen je zmanjšanje bremena dolga iz posebnega sklada za zajezitev katastrofe in za olajšanje. Mednarodni denarni sklad bo 28 državam tako izplačal dobrih 200 milijonov evrov. Ta je doslej odobril že dve podobni tranši, če bo denarja dovolj, pa bodo odobrili tudi četrto.

Dirka za cepivo, privilegiranost najbogatejših in 'prvak' v cepljenju Izrael

04. 02. 2021 06.12

Svetovna zdravstvena organizacija je v sredini januarja opozorila, da je bilo v najbogatejših državah cepljenih že 49 milijonov ljudi, v najrevnejših pa 25. Ne 25 milijonov, le 25. Evropsko unijo in Slovenijo kot njeno članico pa medtem skrbijo težave z dobavo cepiv, ki ne poteka po urniku. Cepivo proti covidu-19, ki je glavno orožje proti pandemiji, torej že imamo – a ne vsi in ne dovolj.

EMA: Cepivo Pfizerja ni povezano s smrtnimi primeri po cepljenju

29. 01. 2021 07.34

Evropska agencija za zdravila je objavila novo poročilo o varnosti cepiva Pfizerja in BioNTecha. Kot ugotavljajo, to ni povezano s smrtnimi primeri po cepljenju, pravi tako niso ugotovili stranskih učinkov, ki ne bi bili poznani že prej. Visoko stopnjo učinkovitosti proti prvotnemu sevu novega koronavirusa pa je pokazalo tudi cepivo podjetja Novavax. Medtem so v Bruselju vzpostavili mehanizem, ki omogoča prepoved izvoza cepiv, Madžarska pa je s sklenila dogovor s kitajskim podjetjem Sinopharm o dobavi pet milijonov odmerkov kitajskega cepiva.