nagnjenost

Mladi vozniki so trikrat bolj tvegani od izkušenih voznikov
13. 03. 2025 00.15Na Anatomiji vožnje pod okriljem Zavarovalnice Triglav o mobilnosti generacij od X do Z.

V Premogovniku Velenje že več nesreč, najhujša leta 2003
21. 01. 2025 08.13Nesreče v Premogovniku Velenje niso tako redke. Zadnja večja delovna nesreča se je zgodila februarja lani, ko so bili štirje rudarji izpostavljeni večji koncentraciji plina. Leta 2023 so bili v delovni nesreči poškodovani trije rudarji, še leto prej pa je bilo v stebrnem udaru lažje poškodovanih 14 ljudi. Najhujša premogovniška nesreča do zdaj se je zgodila februarja 2003, ko sta umrla dva rudarja.

BLOG: Krištof Kolumb jo je poimenoval 'sadež angelov'
24. 11. 2024 07.00Papaja, sadež, ki ga je Krištof Kolumb poimenoval "sadež angelov," je resnično nekaj posebnega. Ne le, da s svojim sladkim in tropskim okusom osvoji še tako zahtevne brbončice, temveč nas osupne tudi s svojimi hranilnimi snovmi in zdravilnimi lastnostmi. Ta tropski sadež, ki izvira iz Mehike in Srednje Amerike, je danes poznan po vsem svetu in ga dobimo v vsaki malo bolje založeni živilski trgovini.

Zgodovinski povratek Donalda Trumpa: z januarjem znova v Beli hiši
05. 11. 2024 22.30Donald Trump je na ameriških volitvah uspel osvojiti štiri ključne zvezne države – Severno Karolino, Georgio, Pensilvanijo in Wisconsin, s čemer je prestopil magično mejo 270 elektorskih glasov ter jih zbral 292. Izid v Nevadi, Arizoni in Michiganu še ni znan, je pa Trump za zdaj tudi tam v vodstvu. Že pred tem je republikanec stopil pred privržence na Floridi in razglasil svojo zmago. Trump bo tako postal 47. predsednik ZDA, položaj bo prevzel 20. januarja.

Najboljši komad leta sta ustvarila hiphop veterana
17. 08. 2024 11.11Zevin, Charli XCX in Blossoms pravdobri, LL COOL J pač odličen

Iz mesta v naravo in nazaj: Kako združiti dva svetova za srečnejše življenje
02. 08. 2024 00.15Mesto in narava sta kot dva naša svetova. Živimo in delamo v prvem, v drugega pa pobegnemo, da se napolnimo z energijo. Ali ne bi bilo bolje nehati bežati in več prostora nameniti temu, kako funkcioniramo v naravi v našem vsakodnevnem življenju?

Slovenska mladina politično vse bolj desna, fantje bolj šovinistični
20. 06. 2024 18.02Fundacija Friedrich Ebert Stiftung in mariborska filozofska fakulteta sta predstavili izsledke nove mednarodne raziskave o mladih. Ta kaže na premik političnih stališč mladih v Sloveniji v desno, med desno usmerjenimi mladimi opažajo tudi porast zanimanja za politiko, obenem pa prihaja do ideološke polarizacije.

Kako je 'heavy metal', rešen pred razrezom, postal edinstvena atrakcija
02. 06. 2024 07.00Jugoslovanska podmornica za diverzante, ki izplavajo, na sovražnikove ladje nalepijo mine in se nikoli več ne vrnejo. Nemška vojaška lokomotiva iz druge svetovne vojne, ki je z vožnjo iz Ljubljane v Postojno zaključila obdobje parne vleke pri nas. Tritonski policijski helikopter, evropski rekorder v rešenih življenjih. Mogočna "stoenajstka", ki je 26 let varovala našo morsko mejo. Eden prvih porschejevih motorjev, ki ga nimajo niti v porschejevem muzeju. In direktor, katerega družina je bila del tragedije pred 60 leti, o kateri se ni pisalo. Težko bi na enem mestu našli več zanimivih zgodb, kot jih nudi Park vojaške zgodovine v Pivki.

