naftni trgovci

Bencin in dizel sta cenejša
18. 06. 2024 06.16Regulirana cena 95-oktanskega bencina na bencinskih servisih zunaj avtocestnega omrežja se je opolnoči pocenila za 2,8 centa na 1,445 evra za liter. Liter dizla se je pocenil za 0,8 centa na 1,455 evra, kurilno olje pa za en cent na 1,089 evra za liter.

Trgovci proti vladi: sprožili kampanjo, s katero kažejo delitev denarja
14. 06. 2024 18.29Vlada je razjezila trgovce naftnih derivatov. V četrtek namreč ni uslišala njihove zahteve po zvišanju marž. Delno državni Petrol je kritičen, da tako nizke marže praktično onemogočajo normalno poslovanje oz. ne pokrijejo niti rednih stroškov. Na bencinskih servisih so celo sprožili kampanjo, s katero opozarjajo, da od cene enega litra bencina sami prejmejo le pet odstotkov, dajatve državi pa znašajo dobro polovico cene. A na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo jim vračajo žogico: če omejitve cen ne bi bilo, bi bile te višje. Trg pri nas namreč v veliki meri obvladujeta le dva ponudnika. Pa bi zaradi omejenih marž res lahko prišlo celo do težav pri oskrbi z energenti, kot svarijo pri Trgovinski zbornici?

Vlada marž za gorivo ni zvišala, trgovci: Dolgoročno to lahko vodi v stečaje
13. 06. 2024 11.13Vlada je potrdila novo uredbo o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov, ki interval za določanje cen goriv ohranja pri 14 dneh. Kljub drugačnim prvotnim informacijam pa ni spremenila najvišjih dovoljenih marž za gorivo, k čemur so jo pozvali naftni trgovci. Ti so razočarani. Dolgoročno bi lahko prišlo tudi do stečajev, posledično pa do težav pri oskrbi z energenti, opozarjajo. Trenutne višine marž namreč ne zadoščajo niti za pokrivanje operativnih stroškov.

'Ukrepi vlade za blaženje energetske krize v gospodarstvu ne dosegajo ciljev'
17. 03. 2023 19.31Reprezentativna gospodarska združenja v javnem pismu predsednika vlade Roberta Goloba opozarjajo na neučinkovite ukrepe za blaženje energetske krize. Pod pritiskom so predvsem energetsko intenzivna podjetja, ukrepi pa ustvarjajo razlike tako med različnimi gospodarskimi panogami kot podjetji. Predvsem pa, tako gospodarstveniki, poglabljajo nekonkurenčnost slovenskega gospodarstva. Golob pisma še ni komentiral.

KOMENTAR: Preživetje s kuponi
27. 09. 2022 06.00Če si dovolj spreten in imaš čas naštudirati različne pike in akcije in popuste, lahko pri kilogramu kave privarčuješ skoraj 6 evrov. Tudi pri drugih izdelkih. Profesor asistent na Ekonomski fakulteti v Ljubljani nam je pripovedoval, da lahko tako na leto prihrani tudi do 1500 evrov. Je pa res, da je ekonomist in da so mu kupončki in akcije strast in hobi že od otroštva.

Kljub ponovni uvedbi okoljskih dajatev cene goriva verjetno navzdol
09. 08. 2022 19.54Bomo gorivo znova točili po nekoliko nižjih cenah? Cena nafte na svetovnih trgih namreč pada in je že dosegla februarsko ceno, torej ceno pred rusko-ukrajinsko vojno. Nižje cene pogonskih goriv imajo že na Hrvaškem, pri nas pa lahko nekaj centov cenejši dizel in bencin najverjetneje pričakujemo prihodnji teden, ocenjujejo strokovnjaki. In to kljub temu, da je vlada znova uvedla okoljske dajatve in da so znova višje tudi marže.

