nadzor na meji

Notranji ministri o boju proti terorističnim grožnjam

28. 03. 2025 08.40

Notranji minister Boštjan Poklukar je po srečanju notranjih ministrov procesa Brdo opozoril na novo varnostno realnost. Na srečanju, ki sta se ga udeležila tudi evropska komisarka za širitev Marta Kos in komisar za notranje zadeve Magnus Brunner, so se pogovarjali o nujnosti sodelovanja v boju proti terorizmu in trgovini z ljudmi.

Zvezda Putinove propagande umrla v eksploziji v obmejni regiji

27. 03. 2025 21.08

V eksploziji v bližini meje med Rusijo in Ukrajino je umrla glamurozna propagandistka ruskega predsednika Vladimirja Putina. V vozilu, ki je v Belgorodu zapeljalo čez mino, se je poleg 35-letne Anne Prokofjeve nahajal tudi snemalec Dmitrij Volkov, ki je v eksploziji utrpel hude poškodbe.

Teden dni po novem vdoru ukrajinske vojske v Rusijo: kakšno je stanje?

26. 03. 2025 10.39

18. marca, okrog 5.50 ure zjutraj, so blizu stičišča ruskih regij Kursk in Belgorod, ukrajinske sile znova prestopile meje Ruske federacije. Po zlomu fronte v regiji Kursk, Ukrajina poskuša z odprtjem novega bojišča na nasprotnikovem ozemlju. Kaj s tem želi doseči in kakšni so začetni uspehi?

Protestniki si običajno zatisnejo ušesa. Kaj je prestrašilo Srbe?

17. 03. 2025 14.00

V Srbiji ne potihnejo očitki o uporabi zvočnega topa, čeprav jih oblasti vsakodnevno zanikajo in grozijo s sankcioniranjem tistih, ki širijo informacije o tem. Nevladniki po drugi strani zahtevajo neodvisno mednarodno preiskavo in napovedujejo kazenske prijave. (Ne)uporaba zvočnega topa med nedavnimi protivladnimi protesti pa ne odmeva samo v Srbiji, ampak tudi drugod po svetu, saj incident komentirajo tudi tuji varnostni strokovnjaki. Ti menijo, da bi se nenavaden zvok morda lahko uporabil za izzivanje strahu. Kaj sicer t. i. zvočni top sploh je? Naprava je bila razvita za potrebe vojske, njena uporaba pa se je nato razširila.

Ocena teroristične ogroženosti Slovenije ostaja srednja

20. 02. 2025 16.39

Sekretariat Sveta za nacionalno varnost je v razširjeni sestavi in ob prisotnosti premierja Roberta Goloba obravnaval oceno tveganja pred terorističnimi napadi. Sklenili so, da ocena teroristične ogroženosti Slovenije ostaja srednja.

Prve Trumpove poteze: razglasitev izrednih razmer, preimenovanje Mehiškega zaliva

20. 01. 2025 18.09

Novi ameriški predsednik Donald Trump bo po napovedih že prvi dan podpisal vrsto izvršnih ukazov. Med drugim naj bi razglasil izredne razmere na meji z Mehiko in Mehiški zaliv preimenoval v Ameriškega. Poleg tega je napovedal tudi številne ukaze, s katerimi bi odpravil financiranje raznolikosti ter olajšal predpise o proizvodnji in prometu z nafto in zemeljskim plinom.

Na zunanji hrvaški meji bodo vzpostavili tristranske policijske patrulje

20. 01. 2025 17.42

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je v Novi Gorici gostil tristransko srečanje z ministrom za notranje zadeve Hrvaške Davorjem Božinovićem in ministrom za notranje zadeve Italije Matteom Piantedosijem. Ob koncu srečanja so šefi policij treh držav podpisali operativni memorandum o soglasju, s katerim so se dogovorili za način izvajanja tristranskih patrulj na hrvaški zunanji schengenski meji.

