naglušnost

Kot bi se zdravili 15 metrov pod morjem
20. 01. 2024 10.59Od dekompresijske bolezni, zastrupitev z ogljikovim monoksidom, tinitusa in long covid sindroma – zdravljenje s hiperbarično kisikovo terapijo, ki naj bi celo imela 'antiaging učinek', je vse bolj priljubljeno in daje pozitivne rezultate. Potrebe so velike, a žal je iz obveznega zdravstvenega zavarovanja plačanih bolj malo stanj, pri katerih se hiperbarična medicina lahko uporablja kot adjuvantna oblika zdravljenja. Kako deluje, za koga vse je primerna in zakaj moramo biti previdni pri tem, katerega ponudnika izberemo?

'Naglušnost je najpogostejša med poklicnimi boleznimi, a teh v Sloveniji ne odkrivamo'
03. 03. 2022 07.00Naglušnost se ne pojavlja več le pri starejših, temveč vse pogosteje tudi pri mladih. Kar 34 milijonov otrok po svetu ima slušne težave, na razvoj katerih vplivajo tudi slušalke. Naglušnost je sicer najpogostejša poklicna bolezen, ob mednarodnem dnevu skrbi za sluh opozarja Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije. Prizadeva si, da bi Slovenija priznala poklicne bolezni in jih zakonsko uredila, saj bi to delavcem, ki so zboleli zaradi svoje službe, omogočilo uveljavljanje pravic in odškodnino.

Številne poletne prireditve z glasno glasbo lahko resno okvarijo sluh
29. 07. 2017 11.57Obiskovalci poletnih prireditev, predvsem nočnih klubov in diskotek, pa tudi koncertov na prostem, so pogosto izpostavljeni glasni glasbi. Na NIJZ svetujejo, da si obiskovalci vsako uro vzamejo deset minut odmora in ga preživijo v mirnem okolju. Posebno previdnost priporočajo bolj občutljivim obiskovalcem, saj se lahko njihovo stanje po obisku kluba ali prireditve poslabša.

Vsak deseti Slovenec slabo sliši, a po aparat gredo le redki
20. 07. 2017 18.24Ali dobro slišite? Vsak deseti v Sloveniji ne. A smo preponosni, da bi šli po slušni aparat, češ, da grdo izgleda. Videli boste, kako se zaradi tega življenje poslabša in kakšne rešitve so na voljo ter za koliko denarja.

Strokovnjaki opozarjajo: Hrup škodi, grozi nam epidemija naglušnosti
24. 06. 2017 05.54Vsak drugi Evropejec živi v prehrupnem okolju, tretjina Evropejcev zaradi preglasnega okolja slabo spi, vsak peti pa dela v prevelikem hrupu. A tudi tisti, ki delajo v tako hrupnem delovnem okolju, da je že nevarno za njihov sluh, zaščitnih slušalk skoraj nikoli ne nosijo. To se je na terenu prepričala tudi ekipa 24UR Inšpektor.

Preglasno pobiranje smeti, zvonovi, vrtanje, preglasna glasba v lokalih, hrup s ceste ... Obeta se nam epidemija naglušnosti
23. 06. 2017 06.43Slovenija naj bi v kratkem dobila novo uredbo, ki ureja hrup v okolju. Kot trdijo strokovnjaki, se bodo z njo močno znižali standardi. Namesto da bi si priznali, da je hrupa pri nas veliko preveč, predvsem pa, da je pogosto dovoljen povsem nepotreben hrup, ki lahko škodi zdravju, bomo raje spremenili pravila igre, znižali standarde, problema ne bomo reševali, ampak se bomo delali, da ga ni.

'Dolgo časa sem prikrivala izgubo sluha, izogibala sem se ljudem, podrl se mi je svet'
03. 03. 2017 06.303. marec je svetovni dan varovanja sluha. Na svetu je okrog 360 milijonov ljudi z okvaro sluha, od tega 32 milijonov otrok. Darja Pajk je začela to čutilo izgubljati pri 23 letih. Ko ji slušni aparat ni več pomagal, se je odločila za polžkov vsadek. Zaradi nezdravljene naglušnosti nastaja velika gospodarska škoda, ljudje se zapirajo med štiri stene, kljub temu, da je zdravljenje učinkovito in pripomočki dostopni.

Zaradi hrupa lahko izgubimo mnogo več kot 'le' sluh
29. 04. 2015 14.33Zdravnik je pri mladenki odkril začetno naglušnost. Povedala je, da je zadnjih nekaj dni poslušala glasbo po slušalkah in da je bila prejšnjo noč na rock koncertu. Zatem ji je zvonilo v ušesih, imela je občutek, da ima “vato v ušesih”. Po nekaj dneh je spet normalno slišala.

Izguba sluha je vplivala na Beethovnovo ustvarjanje
23. 12. 2011 13.30Sloviti nemški skladatelj Ludwig Van Beethoven je potem, ko je opazil, da mu peša sluh, začel pri snovanju kompozicij uporabljati nižje tone, ki jih je še lahko slišal.

'Vsi gluhi zaslužijo tolmača'
24. 01. 2008 16.36Člani parlamentarnega odbora za delo menijo, da je gluhim in naglušnim treba zagotoviti tolmače in enakopraven položaj.

Z vinom proti naglušnosti
11. 05. 2006 15.42Dobro je za srce, varuje pred prehladom, okrepi imunski sistem. Po novem pa rdeče vino celo preprečuje naglušnost.

Majhni slabše slišijo
21. 02. 2004 00.00Pri ljudeh nižje rasti je trikrat večja možnost za nastanek slušnih bolezni.