Petrol za povračilo stroškov zaradi regulacije zahteva 51,3 milijona evrov
04. 08. 2022 20.15Medtem ko od torka zaradi delne regulacije cen s strani vlade na bencinskih servisih zunaj avtocest za tank goriva plačujemo nekoliko manj, so na avtocestah cene povsem prepuščene trgu oziroma jih trgovci določajo sami. V praksi to lahko pomeni drugačne cene iz dneva v dan, liter dizla pa ponekod na avtocestah stane tudi 2,2 evra.

Na Hrvaškem predviden dvig cen goriva. Bo vlada uvedla posebne vavčerje?
01. 07. 2022 14.17Nov teden bo našim južnim sosedom po napovedih prinesel nove podražitve goriva. Bencin se naj bi podražil za okoli 40 lip (0,053 evra), dizel pa za skoraj kuno in pol (20 centov). Modri dizel bo medtem še dražji. Medtem ko nov dvig cen skrbi hrvaške ponudnike goriv, pa tamkajšnja vlada molči. Vse glasnejše so medtem govorice o uvedbi vavčerja oz. bona na gorivo.

Na račun odpovedi okoljskim dajatvam nižja cena dizla za vse
23. 06. 2022 06.40Vlada je na seji odločala o sprejetju novih ukrepov zaradi visokih cen goriv. Ukrepala je v smeri izenačitve cene dizla znotraj in zunaj avtocestnega križa in se s tem odpovedala dvema okoljskima dajatvama tudi za dizel na bencinskih servisih na avtocestnem omrežju, kjer cene niso regulirane. Dizel bodo tako za enako ceno kot na servisih zunaj avtocest tankali vsi. Gre za začasne ukrepe, ki bodo veljali največ dva meseca, je zagotovil infrastrukturni minister Bojan Kumer. Uredbi začneta veljati v petek, v dnevu ali dveh pa vlada od trgovcev pričakuje tudi prilagoditev marže. Vlada je zvišala tudi povračilo stroškov prevoza na delo, in sicer z 0,18 na 0,21 evra za kilometer. V Obrtno-podjetniški zbornici pozdravljajo ukrepe zaradi visokih cen goriv, hkrati pa vlado pozivajo, naj pri sprejemanju le-teh ne pozabi na druge obrtnike in podjetnike.

Na avtocestah na račun odpovedi okoljskim dajatvam nižja cena dizla za vse
22. 06. 2022 11.27Kot je povedal minister Kumer, bodo na seji vlade predlagali, da se bi vlada tudi na avtocestnem križu odpovedala okoljskim dajatvam na dizel, prodajalci pogonskih goriv pa se bi konkurenčno odzvali na polju marže, tako pa bi dosegli nižjo maloprodajno ceno na avtocestah za vse uporabnike. Ta bi bila primerljiva s tisto izven avtocestnega križa, razlika bi lahko bila minimalna. Diskriminacije med tujimi in domačimi vozniki v Sloveniji ne bo, pravi minister, cene bodo tako enake za vse. Razlika v ceni goriva bo šla v breme države, je povedal. V zameno pa pričakujejo, da bodo naftni trgovci poskrbeli za nemoteno dobavo pogonskih goriv. Prispevki za bencin bodo ostali.

Potrošniki prepuščeni na milost in nemilost naftnih trgovcev?
22. 06. 2022 06.00Kaj ob kaosu na bencinskih črpalkah, kjer tudi v torek ponekod ni bilo goriva, sploh preostane potrošniku? Ali jim sploh pripadajo kakšne pravice, če zaradi izpada goriva ne morejo na primer pravočasno v službo ali na sestanke? In kaj v Zvezi potrošnikov svetujejo pri nakupovanju hrane, ki je vse dražja? Potrošniki se namreč znova držimo za denarnice. S poskokom cen goriv lahko namreč pričakujemo, da bodo poskočile tudi cene hrane, če vlada ne bo ukrepala in našla kompromisa z avtoprevozniki.

