nadzor lokacije mobilnih telefonov

Vrata lovilcem IMSI ostajajo priprta: 'Nujne varovalke za zaščito tretjih oseb'
06. 02. 2023 06.00Skoraj dve dekadi dolge sage z lovilci IMSI kljub nedavni odločitvi ustavnega sodišča, da njihovo uporabo ustavi, ni konec. Ministrstvo za pravosodje še ni obupalo in odločbo preučuje, da ustavno sodišče še ni zaprlo vrat za pritajen nadzor mobilnih telefonov osumljencev, pa meni tudi stroka. Napravi, katerih obstoj je bil dolgo časa predmet vztrajnega zanikanja samega vrha Policije, uradno ostajata pod ključem.

'Veliki brat' več svetovnih vlad: aplikacije za sledenje in prepoznavo obrazov
01. 01. 2023 13.06Med pandemijo covida-19 se je več vlad po svetu odločilo za uvedbo aplikacij za sledenje, s pomočjo katerih bi preprečevali širjenje nove bolezni. A z uvedbo teh so državni organi dobili širok vpogled v lokacije, zdravstveno stanje, fotografije, pa tudi druge osebne podatke državljanov. Preiskave so pokazale, da je več držav, sploh v Aziji, te podatke izrabilo.

Iskanje plastičnega stranišča in izgubljeno dostojanstvo
16. 03. 2022 06.06Težko se je odpravil v Ukrajino, na nek način se še s težjim srcem poslovil. Vesel, da je na varnem, a del njega je ostal tam. Prestrašeni otroci, solzne mame, obnemogli starostniki. Slike, ki jih ne bo nikoli pozabil, pravi Marko Gregorc. Po Juretu Tepini se je v Ukrajino odpravil še en naš novinar in tudi on je s seboj domov prinesel spomine na humanitarno katastrofo, ki jo je povzročila vojna vihra na evropskih tleh. Tako celo opravljanje najosnovnejših človeških potreb ni več samoumevno.

Veliki brat v času virusa: varnost proti zasebnosti
19. 04. 2020 09.41Ob pandemiji novega koronavirusa se zdi, da je svet skočil s tečajev. Države so sprejele številne ukrepe, da bi zajezile širjenje bolezni, s tem pa nam neizogibno omejile številne svoboščine, ki so se nam v demokratični družbi zdele samoumevne, recimo svobodo gibanja. Eno izmed orodij, s katerimi se nekatere države že borijo proti koronavirusu, so aplikacije za beleženje okužb. Tu pa se hitro pojavi dilema, v veliki meri odvisna od našega zaupanja v oblast – nam je bolj pomembna naša zasebnost ali javno zdravje?

Nujen ukrep ali kršenje človekovih pravic: kaj prinaša uredba za sledenje mobilnim napravam?
30. 03. 2020 14.07Vest, da predlog velikega zakona za blaženje posledic epidemije novega koronavirus predvideva tudi podelitev nekaterih novih oziroma dodatnih pooblastil policiji, je razburila del javnosti. Ne samo, da bi policisti lahko prepoznavali osebe po fotografijah, izdelovali fotorobote, postavljali cestne zapore in vstopali v stanovanja, temveč bi lahko tudi od mobilnih operaterjev pridobivali podatke o lokaciji državljanov.