najcenejši

Milijonski aneksi, rekordni dobički?
18. 04. 2025 08.35Serijske podražitve domala vseh velikih infrastrukturnih projektov, vse višje cene materialov in stroškov dela, ob tem pa milijonski dobički največjih slovenskih gradbincev. So razlog zanje tudi aneksi, ki jih z gradbenimi podjetji velikodušno podpisujejo naročniki, država? Kateri projekti imajo največ finančnih aneksov in zakaj?

Več kot 2000 evrov za iPhone? Trumpove carine bi lahko povzročile prav to
06. 04. 2025 07.09Trumpove zajetne carine, ki jih je uvedel za države po vsem svetu, bi lahko drastično spremenile podobo svetovne trgovine, med najbolj prizadetim potrošniškim blagom pa bi lahko bil prav priljubljeni iPhone. Večina mobilnih telefonov ameriškega tehnološkega giganta Apple je namreč izdelana na Kitajskem. Analize kažejo, da bi se telefoni lahko podražili kar za od 30 do 40 odstotkov, če bo podjetje višje stroške preneslo na potrošnike.

Evropske volitve: kako transparentno so kampanje vodile slovenske stranke?
31. 03. 2025 19.31Koliko so za evropske volitve porabile slovenske politične stranke in kako transparentno so vodile svoje kampanje? Povsem brez napak so samo tri stranke, ena pa si je prislužila celo negativno mnenje računskega sodišča, saj je kampanjo zaključila v rdečih številkah. Stroški kampanj so se v primerjavi z volitvami leta 2019 skoraj podvojili.

Rock skupina Kiss napovedala prvi koncert po poslovilni turneji
31. 03. 2025 07.58Ameriška rock skupina Kiss, ki je med drugim znana po skladi I Was Made For Loving You, je 15 mesecev po koncu poslovilne turneje End Of The Road napovedala vrnitev na oder. Rokovski veterani nameravajo novembra nastopiti na dogodku za svoje oboževalce v Las Vegasu, a brez svoje prepoznavne pobarvanosti obrazov in vpadljivih kostumov.

Kopališče Ilirija: je cena – 62,5 milijona evrov – dokončna?
13. 03. 2025 06.0018 aneksov, 9,5 milijona evrov dražji projekt, leto in pol zamude pri gradnji ... To je popotnica novega Kopališča Ilirija. Ponos ljubljanskega župana Zorana Jankovića, kot pravi sam. Po vseh zapletih je novo kopališče v ponedeljek le dobilo uporabno dovoljenje. Odprtje, ki so ga prestavili že večkrat, bo tako v torek, 18. marca. Bo kdo odgovarjal za zamude in podražitve? Pa tudi, če je cena bazena – 62,5 milijona evrov, res dokončna?

Energetika Ljubljana prevzema novo plinsko-parno enoto
11. 03. 2025 14.10Javno podjetje Energetika Ljubljana bo konec meseca prevzela novo plinsko-parno enoto v Termoelektrarni-toplarni (Te-TOL) Moste, je napovedal direktor Energetike Samo Lozej. Gre za pomemben korak k postopnemu razogljičenju proizvodnih virov podjetja, je dodal. Mestno podjetje je objavilo tudi nove cene elektrike za gospodinjstva.

Na robu živčnega zloma zaradi gradbenega dovoljenja
07. 03. 2025 06.00Težave pri pridobivanju gradbenih dovoljenj imajo tudi podjetniki. Za tri projekte, skupno 22 stanovanj, je podjetnik iz Izole čakal na gradbeno dovoljenje na sežanski upravni enoti leto in pol, zaradi tega pa skoraj doživel živčni zlom. Bil je v primežu bank in kupcev stanovanj. Bodo postopki hitrejši, ko bodo prihodnje leto vse upravne enote vključene v sistem eGraditev? Lani je bilo za stanovanjske stavbe izdanih skoraj 2.500 dovoljenj, preverili smo, koliko stane gradbeno dovoljenje in v kateri občini je komunalni prispevek najcenejši?

Pri tem trgovcu so ti izdelki najcenejši
21. 02. 2025 00.15Prišparati pri nakupih je veščina, ki se je lahko naučite! Samo vedeti morate, kje nakupovati. Raziskali smo, kje za manj denarja dobite največ.

