nadzor ribolova

Kandidatka za kmetijsko ministrico uspešno prestala zaslišanje

31. 05. 2022 06.41

Pred pristojnimi odbori DZ se bo predstavilo še zadnjih šest ministrskih kandidatov. Med prvimi se je predstavila kandidatka za ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irena Šinko, ki jo je odbor tudi potrdil. Da je bila njena predstavitev ustrezna, je glasovalo 10 poslancev, štirje so bili proti. Zaslišanja je sicer uspešno prestalo že 11 ministrskih kandidatov, nova vlada naj bi zaprisegla v sredo.

London v sporu glede ribolova Parizu postavil ultimat

01. 11. 2021 17.28

London je postavil Parizu ultimat v sporu glede ribolovnih pravic po brexitu. Britanska zunanja ministrica Liz Truss je dejala, da se mora spor rešiti v 48 urah, drugače bodo zahtevali kompenzacijo v okviru dogovora z Evropsko unijo.

'IEC bo slovenskim ribičem odvzela možnost ribolova na odprtem morju'

03. 12. 2020 18.01

Odpira se lov na teritorije – tudi na morju, po napovedi hrvaških in italijanskih namer za razglasitev izključno ekonomskih con ocenjuje strokovnjak za pomorsko pravo Pavliha. Prepričan je, da bi se morala Hrvaška s Slovenijo najprej dogovoriti o načinu uresničitve arbitražne odločbe in šele nato širiti svoje suverene pravice na morju. Slovenija ne more razglasiti svoje IEC, pa pojasnjuje Sancinova in opozarja, da po hrvaški razglasitvi IEC na morju, ki je do sedaj veljalo za odprto morje, naši ribiči ne bodo več mogli svobodno loviti rib.

Prazna hrvaška obala: Še kazni nimamo komu napisati

01. 08. 2020 07.16

Hrvaška turistična sezona je zaradi novega koronavirusa žal klavrna, priznavajo pri sosedih. Novinarji Slobodne Dalmacije so se na teren odpravili z možmi postave, ki bi morali imeti v tem času polne roke dela s tistimi, ki se ne držijo pravil. Pa jih nimajo. So pa splitski policisti iskali moškega, okuženega z novim koronavirusom, ki je pobegnil iz bolnišnice.

Hrvaški ribič, ki namesto rib 'lovi' turiste: Če ne spremenimo navad, bo morje prazno

08. 09. 2019 08.00

''Oče in mama sta mi umrla, ko sem bil mlad. Sam sem moral preskrbeti družino. Vse z ribolovom. Zdaj pa ne gre več,'' pripoveduje hrvaški ribič, ki priča, da je rib v Jadranskem morju vedno manj. Reševanja izropanega morja so se v naravnem parku Telašćica lotili na inovativen način. K zaščiti morskega ekosistema so vključili ribiče in jih, tako da so jim ponudili alternativne vire preživetja, prepričali, da prenehajo s prekomernim ribolovom.

Indijskega jadralca so rešili: je pri zavesti, a utrujen in dehidriran

24. 09. 2018 08.25

Indijskega jadralca Abhilasha Tomyja, ki je bil zaradi nevihte ujet sredi Indijskega oceana, 3200 kilometrov od obale Zahodne Avstralije, so rešili. Prva ga je kljub močnem vetru in pet do osem metrov visokim valovom dosegla francoska ribiška ladja. Je pri zavesti, a utrujen in dehidriran.

Hrvaška bo ribolov v Jadranu nadzorovala tudi s šestimi droni

15. 05. 2018 17.00

Hrvaška nabavlja šest dronov za nadzor ribolova v Jadranu, nadzirali pa bodo tudi vstop ribiških plovil iz drugih držav v hrvaško teritorialno morje. Brezpilotna letala bodo poleg tega uporabljali še za potrebe obrambnega ministrstva ter v primeru potrebe reševanja na morju, zgodnjega obveščanja o požarih in podobnih dogodkih. Posel je vreden slabih pet milijonov evrov.

Preostalih 29 kritično ogroženih vakit bodo preselili v začasno morsko zavetišče

13. 10. 2017 10.15

Mednarodna ekipa strokovnjakov bo na pobudo mehiške vlade v San Felipu pričela z izvajanjem načrta za ohranitev kritično ogroženih vakit, ki jih je na Zemlji le še 29 in so tik pred izumrtjem. Vakite, vrsto pliskavk, bodo začasno preselili v posebno 'morsko zavetišče', iz njihovega naravnega okolja pa bodo postopoma odstranjevali mreže in druge nevarnosti, ki najbolj vplivajo na upad njihovega števila.

Varstvo narave ne sme biti le črka na papirju

09. 02. 2017 16.18

Več kot polovica naravnih območij v Evropi je zavarovana samo na papirju, predvsem zaradi zamud pri financiranju držav članic, odkriva novo poročilo Svetovnega sklada za naravo. Edinstvene naravne znamenitosti, kot so mokrišča, gore in reke ter morska območja, so ogrožene zaradi pravnih vrzeli, pomanjkanja ustrezne presoje vplivov na okolje in neustreznih načrtov upravljanja.

Ribištvo bo nadzorovano

23. 07. 2007 15.45

V Kopru so odprli Center za spremljanje ribištva, ki bo spremljal položaj ladij in vse, kar je povezano z ribolovom.

Sanader poziva k arbitraži

07. 01. 2006 13.02

Hrvaški premier Ivo Sanader je pozval Slovenijo, naj ne sprejema enostranskih potez.