'Haluciniranje' orodja ChatGPT. Grozi odprtje preiskave
30. 04. 2024 15.35Ameriškemu podjetju OpenAI, ki upravlja s spletnim klepetalnim robotom ChatGPT, v Avstriji grozi odprtje preiskave. Skupina zagovornikov na področju zasebnosti na spletu je namreč regulatorju podala pritožbo zaradi netočnih oz. izmišljenih odgovorov, ki jih podaja orodje na vprašanja uporabnikov, in nezmožnosti OpenAI, da te odgovore popravi.

Finančni POPkast: Svetovni teden denarja
14. 03. 2024 07.55V ponedeljek se začenja zdaj že tradicionalni svetovni teden denarja, ki ga že 12 let vodi mednarodna mreža OECD. Letošnja tema je, kako zavarovati svoj denar in zaščititi prihodnost. Pomen je spodbujati finančno izobraževanje ter v družbi širiti finančno pismenost.

Stanje kibernetike v Sloveniji
15. 10. 2023 10.04Omemba kibernetske varnosti pogosto pričara kinematografske prizore hekerjev, ki neutrudno delajo v slabo osvetljenih prostorih, edina osvetlitev prihaja iz sija več monitorjev, ki prikazujejo nize kode, delujoče algoritme in simulirane vlome. V teh domiselnih upodobitvah hekerjevi prsti z vrtoglavo hitrostjo plešejo po tipkovnici, dokler na zaslonu ne utripa ikonično zeleno besedilo Dostop odobren, ki nakazuje zmago nad digitalno trdnjavo.

Bolečine v stopalu – odpravite jih!
05. 10. 2023 00.15Se kdaj sprašujete, zakaj vas včasih obiščejo neprijetne bolečine v stopalu, ki močno vplivajo na vašo kakovost življenja in spodobnost gibanja? Ali se morda soočate s to težavo prav zdaj?

BLOG: Pankreatitis, nenadno vnetje v trebušni slinavki
24. 09. 2023 10.00Pankreatitis je kompleksno zdravstveno stanje, ki vpliva na trebušno slinavko in zahteva posebno pozornost. Eden od ključnih simptomov pankreatitisa je težava s prebavo hrane. To se zgodi, ker trebušna slinavka ne proizvaja dovolj encimov za razgradnjo hrane. A to še zdaleč ni edina težava, zato vam svetujem, da si vzamete nekaj minut časa in podrobno preberete ta prispevek.

Kako so se ginekologinja, dietetičarka in psihiatrinja lotile PCOS
17. 09. 2023 16.38September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov - gre za najpogostejšo bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane, saj jim pogosto predpišejo zgolj kontracepcijske tablete. Ginekologinja primarij Darija Strah se je zato odločila, da bo ubrala drugačen pristop, ki bo PCOS obravnaval celostno.

Strateško načrtovanje in zakaj ga v Sloveniji ni?
26. 08. 2023 18.00V teh dneh se večji del naše države še vedno spopada s posledicami katastrofalnih poplav, ki so povzročile tako neznansko razdejanje in materialno škodo kot žal tudi izgubo človeških življenj. Poplave so, kot druga večja naravna katastrofa tega poletja, nastopile le nekaj tednov po eni izmed najhujših neviht v zadnjih dvajsetih letih, ki je – predvsem zaradi toče in uničujočega vetra – pustila znatno škodo na kmetijskem pridelku, domovih in drugi osebni lastnini naših državljanov.

Ledeni mož Ötzi je verjetno imel temno polt, temne oči in plešo
17. 08. 2023 12.27Znameniti ledeni mož Ötzi, ki je živel pred 5300 leti, je glede na nove ugotovitve nemških znanstvenikov verjetno imel temno polt, temne oči in plešo. Nova spoznanja so v nasprotju s prejšnjimi rekonstrukcijami njegove podobe, ki prikazujejo poraščenega moškega svetle polti in s svetlimi očmi.