V Ljubljani s februarjem dražje komunalne storitve
28. 01. 2025 15.16V Ljubljani bodo 1. februarja začele veljati višje cene oskrbe s pitno vodo in ravnanja z odpadno vodo ter komunalnimi odpadki. Direktor javnega podjetja Voka Snaga David Polutnik je napovedal, da se bodo cene ravnanja s pitno in odpadno vodo za stanovanja povprečno povišale za 9–11 odstotkov, cene ravnanja z odpadki pa za 15–19 odstotkov.

Graditelj prestižnega Schellenburga v finančnih težavah: je zmanjkalo elite?
29. 11. 2024 09.23Leto dni po otvoritvi prestižne ljubljanske soseske se je njen graditelj Jože Anderlič, ki je poskrbel za eno bolj odmnevnih izjav o narodu brez elite, ki je po njegovih besedah le amorfna gmota ljudi, znašel v finančnih težavah. Soseska Schellenburg, kjer so najdražja stanovanja v prestolnici, ni razprodana. Zmanjkalo je elite, ki kupuje draga stanovanja brez posojil, poroča Necenzurirano.

Bi uvedba pokrajin omogočila razcvet slovenskega gospodarstva?
06. 11. 2024 14.56Za izboljšanje gospodarskega okolja v Sloveniji bi bilo treba uvesti regije oz. pokrajine, so prepričani v Klubu slovenskih podjetnikov (SBC). Zato bodo v okviru Strategije SBC 4.0 oblikovali predloge, kako bi te morale delovati in kako bi morale biti razporejene, je na dogodku na Brdu pri Kranju dejal predsednik SBC Joc Pečečnik.

Vgradnja električnih bojlerjev po novem letu le ne bo prepovedana?
05. 11. 2024 13.53Ali vgradnja električnih bojlerjev in grelnih naprav po novem letu ne bo prepovedana? Minister za naravne vire in prostor Jože Novak je pozno popoldne sporočil, da bodo pravilnik o učinkoviti rabi energije popravili. Po velikem ogorčenju javnosti se je torej politika odločila za korak nazaj. K spremembi spornega pravilnika sta najprej pozvali manjši koalicijski stranki, nato je privolilo tudi Gibanje Svoboda.

Energetska politika do 2040: kakšne ukrepe predlaga Mervar?
05. 11. 2024 17.58Prvi mož sistemskega operaterja elektroenergetskega sistema Eles Aleksander Mervar je na strokovni delavnici v Beričevem predstavil predloge za ukrepe energetske politike do leta 2040. Med temi so poleg širitve sončne energije tudi odločitev glede načina nadaljnje rabe jedrske energije ter gradnja dodatnih hidroelektrarn.

Finančni komentar: kralj umetne inteligence
05. 11. 2024 07.00Kralj umetne inteligence, Jensen Huang, je s svojim vodenjem Nvidio postavil na vrh tehnološkega sveta, kjer prevladujejo umetna inteligenca in polprevodniki. Njegove grafične procesne enote so srce številnih aplikacij umetne inteligence, kar podjetje uvršča med pionirje na področju strojnega učenja in upravljanja podatkovnih centrov.

NSi vložila 240 tisočakov, dobila pa le en mandat
31. 10. 2024 19.05Štiri mesece po evropskih volitvah je znano, koliko sredstev so stranke porabile za svoje volilne kampanje. Največ sredstev je vložila zmagovalka SDS, sledita ji Gibanje Svoboda in NSi. Prav NSi je imela glede na porabljena sredstva in dobljen en poslanski sedež v Bruslju najmanj učinkovito kampanjo. Najnižji strošek na poslanca pa je imela SD in s tem tudi najbolj učinkovito kampanjo.

