najdišča

Z najstarejšim še delujočim dvigalom pri nas smo se spustili 157 metrov pod zemljo
13. 04. 2025 18.30Tradicija industrijskega pridobivanja premoga je v Šaleški dolini dolga že 150 let. Da se v nedrjih te takrat odmaknjene in "nepomembne" doline nahajajo bogate zaloge "črnega zlata" so vedeli že vsaj stoletje prej. Industrijsko pridobivanje premoga pa je za vselej spremenilo tok razvoja doline, njeno podobo, ritem življenja in tamkajšnje ljudi. Pod Šaleško dolino se skriva še okoli 300 milijonov ton premoga, v 150 letih so ga izkopali 266 milijonov ton. A tudi v velenjskem rudniku se zavedajo, da se čas izkoriščanja premoga izteka. Rudarji ga bodo v Velenju odkopavali predvidoma le še do leta 2033.

Je Kazahstan na pragu svetovne prevlade v redkih rudninah?
10. 04. 2025 17.07V osrednji kazahstanski regiji Karaganda naj bi odkrili eno večjih nahajališč redkih zemeljskih elementov. Pod zemljo naj bi se skrivalo skoraj milijonov ton cerija, lantana, neodima in itrija, ki se uporabljajo pri proizvodnji telefonov, fotoaparatov in trdih diskov računalnikov.

V Španiji našli najstarejše kosti človeškega obraza v zahodni Evropi
16. 03. 2025 21.48Raziskovalci so v starodavni jami v Španiji našli fragmente kosti človeškega obraza, ki so po njihovi oceni najstarejši v zahodni Evropi. Fosilizirani ostanki namreč sestavljajo levo lice in zgornjo čeljust odraslega pripadnika izumrle človeške vrste, ki je na Iberskem polotoku živela in izumrla pred 1,1 do 1,4 milijona let.

Med kamni našla izjemno redkega mavričnega morskega polža
12. 02. 2025 20.16Britanka Katie Maggs je med potapljanjem v bližini Cornwalla zagledala posebno morsko bitje mavrične barve. Gre za redko vrsto morskega polža, znanega pod imenom Babakina anadoni.

Bosanske piramide: energetski fenomen ali dobičkonosna prevara?
29. 12. 2024 07.57Trditve Semirja Osmanagića in njegovih somišljenikov o obstoju piramid v kraju Visoko že dlje časa razburjajo stroko. Čeprav so različni strokovnjaki potrdili njegovo odkritje, je večina skeptična, češ da gre za naravne griče, ki so jih oblikovali geološki procesi, kot je erozija. Označujejo ga za prevaranta in psevdoznanstvenika in mu celo očitajo, da sam koplje rove za turistične in dobičkonosne namene. "Kritike ljudi, ki ne samo, da nikoli niso bili v Bosni, pač pa so piramide gledali samo na televiziji in verjamejo v pravljice, da so jih gradili sužnji kot grobnice faraonom, so zame povsem nerelevantne," odgovarja bosanski Indiana Jones. In še: Nihče od mojih kritikov ni strokovnjak za piramide, jaz pa jih preučujem že celo življenje.

Piramide v BiH? 'Kjer so drugi videli hribe, sem jaz videl geometrijo'
28. 12. 2024 10.15Slabih 30 kilometrov pred Sarajevom se nahaja kraj Visoko. V mesto, ki je bilo pred vojno največji izvoznik tekstila in usnja v Jugoslaviji, se vsako leto zgrinja na deset tisoče turistov, med njimi največ Slovencev. Razlog? Da bi si ogledali bosanske piramide, ki naj bi imele zdravilno moč. Medtem ko stroka opozarja, da gre za prevaro in da so hribi povsem naravne geološke formacije, ki se jih človeška roka ni dotaknila, mož, ki jih je odkril, vztraja: ne verjamejo nam, ker na glavo postavljamo vse, kar so nas učili v šolah.

Odkrili 50.000 let stare ostanke malega mamuta
25. 12. 2024 13.07Ruski raziskovalci so na območju Jakutije v Sibiriji odkrili ostanke malega mamuta, ki tehtajo skoraj 200 kilogramov. 50.000 stara najdba je dobila ime Jana po reki v bližini najdišča.