Pasti popularne duhovnosti
23. 07. 2023 17.06Sredi osemdesetih let preteklega stoletja je John Welwood uvedel izraz 'duhovni obvod' ali 'duhovni bypass' (angl. spiritual bypass), ki ga je definiral kot nagnjenost k uporabi duhovnih idej in praks z namenom, da bi se izognili spoprijemanju z lastnimi nerazrešenimi čustvenimi težavami, psihološkimi ranami in nedokončanimi razvojnimi nalogami. Nakazal je, da se duhovnost vse pogosteje uporablja kot ščit, s čimer duhovnost vse bolj postaja obrambni mehanizem, ne pa posvečena praksa, ki krepi duhovno dimenzijo človeka.

Vedno večja ponudba prehranskih dopolnil, a previdnost je na mestu
04. 04. 2023 13.39Prodaja prehranskih dopolnil je vse bolj razširjena, a strokovnjaki opozarjajo, da je ta trg nenadzorovan, veliko je zavajajočega oglaševanja in pogosto lahko uživanje teh snovi vodi celo k poslabšanju zdravja. Odločevalce pozivajo k sistemski ureditvi področja, javnost pa k previdnosti pri uporabi teh snovi. Niti športniki jih ne potrebujejo.

Beethovnove zdravstvene težave skušali preiskati z analizo njegovih las
23. 03. 2023 10.30Beethoven je imel pred smrtjo verjetno genetsko nagnjenost k bolezni jeter in okužbo s hepatitisom B, so pokazali testi. Skupina raziskovalcev pod vodstvom Univerze v Cambridgeu je namreč analizirala pet pramenov las, da bi sekvencirala skladateljev genom. Kljub naporom niso mogli ugotoviti dokončnega vzroka njegove izgube sluha.

Kakšno vreme nam prinaša koledarska pomlad?
20. 03. 2023 08.25Z enakonočjem se bomo tudi uradno poslovili od zime, začenja se namreč koledarska pomlad. Pomladne temperature nas ob popoldnevih sicer spremljajo že kar nekaj časa in nič drugače ne bo v tem tednu. Najtoplejši zrak se bo nad nami zadrževal sredi tedna, ko bodo temperature marsikje presegle 20 stopinj Celzija. A kot je za pomlad značilno, se lahko zračne mase hitro zamenjajo, tako lahko tudi zima še zamahne z repom. Kako kaže letos?

Lia in Pino (Mali šef Slovenije): Beseda 'dobro' ni dovolj!
15. 03. 2023 08.29Pino in Lia z OŠ Toneta Čufarja Ljubljana sta vsekakor poseben kuharski par letošnje sezone Mali šef Slovenije: poleg prijateljstva in ljubezni do kuhinje so jima skupne tudi eksotične korenine in nagnjenost k perfekcionizmu. Je to popolna kombinacija za končno zmago?

BLOG: Hipertiroidizem
20. 11. 2022 07.00Hipertiroidizem se pojavi, ko ščitnica postane čezmerno aktivna. Le ta pa s seboj prinese vrsto težav, saj lahko ščitnica, ko ne deluje pravilno, ovira številne druge vitalne funkcije telesa.

Militantna skupina v Mozambiku ogroža zaloge zemeljskega plina
13. 10. 2022 07.36Militanti, povezani z ISIS, v Mozambiku ogrožajo ogromne zaloge zemeljskega plina, ki jih svet trenutno nujno potrebuje. Šlo naj bi za okoli 3000 kubičnih kilometrov zalog zemeljskega plina. Pred časom so namreč našli ogromno plinsko nahajališče, ki bi lahko pomagalo v trenutni krizi pomanjkanja plina. Z novimi zalogami bi tudi revna in osiromašena država Mozambik lahko postala gospodarsko močnejša. Kljub temu da je mozambiškim silam skupaj z ruandskimi uspelo nazaj zavzeti svoja območja, je uporniška grožnja še vedno močna, obglavitve in umori pa še niso ponehali, hkrati pa je otežen dostop do plinskih nahajališč.