AVK bo preverila, ali sta Petrol in OMV zlorabila svoj položaj na trgu
21. 06. 2022 13.33Agencija za varstvo konkurence naj bi po ponedeljkovem fiasku z gorivi začela uradni postopek, v katerem bo preverjala, ali sta največja trgovca z naftnimi derivati v državi zlorabila svoj prevladujoči položaj na trgu. AVK sicer pozdravlja ponovno regulacijo pogonskih goriv, hkrati pa predlaga razmislek o zmanjšanju vstopnih ovir pri umeščanju bencinskih servisov v prostor, ureditev obveščanja potrošnikov o cenah in sporočanja oz. uveljavljanja novih, nereguliranih cen.

Težave z gorivi vse do petka? Golob: To je škandal v vseh pogledih
20. 06. 2022 07.16Polomija s pomanjkanjem goriva na bencinskih servisih se je nadaljevala tudi z začetkom novega tedna. Ob fiasku, ki se je dogajal na bencinskih črpalkah širom Slovenije, se je odzval tudi premier Robert Golob. "To je škandal v vseh pogledih," je komentiral razmere. Petrol je medtem podal pojasnila, zakaj prihaja do težav in zastojev z dobavo goriv na črpalkah. Da na povprečnem prodajnem mestu zaradi visokega povpraševanja novo dobavljeno cisterno izpraznijo tudi v roku treh ur, je dejala predsednica uprave Petrola Nada Drobne Popovič. Težave pa bi se lahko pojavljale vse do petka ali še dlje.

S torkom znova delna regulacija cen pogonskih goriv
15. 06. 2022 07.05Premier Robert Golob je predstavil prve predloge za blažitev draginje, ki predstavljajo eno od prednostnih nalog nove vlade na začetku mandata. Kot je povedal, bo vlada znova uvedla regulacijo marž trgovcev na bencinskih servisih zunaj avtocest ter sprostila marže in cene na avtocestah. Režim bo v veljavo stopil 21. junija, trajal pa bo 12 mesecev. Ob tem bodo s 1. julijem začeli učinkovati tudi nekateri omilitveni ukrepi pri potnih stroških, javnem prometu in v kmetijstvu.

Okvara v rafineriji OMV, na ministrstvu ne pričakujejo pomanjkanja goriva
07. 06. 2022 18.15V največji rafineriji avstrijskega energetskega velikana OMV je pred dnevi prišlo do mehanske okvare v glavnem destilacijskem obratu. OMV iz rafinerije blizu Dunaja oskrbuje tudi slovenski trg, na gospodarskem ministrstvu pa pravijo, da ne pričakujejo pomanjkanja naftnih derivatov za slovenske potrošnike.

Boj proti draginji: 'Vsi bomo morali ugrizniti v to kislo jabolko'
06. 06. 2022 19.38Živilski in naftni trgovci ter distributerji in proizvajalci električne energije naj bi uradna povabila na pogovore z vladno skupino prejeli v naslednjih dneh. Pogovore večinoma pozdravljajo, svoje vloge pri iskanju rešitev za blaženje učinkov draginje pa še ne želijo opredeliti. Konkretneje so se odzvali le sindikati, ki vladi predlagajo uskladitev minimalne plače in popravek uredbe, ki ureja višino povračil stroškov v zvezi z delom.

Cene naftnih derivatov znova navzgor, tokrat se je občutneje podražil bencin
10. 05. 2022 10.25Cene naftnih derivatov so se spet zvišale. Tokrat so se občutneje, za med 6,0 in 6,5 centa na liter, zvišale cene 95-oktanskega bencina, precej manj izrazita je bila podražitev dizla. Najverjetnejši mandatar za sestavo nove vlade Robert Golob medtem že napoveduje vnovično regulacijo cen, delno tudi v kombinaciji s subvencioniranjem. GZS pa vlado poziva, naj na trg naftnih derivatov začasno in razumno poseže z regulatornimi ukrepi.