Prepoved vgradnje bojlerjev: boste starega lahko zamenjali za novega?
30. 10. 2024 17.52Z novim letom nas čakajo velike spremembe pri ogrevanju stavb in sanitarne vode. Pravilnik o učinkoviti rabi energije bo namreč s 1. januarjem prepovedoval vgradnjo navadnih bojlerjev in drugih grelnih naprav, kot so IR-paneli in ogrevalne plošče, če te naprave porabljajo elektriko iz javnega omrežja ali iz vira, ki ni obnovljiv vir energije. A pozor: omejitev ne bo veljala le za novogradnje, ampak tudi za energetske prenove stavb in vzdrževanje. Kaj pa če se vam bo pokvaril, ga boste lahko zamenjali za novega?

Najdražja smuka bo v Kranjski Gori, kilometer proge najcenejši v Dolomitih
28. 10. 2024 21.43Še dober mesec nas loči do začetka nove smučarske sezone, in zdaj je že jasno, smučanje bo letos še dražje. Ne le v tujini, cene smučarskih vozovnic so letos poskočile tudi v Sloveniji. Na enem od naših smučišč se je cena dnevne vozovnice za odraslo osebo letos denimo približala že petdesetim evrom. Za večino domačih in tujih smučišč je vozovnice za nekaj evrov manj sicer možno kupiti tudi v predprodaji. Kje pa bodo smučarji za svoj denar letos dobili največ?

Nevladniki želijo ukinitev državnega sekretarja za nacionalni jedrski program
28. 10. 2024 12.28Predstavniki nevladnih organizacij Greenpeace Slovenija, Umanotera ter Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja (PIC) so pozvali k ukinitvi funkcije državnega sekretarja za nacionalni jedrski program, ki jo zaseda Danijel Levičar, ter vzpostavitvi demokratične in vključujoče razprave o energetski prihodnosti Slovenije.

'Zeleni prehod ni zastonj kosilo, so pa stroški obvladljivi'
28. 10. 2024 12.09Velik izziv pri izvedbi zelenega prehoda v EU je komunikacija, saj je dozdajšnje pretirano poudarjanje pozitivnih vidikov tega prehoda privedlo do negativnega odziva v prebivalstvu, je v predavanju na Banki Slovenije ocenil guverner belgijske centralne banke Pierre Wunsch. Velik izziv vidi tudi v tveganjih za konkurenčnost evropske industrije.

Umaknili oznako zaupno: kateri scenarij oskrbe z elektriko je najdražji?
24. 10. 2024 15.31Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je objavilo izsledke analize direktorja Elesa Aleksandra Mervarja, ki je primerjal stroške različnih scenarijev oskrbe z elektriko. Upoštevajoč le investicijske izdatke je najcenejši jedrski scenarij, ob vključitvi stroškov delovanja in vzdrževanja pa scenarij brez jedrske energije po 2043. Analiza je do nedelje nosila oznako zaupnosti.

Nam bo letos topleje za nižjo ceno?
03. 10. 2024 06.00Kurilna sezona se začenja. Kaj lahko pričakujemo, kako drago bo ogrevanje? Je tudi to zimo pričakovati proteste, kot smo jih videli zaradi visokih položnic preteklo sezono? Analizirali smo, s katerim energentom se trenutno najbolj splača ogrevati stanovanje in hišo. So drva še vedno najbolj priljubljen vir ogrevanja? Kako je mogoče privarčevati tudi za 40 odstotkov? In - se nam obetajo podražitve med sezono?

100-milijonska podražitev: Bratuškova bo predstavila ugotovitve revizije
02. 10. 2024 15.52Ministrstvo za infrastrukturo bo predstavilo končno poročilo revizije projekta Nadgradnja železniške postaje Jesenice. Ob predstavitvi načrtovanega projekta nadgradnje železniške postaje Jesenice so se v javnosti namreč pojavili različni pomisleki v zvezi z njegovo ceno in obsegom.

Kakšne bodo nove cene bencina in dizla?
21. 09. 2024 16.18Če vlada ne dvigne dajatev, se vam z obiskom črpalke splača počakati do torka. Obeta se namreč občutno cenejše točenje goriva.

Izvažamo boljše in uvažamo slabše meso
14. 09. 2024 14.54V Sloveniji smo z govedino samozadostni, pa jo kljub temu uvažamo. Direktor zadruge Trebnje–Krka je jasen: izvažamo bolj kakovostno in uvažamo slabše meso. Slovenskemu kupcu je pač še vedno najpomembnejša cena, ne pa toliko kakovost in poreklo mesa. Kakšno meso torej jemo Slovenci? Kdo in kako meso nadzira? Pa tudi, kakšne so cene mesa pri nas in v sosednji Italiji.