Študent v mehiški džungli po naključju odkril izgubljeno starodavno mesto
29. 10. 2024 17.44Stoletja po tem, ko je izginilo pod krošnjami mehiške džungle, je doktorski študent poskrbel, da je ogromno majevsko mesto ponovno vzniknilo na zemljevidu. V mestu, ki so ga poimenovali Valeriana, so odkrili piramide, zaprte trge, športno igrišče in rezervoar. Zgrajeno naj bi bilo dobro stoletje pred našim štetjem, znanstveniki pa so ga odkrili s pomočjo laserskega kartiranja.

V Novi Gorici uspešno onesposobili 226-kilogramsko letalsko bombo
25. 08. 2024 08.27V Novi Gorici so uspešno onesposobili 226-kilogramsko bombo iz 2. svetovne vojne. Pristojni so s potekom dekativacije zadovoljni. Med drugim so izpostavili tudi odlično sodelovanje slovenske in italijanske strani ter pohvalili prebivalce, ki so upoštevali navodila. Policija v času evakucije ni ugotovila niti enega prekrška.

Madonna bo svoj 66. rojstni dan praznovala v starodavnih Pompejih
15. 08. 2024 11.30Madonna bo svoj 66. rojstni dan praznovala v Italiji. Pevka se že nekaj dni mudi v Portofinu, domnevno kot gostja slavnega dvojca Dolceja in Gabbane. Fotografi so jo ujeli med sprehodom, kjer ji je družbo delal mladi spremljevalec, 28-letni Akeem Morris. Rojstnodnevno slavje bo potekalo v Pompejih, v mestu, ki naj bi bilo zvezdnici zelo pri srcu.

24 novih krajev na seznamu, ki nas opominja, kaj imamo
10. 08. 2024 18.00Sipine, ki so videti kot ogromne bele rjuhe, veličasten nemški grad, nenavadna poslikana afriška vasica in otok, za katerega večina še ni slišala. Vsi so se znašli med 24 novimi vpisi na seznamu svetovne kulturne dediščine. Nam najbližja je jama Vjetrenica v Bosni in Hercegovini.

Peklenska vročina v Grčiji, v enem dnevu izbruhnilo 48 požarov
18. 07. 2024 19.29Vročinski val, ki traja od začetka julija, je v velikem delu Grčije dosegel nov višek. Pristojni so nanj glasno opozarjali, saj je lahko takšna vročina tudi smrtonosna. Olajšanja ni niti ponoči, ko se temperature gibljejo nad 30 stopinjami Celzija.

Bi bili povsem sami na Akropoli? Za 5000 evrov je to mogoče
04. 07. 2024 08.11Akropola v Atenah, ki velja za enega najbolj obiskanih starodavnih spomenikov na svetu, poslej ponuja zasebne obiske za 5000 evrov. Zasebne obiske Akropole so napovedali že lani, kar je sprožilo številne polemike.

Izginili med vročino: v Grčiji pogrešanih več turistov, na Tenerifu iščejo najstnika
19. 06. 2024 15.28Na grških Kikladih poteka iskanje dveh Francozinj in upokojenega namestnika ameriškega šerifa. Vročina, v kateri se je nedavno znašla Grčija, je sicer terjala že pet smrtnih žrtev. Slednje še toliko bolj skrbi grške reševalne službe, ki menijo, da turisti niso ustrezno obveščeni o tveganjih, ki jih predstavlja pohodništvo pri tako visokih temperaturah. "Ampak za pohode v vročini so se odločili sami, človeka ne moreš aretirati zaradi tega, samo upaš lahko, da je dovolj pameten," je dejal poveljnik reševalne službe. Ob tem pa se nadaljuje tudi iskanje najstnika, ki je izginil na španskem Tenerifu.

Neskončno štetje glasov, gost iz Ukrajine in Robert, ki je spoznal magičnega Luko
15. 06. 2024 15.27Volilna nedelja se je zavlekla pozno v noč, preštevanje glasov je potekalo počasi, a naposled smo le dobili rezultate treh posvetovalnih referendumov in devet novih oz. starih evroposlancev, ki nas bodo predstavljali v Bruslju. Obrvi je v tem tednu dvigovala odločitev predsednika vlade, da raje, kot da bi se udeležil mednarodne mirovne konference za Ukrajino, odpotuje na ogled finalne tekme lige NBA v Dallasu ter stiska pesti za slovenskega zvezdnika Luko Dončića. V Grčiji so zaradi vročine zaprli šole, Romunija pa je zaradi suše omejila porabo vode. Z odgovornostjo do sebe, narave in prihodnosti je naša medijska hiša obeležila Zeleni teden, srečali pa smo se tudi z županom Lvova.