Dvomilijardni poljski vzhodni ščit: protitankovski jarek, rezilna žica in video nadzor

18. 01. 2025 10.18

Poljska je lani začela vzpostavljati t. i. Vzhodni ščit, katerega namen je zaščititi približno 800 kilometrov njene vzhodne meje za primer vojaškega napada iz Rusije ali Belorusije. Projekt, ki jih bo stal približno 2,5 milijarde evrov, naj bi končali leta 2028. Na meji z Belorusijo sicer trenutno stoji ograja za preprečevanje nezakonitih migracij.

Pes prvi prečkal romunsko-madžarsko mejo po uvedbi schengna

03. 01. 2025 08.48

S 1. januarjem sta Romunija in Bolgarija po več kot desetletju prizadevanj postali polnopravni članici schengenskega območja. Na romunsko-madžarski meji so se na slovesnosti ob polnoči zbrali številni policisti in predstavniki medijev. A ko se je točno opolnoči dvignila zapornica, je pod njo kot prvi pricapljal pes in si prislužil aplavz vseh zbranih.

Romunija in Bolgarija postali del schengna

01. 01. 2025 07.51

Romunija in Bolgarija sta po več kot desetletju prizadevanj danes postali polnopravni članici schengenskega območja. Nadzor na njunih zračnih in pomorskih mejah z drugimi članicami schengna je bil odpravljen konec marca lani, zdaj bo odpravljeno še sistematično preverjanje oseb na kopenskih mejah.

Letos za 20 odstotkov manj nedovoljenih vstopov v Slovenijo

28. 12. 2024 15.14

Slovenski policisti so letos na vseh notranjih mejah evidentirali 44.375 nedovoljenih vstopov, kar je skoraj 20 odstotkov manj kot v enakem obdobju lani, so ob koncu leta sporočili z ministrstva za notranje zadeve. Izpostavili so nujnost sodelovanja vseh deležnikov vzdolž zahodnobalkanske migracijske poti pri upravljanju nezakonitih migracij.

Slovenija do junija podaljšuje nadzor na meji s Hrvaško in Madžarsko

22. 12. 2024 07.17

Slovenija je z današnjim dnem do 21. junija 2025 podaljšala začasni ponovni nadzor na notranji schengenski meji s Hrvaško in Madžarsko. Veljati je namreč začel novi odlok, ki ga je v četrtek sprejela vlada. Ta se je za vnovično podaljšanje nadzora odločila v luči povečane stopnje ogroženosti zaradi terorizma.

Ministri EU podprli odpravo nadzora na notranjih mejah z Romunijo in Bolgarijo

12. 12. 2024 10.05

Notranji ministri držav članic EU so sprejeli odločitev, da se na kopenskih mejah Bolgarije in Romunije z drugimi članicami schengenskega območja in na meji med njima 1. januarja 2025 odpravi nadzor. Na teh mejah tako ne bodo več izvajali sistematičnega preverjanja oseb, bodo pa vsaj še pol leta izvajali ciljno usmerjen nadzor. Polnopravno članstvo Bolgarije in Romunije v schengnu bo prispevalo tudi k večji varnosti Slovenije, je odločitev komentiral slovenski notranji minister Boštjan Poklukar.

Prehodno vlado v Siriji bo vodil Bašir, Slovenija poostrila nadzor na mejah

10. 12. 2024 15.30

Vodenje prehodne vlade v Siriji, kjer so uporniške skupine pred dnevi strmoglavile režim Bašarja al Asada, je prevzel Mohamed al Bašir, ki naj bi na položaju ostal do 1. marca prihodnje leto. Izraelska vojska je medtem po poročanju Sirskega observatorija za človekove pravice v zadnjih 48 urah izvedla več kot 300 napadov na cilje po vsej Siriji, vključno z Damaskom. Čeprav vse več držav napoveduje zamrznitev obravnav sirskih prošenj za azil, Bruselj poziva k upoštevanju pravil EU.

Kako bodo ravnali uporniki? V Damasku uvedena policijska ura

08. 12. 2024 06.48

Sirski uporniki na čelu z islamistično skupino Hajat Tahrir al Šam (HTS) so po bliskoviti ofenzivi s severozahoda države zavzeli Damask in strmoglavili avtokratski režim. Predsednik Bašar al Asad je pobegnil iz države in skupaj z družino azil dobil v Rusiji. V prvih odzivih prevladuje navdušenje nad padcem diktature, nihče pa ne ve, kako bodo naprej ravnali uporniki. HTS ima namreč korenine v teroristični mreži Al Kaida in nasilno preteklost.