Kaj prinaša nov sistem obračuna omrežnine povprečnemu gospodinjstvu?
07. 09. 2024 19.18Po treh neuspešnih poskusih uvedbe novega načina obračunavanja omrežnine za električno energijo, ki so razrahljali tudi odnose med pristojno agencijo in ministrstvom, nas bodo prvega oktobra očitno vendarle udarile nove tarife. Prihodnji teden boste v nabiralnike prejeli brošuro z odgovori na najbolj pereča vprašanja, kot je seveda, ali bo položnica za elektriko za gospodinjstva odslej dražja ali cenejša? Ali bomo morali spremeniti naše navade in kako? Na nogah so gospodarstveniki, ki pričakujejo drastične podražitve in agencijo že mesece pozivajo k prilagoditvi metodologije. Ta pa vsem odjemalcem sporoča: "Vsaj prihodnji dve leti, kolikor traja prehodno obdobje, vam ne bo potrebno storiti še ničesar."

Dars vztraja: turški podjetji pri gradnji tretje razvojne osi ne bosta sodelovali
15. 08. 2024 19.48Dars tudi po ponovnem pregledu prijav ne odstopa od odločitve, da dva turška gradbena giganta, Chengiz in Ozaltin, ne smeta sodelovati pri gradnji enega največjih infrastrukturnih projektov pri nas, več kot dve milijardi evrov težki tretji razvojni osi, na katero Korošči, pa tudi Belokranjci, čakajo že več kot 20 let. Opozorili so, da bi izločitev Turkov lahko pomenila večmilijonsko podražitev že tako zelo drage gradnje. Je odločitev Darsa dokončna?

Turki dovolj dobri za Karavanke in 2. tir, ne pa tudi za odsek pri Velenju
25. 07. 2024 20.23Turška gradbinska giganta - Cengiz, ki prav zdaj pri nas gradi predor Karavanke, in Ozaltin, ki gradi drugi tir med Divačo in Koprom – izpodbijata odločitev Darsa, ker so jim onemogočili sodelovanje pri še enem večstomilijonskem poslu, gradnji do Slovenj Gradca. Ob polnoči se je namreč iztekel rok za pritožbe in pred naše kamere je stopil tudi predsednik uprave Darsa David Skornšek. Tako pri Karavankah kot pri drugem tiru smo videli, da so bili prav Turki daleč najcenejši. Kakšna je možnost, da bodo s pritožbo uspešni? Razkrivamo, da je bil nad odločitvijo Darsa po naših informacijah presenečen tudi premier Golob. Je bil torej razpis prilagojen slovenskim gradbenim baronom?

Kako najceneje do kože brez gubic?
18. 06. 2024 00.15Ko ženska pride v določena leta, tudi zdrav življenjski slog ni več dovolj za mladosten videz. S pravilno nego lahko proces staranja upočasnite in ohranite mladosten videz.

Kupil koče na Veliki planini in jih legaliziral
20. 05. 2024 06.16Investitor Urban Bergant je na Veliki planini kupil pet koč, uredil manjkajočo gradbeno dokumentacijo, jih legaliziral in obnovil. Koče so propadla podjetja prodala v zasebne roke, dokumentacija pa se je zato večinoma izgubila. Za legalizacijo posamezne koče je Bergant potreboval od šest do 12 mesecev. Kakšne pasti pa čakajo kupce, ki kupujejo črne gradnje?

Po skoraj 100-milijonski podražitvi Bratuškova odredila revizijo projekta
11. 04. 2024 09.21Ministrica Alenka Bratušek je odredila revizijo projekta nadgradnje železniške postaje Jesenice. Kot je znano, se je cena z 80 dvignila na kar 137 milijonov evrov, najnižja ponudba pa znaša vrtoglavih 170 milijonov evrov. Ministrica želi, da se pred nadaljnjimi aktivnostmi v zvezi s projektom čim prej izvede ustrezno recenzijo projekta, po možnosti s strokovnjakom iz tujine.