Grčija v primežu vročinskega vala, na otokih izginila še dva turista
13. 06. 2024 20.19Petek bo prinesel olajšanje, napovedujejo vremenoslovci tako pri nas kot tudi v Grčiji. Le da bodo pri nas temperature končno začele naraščati, v Grčiji pa padati. Državo je namreč nepričakovano zgodaj zajel vročinski val s temperaturami tudi nad 40 stopinj Celzija. V Atenah so zato v popoldanskih urah zaprli številne znamenitosti, vključno z Akropolo.

Sirena za konec nevarnosti, 250-kilogramsko bombo onesposobili
07. 04. 2024 07.20Pripadniki državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi (NUS) so danes uspešno onesposobili najdeno bombo na gradbišču v mariborski četrti Tezno. Sirena je malo pred 11. uro naznanila konec nevarnosti, zato se lahko ljudje, ki so se zjutraj morali umakniti, vrnejo na svoje domove. Ekipa je svoje delo opravila, tako, kot je treba, je ocenil Darko Zonjič, poveljnik Državne enote za varstvo pred NUS: "Umirjeno, strokovno."

V Solkanu odkrili grobove langobardskih vojščakov
07. 04. 2024 10.29Med gradbenimi deli so na območju nad Kajakaškim centrom v Solkanu odkrili 19 grobov, v katerih so po mnenju arheologov pokopani langobardski vojščaki. Grobišče izvira iz poznorimskega in zgodnjesrednjeveškega obdobja, kar kaže, da je ta del slovenskega ozemlja v zgodnjem srednjem veku sodil v langobardsko kraljestvo.

Bomba v Mariboru: v nedeljo evakuacija vseh v oddaljenosti do 400 metrov
03. 04. 2024 16.27V mariborski četrti Tezno bo v nedeljo dopoldne potekala odstranitev 250 kilogramov težke letalske bombe iz druge svetovne vojne, ki so jo odkrili prejšnji teden na gradbišču na ulici Ledina. Občina poziva vse, ki živijo ali delajo na območju v oddaljenosti do 400 metrov od najdišča, da se tisti dan najkasneje do 8. ure umaknejo.

Pri raziskovanju jame v Posočju odkrili kosti izumrlega jamskega medveda
01. 04. 2024 14.21Jamarska sekcija PD Tolmin je pri raziskovanju še ne odkrite jame v okolici Kambreškega med Tolminom in Kanalom ob Soči naletela na izjemno odkritje. V jami, ki meri nekaj manj kot 300 metrov, so odkrili kosti in zobe jamskega medveda. Prve ugotovitve potrjujejo, da so kosti stare najmanj 27.000 let, njihovo natančno starost pa bodo ugotavljali z nadaljnjimi raziskavami. Kosti živali, ki je izumrla ob vrhuncu zadnje ledene dobe, so našli v vodnem kanalu, zato predvidevajo, da jih je po jami več tisoč let raznašala voda.

'Bomba je ob eksploziji premagala 80 kubičnih metrov materiala'
17. 03. 2024 07.18Pripadniki državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi (NUS) so v Novi Gorici s povzročeno eksplozijo ob 12.14 onesposobili prvo od treh letalskih bomb na območju železniške postaje. 100-kilogramsko bombo so najprej zakopali šest metrov globoko, ob eksploziji pa so njene dele našli na površju. V manj kot uri so nato uspešno deaktivirali še ostali dve in ob 12.54 se je že oglasila sirena za konec nevarnosti. Pristojni so dobre tri ure trajajočo operacijo ocenili kot uspešno in se zahvalili za odlično čezmejno sodelovanje.

7 razlogov, zakaj odpotovati v Peru
29. 02. 2024 09.17Peru je priljubljena destinacija med turisti, popotniki in pohodniki. Obiskati ga je mogoče na različne načine, za polno doživetje pa se je smiselno tja odpraviti s poznavalci.