Države pozivajo svoje državljane k umiku iz Sirije, uporniki se približujejo Damasku

07. 12. 2024 10.23

Sirski uporniki se v siloviti ofenzivi proti režimu predsednika Bašarja Al Asada hitro približujejo Damasku. Potem ko so danes že zavzeli več naselij okoli prestolnice, so po lastnih navedbah obkolili tudi glavno mesto. Ob ofenzivi sirskih upornikov proti sirskemu režimu pa se vrstijo pozivi držav in organizacij, naj njihovi državljani zapustijo Sirijo. Med drugim k umiku svojih državljanov pozivajo ZDA, sosednja Jordanija in Iran, nenujno osebje umikajo tudi Združeni narodi.

Kljub premirju Izrael napadel objekt Hezbolaha v Libanonu

28. 11. 2024 16.18

Le dan po uveljavitvi premirja med Izraelom in Hezbolahom so izraelske sile dogovor že kršile. Izraelska vojska je namreč sporočila, da so napadli skladišče raket libanonskega šiitskega gibanja Hezbolah v južnem Libanonu. Poleg tega pa so streljali tudi na ljudi, ki so se vrnili na območje blizu meje z Izraelom, pri tem pa so ranili najmanj dve osebi.

Povečana stopnja ogroženosti: nadzor na meji s Hrvaško in Madžarsko podaljšan

21. 11. 2024 15.25

Vlada se je seznanila z razlogi za podaljšanje nadzora na notranji schengenski meji s Hrvaško in Madžarsko, ki trenutno velja do 21. decembra. Nadzor bo podaljšan še za šest mesecev. Vlada se je za podaljšanje odločila zaradi povečane stopnje ogroženosti zaradi terorizma, so sporočili po seji vlade.

Italija podaljšala nadzor na meji s Slovenijo

18. 11. 2024 17.50

Italija je uradno podaljšala nadzor na meji s Slovenijo, in sicer do junija prihodnje leto, je sporočil italijanski notranji minister, ki je o tem po telefonu že obvestil notranjega ministra Boštjana Poklukarja in hrvaškega kolega Davorja Božinovića, poročajo tuje tiskovne agencije.

Avstrija še za pol leta podaljšala nadzor na meji s Slovenijo

12. 11. 2024 14.24

Avstrija je podaljšala nadzor na meji s Slovenijo in Madžarsko za nadaljnjih šest mesecev, do 11. maja prihodnje leto, je sporočilo notranje ministrstvo na Dunaju. "Mejne kontrole so in ostajajo odločilni dejavnik v boju proti nezakonitim migracijam," je v zvezi s podaljšanjem mejnega nadzora dejal avstrijski notranji minister Gerhard Karner.

Zgodovinski povratek Donalda Trumpa: z januarjem znova v Beli hiši

05. 11. 2024 22.30

Donald Trump je na ameriških volitvah uspel osvojiti štiri ključne zvezne države – Severno Karolino, Georgio, Pensilvanijo in Wisconsin, s čemer je prestopil magično mejo 270 elektorskih glasov ter jih zbral 292. Izid v Nevadi, Arizoni in Michiganu še ni znan, je pa Trump za zdaj tudi tam v vodstvu. Že pred tem je republikanec stopil pred privržence na Floridi in razglasil svojo zmago. Trump bo tako postal 47. predsednik ZDA, položaj bo prevzel 20. januarja.

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky

03. 11. 2024 16.00

Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

Pred prihajajočimi prazniki se ustrezno pripravite: povečan promet in varnost

29. 10. 2024 06.00

Že smo vstopili v počitniški teden, kmalu pa nas čakajo še prazniki. Zato se je treba tudi ustrezno pripraviti, saj je pričakovati povečan promet v okolici pokopališč, najbrž pa tudi na mejnih prehodih in cestah, ki povezujejo večja središča. Zato v teh dneh ne pozabite poskrbeti tudi za varnost, tako da pazite na svoje predmete ob obisku pokopališč ter preverjate stanje na cestah pred odhodom od doma.