Cene pogonskih goriv še naraščajo, država pred izzivom ukrepanja
05. 05. 2022 17.51Cene 95-oktanskega bencina in dizla so se po prvomajskem zaključku 45-dnevne cenovne regulacije ta teden še dvignile. Pritisk na cene naftnih derivatov bo po pričakovanjih ostal velik, še posebej ob embargu na uvoz ruske nafte. Država je pred izzivom ukrepanja, bodisi s posegom v dajatve, z regulacijo marž, ali s subvencijami.

'Skok cen goriva je presenečenje, a ne gre nujno za kartelno dogovarjanje'
04. 05. 2022 15.35Višje cene goriva po vladni deregulaciji občutijo tako potrošniki kot gospodarstvo in politika. Izjava zmagovalca volitev in verjetnega bodočega mandatarja Roberta Goloba, da ob zadnjih podražitvah goriva obstaja sum kartelnega dogovarjanja med trgovci, je sprožila burne odzive. Petrol očitke ostro zavrača, odhajajoči gospodarski minister obljublja, da bo vlada po potrebi ukrepala. Iz Agencije za varstvo konkurence (AVK) pa sporočajo, da ugotavljajo dejstva in okoliščine, na podlagi katerih bi skladno z zakonskimi pristojnostmi morali ukrepati.

Regulacija: prevozniki zadovoljni, trgovci tarnajo, da bodo poslovali z izgubo
15. 03. 2022 06.24Maloprodajna cena neosvinčenega 95-oktanskega bencina na bencinskih servisih po državi ne sme preseči 1,503 evra za liter, najvišja cena za liter dizla pa je določena pri 1,541 evra. Vlada se je tako odločila v želji po umiritvi stanja na trgu pogonskih goriv, ukrep pa bo veljal 30 dni. Direktor Združenja za promet pri GZS Robert Sever je povedal, da so prevozniki zadovoljni s to odločitvijo. Trgovci pa so zaskrbljeni, da bodo zaradi regulacije cen poslovali z izgubo. Na OMV so že potrdili, da iz prodaje umikajo premiumski dizel.

Vlada ceno 95-oktanskega bencina določila pri 1,503 evra, dizla 1,541 evra
14. 03. 2022 10.18Da bi umirila razmere na trgu pogonskih goriv, je vlada določila najvišje maloprodajne cene goriv. Za liter neosvinčenega 95-oktanskega bencina bo treba od torka odšteti 1,503 evra, za liter dizla pa 1,541 evra, je povedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Ukrep bo veljal 30 dni. Cene so zamrznili na sedemdnevnem povprečju, ki ga kot poročilo pošiljajo v Bruselj.

Gazprom: Dobave plina skozi Ukrajino še vedno na visoki ravni
08. 03. 2022 11.00Dobave ruskega plina skozi Ukrajino še naprej potekajo na visokih ravneh, je po pisanju ruske agencije Interfax povedal tiskovni predstavnik ruskega energetskega velikana Gazprom Sergej Kuprijanov. Dodal je, da so evropski kupci od začetka zahodnih sankcij proti Rusiji svoja naročila še okrepili.

Pogonska goriva občutno dražja, dizel poskočil na 1,67 evra
08. 03. 2022 07.17Napovedi o drastičnih podražitvah pogonskih goriv so se uresničile. Dizel je za več kot 18 centov dražji, 95-oktanski bencin pa se je podražil za okoli 10 centov na liter. Tako cene 95-oktanskega bencina kot dizla so s tem dosegle nove rekordne vrednosti. O dobavah naftnih derivatov je premier Janša v ponedeljek zvečer sestankoval tudi z ministri in vodilnimi v večjih naftnih trgovcih pri nas.