Kaj je še ostalo nepoškodovanega v Gazi?
21. 01. 2024 07.16Malce več kot 100 dni mineva od začetka konflikta na Bližnjem vzhodu. Več kot 24.000 mrtvih, domovi uničeni, infrastruktura porušena. A ne samo to. Palestinska enklava je bila dom številnim zgodovinsko pomembnim spomenikom, ki so tam stali tisoče ali več let, zdaj pa jih ni več.

Novo Gorico v nedeljo čaka popolna evakuacija okoli najdišča letalske bombe
20. 07. 2023 11.18V Novi Gorici potekajo intenzivne priprave na nedeljsko onesposobitev najdene neeksplodirane letalske bombe v bližini železniške postaje, tik ob mejni črti z Italijo. Gre za zahtevno intervencijo, zato bo pred začetkom vseh dejavnosti članov Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi potrebna evakuacije prebivalcev tako dela Nove Gorice kot Gorice, so sporočili z novogoriške občine.

Počitnice z nizkocenovniki iz letališča Zagreb do 30 % ugodneje!
09. 06. 2023 00.15Ker sta udobje in kakovostna storitev na počitnicah bolj pomembni kot sama pot do destinacije, so na Počitnice.si pripravili noro ugodne počitniške pakete, sestavljene iz nizkocenovnih poletov ter vrhunskih namestitev!

Rovi okoli Ruš: skrivnostne zagonetke, lokalne legende in lov za odgovori
28. 05. 2023 08.00Ko je lani tak čas med Rušani završala novica, da je skupina vztrajnih domačinov po letih iskanja našla vhod v več kot 70 metrov dolg rov, ki je prej veljal za legendo, si prebivalci tega majhnega štajerskega mesteca še mislili niso, kakšna odkritja vse jih čakajo. Ne le rudnik, v katerem naj bi po pripovedih 'staroselcev' kopali zlato, okoli Ruš se očitno skriva še vrsta drugih jam in predorov. V zgolj enem letu so našli še tri, v sodelovanju z lokalnim planinskim društvom pa so jih zdaj prvič predstavili javnosti. Pridružili smo se jim na Pohodu po rovih okoli Ruš.

V morju pri Korčuli odkrili 7000 let stare ostanke naselja
14. 05. 2023 15.19Hrvaški arheologi so prišli do presenetljivega odkritja. Med raziskovanjem potopljenega neolitskega najdišča Soline na otoku Korčula so namreč našli ostanke ceste, ki je potopljeno prazgodovinsko naselbino hvarske kulture povezovala z obalo Korčule.

Kreta – TOP izbira za letošnje počitnice!
31. 01. 2023 00.15Starodavna najdišča, mitološke zgodbe, dih jemajoči sončni zahodi in zabavni večeri v pristnih tavernah ob zvokih sirtakija – to je le nekaj razlogov, zakaj obiskati Kreto.

Kakšne zaklade vse še skriva ptujska Panorama? Rimsko svetišče, terme, vojaški tabor ...
21. 01. 2023 12.45Da se pod ptujskim mestnim gričem Panoramo skriva zakopan pravi rimski kolosej, se že desetletja šušlja med domačini. A resničnost je morda še bolj skrivnostna od legende – arheologi na podlagi zadnjih raziskav sklepajo, da se tam z gotovostjo skriva obsežno rimsko svetišče, le streljaj stran ostaline zgodnjekrščanske cerkve, pa napreden vodovodni sistem, ki je rimsko Petovio oskrboval z vodo iz kar pet kilometrov oddaljenega izvira. Našli so tudi ostanke vile, ki je imela celo svoje terme, z gotovostjo pa potrdili še lokacijo prvega vojaškega tabora, ki ga je obdajalo obzidje s stolpi. In možnosti, kaj vse bodo tam še našli, so skorajda neskončne – velik del Panorame je namreč še neraziskan.

Odkritje slovenskega arheologa: majevski koledar, star več kot 3000 let
09. 01. 2023 10.35Nova študija kaže, da je majevski koledar v resnici mnogo starejši, kot so domnevali. Starodavni koledar morda izvira že iz leta 1100 pred našim štetjem, kar je več stoletij prej, kot je bilo ocenjeno doslej. Za prelomno odkritje, ki je bilo objavljano v reviji Science Advances, je zaslužen slovenski arheolog Ivan Šprajc.