Avstrija napoveduje vnovično podaljšanje nadzora na meji s Slovenijo

22. 10. 2024 13.07

Avstrijsko notranje ministrstvo je nedavno do aprila prihodnje leto podaljšalo nadzor na meji s Češko in Slovaško. Obenem z 12. novembrom načrtuje tudi novo podaljšanje nadzora na meji z Madžarsko in Slovenijo, je potrdil tiskovni predstavnik notranjega ministra Gerharda Karnerja.

Evropska komisija o predlogu zakonodaje o vračanju migrantov v države izvora

15. 10. 2024 06.38

Evropska komisija bo predstavila nov predlog zakonodaje na področju vračanja migrantov v države izvora, pri čemer je treba preučiti tudi idejo o vzpostavitvi centrov za vračanje zunaj EU, je v ponedeljek v pismu voditeljem članic pred vrhom EU zapisala predsednica komisije Ursula von der Leyen. K pripravi novega predloga so sicer pozvale članice.

Poklukar: Stanje na Bližnjem vzhodu slabše kot lani

14. 10. 2024 17.32

Stanje na Bližnjem vzhodu je slabše kot lani ob našem prvem srečanju, je na srečanju notranjih ministrov Slovenije, Hrvaške in Italije v Zaprešiću dejal notranji minister Boštjan Poklukar in dodal, da razmere pozorno spremljajo. Ob tem je s hrvaškim in italijanskim kolegom med drugim podprl podpis sporazuma med BiH in agencijo Frontex.

Na pragu velikih migracijskih sprememb. Kaj čaka Slovenijo?

12. 10. 2024 07.00

Kaj prinaša pakt o migracijah in azilu, ki ga vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu Matej Torkar označuje za velik dosežek Evropske unije? Ker temelji na uredbah, bo skupna migracijska politika za države članice po novem bistveno bolj zavezujoča. Ob tem pa prinaša tudi dogovor, da bodo države članice na zunanji meji EU prevzele večji delež vseh postopkov, države v notranjosti pa jim bodo pri tem pomagale. In kaj torej čaka Slovenijo? Med drugim nova zakonodaja in nov IT-sistem za spremljanje migracij, delati pa bo treba tudi na kapacitetah.

Poveljnik izraelskih sil znova zagrozil z odzivom na iranski napad

02. 10. 2024 06.07

Izrael se bo odzval na raketni napad, ki ga je v torek sprožil Iran, izraelske sile pa lahko udarijo kjerkoli na Bližnjem vzhodu, je dejal načelnik generalštaba izraelske vojske Herci Halevi. Več evropskih držav medtem svetuje svojim državljanom, naj zapustijo Iran. V spopadih med izraelsko vojsko in pripadniki libanonskega oboroženega gibanja Hezbolah je bilo ubitih osem izraelskih vojakov, še sedem je ranjenih.

Vlada določila strateške mejne točke na meji s Hrvaško

26. 09. 2024 16.44

Vlada je za obravnavo v DZ po skrajšanem postopku pripravila predlog novele zakona o nadzoru državne meje. Določila je strateške mejne točke na meji s Hrvaško in obseg strateških mejnih območij. Strateške mejne točke so ključne za ohranjanje državne pripravljenosti na morebitne varnostne izzive, je sporočil urad vlade za komuniciranje.

Nemški 'stoj' na vseh mejah

16. 09. 2024 06.00

Nemčija je na vseh mejah s sosednjimi državami začela izvajati mejne kontrole s ciljem zajezitve nedovoljenih migracij. Policisti ob prečkanju meje pregledujejo osebne dokumente, v nekaterih primerih tudi notranjost vozil, vendar zatrjujejo, da večjih motenj v prometu za zdaj ni. Kancler Olaf Scholz je znova zagovarjal odločitev o načrtovani razširitvi začasnega nadzora na vseh nemških kopenskih mejah. Poudaril je, da si v državi ne želijo nezakonitih migracij.