Hrvaška predstavila usklajevalno telo

02. 09. 2004 00.00

Zagreb je predstavil vladno telo, ki bo usklajevalo nadzor in zaščito hrvaških notranjih voda, teritorialnega morja in zaščitno ekološko-ribolovne cone (ERC).

Brez dogovora o podaljšanju kodeksa

06. 08. 2004 00.00

Sopredsednika stalne mešane komisije za izvajanje SOPS-a nista formalizirala dogovora o podaljšanju veljavnosti kodeksa obnašanja ribičev.

Opozicija zahteva ostre ukrepe proti Hrvaški

04. 08. 2004 00.00

Po incidentu v Piranskem zalivu in hrvaški diplomatski noti Sloveniji, slovenske stranke od vlade zahtevajo več odločnosti.

Ribiči dobili dovoljenja

12. 10. 2002 00.00

Slovenskim ribičem so v Izoli razdelili ribolovna dovoljenja za ribolov v okviru začasnega režima ter kodeks obnašanja ribičev in ribolovne dnevnike. Hrvaški ribiči pa so zahtevali, naj hrvaška vlada odpravi začasni sporazum s Slovenijo o gospodarskem ribolovu v Piranskem zalivu.

Ribiči kmalu do dovolilnic

02. 10. 2002 00.00

Na slovenskem ministrstvu za kmetijstvo so že podpisali ribolovna dovoljenja za hrvaške ribiče, obravnavane v začasnem ribolovnem režimu v sklopu maloobmejnega sporazuma s Hrvaško, in jih vrnili pristojnemu hrvaškemu ministrstvu.

Hrvati zavračajo dogovor

23. 09. 2002 00.00

Hrvaška delegacija je odpovedala sestanek s slovenskimi ribiči v Izoli, saj se ne strinja z dogovorom o skupnem ribolovnem območju med Ankaranom in Lovrečico pri Umagu, ki je v ponedeljek stopil v veljavo. Hrvaška stran namreč vztraja pri razmejitvi na sredini Piranskega zaliva.

Soglasje o skupnem ribolovu

19. 09. 2002 00.00

Hrvaška in slovenska vlada sta soglasno sprejeli kodeks obnašanja slovenskih in hrvaških ribičev na skupnem ribolovnem območju. Tako bodo lahko slovenski in hrvaški ribiči lovili na območju od Umaga do Ankarana od 23. septembra dalje.

Ribiški kodeks prihodnji teden

11. 09. 2002 00.00

Stalna slovensko-hrvaška komisija za izvajanje maloobmejnega sporazuma je podkomisiji za ribištvo naložila, da pripravi kodeks o obnašanju ribičev na morju, ki naj bi urejal začasne pogoje ribolova v Piranskem zalivu.

Dogovor o ribolovu

10. 09. 2002 00.00

Slovenski in hrvaški premier Janez Drnovšek in Ivica Račan sta se po številnih incidentih le dogovorila o začasnem režimu morskega ribolova. Ribiči obeh držav, ki imajo potrebne dovolilnice, bodo tako lahko lovili na maloobmejnem območju do Vrsarja.

Lukman: Ribolov bo kmalu dovoljen

14. 08. 2002 00.00

Po srečanju med slovensko in hrvaško delegacijo na gradu Mokrice smo se v studiu 24 ur pogovarjali z dr. Benjaminom Lukmanom, sopredsednikom mešane komisije za izvajanje maloobmejnega sporazuma med Slovenijo in Hrvaško. Tema pogovora je bilo reševanje zapleta zaradi onemogočanja ribolova za slovenske ribiče v Piranskem zalivu.

Sprejet zakon o ribištvu

12. 06. 2002 00.00

DZ je v okviru sprejemanja evropske zakonodaje po hitrem postopku sprejel zakon o morskem ribištvu, potem pa brez razprave, prav tako po hitrem postopku še zakona o semenskem materialu kmetijskih rastlin in gozdnem reprodukcijskem materialu.

Hotižani ponavljajo svoje zahteve

05. 03. 2000 17.34

Predstavnik predsednika vlade, zunanjega in notranjega ministrstva ter ministrstva za okolje in prostor so se danes v Lendavi srečali s predstavniki krajanov Hotize. Srečanje je potekalo za zaprtimi vrati. Lendavski župan Jože Kocon je na novinarski konferenci po sestanku povedal, da so Hotižani predstavnikom vlade in ministrstev ponovili svoje zahteve o čimprejšnji določitvi meje s sosednjo republiko Hrvaško, ponovno uvedbo mejnega statusa quo oziroma vzpostavitev stanja, ki je veljalo pred osamosvojitvijo Slovenije ter ukinitev dvolastniških izkaznic in s tem zagotovitev prostega gibanja po obmejnem območju vsem slovenskim državljanom.

Za boljše sodelovanje med Slovenijoo, Italijo in Hrvaško

22. 09. 1997 00.00

Ob koncu mednarodnega posvetu Jadran v Evropi, ki je potekal na Brionih, so udeleženci poudarili, da bi morale hrvaške, slovenske in italijanske državne ustanove, pristojne za ribolov, več sodelovati ne dvostranski in večstranski ravni, da bi rešili skupne težave v zvezi z ribolovom na Jadranu. Rezultati skupnih pogovorov bi morali biti podlaga za sprejemanje odločitev o količini ulova v Jadranu, so ugotovili udeleženci. Posebno so poudarili pomen skupnega znanstvenega projekta Medits, ki ga financira EU, v okviru katerega spremljajo trideset gospodarsko pomembnih ribjih vrst. Razpravljali so tudi o delu državnih ustanov, pristojnih za morski ribolov, ter izmenjavi predpisov s področja ribolova, katerega namen je učinkovitejši nadzor na morju in preprečevanja ribolova na črno.