Na nekaterih črpalkah zaradi napovedane podražitve zmanjkalo goriva
07. 03. 2022 16.36Se nam že jutri obeta skokovit porast cen pogonskih goriv? Naftni trgovci o tem ne želijo javno razpravljati, češ da gre za varstvo konkurence in interna določila, nekateri analitiki pa napovedujejo, da bi se dizel lahko podražil za kar 18 centov in prvič doslej stal več kot 1,65 evra, bencin pa bi se s ceno okrog 1,6 evra za liter približal rekordni vrednosti iz leta 2012. Bi visoko rast cen vlada lahko ublažila z znižanjem trošarin? Po oceni premierja Janeza Janše ni razloga za paniko. "V primeru radikalne rasti maloprodajnih cen bomo sprejeli dodatne ukrepe za ublažitev," je zatrdil. S Petrola so sporočili, da jim na manjših prodajnih mestih že zmanjkuje dizelskega goriva, pri tem pa da gre za pretiran odziv potrošnikov na alarmantne medijske novice.

Po napadu na Ukrajino: nafta že osem let ni bila tako draga, v nebo tudi cene pšenice
24. 02. 2022 17.07Ruski napad na Ukrajino je nemudoma vplival tudi na gospodarstvo. Poskočile so cene nafte, zemeljskega plina, aluminija, pšenice, koruze in drugih surovin. Dosegle so celo rekordne vrednosti. Evropske borze so današnje trgovanje začele s precejšnjimi padci osrednjih indeksov. Tečaj ruskega rublja je medtem padel za devet odstotkov v primerjavi z ameriškim dolarjem in dosegel najnižjo vrednost doslej. Padle so tudi vrednosti kriptovalut.

V veljavi znižane trošarine za energente
01. 02. 2022 06.24Odslej so dobavitelji v skladu s sklepom vlade znižali trošarine na energente, in sicer na elektriko ter pogonska goriva, kurilno olje in zemeljski plin za ogrevanje. Vlada je tako odločila, da bi ublažila stiske prebivalstva in podjetij zaradi visokih cen energentov, ukrep pa bo veljal začasno, do 30. aprila.

Črni petek, ki se začne že oktobra: velika rast spletne prodaje
27. 11. 2020 06.00Letošnji nakupovalni praznik, t. i. črni petek, poteka v znamenju spletnih nakupov. Prodajalci so že tradicionalno podaljšali obdobje popustov, tudi vse do božično-novoletnih praznikov. Kot ugotavljajo, so posebej v času epidemije potrošniki precej pozorni na cene in svoje nakupe skrbno načrtujejo. Da bi naročila v najkrajšem času prišla do kupcev, so pri GLS okrepili ekipo. Pri Pošti Slovenije pravijo, da se je v zadnjih tednih število paketov v dostavi v primerjavi z lanskim letom podvojilo. Podaljšujejo tudi delovni čas nekaterih pošt.

Na nekaterih bencinskih servisih minimalna podražitev goriva
05. 10. 2020 13.37Potem ko je prenehala veljati uredba o oblikovanju cen naftnih derivatov, so naftni trgovci vztrajali pri izhodiščni ceni enega evra za liter bencina ali dizla. Zdaj pa so na nekaterih bencinskih servisih cene malenkost dvignili. Eden od ponudnikov je dizelsko gorivo na svojih servisih podražil za 0,2 centa.

Cene vseh pogonskih goriv sproščene, trgovci jih določajo sami
01. 10. 2020 06.35Od polnoči so v državi sproščene cene vseh pogonskih goriv - trgovci jih lahko odslej določajo sami. Ob tem pa se pojavljajo številni pomisleki in vprašanja, ali bo račun na bencinskih servisih za potrošnika zdaj višji. Po popolni liberalizaciji cene sicer zaenkrat vztrajajo ob izhodišču. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek medtem zagotavlja, da bo v primeru neustrezne korekcije cen navzgor država lahko ukrepala.

Bo konkurenca med ponudniki poskrbela za nižje cene ali se bomo vozili dražje?
30. 09. 2020 06.00Cen goriv odslej ne bo več določala država. Nas čaka podražitev naftnih derivatov? Za koliko? Kaj pa dolgoročno, bo res sledila pocenitev? Kaj na sprostitev pravijo prevozniki in kdaj bo začela delovati aplikacija s cenami goriv na vseh črpalkah po Sloveniji, ki se je že sesula?