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?
01. 10. 2022 14.23September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

Posojilojemalcem, ki so najeli kredit s spremenljivo obrestno mero, se obeta višji obrok
29. 05. 2022 14.48Napoved zaostrovanja denarne politike prinaša višjo spremenljivo kreditno obrestno mero. Že pred napovedjo ECB, da prihaja čas za dvig obrestnih mer v pozitivno območje, po njej pa še hitreje, namreč obrestne mere na finančnih trgih naraščajo.

Minevajo tri desetletja od smrti Marlene Dietrich
06. 05. 2022 08.55Nemško-ameriška igralka in pevka Marlene Dietrich je umrla 6. maja 1992 v Parizu. V svojem stoletju je sodila med najbolj znane ženske sveta, a je svoja zadnja leta v Parizu preživela zelo odmaknjeno. Vse do danes jo zaznamuje sloves posebne umetnice, ki se je zapisala med legende.

Družba debelosti ne dojema kot bolezni, ampak kot nezdrav življenjski slog?
01. 03. 2022 16.50V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Število ljudi s prekomerno telesno težo in debelih v Sloveniji narašča s starostjo in doseže svoj vrh v kategoriji nad 55 let. Debelost je torej kronična bolezen, za katero je značilno čezmerno kopičenje maščevja v telesu. Povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih, k nastanku debelosti pa kar v 30 do 70 odstotkih prispeva tudi dedna zasnova. Družba debelosti pogosto ne prepoznava kot bolezni, pač pa kot napačno izbiro življenjskega sloga, so izpostavili strokovnjaki na okrogli mizi 'Debelost je bolezen'.

Življenje z epilepsijo: 'Lahko me vrže zdaj, čez deset minut ali pa nikoli več'
13. 02. 2022 12.15"V srednji šoli sem doživela marsikaj, med drugim sem iz stoječega položaja priletela naravnost na ličnico, za nekaj centimetrov zgrešila steno ... Tega ne moreš preprečiti, ne moreš se pripraviti. Je kot nekakšna igra na srečo. Lahko me vrže zdaj, čez deset minut ali pa nikoli več." Tako o svojih epileptičnih napadih pripoveduje 22-letna Maša. Pred mednarodnim dnevom epilepsije opozarja, da ljudje še vedno premalo vedo o tej nevrološki motnji, prav tako se prevečkrat obrnejo stran.

Državljana Evrope prinašata novo upanje: 'Ne moreš vedno zmagati, lahko pa se potrudiš'
29. 12. 2021 06.00Zgodba iz slovenskega zdravstva, ki je vredna poklona v letošnjem letu. Zdravnik, specialist, velik strokovnjak in predvsem Človek z veliko začetnico. Nagrajen z nazivom Državljan Evrope. Ker si upa. Ker čuti, da mora storiti še več, da lahko še bolj pomaga bolnikom s krvnim rakom. Prof. dr. Samo Zver, predstojnik Kliničnega oddelka za hematologijo, in Kristina Modic iz Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo sta se izpostavila in nagovarjala ljudi in podjetja za pomoč, za nakup vrhunskih naprav, ki bodo reševala življenja bolnikom s krvnim rakom. Zdaj jih imamo.

'Vem, da bi moral nekaj čutiti, a ni ničesar'
19. 12. 2021 11.37Prazniki so načeloma čas veselja, druženja in pričakovanja. A za marsikoga je to čas pojavljanja drugačnih čustev, o katerih je malo govora, kar lahko pri ljudeh, ki jih občutijo, sproži potrebo po tem, da jih skrivajo, saj niso sprejemljiva. Strokovnjaki pravijo, da gre za čustva, ki jih je potrebno prepoznati in se z njimi soočiti. Izpostavljajo pa tudi pojav odsotnosti čustev – praznino.